Подільський районний суд міста Полтави
Справа № 553/170/24
Провадження № 2/553/111/2025
Іменем України
28.11.2025м. Полтава
Подільський районний суд міста Полтави у складі головуючого судді Фоміної Ю.В., за участю секретаря судового засідання Долгової М.М., представника позивача Максименка І.М., представника відповідача Москаленка І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №553/170/24 за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, -
22 січня 2024 року позивач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» звернулось до суду позов до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної сиситеми «Полтавагаз», керуючись п.17 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» ві 09.04.2015 року за № 329 - VIII із змінами, є оператором газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) та дії відповідно до отриманої ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації АТ «Полтавагаз» відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 778 від 15.06.2017 зі змінами. Підтвердженням наявності ліцензії є оприлюднення прийнятого НКРЕКП рішення про видачу ліцензії на його офіційному веб - сайті www.nerc.gov.ua, без видачі на паперовому носії.
Взаємовідносини Оператора ГРМ із споживачами природного газу, а також умови забезпечення надійної та безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної сиситеми, у томі числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу визначені ЗУ «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року № 329-VIII, Кодексом газорозподільних систем, Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494 із змінами, положеннями Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498 із змінами, Правилами безпеки системи газопостачання України, затвердженими наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року №285.
Так, у відповідності до положення ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферти) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.
Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Пропозицією укласти договір, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису.
Відповідно до ч.1 ст. 40 ЗУ «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VII із змінами розподіл природного газу здійснюється на підставі та на умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно - правовими актами.
За договором розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити Оператору ГРМ вартість послуг розподілу природного газу.
Згідно частини 2 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором, Договір розподілу природного газу є публічним.
Відповідно до п. 2 Глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498, в порядку, визначеному цим розділом.
Пунктом 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпезпечити постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Так, оператор ГРМ зобов'язаний на головній сторінці свого веб-сайту, також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу.
Типовий договір розподілу природного газу розміщений у вільному доступі на офіційному сайті НКРЕКП, сайті АТ «Полтавагаз» в мережі Інтернет за адресою: htt://poltavagaz.com.ua та в друкованому виданні ВсеУкраїнська громадсько - політична газета «Зоря Полтавщини» в редакції від 25.12.2015 року.
Відповідно до п. 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору), є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви - приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Таким чином, Кодексом ГРМ та Типовим договором розподілу природного газу передбачено, що фактом приєднання до типового договору розподілу природного газу є не лише фактичне підписання заяви - приєднання, а й вчинення споживачем будь-яких інших дій, які засвідчують бажання споживача укласти договір. Тобто, передбачено декілька незалежних одне від одної обставин, за наявності однієї із яких вважається, що споживач приєднався до умов договору.
Так, у відповідності до пункту 2 глави 3 розділу VIКодексу ГРМ на підставі укладеного договору розподілу природного газу Оператор ГРМ: 1) присвоює споживачу ( у тому числі побутовому споживачу) персональний ЕІС - код як суб'єкту ринку природного газу та в установленому порядку передає його Оператору ГТС для можливості ідентифікації споживача в інформаційній платформі Оператора ГТС, у тому числі для цілей закріплення споживача в Реєстрі споживачів відповідного постачальника та здійснення оперативних заходів при запровадженні процедури зміни постачальника. При цьому, відповідно до Кодексу ГРМ, ЕІС - код (Energy Identification Code) - персональний код ідентифікації споживача як суб'єкта ринку природного газу або його точки комерційного обліку (за необхідності), присвоєний Оператором газорозподільної системи в установленому Кодексом порядку.
Відповідно до картки споживача, що наявна в інформаційний базі АТ «Полтавагаз» (система BAF 8.3.18.1627), ОСОБА_1 - побутовому споживачу в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача ЕІС - код 56ХМ26І01102559Т за адресою АДРЕСА_1 . Відповідно до інформаційної бази, ОСОБА_1 періодично вносилася плата за надані послуги розподілу природного газу. Також, споживач ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 , фактично отримувала послугу із забезпечення цілодобового доступу до ГРМ для можливості споживання ним відповідних об'ємів природного газу, виділених постачальником природного газу (розподілу природного газу). Відповідно до абзацу 6 пункту 4 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача та зобов'язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу ( з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) та формувати об'єм розподілу та споживання природного газу по об'єкту споживача за розрахункових місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань. Відповідно до картки споживача, що наявна в інформаційній базі АТ «Полтавагаз», АТ «Полтавагаз» періодично здійснювало контрольні зняття показів лічильника газу. Відповідно до відомостей контрольного зняття лічильників від 17.10.2021 року, 02.11.2022 року, 24.06.2023 року, за підписом ОСОБА_1 в ході контрольного зняття показів лічильника газу були зафіксовані фактичні показники газового лічильника. Крім того, ОСОБА_1 , в свою чергу, періодично передавала фактичні показники газового лічильника.
В позові зазначено, що в зв'язку з набранням чинності Кодексом ГРМ споживачу ОСОБА_1 19.03.2016 року була надіслана оформлена на підставі наявних у Оператора ГРМ персональних даних споживача заява - приєднання з метою упорядкування договірної документації.
Так, відповідно до пункту 5 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із газорозподільної мережі та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об'єкт. Із заявою про розірвання договорів розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 та, відповідно, вилучення ЕІС - коду (56ХМ26І01102559Т) ОСОБА_1 до АТ «Полтавагаз» не зверталася.
Таким чином, приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) фактично відбувалось, в зв'язку з чим, відповідач ОСОБА_1 будучи побутовим споживчаем природного газу, якому в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача ЕІС - крд 56ХМ26І01102559Т, оосбовий рахунок НОМЕР_1 .
