8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"02" грудня 2025 р. м. ХарківСправа № 922/3911/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Горішній Ю.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Дочірнього підприємства "Дослідний завод" Приватного акціонерного товариства "Турбогаз" (вул. Заводська, буд. 14/5, с.Великий Березний, Ужгородський р-н, Закарпатська обл., 89000; код ЄДРПОУ 05796417)
до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Харків (вул. Григорія Сковороди, буд. 61, м. Харків, 61024; код ЄДРПОУ 07923280)
про стягнення 322 487,00 грн
за участю представників:
позивача - Чебан І.В.,
відповідача - Горячко О.Б.,
Дочірнє підприємство "Дослідний завод" Приватного акціонерного товариства "Турбогаз" 03.11.2025 звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Харків про стягнення з відповідача на свою користь заборгованості за відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за Договором № 19/02-25 від 19.02.2025 за період з 01.05.2024 до 31.12.2024 в сумі 322 487,64 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, в порушення умов договору та приписів чинного законодавства, не здійснив відшкодування витрат за спожиту електричну енергію за вказаний період.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 06.11.2025 позовну заяву Дочірнього підприємства "Дослідний завод" Приватного акціонерного товариства "Турбогаз" прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі № 922/3911/25 за правилами загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання на 02.12.2025 о 14:40.
У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 13.11.2025, відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що Квартирно-експлуатаційний відділ міста Харків є бюджетною установою, яка в своїй діяльності фінансується із державного бюджету, та є розпорядником бюджетних коштів виключно в рамках взятих на себе зобов'язань бюджетного періоду. Фактично проведення бюджетних платежів здійснюється органами Казначейства України в рамках бюджетного періоду та затвердженого бюджету розпорядника бюджетних коштів. У зв'язку з тим, що позивач не звертався до відповідача в 2024 році з належними документами про відшкодування за отримані послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії виникла заборгованість, що унеможливило провести оплату за отримані військовою частиною в НОМЕР_1 році послуги інакше, як на підставі рішення суду.
17.11.2025 позивач надав до суду відповідь на відзив відповідача, в якій, зокрема, зазначив, що листом за вих. № 01-10/14 від 04.02.2025 позивач надав відповідачу усі відповідні документи та інформацію, необхідні для виконання умов і Договору № 39 і в подальшому Договору № 19/02-25. Оскільки Договір № 19/02-25 є чинним, відповідач має виконати належним чином свої зобов'язання, передбачені пп.4.2.2 п. 4.2 Договору.
Протокольною ухвалою господарського суду від 02.12.2025 підготовче провадження у справі № 922/3911/25 закрито та розпочато розгляд справи по суті.
Присутня у судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечувала на підставах, викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
30.01.2025 між Дочірній підприємством "Дослідний завод" Приватного акціонерного товариства "Турбогаз" (за договором - Сторона 1, позивач у справі), Військовою частиною НОМЕР_2 (за договором - Сторона 2) та Квартирно-експлуатаційним відділом м. Харків (за договором - Сторона 3, відповідач у справі), який є правонаступником Харківського квартирно-експлуатаційного управління, було укладено договір спільного тимчасового безоплатного користування нерухомим майном № 39 (надалі - Договір № 39).
Пунктом 10.1 Договору № 39 передбачено, що дія цього Договору відповідно до ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, розповсюджується на відносини, які виникли між сторонами до укладення Договору, а саме з 01 травня 2024 року до 31 грудня 2025 року включно, але не довше дії воєнного стану.
Згідно з пунктом 1.1 Договору № 39, Сторона 1 надає Стороні 2 можливість на спільне тимчасове безоплатне користування нерухомим майном Сторони 1, а саме: нежитловими приміщеннями загальною площею 591,6 кв.м, що розташовані на земельній ділянці площею 10,59 га за адресою: с. П'ятигорське, вул. Наукова, 3, Ізюмський район, Харківська область.
Позивач належним чином виконав свої обов'язки за Договором № 39, передав вказані нежитлові приміщення, відповідно до вимог п. 2.3 Договору, в користування 01.05.2024, що підтверджується Актом приймання-передачі нерухомого майна згідно з договором спільного тимчасового безоплатного користування нерухомим майном від 30.01.2025 № 39.
