Справа № 559/4661/25
Номер провадження 3/559/2411/2025
03 грудня 2025 року м. Дубно
Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Жуковська О.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли від від батальйону № 3 (з обслуговування Дубенського району) полку УПП в Рівненській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт НОМЕР_1 виданий Ізяславським РВ УМВС України в Хмельницькій області, РНОКПП НОМЕР_2 , посвідчення водія НОМЕР_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи - компанії «ТеплоСфера», системний адміністратор, роз'яснивши права за ст. 268 КУпАП і ст. 63 Конституції України -
встановила:
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №488189 від 19.10.2025, 19.10.2025 19год. 04хв. в с. Панталія, Дубенського району, на а/д М-06 Київ-Чоп, водій ОСОБА_1 керував т/з Volvo XC90, д.н.з. НОМЕР_4 в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря на стан алкогольного сп'яніння № 429 від 19.10.2025, результат огляду становить 0,23% проміле, йому в провину ставиться порушення п. 2.9а ПДР.
ОСОБА_1 в судовому засіданні просив закрити провадження у справі за відсутності події та складу адміністративного правопорушення застосувавши, оскільки враховуючи похибку газоаналізатора «Алкофор 307» рівень алкоголю був нижчим за допустиму норму. Також зазначив, що не вживав алкогольних напоїв.
Заслухавши учасника, дослідивши матеріали справи, роблю наступні висновки.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння. Порядок та процедура оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах внутрішніх справ України передбачені Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом № 1376 від 06.11.2015 МВС України.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №488189 від 19.10.2025, суд не бере до уваги як доказ вини ОСОБА_1 , оскільки викладені в ньому обставини про керування останнім транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння не підтверджені належними доказами.
Огляд ОСОБА_1 проводився у медичному закладі КНП «Дубенська міська лікарня» за допомогою газоаналізатора «Алкофор 307». Згідно висновку лікаря на стан алкогольного сп'яніння № 429 від 19.10.2025, ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, результат огляду становить 0,23% проміле. Однак суд зазначає, що прилад - газоаналізатор «Алкофор 307» у діапазоні вимірювань від 0 до 0,5 проміле має похибку плюс-мінус 0,1 проміле. І в цій ситуації показники знаходяться в зоні дії похибки апарату і не можуть бути покладені в основу судового рішення.
Відповідно пункту 7 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція) встановлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським зі використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Результат огляду ОСОБА_1 за допомогою приладу «Алкофор 307» становить 0,23% проміле, що знаходиться в зоні технічної похибки приладу і не свідчить про перебування особи в стані алкогольного сп'яніння: 0,23‰ +/- 0,1‰ становить 0,13‰, є допустимою межею згідно Інструкції та не тягне за собою наслідком притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Отже, доказу факту перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння немає і ця обставина виключає в діях особи склад адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 130КУпАП.
Відповідно ч. 3 ст. 62 Конституції України всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи викладене, недоведеними є об'єктивна сторона та вина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, відсутність цих ознак виключає склад адміністративного правопорушення, а тому належить провадження у справі закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю події та складу правопорушення в діях водія.
Керуючись ч. 3 ст. 62 Конституції України, ст.7, ч.1 ст.130, ст.221, п.1 ст.247, ст.284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
постановила:
закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано скаргу протягом десяти днів з дня винесення до Рівненського апеляційного суду через Дубенський міськрайонний суд.
Суддя: Жуковська О.Ю.