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ: несанціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема Кодексу: несанціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу). У тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується ( обліковується частково чи з порушенням законодаства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; пошкодженням пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка, тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля, або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних фундикаторів; експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ або суб'єктами судово - експертної діяльності, діяльність яких регулюється ЗУ «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрів, визначеним їх виробниками, умовами монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки /пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
Таким чином, несанкціоноване втручання в роботу газового лічилька є порушення (несанціонованим відбором природного газу з ГРМ), внаслідок якого споживачу здіснюється нарахування необлікуованих об'ємів (обсягів) природного газу).
Так, 31.03.1997 року за адресою: АДРЕСА_1 був встановлений новий лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107.
За ініціативою оператора ГРМ, у зв'язку з підозрою на несанкціоноване втручання в роботу лічильника шляхом пошкодження пломб, лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107 був направлений на експертизу в АТ «Полтавагаз», що підтеводується протоколом про направлення лічильника газу на експертизу від 01.06.2023 року. Комісією по проведенню експертизи АТ «Полтавагаз» 09.06.2023 року здійснено експертизу лічильника газу Галлус G4 заводський номер № 00189107. Результатами проведення експертизи зафіксовано в Акті експертизи лічильника газу № 19028 від 09.06.2023 року.
Так, за результатами проведення експеризи лічильника газу Галлус G4 заводський номер № 00189107, відповідно до висновків членів комісії встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) шляхом пошкодження пломб заводу - виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020.
Експертним дослідженням встановлено, що пломба заводу - виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника пошкоджена, на їх місце встановлено предмет невідомого походження схожий на пломбу, та виявлено механічні пошкодження кронтштейну кріплення та корпусу відлікового механізму (суматора) лічильника біля пломби.
Крім того, Державним підприємством «Полтавський регіональний науково - технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» видано довідку про непридатність законодавчо ргульованого засобу вимірбвальної техніки № 13-Т4/19028 від 09.06.2023 року, згідно якої похибка вимірювань перевищує допустиму п. 11.4 ДСТУ 9035:2020.
На підставі висновку експертизи № 19028 від 09.06.2023 року, складено акт про порушення № 98Л/23 від 12.07.2023 року, в зв'язку з виявленням несанкціованого втручання в роботу лічильника газу Галлус G4 заводський номер № 00189107, який засвідчений особистими підписами представників Опеартора ГРМ (фахівців Полтавського УЕГС АТ «Полтавагаз») та головним спеціалістом відділу архітектури та містобудування виконавчого комтітету Подільської районної у м. Полтаві ради Садовським А.Ю..
Відповідно до Акту про порушення № 98Л/23 від 12.07.2023 року споживача - відповідача у справі ОСОБА_1 було запрошено на 08.08.2023 року на засідання комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ.
Відповідно до пунктів 8, 9, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно - технічного персоналу та юристів. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково) або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або скасування акта про порушення.
Так, на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз» 08.08.2023 року Акт про порушення № 98/Л/23 від 12.07.2023 року від 12.07.2023 року розглянутий та задоволений, прийнято рішеня про складання акту - розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно п. 1 абзацу 1 глави 3 розділу ІХ Кодексу ГРМ та направлення споживачу рахунку на підставі Акту - розрахунку та рахунку для відшкодування витрат на експертизу ЗВТ.
За наслідками задоволення Акту про порушення № 98Л/23 від 12.07.2023 року складено розрахунок № 34/23/2 від 08.08.2023 року необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості з 24.12.2022 року по 23.06.2023 року на суму 49 251,73 грн.
На підставі Акту - розрахунку № 34/23/2 від 08.08.2023 року споживачу ОСОБА_1 листом від 15.08.2023 року № 10/008098 було надіслано, для сплати вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення № 3600008590840, рахунок № У0000000349 від 08.08.2023 року на суму 49 251,73 грн.
Відповідно до п. 8 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, якщо за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). Витрати, пов'язані з експертизою ЗВТ, складають 1106,17 грн. Рахунок № У0000000349 від 08.08.2023 року був 17.08.2023 року надісланий споживачу листом з описом вкладенням № 3600008590840.
В позові вказано, що враховуючи те, що лічник газу, який був демонтований у відповідача за результатами проведеної експертизи визнаний таким, що зазнав несанкціованого втручання в його роботу та є непридатним до експлуатації, на думку позивача є всі підстави для стягнення з відповідача зазначених витрат. На підтвердження своєї позиції, позивачем в позові зазначалось про те, що відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т4/19028 від 09.06.2023 року - похибка вимірювань перевищує допустиму п. 11.4 ДСТУ 9035:2020. В позові вказано, що дана довідка підтверджує наслідки втручання в роботу лічильника газу, а саме витрати (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства).
Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т4/19028 від 09.06.2023 року, встановлено неможливсть подальшої експлуатації лічильника газу, а також свідчить про викривлення даних обліку природного газу у разі продовження використання такого лічильника.
Відповідно до п. 4 глави 6 рохділу Х Кодексу ГРМ споживач несе відповідальність за зберігання та цілісність лічильника газу.
Таким чином, саме відповідач, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу Галлус G4 заводський номер № 00189107, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
У відповідності до наведеного вище законодавства, яке регулює спірні правовідносини, споживач несе відповідальність за порушення передбачене спеціальним законом, а саме Кодексом ГРМ, яким визначено порядок донарахування та відшкодування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та компенсацію витрат пов'язаних з експертизою ЗВТ.