Відповідно до п. 3.2 Договору № 39, Сторона 3 зобов'язана відшкодувати Стороні 1 всі витрати за комунальні послуги за договорами відшкодування комунальних послуг, які були отримані Стороною 2 за час дії цього Договору.
Пунктом 3.3 Договору № 39 передбачено, що відшкодування за спожиті комунальні послуги Стороною 2 сплачуються Стороною 3, на підставі укладених договорів на відшкодування окремо за кожним видом наданих комунальних послуг за відповідним пакетом документів до них.
Відповідно до п. 3.4 Договору № 39, Сторона 3 не відповідає за зобов'язаннями Сторони 2, крім тих зобов'язань, що визначені у цьому Договорі.
Згідно з п. 4.7 Договору № 39, Сторона 2 зобов'язується укласти із Стороною 1 та Стороною 3 договори про відшкодування спожитих комунальних послуг окремо за кожним видом комунальних послуг.
Відповідно до п. 8.1 Договору № 39, Сторона 3 має право вимагати від Сторони 1 та Сторони 2 надання необхідних документів, інформації з метою виконання умов цього Договору. У разі не надання таких документів Сторона 3 звільняється від взятих зобов'язань згідно п. 8.2 цього Договору.
Згідно з п. 8.2 Договору, Сторона 3 (відповідач) зобов'язується відшкодувати Стороні 1 (позивач) вартість комунальних послуг, що спожиті Стороною 2 у процесі виконання цього Договору.
Як вбачається із зазначеного Акту приймання-передачі, сторони підписали цей акт без заперечень та зауважень, у зв'язку з чим, відповідно до вимог ст. 629 ЦК України, вони повинні належним чином виконувати всі умови укладеного з позивачем Договору № 39, в тому числі в частині своєчасного та у повному обсязі внесення платежів з відшкодування за спожиті комунальні послуги, в т.ч. за електричну енергію.
19.02.2025 на виконання умов укладеного Договору спільного тимчасового безоплатного користування нерухомим майном № 39 від 30.01.2025, було укладено Договір про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії № 19/02-25 (надалі - Договір № 19/02-25) між Квартирно-експлуатаційним відділом м. Харків, який є правонаступником Харківського квартирно-експлуатаційного управління (за договором - Платник, Сторона 1), Дочірнім підприємством "Дослідний завод" Приватного акціонерного товариства "Турбогаз" (за договором - Балансоутримувач, Сторона 2) та Військовою частиною НОМЕР_2 (за договором - Споживач, Сторона 3), відповідно до п.1.1 якого Платник (відповідач) відшкодовує витрати, понесені Балансоутримувачем (позивачем) з оплати електричної енергії, яка була спожита Споживачем, за встановленими тарифами в терміни, передбачені Договором №19/02-25.
Згідно з умовами п. 1.2 Договору № 19/02-25, відшкодування витрат за спожиту електричну енергію здійснюється відповідно до показників лічильників або розрахунку згідно з Договором спільного тимчасового безоплатного користування нерухомим майном № 39 від 30.01.2025.
Згідно з п. 3.3 Договору № 19/02-25, підставою для розрахунку за цим Договором є діючі договори на постачання, розподіл та перетікання реактивної електричної енергії, укладені між Стороною 2 та постачальною організацією.
Завірена копія діючого Договору № 118/22 про постачання електричної енергії споживачу від 12.12.2022, укладеного між позивачем та ТОВ "Стейбл Енерджі", завірена копія діючого Договору № 62047 про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії від 01.07.2019 та завірена копія діючого Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 62047 від 01.01.2019, укладених між позивачем та АТ "Харківобленерго" було надано відповідачу за листами вих. № 01-10/14 від 04.02.2025, вих. №.01-10/21 від 13.02.2025.
Відповідно до п. 1.2 Договору № 19/02-25 та Акту виконаних робіт (наданих послуг) до Договору про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії № 19/02-25 від 19.02.2025, акту фіксації показників лічильника електричної енергії до Договору про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії № 19/02-25 від 19.02.2025, сума відшкодування витрат за спожиту електричну енергію за період з 01.05.2024 до 31.12.2024 складає 322 487,64 грн, в т.ч. ПДВ - 53 747,94 грн.
