8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41
про повернення без розгляду
03 грудня 2025 року м. ХарківСправа № 922/964/18
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жигалкіна І.П.
без виклику представників сторін
розглянувши заяву (вх. №27759 від 28.11.2025) Основ'янсько-Слобідського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про видачу дублікату наказу від 18.06.2018 року
по матеріалам справи
за позовом Комунального підприємства "Харківблагоустрій", м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Октава", м. Харків
про про стягнення 2 142,31 грн
Рішенням Господарського суду Харківської області від 21.05.2018 по справі №922/964/18 (суддя Светлічний Ю.В.) були повністю задоволені позовні вимоги Комунального підприємства "Харківблагоустрій" до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Октава" та присуджено до стягнення на користь Комунального підприємства "Харківблагоустрій" суму основного боргу у розмірі 1788,86 грн, інфляційні у розмірі 293,45 грн, 3% річних у розмірі 60,00 грн та судовий збір у розмірі 1762,00 грн.
18.06.2018 на виконання вищевказаного рішення виданий відповідний наказ.
28 листопада 2025 року до суду від Основ'янсько-Слобідського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції через систему «Електронний суд» надійшла заява (вх. №27759) про видачу дубліката виконавчого документа, у якій останній. просить суд, видати дублікат наказу Господарського суду Харківської області № 922/964/18 виданий 18.06.2018 про стягнення Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Октава" боргу на користь Комунального підприємства "Харківблагоустрій" боргу 3904,31 грн та направлення на адресу Основ'янсько-Слобідського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
У зв'язку зі звільненням з посади судді ОСОБА_1 та відповідно до пункту 2.3.44 Положення про автоматизовану систему документообігу суду виникла необхідність у призначенні повторного автоматизованого розподілу справи № 922/964/18, про що зазначено у розпорядженні Керівника апарату суду від 28.11.2025 № 265/2025.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28 листопада 2025 року, для розгляду заяви (вх. №. 27759 від 28.11.2025) призначено головуючого суддю (суддя-доповідач): Жигалкіна І.П.
Суд, дослідивши матеріали справи та заяви (вх. №27759 від 28.11.2025) Основ'янсько-Слобідського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про видачу дублікату наказу від 18.06.2018 року, зазначає наступне.
Згідно з частиною 3 статті 169 Господарського процесуального кодексу України, заяви (клопотання) з процесуальних питань подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Загальні вимоги до форми і змісту письмової заяви, клопотання, заперечення встановлені в статті 170 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з пунктом 19.4 частини першої розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
При цьому, як вбачається з додатків до заяви (вх. №27759 від 28.11.2025) про видачу дубліката виконавчого документа, заявником поданий платіжний документ: Квитанція № LD96-1L5M-17EE від 28.11.2025 на суму 9,08 грн.
Отже, судовий збір за видачу дубліката виконавчого документа сплачений заявником не в повному розмірі.
Відповідно до частини 4 статті 327 Господарського процесуального кодексу України протягом п'яти днів після набрання судовим рішенням законної сили виконавчий документ, зазначений у частині третій цієї статті, вноситься до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, а його копія (текст), що містить інформацію про веб-адресу такого документа у Єдиному державному реєстрі виконавчих документів, надсилається стягувачу до електронного кабінету, а в разі його відсутності - рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи цінним листом.
Згідно з пунктом 19.1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів оформлення і видача виконавчих документів здійснюються в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Так, системний аналіз положень процесуального законодавства дає підстави для висновку, що дублікат виконавчого документу, як і сам виконавчий документ, видається стягувачу, незалежно від суб'єкта звернення (стягувач або державний виконавець, приватний виконавець) із відповідною заявою про видачу дубліката наказу.
Крім того, частиною 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Суд приймає до уваги, що Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 912/3514/20 зазначив, що відповідно до статті 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб'єктів, узгоджується зі статті 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» пільги щодо сплати судового збору зазначені у статті 5 вказаного закону.
Суд звертає увагу заявника, що Законом України «Про судовий збір» не передбачені пільги щодо сплати судового збору за заявами державної виконавчої служби, державного виконавця, приватного виконавця про видачу дубліката виконавчого документу, а частина 7 та 21 статті 5 Законом України «Про судовий збір» містить пільги тільки для:
- громадян, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб;
- заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Натомість Основ'янсько-Слобідський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в силу вимог статті 6 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" є органом державної виконавчої служби, утвореним Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, а не громадянином, заявником чи іншою особою якій статтею 5 Законом України «Про судовий збір» встановлено пільги щодо сплати судового збору .
З вищевикладеного слідує, що ані Законом України «Про судовий збір» ані будь-якими іншими законами чи нормативно - правовими актами, не встановлено будь-яких пільг у тому числі звільнення від сплати судового збору при зверненні державної виконавчої служби та її органів до суду із заявами про видачу дублікату наказу, що свідчить про те, що Основ'янсько-Слобідський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції сплачує судовий збір на загальних підставах незалежно від суб'єкта звернення (стягувач або державний виконавець, приватний виконавець).
Враховуючи вищевикладене, заявником Основ'янсько-Слобідським відділом державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в порушення вищевказаних вимог пункту 19.4 частини першої розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України до заяви (вх. №27759 від 28.11.2025) про видачу дубліката виконавчого документа не надано доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі.
Крім того, суд звертає увагу, що заявником не надано належних документальних та правових доказів щодо не пропущення строку пред'явлення виконавчого документа.
Статтею 7 Господарського процесуального кодексу України визначено, що правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин; рівності всіх фізичних осіб незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного і соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак; рівності фізичних та юридичних осіб незалежно від будь-яких ознак чи обставин.
Згідно з частиною четвертою статті 170 Господарського процесуального кодексу України, суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
З аналізу вищевикладеного слідує, що заявником не дотримано вимог Господарського процесуального кодексу України, та не надано до суду доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі або документів які звільняють від сплати судового збору за подання до суду заяв про видачу дублікату судового наказу, у зв'язку із чим, суд дійшов висновку про повернення без розгляду заяви (вх. №27759 від 28.11.2025) Основ'янсько-Слобідського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про видачу дублікату наказу від 18.06.2018 року.
Суд вважає за необхідне роз'яснити заявнику, що повернення заяви (вх. №27759 від 28.11.2025) про видачу дубліката виконавчого документа не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду після усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного та керуючись статтями, 7, 12, 170, 234, пунктом 19.4 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, суд -
Заяву (вх. №27759 від 28.11.2025) Основ'янсько-Слобідського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про видачу дублікату наказу від 18.06.2018 року - повернути без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку статей 255 - 257 Господарського процесуального кодексу України до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвалу підписано 03.12.2025
Суддя І.П. Жигалкін
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.