Так, з метою досудового врегулювання спору АТ «Полтавагаз» на адресу споживача ОСОБА_1 рекомендованим листом направлено Вимогу щодо сплати боргу від 05.10.2023 року № 57.3/010091. Окрім інформації щодо суми боргу у Вимозі була інформація щодо можливості укласти з АТ «Полтавагаз» договір реструктуризації боргу. Але із заявою про укладенння договору реструктуризації споживач до АТ «Полтавагаз» не звертався. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу становить 49 251,73 грн, витрати, пов'язані з експертизою ЗВТ в сумі 1106,17 грн, до цього часу відовідачем не відшкодовані, в зв'язку з чим позивачем був змушений звернутися до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді Ленінського районного суду суду м. Полтави від 23.01.2024 року у справі відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
09 лютого 2024 року від відповідача ОСОБА_1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач ОСОБА_1 проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що дійсно 31.03.1997 року за адресою проживання останньої було встановлено лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107, який успішно експлуатувався до моменту виявлення споживачем підозри на витік природного газу (появу характерного запаху у приміщенні) наприкінці травня 2023 року.
Відповідач ОСОБА_1 вказувала про те, що остання своєчасно оплачувала послуги з постачання природного газу відповідно до фактично спожитих об'ємів, в житловому будинку в тому числі опалення здійснюється за допомогою електричних приладів і жодних намірів у останньої здійснювати будь-яке втручання в роботу облікового приладу - лічильника газу Галлус G4 заводський номер № 00189107 не було.
Остання повірка вказаного лічильника газу проводилась фахівцями АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» у 2014 році, які несуть відповідальність за встановлені на обліковому приладу - лічильника газу Галлус G4 заводський номер № 00189107 пломби та обладнання.
Позивачем в позові вказувалось про те, що за ініціативи ГРМ, у зв'язку з підозрою на несанкціоноване втручання у роботу лічильника газу шляхом пошкодження пломб, останній був направлений на експертизу в АТ «Полтавагаз», що підтверджується протоколом про направлення лічильника газу на експертизу від 01.06.2023 року.
Комісією по проведенню експертизи АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» 09.06.2023 року здійснено було експертизу лічильника газу Галлус G4 заводський номер № 00189107, результати якої зафіксовані в акті експертизи лічильника газу № 19028 від 09.06.2023 року.
Вказано, що АТ «Полтавагаз», відповідно до висновків членів комісії встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу шляхом пошкодження пломби заводу - виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника, а метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020, а сам лічильник газу не відповідає ДСТУ 9035:2020.
АТ «Полтавагаз» зроблено висновок, що пломба заводу - виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника пошкоджена, на їх місце встановлено предмет невідомого походження схожий на пломбу та виявлено механічні пошкодження кронштейну кріплення та корпусу відлікового механізму (суматора) лічильника без пломби.
Крім того, ДП «Полтавський регіональний науково - технічний центр» стандартизації, метрологіії та сертифікації» видано довідку про не придатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т4/19028 від 09.06.2023 року, згідно з якою похибка вимірювань перевищує допустиму п. 11.4 ДСТУ 6035:2020.
Так, наприкінці травня 2023 року (30.05.2023 року) відповідач ОСОБА_1 звернулась з усною заявою на гарячу лінію АТ «Полтавагаз», в якій просила здійснити перевірку газового обладнання оскільки в приміщення будинку, де розташований лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107 був відчутний запах газу. Де конкретно відбувався витік газу та в чому причина остання самотужки встановити не змогла.
В подальшому працівниками АТ «Полтавагаз» було складено Акт № 284/23 від 31.05.2023 року про припинення (обмеження) розподілу природного газу, в якому зазначено причину відключення - наявність витоку газу та встановлено пломбу R36929090.
Згодом, 01.06.2023 року, відповідно до Акту б/н відновлено газопостачання (розподілу природного газу) у зв'язку з усуненням порушення, який було підписано операторами ГРМ - Хорольським С.В. та ОСОБА_2 ..
Далі з незрозумілих причин іншим фахівцем позивача ОСОБА_3 було складено акт б/н від 01.06.2023 року про демонтаж засобу вимірювальної техніки, в якому вказано: підозра на втручання в роботу лічильника газу шляхом пошкодження пломби заводу - виробника на суматорі лічильника газу.
Відповідно до даного Акту, не конкретизовано твердження та характер, ознаки пошкодження (втручання) в роботу лічильника газу Галлус G4 заводський номер № 00189107, вживається слово «підозра», що не додає переконливості у факті відповідного пошкодження пломби (що таке пошкодження дійсно має місце і певні чітко встановлені та описані фізичні зміни в елементах приладу дають можливість зробити висновок внаслідок візуального спостереження про конкретний характер та ознаки невідповідності такого приладу технічним стандартам та нормам), в акті б/н від 01.06.2023 року відсутня інша інформація про виявлені ознаки втручання в роботу лічильника газу.
Так, того ж дня лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107 було демонтовано для скерування на експертизу, про що було складено протокол б/н від 01.06.2023 року щодо направлення ЗВТ на експертизу.
АТ «Полтавагаз» було складено Акт про порушення № 98Л/23 від 12.07.2023 року, згідно з яким фахівцями позивача проведено було експертизу зазначеного лічильника газу, за результатами якої виявлено втручання в роботу засобу виміоювальної техніки, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) шляхом пошкодження пломби заводу - виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника, а метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020, а сам лічильник не відповідає ДСТУ 9035:2020.
Рішенням АТ «Полтавагаз», оформленим у вигляді протоколу № 34/23 від 08.08.2023 року засіданням комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здіснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), вирішено задовольнити акт про порушення № 98Л/23 від 12.07.2023 року, щодо відповідача.