Факт постачання електричної енергії за адресою: с. П'ятигорське, вул. Наукова, 3, Ізюмський район, Харківська область, підтверджується відповідними Актами про обсяги розподіленої електричної енергії, Актами приймання-передачі про надання послуги з розподілу електричної енергії, Актами приймання-передачі за перетікання реактивної електроенергії складеними АТ "Харківобленерго" та ДП "Дослідний завод" ПрАТ "Турбогаз" та рахунками на оплату послуги з розподілу електричної енергії і послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії АТ "Харківобленерго", а також Актами фактичного закриття купівлі-продажу електричної енергії та Актами звірки розрахунків ТОВ "Стейбл Енерджі", за період з 01.05.2024 до 31.12.2024, включно.
Позивач зазначає, що відповідачем (Платником за Договором № 19/02-25) на адресу ДП "Дослідний завод" ПрАТ "Турбогаз" не було повернуто підписаного примірника Акту виконаних робіт (наданих послуг) до Договору про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії № 19/02-25 від 19.02.2025, який йому було надано разом із листом вих. №.01-10/21 від 13.02.2025.
Листом за вих. № 01-10/83 від 06.10.2025 ДП "Дослідний завод" ПрАТ "Турбогаз" просило повернути на адресу позивача підписаний екземпляр раніше наданого Акту виконаних робіт (наданих послуг) до Договору про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії № 19/02-25 від 19.02.2025. Проте, позивачу був повернутий непідписаний екземпляр Акту виконаних робіт (наданих послуг) на суму 322 487,64 грн. При цьому, відповідач повідомив, що для відшкодування заборгованості за спожиту електричну енергію за період з 01.05.2024 по 31.12.2024 позивачу необхідно звернутися до Господарського суду Харківської області.
Отже, за відповідачем обліковується перед позивачем заборгованість з відшкодування витрат за спожиту електричну енергію за період з 01.05.2024 до 31.12.2024, включно, у розмірі 322 487,64 грн, в т.ч. ПДВ - 53 747,94 грн, про що відповідач був неодноразово повідомлений позивачем.
Як вказує позивач, з метою врегулювання спору щодо погашення заборгованості звертався з відповідними заявами до різних військових частин, у підпорядкуванні яких залежить вирішення цього питання та яким підпорядковується відповідач, але це питання не було врегульовано.
Листом за вих. № 01-10/83 від 06.10.2025 ДП "Дослідний завод" ПрАТ "Турбогаз" звернулось до відповідача з вимогою негайно погасити існуючу заборгованість в сумі 322 487,64 грн, проте ця вимога залишилась без задоволення.
Отже, позивач вважає, що вказані обставини свідчать про порушення прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач посилається на те, що відповідно до п. 3.3 Договору № 39 від 30.01.2025 спільного тимчасового безоплатного користування нерухомим майном, підставою для відшкодування відповідачем за в/ч комунальних послуг є укладені договори на відшкодування за кожним видом наданих комунальних послуг, за відповідним пакетом документів до них.
Відповідач стверджує, що позивач рахунки за травень 2024 року - грудень 2024 року на оплату не надавав, чим сам позбавив себе можливості вчасно отримати відшкодування за отримані військовою частиною комунальні послуги.
Проте, таке ствердження відповідача не відповідає дійсності.