Відповідно до Акта - розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості № 34/23/2 від 08.08.2023 року, ОСОБА_1 зобов'язано компенсувати позивачу вартість недонарахованого об'єму природного газу на суму 49251,73 грн, що підтверджується рахунком № У0000000349 від 08.08.2023 року.
Відповідач ОСОБА_1 на підставі Типового договору розподілу природного газу користується послугами з розподілу (доставки) природного газу, які надає відповідач АТ «Полтавагаз».
Відповідач оцінуюючи наведені позивачем факти в їх сукупності і взаємозв'язку, а також разом з іншими обставинами і матеріалами справи, очевидним є висновок, що в Акті про порушення № 98Л/23 від 12.07.2023 року, який слугував основою для прийняття рішення АТ «Полтавагаз», оформленого протоколом № 4/23 від 08.08.2023 року, вказано про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу шляхом пошкодження пломби заводу - виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника, а метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020, а сам лічильник газу не відповідає ДСТУ 9035:2020 (тобто зазначено лише про одне порушення).
Водночас в Акті експертизи лічильника газу № 19028 від 098.06.2023 року, вказано про встановлення комісією три пошкодження лічильника газу: 1) пломба заводу - виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника пошкоджена; 2) на її місці встановлено предмет невідомого походження, схожий на пломбу; 3) механічні пошкодження кронштейну кріплення та корпусу відлікового механізму (суматора) біля пломби.
В Акті про порушення № 98Л/23 від 12.07.2023 року відсутні відомості про дані порушення. Однак комісія, яка проводила експертизу, не врахувала цієї обставини та не надала їй жодної оцінки.
На думку відповідача, висновки експертизи не відповідають вихідним даним, які були встановлені під час упакування ЗВТ, а саме вказано про пошкодження лічильника, яке не було зафіксоване під час упакування лічильника для захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи ( що зазначено в протоколі щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу). Крім того, в даному Акті зазначено, що під час проведення експертизи була присутня відповідач, однак не було зафіксовано її пояснень та їх оцінки, наданої комісією.
Зміст вказаного протоколу свідчить про формальний підхід комісії для розгляду і вирішення питання щодо вчинення порушення ОСОБА_1 , вказаного в Акті вмог Кодексу газорозподільних систем і дане рішення є нічим необгрунтованим.
Відповідач вказує, що комісія, яка проводила експертизу лічильника газу, і комісія з розгляду актів про порушення споживачами природного газу ГРС вимог Кодексу, яка приймала оскаржуване рішення, діяли формально, без дотримання вимог щодо обгрунтованості, справедливості, добросовісності, розумності. Так, дані комісії АТ «Полтавагаз» не лише розглядали питання та приймали відповідні рішення на підставі документів, які містили неповні відомості, про що вказано вище, а й не вживали жодних заходів для повного, об'єктивного, всебічного з'ясування обставин, зокрема, не було перевірено та не було надано будь-якої оцінки поясненням відповідача ОСОБА_1 , а також не немагались з'ясувати і не вживали будь-яких заходів для встановлення причин виникнення описаних пошкоджень газового лічильника, зокрема, часу, способу виникнення, з чиєї вини вони виникли, обмежившись лише формальним посиланням на наявність самих пошкоджень.
Крім того, позивач кваліфікує дії споживача, як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, проте не зазначає мету такого втручання (наприклад, несанціонований відбір (крадіжка) природного газу (чи здійснення такого відбору), спотворення показників споживання природного газу з метою заниження обсянів спожитого природного газу, тощо).
Відповідачем зазначалось про те, що в Акті - розрахунку АТ «Полтавагаз» № 34/23/2 від 08.08.2023 року, в якому вартість не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу розрахована з кількості мешканців будинку, а саме на 4-х осіб. В той же час, згідно з довідко про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщення /будинку осіб № 158 від 07.02.2014 року, виданої Головою ОСН «Червоний шлях», у житловому будинку за адресою встановлення лічильника газ ( АДРЕСА_2 ) проживає 3 особи.
Відомості про реєстрацію місця проживання у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_3 підтверджується відмітками в паспорті ОСОБА_1 (власниця будинку), ОСОБА_4 (син власниці будинку).
Крім того, у житловому будинку за вищевказаною адресою зареєстрована і проживає онука відповідача ОСОБА_5 ..
Таким чином, сам факт внесення недостовірних відомостей до Акту - розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості є на думку відповідача, підставою для визнання його неправомірним та спростовує законні та фактичні підстави стягнення з споживача вартості необлікованого (донарахованого об'єму природного газу, яка має бути компенсована Оператору ГРМ.
Відповідачем зазначалось про те, що позовні вимоги АТ «Полтавагаз» щодо наявності з боку ОСОБА_1 обов'язку виплати вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 49 251, 73 грн. та витрат, пов'язаних з експертизою ЗВТ на суму 1106,17 грн, не відповідають нормам чинного законодаства, не підтверджуються належними та допустими доказами, а отже є безпідставними та до задоволення не підлягають. В зв'язку з чим, відповідач прохала відмовити у задоволенні позовних вимог АТ «Оператор газорозподільної сиситеми «Полтавагаз».
19 лютого 2024 року представником позивача АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» подано відповідь на відзив, в якому зазначалось про те, що відповідачем ОСОБА_1 не заперечувалось, що 31.03.1997 року за адресою її проживання: АДРЕСА_1 , було встановлено лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107, повірка якого була проведена в 2014 році, тому на думку відовідача відповідальність за встановлені пломби на лічильнику несе АТ «Полтавагаз».
З даними доводами сторона позивача не погоджується, посилаюсь на те, що оскільки відповідач помилково вважає, що при проведенні повірки лічильника газу він повторно пломбується Оператором ГРМ. В даному випадку мова йде про пломби заводу - виробника, які передбачені конструкцією лічильника. Кожен лічильник газу пломбується заводом - виробником, для уникнення неправомірного доступу до облікового механізму та викривлення результатів вимірювання. У випадку пошкодження таких пломб, які передбачені конструкцією лічильника газу та встановлені заводом - виробником, є правомірним складання акту про порушення з підстав пошкодження таких пломб, оскільки їх встановлення забезпечується заводом - виробником.
Як вбачається з інформації, яка наявна в обліковій базі АТ «Полтавагаз» лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107 успішно пройшов періодичну повірку 13.05.2015 року та був повернутий споживачеві. Похибок вимірювання чи механічних пошкоджень лічильника, які б унеможливлювали його належну роботу, а також пошкодження пломб заводу - виробника не виявлено.
При цьому, 09.06.2023 року під час проведення повірки та експертизи лічильника газу було виявлено втручання у ЗВТ ( лічильник газу) шляхом пошкодження пломби заводу - виробника, інші механічні пошкодження лічильника в тому числі і корпусу відлікового механізму, перевищення допустимої похибки вимірювання, що підтверджується Актом експертизи від 09.06.2023 № 19028 та довідкою про непридатність регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т4/19028 від 09.06.2023 року.
Не заслуговують на увагу також доводи відповідача щодо «незрозумілих» причин складення акту про демонтаж засобу вимірювальної техніки та його заповнення. Так, Кодексом ГРМ передбачено право Оператора ГРМ протягом експлуатації лічильника газу, здійснювати його перевірку та перевірку його складових, а споживач, на терторії якого знаходиться лічильник газу, в свою чергу, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ ( іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями ( документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку. Під час перевірки перевіряється, в тому чсилі, відсутність ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) та/або пошкодження пломб.
Оператор ГРМ наділений правом ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 розділу Х Кодексу ГРМ. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу. Відповідно до п. 1 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача ( суміжного сіб'єкта ринку природного газу) буде ініційована екпертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави. Таким чином, Кодексом ГРМ передбачено беззаперечне право Оператора ГРМ, як і споживача, ініціювати проведення експертизи ЗВТ.
За заявою споживача у зв'язку з витоками природного газу було здійснено перевірку всього газового обладнання в тому числі і газового лічильника. Газопостачання було тимчасово припинено та в подальшому, після усунення витоків газу, відновлено. При цьому, Оператором ГРМ було ініційовано експертизу лічильника газу та здійснено демонтаж лічильника газу.
Кодекс ГРМ не містить затвердженої форми та вимог до змісту Акту про демонтаж засобу вимірбвальної техніки. Складений працівниками Оператора ГРМ Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 01.06.2023 року містить достатньо інформації про споживача природного газу, а також про демонтажне обладнання та показними споживання газу. У зв'язку з чим, доводи відповідача щодо складання Акту про демонтаж засобу вимірювальної техніки є такими, що обмежуються лише власними міркуваннями.
Позивач вказував про те, що твердження відповідача щодо відсутності в Акті про порушення від 12.07.2023 року № 98Л/23 відомостей про всі порушення, які перелічені в Акті експертизи від 09.06.2023 року № 19028. При складання Акту про поршуення в ньому зазначено загальний висновок комісії про проведення експертизи. При цьому, в Акті експертизи від 09.06.2023 року № 19028 разом з довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т4/19028 від 09.06.2023 року додані до Акту про порушення та були розглянуті комісією з розгляду Актів про порушення АТ «Полтавагаз» у їх взаємозв'язку та з врахуванням всіх відомостей, які вони містять. Крім того, комісією з рогляду актів про порушення АТ «Полтавагаз» розглядаються всі документи, які були складені починаючи з демонтажу лічильника газу закінчуючи актом про порушення та з заслуховуванням пояснень споживачів, які з'явилися на засіданні комісії.
Таким чином, твердження відповідача про формальний підхід комісії до розгляду і вирішення питання щодо вчинення порушення Кодексу ГМ споживачем є суб'єктивною думкою, яка не підкріплена жодними доказами.
Відповідачем вказано, що необгрунтованими є твердження відповідача щодо неправильності Акту - розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 08.08.2023 року, оскільки розрахунок проведений з урахуванням 4-х осіб, зареєстрованих у помешканні.
При складаннні Акту- розрахунку фахівцями Оператора ГРМ були взяті за основу дані, наявні в інформаційній базі АТ «Полтавагаз» та у заяві - приєднанні до умов договору розподілу природного газу ід 21.03.2016 року, поданій споживачем.
Відповідно до підпункту 2 пункту 7.4 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498 із змінами, до обов'язків споживача входить обов'язок своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікації даних у заяві - приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу). Заяви про необхідність внесення змін до персоніфікованих даних споживачем не подавались.
Враховуючи, що відповідачем не наведено належних аргументів та не подано належних, допустимих, достовірних доказів, які б безспірно свідчили про неправомірні дії працівників АТ «Полтавагаз» при виявленні порушення, складання акту про порушення, розгляді акту про порушення на комісії, нарахуванні необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, відшкодування витрат за проведення експертного дослідження, та не спростовані доводи та докази позивача зазначені в позовні заяві, тому вважають, що відзив на позовну заяву грунтується виключно з незгодою відповідача з позовом, що є суб'єктивною думкою та обмежується трактуванням на власний розсуд норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Полтави від 26.06.2024 року задоволено клопотання представника відповідача про призначення у справі судової трасологічної експертизи.
Призначено у справі судову трасологічну експертизу, провадження у справі зупинено - на час проведення експертизи.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Полтави від 03 вересня 2024 року поновлено провадження у справі, призначено судове засідання.