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач листом за вих. № 01-10/14 від 04.02.2025 (зареєстрований відповідачем за вх. № 837 від 05.02.2025) направив на адресу відповідача наступні завірені копії документів, а саме:
- акт приймання-передачi про надання послуги з розподiлу електричної енергії за травень 2024 року;
- акт про обсяги розподіленої електричної енергiї за травень 2024 року;
- акт фактичного закриття купiвлi-продажу електричної енергії вiд 31.05.2024;
- акт звiрки розрахункiв станом на 31 травня 2024 року;
- рахунок на оплату iз забезпечення перетiкань реактивної електричної енергiї за травень 2024 року;
- рахунок на оплату послуги з розподiлу електричної енергiї розподiленої в травнi 2024 року;
- рахунок на оплату пенi, 3% рiчних, iндексу iнфляцiї за договором надання послуги з розподiлу електричної енергiї за червень 2024 року;
- акт про обсяги розподiленої електричної енергiї за червень 2024 року;
- акт приймання-передачi про надання послуги з розподiлу електричної енергiї за липень 2024 року;
- акт про обсяги розподiленої електричної енергiї за липень 2024 року;
- акт приймання-передачi про надання послуги з розподiлу електричної енергiї за серпень 2024 року;
- акт про обсяги розподiленої електричної енергiї за серпень 2024 року;
- акт приймання-передачi про надання послуги з розподiлу електричної енергiї за вересень 2024 року;
- акт про обсяги розподiленої електричної енергiї за вересень 2024 року;
- акт приймання-передачi про надання послуги з розподiлу електричної енергiї за жовтень 2024 року;
- акт про обсяги розподiленої електричної енергiї за жовтень 2024 року;
- акт приймання-передачi про надання послуги з розподiлу електричної енергiї за листопад 2024 року;
- акт про обсяги розподiленої електричної енергiї за листопад 2024 року;
- акт приймання-передачi про надання послуги з розподiлу електричної енергiї за грудень 2024 року;
- акт про обсяги розподiленої електричної енергії за грудень 2024 року;
- акт фактичного закриття купiвлi-продажу електричної енергiї вiд 30.06.2024;
- акт звiрки розрахункiв станом на 30 червня 2024 року;
- рахунок на оплату iз забезпечення перетiкань реактивної електричної енергiї за червень 2024 року;
- рахунок на оплату послуги з розподiлу електричної енергiї розподiленої в червнi 2024 року;
- рахунок на оплату послуги з розподiлу електричної eнepгії розподiленої· за липень 2024 року;
- рахунок на попередню оплату послуги з розподiлу електроенергiї за червень 2024 року;
- акт фактичного закриття купiвлi-продажу електричної eнepгії вiд 31.07.2024;
- акт звiрки розрахункiв станом на 31 липня 2024 року;
- рахунок на оплату послуги з розподiлу електричної енергiї розподiленої в липнi 2024 року;
- рахунок на оплату iз забезпечення перетiкань реактивної електричної енергiї за липень 2024 року;
- акт фактичного закриття купiвлi-продажу електричної енергiї вiд 31.08.2024;
- акт звiрки розрахункiв станом на 31 серпия 2024 року;
- рахунок на оплату послуги з розподiлу електричної енергiї розподiленої в серпнi 2024 року;
- рахунок на попередню оплату послуги з розподiлу електричної енергiї за серпень 2024 року;
- акт фактичного закриття купiвлi-продажу електричної eнepгії вiд 30.09.2024;
- акт звiрки розрахункiв станом на 30 вересня 2024 року;
- рахунок на оплату послуги з розподiлу електричної енергiї розподiленої в вереснi 2024 року;
- рахунок на оплату iз забезпечення перетiкань реактивної електричної енергiї за вересень 2024 року;
- рахунок на попередню оплату послуги з розподiлу електричної енергiї за вересень 2024 року;
- акт фактичного закриття купiвлi-продажу електричної енергiї вiд 31.10.2024;
- акт звiрки розрахункiв станом на 31 жовтня 2024 року;
- рахунок на оплату iз забезпечення перетiкань реактивної електричної енергiї за жовтень 2024 року;
- рахунок на оплату послуги з розподiлу електричної енергiї розподiленої в жовтні 2024 року;
- рахунок на попередню оплату послуги з розподiлу електричної енергiї за жовтень 2024 року;
- акт фактичного закриття купiвлi-продажу електричної енергiї вiд 30.11.2024;
- акт звiрки розрахункiв станом на 30 листопада 2024 року;
- рахунок на оплату послуги з розподiлу електричної енергiї розподiленої в листопадi 2024 року;
- рахунок на попередню оплату послуги з розподiлу електричної енергiї за листопад 2024 року;
- акт фактичного закриття купiвлi-продажу електричної енергiї вiд 31.12.2024;
- акт звiрки розрахункiв станом на 31 грудня 2024 року;
- рахунок-фактура вiд 15 сiчня 2025 року на споживання електричної енергiї фактичного закриття;
- рахунок на оплату послуги з розподiлу електричної енергiї розподiленої в груднi 2024 року;
- рахунок на оплату iз забезпечення перетiкань реактивної електричної енергiї за грудень 2024 року;
- рахунок на попередню оплату послуги з розподiлу електричної енергiї за грудень 2024 року;
- рахунок на оплату пенi, 3% рiчних, iндексу iнфляцiї за договором надання послуги з розподiлу електричної енергiї за грудень 2024 року;
- чинний договiр про надання послуг з компенсацiї перетiкань реактивної електричної енергiї, укладений мiж АТ "Харкiвобленерго" та ДП "ДЗ" ПрАТ "Турбогаз";
- чинний договiр про постачання електричної енергiї споживачу, укладений мiж ТОВ "Стейбл Енерджі" та ДП "ДЗ" ПрАТ "Турбогаз".
Також, цим листом були направлені для підписання відповідачу три примірники трьохсторонніх:
- договору про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії;
- акту виконання робiт до договору про вiдшкодування витрат за спожиту електричну енергiю та за послуги з розподiлу електричної енергiї / перетiкання реактивної енергiї;
- акту фiксацiї показникiв лiчильника електричної енергiї до договору про вiдшкодування витрат за спожиту електричну енергiю та за послуги з розподiлу електричної енергiї / перетiкання реактивної енергiї.
Усього було направлено додатків на 119 аркушах.
Відповідач своїм листом за вих. № 583/1016 від 19.02.2025 повернув позивачу підписаний Договір про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії на 6 арк. та непідписані з його боку Акт виконаних робіт на 2 арк. та Акт фіксації показників лічильників електричної енергії на 1 арк. Жодного повідомлення / посилання про відсутність необхідних рахунків за травень 2024 року - грудень 2024 року цей лист не мав.
Підписаний Договір про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії не мав обов'язкових реквізитів, а саме дати та його реєстраційного номера, про що позивач повідомив відповідача листом за вих. № 01-10/27 від 21.02.2025, який був отриманий відповідачем 21.02.2025 та зареєстрований за вх. № 1307 від 21.02.2025.
З відповіді відповідача за вих. № 583/1208 від 03.03.2025 вбачається, що дійсно Договір про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії не має реквізиту, а саме номеру та дати укладення. При цьому відповідач не заперечував проти підписання зі свого боку цього Договору, а лише повідомляв, що обов'язковість нумерації договорів прямо не передбачена законодавством України, питання реєстрації документів в організації, в тому числі і договорів, вирішується шляхом прийняття локальних (внутрішніх) нормативних актів, номер договору не може бути істотною умовою, відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов.
Позивач листом за вих. № 01-10/61 від 05.06.2025 повідомив відповідача про те, що Договір про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії зареєстрований за № 19/02-25 від 19.02.2025 та просив у подальшому використовувати дані реквізити договору у правовідносинах з ним.
Позивач зазначає, що під час листування з відповідачем він не отримував жодного прохання, жодної вимоги про надання необхідних документів в порядку п. 8.1 Договору № 39 спільного тимчасового безоплатного користування нерухомим майном від 30.01.2025, який передбачає право Сторони 3 (відповідач у справі) вимагати від Сторони 1 (позивач у справі) та Сторони 2 (військова частина НОМЕР_2 ) надання необхідних документів з метою виконання умов Договору з метою виконання умов Договору.
Водночас, позовні вимоги стосуються заборгованості, яка виникла за Договором № 19/02-25 від 19.02.2025 за період з 01.05.2024 до 31.12.2024, а не заборгованості, що виникла за Договором № 39, яким відповідач обґрунтовує свій відзив на позов.
Відповідно до п. 1.2 Договору № 19/02-25, відшкодування витрат за спожиту електричну енергію здійснюється відповідно до показників лічильників або розрахунку згідно Договору на безкоштовне тимчасове використання приміщення від 30.01.2025 р. № 39.
Згідно з п. 3.3 Договору № 19/02-25, підставою для розрахунку за цим Договором є діючі договори на постачання, розподіл та перетікання реактивної електричної енергії, укладені між Стороною 2 та постачальною організацією.
Згідно з п. 3.6 Договору № 19/02-25, оплата за цим договором здійснюється на підставі належним чином оформленого акту виконаних робіт (наданих послуг) протягом 30 календарних днів.
До акту виконаних робіт (наданих послуг) Сторона 2 (позивач у справі) повинна надати наступний пакет підтверджуючих документів:
- копії рахунків та/або актів приймання-передачі на постачання електричної енергії, отриманих від постачальника Стороною 2 (позивачем у справі);
- копії актів про обсяги розподіленої електричної енергії, отриманих від оператора розподілу Стороною 2 (позивачем у справі);
- акт фіксації показників лічильника електричної енергії, підписаний Стороною 2 та Стороною 3.