11 вересня 2024 року ухвалою Ленінського районного суду м. Полтави задоволено клопотання представника відповідача про призначення у справі судової трасологічної експертизи.
Призначено у справі судову трасологічну експертизу, провадження у справі зупинено - на час проведення експертизи.
09 жовтня 2025 року надійшов на адресу суду Висновок експертів № 6005/6006 за результатами проведення комплексної судової трасологічної та інженерно - технічної експертизи у справі.
Ухвалою Подільського районного суду міста Полтави від 10 жовтня 2025 року поновлено провадження у справі, призначено судове засідання.
В судовому засіданні представник позивача АТ «Оператора газорозподільної системи «Полтавагаз» позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідачки - адвокат Москаленко І.О. проти задоволення позовних вимог заперечували з підстав викладених в письмових відзивах на позовну заяву, які зазначені вище, зазначив, що умисного втручання споживачем в роботу газового лічильника не було.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали даної цивільної справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного:
Судом встановлено, взаємовідносини Оператора ГРМ із споживачами природного газу, а також умови забезпечення надійсної та безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визнаечння його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у томі числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу визначені ЗУ «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року № 329-VIII, Кодексом газорозподільних систем, Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494 із змінами, положеннями Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498 із змінами, Правилами безпеки системи газопостачання України, затвердженими наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року №285.
Відповідно до картки споживача, що наявна в інформаційний базі АТ «Полтавагаз» (система BAF 8.3.18.1627), ОСОБА_1 - побутовому споживачу в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача ЕІС - код 56ХМ26І01102559Т за адресою АДРЕСА_1 . Відповідно до інформаційної бази, ОСОБА_1 періодично вносилася плата за надані послуги розподілу природного газу. Також, споживач ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 , фактично отримувала послугу із забезпечення цілодобового доступу до ГРМ для можливості споживання нею відповідних об'ємів природного газу, виділених постачальником природного газу (розподілу природного газу).
Відповідно до абзацу 6 пункту 4 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача та зобов'язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу ( з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) та формувати об'єм розподілу та споживання природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань. Відповідно до картки споживача, що наявна в інформаційній базі АТ «Полтавагаз», АТ «Полтавагаз» періодично здійснювало контрольні зняття показів лічильника газу. Відповідно до відомостей контрольного зняття лічильників від 17.10.2021 року, 02.11.2022 року, 24.06.2023 року, за підписом ОСОБА_1 в ході контрольного зняття показів лічильника газу були зафіксовані фактичні показники газового лічильника. Крім того, ОСОБА_1 , в свою чергу, періодично передавала фактичні показники газового лічильника, що не оспорюалось сторонами у справі.
Так, 31.03.1997 року за адресою: АДРЕСА_1 був встановлений новий лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107 ( а.с.38), про що також не заперечує представник відповідачки.
Як вбачається з інформації, яка наявна в обліковій базі АТ «Полтавагаз» лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107 успішно пройшов періодичну повірку 13.05.2015 року та був повернутий споживачеві. Похибок вимірювання чи механічних пошкоджень лічильника, які б унеможливлювали його належну роботу, а також пошкодження пломб заводу - виробника не виявлено.
Так, наприкінці травня 2023 року (30.05.2023 року) відповідач ОСОБА_1 звернулась з усною заявою на гарячу лінію АТ «Полтавагаз», в якій просила здійснити перевірку газового обладнання оскільки в приміщення будинку, де розташований лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107 був відчутний запах газу. Де конкретно відбувався витік газу та в чому причина остання самотужки встановити не змогла.
В подальшому працівниками АТ «Полтавагаз» було складено Акт № 284/23 від 31.05.2023 року про припинення (обмеження) розподілу природного газу, в якому зазначено причину відключення - наявність витоку газу та встановлено пломбу R36929090 ( а.с.78).
01.06.2023 року лічильник газу Галлус G4 заводський номер № 00189107 було демонтовано та скеровано на експертизу, про що було складено протокол б/н від 01.06.2023 року щодо направлення ЗВТ на експертизу (а.с.39, 40).
В цей же день, 01.06.2023 року, відповідно до Акту б/н відновлено газопостачання (розподілу природного газу) у зв'язку з усунення порушення, шляхом зняття заглушки. (а.с.79).
Відповідно до Акту № 19028 від 09.06.2023 року, комісією АТ «Полтавагаз» проведено експертизу лічильника газу Галлус G - 4, заводський номер 00189107, 1996 року випуску, місце встановлення лічильника було за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами якої виявлено втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) шляхом пошкодження пломби заводу - виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника, метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020, а сам лічильник не відповідає ДСТУ 9035:2020. Лічильник опламбований в сейф-пакет №10113343. ( а.с.41).
09.06.2023 року ДП «Полтавастандартметрологія» складена довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки - лічильника газу Галлус G - 4, заводський номер 00189107, похибка вимірювань перевищує допустиму (а.с.42)
Відповідно до листа від 23.06.2023 року, направленого відповідачу 23.06.2023 року укрпоштою, та яке повернулося відправнику, позивач повідомив споживача про складання 12.07.2023 року о 8.30 годині акту про порушення за результатами проведеної експертизи лічильника газу (а.с.43-44)
Відповідно до Акту про порушення №98Л/23 від 12.07.2023 року споживача ОСОБА_1 запрошено на 08.08.2023 року на засідання комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ. (а.с.45)
Зазначений акт №98Л/23 від 12.07.2023 року направлявся споживачу ОСОБА_1 укрпоштою (а.с.46-47)
Рішенням АТ «Полтавагаз», оформленим у вигляді протоколу № 34/23 від 08.08.2023 року засіданням комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здіснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), вирішено задовольнити акт про порушення № 98Л/23 від 12.07.2023 року щодо відповідача та скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) обєму природного газу і його вартості згідно п.1 абзацу 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ (а.с.48-49).