Як вже було зазначено вище, усі ці документи були надані позивачем відповідачу. Жодних заперечень та зауважень стосовно відсутності та/або неналежного їх оформлення з боку відповідача на адресу позивача не надходило.
Відповідно до п. 9.1 Договору № 19/02-25, цей Договір набирає чинності з дня його підписання. Строк дії Договору відповідно до п. 3 ст. 631 ЦКУ розповсюджується на відносини, які виникли між сторонами з 01.05.2024 та діє по 31.12.2025, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Згідно з ч.1 ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до статей 6, 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.
Стаття 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України", суб'єктами господарської діяльності у Збройних Силах України є військові частини, заклади, установи та організації Збройних Сил України, які утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, ведуть відокремлене господарство, мають кошторис надходжень та видатків, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Перелік видів господарської діяльності, здійснення якої дозволяється військовим частинам, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про Збройні Сили України", фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з пп. 6, 7 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження; бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Статтею 3 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Відповідно до Конституції України, бюджетний період для Державного бюджету України за особливих обставин може бути іншим, ніж передбачено частиною 1 цієї статті. Особливими обставинами, за яких Державний бюджет України може бути затверджено на інший, ніж передбачено частиною 1 цієї статті, бюджетний період, є:
1) введення воєнного стану; 2) оголошення надзвичайного стану в Україні. У разі затвердження Державного бюджету України на інший, ніж передбачено частиною першою цієї статті, бюджетний період місцеві бюджети мають бути затверджені на такий самий період. Для середньострокового бюджетного планування середньостроковий період включає плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди.
За приписами ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років; довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; довгострокових зобов'язань у рамках державно-приватного партнерства, узятих на облік органами Казначейства України; середньострокових зобов'язань за договорами щодо забезпечення судноплавного стану внутрішніх водних шляхів та судноплавних шлюзів; середньострокових зобов'язань у сфері охорони здоров'я; середньострокових зобов'язань за договорами на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.
Довгострокове зобов'язання за енергосервісом на підставі документального підтвердження в установленому порядку скорочення обсягів споживання комунальних послуг та енергоносіїв і видатків на їх оплату за звітний період (порівняно з такими обсягами (видатками), які були б спожиті (здійснені) за відсутності енергосервісу) набуває статусу бюджетного зобов'язання у сумі, визначеній згідно з умовами договору енергосервісу виходячи з цін (тарифів), діючих у періоді, за який здійснюється розрахунок, у межах фактичного скорочення таких видатків.
Відповідно до ст. 49 Бюджетного кодексу України, розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним п. 5 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу. Казначейство України здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі: 1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету; 2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми; 3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно зі ст. 51 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладають договори за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі.
Європейським судом з прав людини в рішенні від 18.10.2005 у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" та в рішенні від 30.11.2004 у справі "Бакалов проти України" зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Відповідно до положень ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права. Наведений висновок викладено у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 07.11.2019 у справі №916/1345/18.
Аналогічний правовий висновок про те, що сама собою відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання викладено в постанові Верховного Суду України від 22.03.2017 у справі № 3-77гс17, у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.03.2018 у справах № 925/246/17, № 925/974/17, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі № 12-46гс18 (п. 61 постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 911/4249/16).
З урахуванням наведеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді усіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість заявлених Дочірнім підприємством "Дослідний завод" ПрАТ "Турбогаз" позовних вимог про стягнення заборгованості за відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за Договором № 19/02-25 від 19.02.2025 за період з 01.05.2024 до 31.12.2024 в сумі 322 487,64 грн, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 29, 42, 73, 74, 86, 91, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м.Харкова (вул. Григорія Сковороди, 61, м. Харків, 61024; код ЄДРПОУ 07923280) на користь Дочірнього підприємства "Дослідний завод" Приватного акціонерного товариства "Турбогаз" (вул. Заводська, буд. 14/5, с.Великий Березний, Ужгородський р-н, Закарпатська обл., 89000; код ЄДРПОУ 05796417) - заборгованість за відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за Договором № 19/02-25 від 19.02.2025 за період з 01.05.2024. до 31.12.2024 в сумі 322 487,64 грн; витрати зі сплати судового збору в розмірі 4 837,31 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст. 256-257 ГПК України.
Повне рішення складено "04" грудня 2025 р.
Суддя Н.М. Кухар