Відповідно до Акта - розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості № 34/23/2 від 08.08.2023 року, вартість необлікованого обсягу природного зазу, яка має бути компенсована Оператору ГРМ споживачем ОСОБА_1 за адресою споживання? АДРЕСА_1 становить 49251,73 грн. (а.с.50).
На адресу споживача ОСОБА_1 були направлені відповідні рахунки на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 49251,73 грн., та відшкодування витрат, пов'язаних з проведенням експертизи ЗВТ на суму 1106,17 грн., а також письмова вимога про сплату боргу на рахунки АТ «Полтавагаз» на загальну суму 50357,90 грн. (а.с.51-53,58-60)
До теперішнього часу споживачка ОСОБА_1 в добровільному порядку збитки у вигляді суми необлікованого об'єму природного газу та вартості робіт по експертизі лічильника не відшкодувала.
Отже, 09.06.2023 року під час проведення повірки та експертизи лічильника газу було виявлено втручання у ЗВТ ( лічильник газу) шляхом пошкодження пломби заводу - виробника, інші механічні пошкодження лічильника в тому числі і корпусу відлікового механізму, перевищення допустимої похибки вимірювання, що підтверджується Актом експертизи від 09.06.2023 № 19028 та довідкою про непридатність регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т4/19028 від 09.06.2023 року.
Вказане в свою чергу, спростовує твердження сторони відповідача, про те, що при проведення повірки лічильника газу він повторно пломбується Оператором ГРМ. В даному випадку мова йде про пломби заводу - виробника, які передбачені конструкцією лічильника. Кожен лічильник газу пломбується заводом - виробником, для уникнення неправомірного доступу до облікового механізму та викривлення результатів вимірювання. У випадку пошкодження таких пломб, які передбачені конструкцією лічильника газу та встановлені заводом - виробником, є правомірним складання акту про порушення з підстав пошкодження таких пломб, оскільки їх встановлення забезпечується заводом - виробником.
Не заслуговують на увагу також доводи відповідача щодо «незрозумілих» причин складення акту про демонтаж засобу вимірювальної техніки та його заповнення. Так, Кодексом ГРМ передбачено право Оператора ГРМ протягом експлуатації лічильника газу, здійснювати його перевірку та перевірку його складових, а споживач, на території якого знаходиться лічильник газу, в свою чергу, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ ( іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями ( документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку. Під час перевірки перевіряється, в тому числі, відсутність ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) та/або пошкодження пломб.
Оператор ГРМ наділений правом ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 розділу Х Кодексу ГРМ. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу, що і було зроблено споживачем.
Відповідно до п. 1 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача ( суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована екпертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави. Таким чином, Кодексом ГРМ передбачено беззаперечне право Оператора ГРМ, як і споживача, ініціювати проведення експертизи ЗВТ.
За заявою споживача у зв'язку з витоками природного газу було здійснено перевірку всього газового обладнання в тому числі і газового лічильника. Газопостачання було тимчасово припинено та в подальшому, після усунення витоків газу, відновлено. При цьому, Оператором ГРМ було ініційовано експертизу лічильника газу та здійснено демонтаж лічильника газу.
Пунктом 8 глави 9 розділу Х Кодексу визначено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Відповідно до розрахунку вартості робіт, пов'язаних з проведенням експертизи, склала 1106,17 гривень.
Кодекс ГРМ не містить затвердженої форми та вимог до змісту Акту про демонтаж засобу вимірбвальної техніки. Складений працівниками Оператора ГРМ Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 01.06.2023 року містить достаньо інформації про споживача природного газу, а також про демонтажне обладнання та показними споживання газу. У зв'язку з чим, доводи відповідача щодо складання Акту про демонтаж засобу вимірювальної техніки є такими, що обмежуються лише власними міркуваннями.
Твердження відповідача щодо відсутності в Акті про порушення від 12.07.2023 року № 98Л/23 відомостей про всі порушення, які перелічені в Акті експертизи від 09.06.2023 року № 19028. При складанні Акту про порушення, в ньому зазначено загальний висновок комісії про проведення експертизи. При цьому, в Акті експертизи від 09.06.2023 року № 19028 разом з довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т4/19028 від 09.06.2023 року додані до Акту про порушення та були розглянуті комісією з розгляду Актів про порушення АТ «Полтавагаз» у їх взаємозв'язку та з врахуванням всіх відомостей, які вони містять
Відповідно до висновку експертів Національного наукового центру «Інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса» № 6005/6006 від 03 жовтня 2025 року складеного за результататми проведення комплексної судово трасологічної та інженерно - технічної експертизи, проведеного на підставі ухвали суду від 26 червня 2024 року, визначено, що на поверхні корпусу наданого лічильника газу «Gallus 2000 G4» зав. №U001879107 1996 р.в.; а також на другій, третій, шості, восьмій декадах його відлікового пристрою та металевого кронштейну для встановлення пломби заводу - виробника є сліди сторонньої механічної дії, що характерні для слідів, утворених при втручанні в роботу лічильника газу.
У висновку вказано, що встановити час утворення вказаних слідів, у тому числі й на момент демотажу лічильника назу 01.06.2023 року, не надається можливим з причини відсутності для цього науково - обгрунтованих методик.
Ознак внесення конструктивних змін в механізм відлікового пристрою лічильника газу «Gallus 2000 G4» зав. №U001879107 1996 р.в. задля впливу на викривлення обліку об'ємів спожитого природнього газу не виявлено.
Лічильник газу «Gallus 2000 G4» зав. №U001879107 1996 р.в., наданий на дослідження у нерозібраному стані та встановленою у корпусі його відлікового пристрою пломбою, що дає можливість долідження лічильника газу після попередньої експертизи, проведеної комісією АТ «Полтавагаз».
Відтиски на пломбі, встановленій на лічильнику «Gallus 2000 G4» зав. №U001879107 1996 р.в., наданому на досліджнення, не відповідають відтискам на пломбах заводу - виробника газу «Gallus 2000 G4» зав. №U001879107 1996 р.в., встановлених на лічильниках газу«Gallus 2000 G4» №№ U00200794, U00200139 1996 р.в. за загальними ознаками, а саме: за конфігурацією знаків з тильної (нижньої) сторони пломби.
Відтиски на пломбі, встановленій на лічильнику «Gallus 2000 G4» зав. №U001879107 1996 р.в., наданому на дослідження, не відповаідають відстикам пломб зводу - виробника лічильника газу «Gallus 2000 G4» ПрАТ «айтрон - Укргаз метерс компані».
Похибка вимірювань витрати природного газу лічильника типу «Gallus 2000 G4» зав. №U001879107 1996 р.в з перевищенням допустимого показника, відповідно до п.п.11.4, 11.5 ДСТУ 9035:2020, пов'язана з тривалим часом експлуатації даного лічильника газу ( з моменту його встановлення 31.03.1997 року до моменту демонтажу 01.06.2023 року).
Таким чином, твердження відповідача про формальний підхід комісії до розгляду і вирішення питання щодо вчинення порушення Кодексу ГМ споживачем є суб'єктивною думкою, яка не підкріплена жодними доказами.
Відповідачем вказано, що необгрунтованими є твердження відповідача щодо неправільності Акту - розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 08.08.2023 року, оскільки розрахунок проведений з урахуванням 4-х осіб, зареєстрованих у помешканні.
При складаннні Акту- розрахунку фахівцями Оператора ГРМ були взяті за основу дані, наявні в інформаційній базі АТ «Полтавагаз» та у заяві - приєднання до умов договору розподілу природного газу від 21.03.2016 року, поданій споживачем.
Відповідно до підпункту 2 пункту 7.4 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498 із змінами, до обов'язків споживача вхожить обов'язок своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікації даних у заяві - приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газі).
Судом вставнолено, що заяви про необхідність внесення змін до персоніфікованих даних споживачем не подавались.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори.
За змістом статей 15 і 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч.1 ст. 714 Цивільного Кодексу України за договорами постачання енергетивними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетивні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобо'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого режиму її використання, а аткож забезпечити безпечну експлуатацію енергетивного та іншого обладнання.
У відповідності до ч.1 ст. 59 ЗУ «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природжного газу, які порушили законодавсто, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 2 ч.2 ст. 59 ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що праворушенням на ринку природного газу, закрема є несанкціонований відбір природного газу.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічилька газу).
Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.
Згідно ст. 611 ЦК України у випадку порушення зобов'язання, настають правові наслідки, передбачені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.
Таким чином, споживач ОСОБА_1 несе відповідальність за порушення законодаства у сфері функціонування ринку природного газу, тобто за порушення передбачене спеціальним законом, а саме Кодексом ГРМ, яким визначено порядок донарахування та відшкодування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та компенсмацію витрат пов'язаних з експертизою ЗВТ.
З огляду на те, що відповідачами не наведено належним та допустимих, достовірних доказів, які б безспірно свідчили про неправомірні дії працівників АТ «Полтавагаз» при виявленні порушення, складання Акту про порушення, розгляді Акту про порушення на комісії, нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, відшкодування витрат за проведення експертного дослідження, та не спростовані доводи та докази сторони позивача у справі, висновок експерта за результатами проведення комплексної судової трасологічної та інженерної експертизи, які в сукупності беззаперечно доводять про втручання в роботу лічильника газу, який був встановлений в будинку споживача з 1997 року, що в свою чергу призвело до викривлення даних обліку природного газу,відповідачка не заперечує того факту, що в даному будинку вона мешкає тривалий час, в тому числі з моменту встановлення лічильника газу та як власник має до нього безперешкодний доступ, тому суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог позивача, якому завдано збитків у вигляді суми необлікованого об'єму природного газу та вартості робіт по експертизі лічильника.
Відповідно до частини шостої статті 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідач ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи, а отже на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», звільнена від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Таким чином, судові витрати понесені позивачем Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» у вигляді судового збору у сумі 3028,00 грн підлягают компесації за рахунок держави, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судові витрати відповідача пов'язані з залученням експерта в розмірі 23 475,68 грн, які сплачені відповідачкою ОСОБА_1 експертній установі, залишаються на відповідачкою.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 137, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд,-
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» (місцезнаходження: м.Полтава, вул.Козака,2А; р/рахунок № НОМЕР_3 в філії Полтавське облуправління АТ «Державний ощадний банк України», код ЄДРПОУ 03351912) вартість необлікованого об'єму природного газу в розмірі 49 251,73 грн. (сорок дев'ять тисяч двісті п'ятдесят одну грн.73 коп.), та витрати пов'язані із залученням спеціалістів для проведення експертизи ЗВТ у розмірі 1106,17 грн. (одна тисяча сто шість грн. 17 коп.)
Витрати пов'язані із залучення експерта у сумі 23475,68 грн., які сплачені відповідачкою, залишити за відповідачкою ОСОБА_1 .
Судові витрати понесені позивачем Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», код ЄДРПОУ 03351912, місцезнаходження: м. Полтава, вул.Козака,2А зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн. компенсувати за рахунок держави, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 03.12.2025 року.
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Ю. В. Фоміна