Справа № 521/18838/25
Номер провадження 3/521/6439/25
26 листопада 2025 року м. Одеса
Суддя Хаджибейського районного суду м. Одеси Плавич І.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №487627 від 19.10.2025 року за ч.1 ст. 130 КУпАП, ОСОБА_1 , 19.10.2025 року 02:28 год., в м. Одеса біля буд. №53 по вул. Олексія Вадатурського, керував ТЗ TOYOTA CAMRY Hibrid, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі відмовився.
Згідно протоколу водій ОСОБА_1 , порушив вимоги п. 2.5 а Правил дорожнього руху України.
За даним фактом відносно водія ОСОБА_1 поліцейським Управління патрульної поліції в Одеської області Департаменту патрульної поліції складено протокол серії ЕПР 1 №487627 від 19.10.2025 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Разом з протоколом про адміністративне правопорушення на підтвердження зазначених у ньому обставин до суду було надано довідку про отримання особою посвідчення водія, довідку про відсутність повторності вчинення адміністративного правопорушення, висновок обстеження, на огляд водія з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння від 19.10.2025р. № 002376, відеозаписи з б/к 474491, 474485, 470943.
ОСОБА_1 не прибув до суду, однак через канцелярію суду надійшло клопотання про закриття провадження за відсутності складу адміністративного правопорушення. Посилаючись на обставини, що в матеріалах справи відсутні докази порушення ОСОБА_1 правил дорожнього руху, та підстав зупинки транспортного засобу визначених ст. 31 ЗУ «Про національну поліцію», з огляду на що, сторона захисту заперечує щодо законності зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , як наслідок вважає незаконним складення протоколу про адміністративне правопорушення передбаченого ч. 1 статті 130 КУпАП.
Сторона захисту також звертає увагу суду на те, щоОСОБА_1 не було відсторонено від керування транспортним засобом, про що свідчить відсутність акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу. ОСОБА_1 не були роз'яснені його права та обов'язки під час складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Крім того, на думку сторони захисту, ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан сп'яніння, а навпаки вживав заходи щодо проходження такого огляду, а саме надав біоматеріал в медичній установі.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Частиною 2 ст. 276 КУпАП передбачається можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, за місцем проживання правопорушника.
Суддя дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 130 ч. 1 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі за змістом - Інструкція) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з пунктом 4 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров'я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів додаткові обов'язки, зокрема пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння.
За змістом п.п. 6, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС, МОЗ України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція), огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до частини другої статті 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Також пунктами 6, 7 розділу X «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
З матеріалів справи видно, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності заперечує факт відмови від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до диспозиції частини першої статті 130 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, зазначена норма передбачає дві форми об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, а саме: керування особою транспортним засобом у стані сп'яніння та відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку.
При цьому, основною ознакою суб'єкта зазначеного правопорушення є саме елемент керування особою транспортним засобом, та зазначена обставина обов'язково належить до предмету доказування під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Об'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, передбачає необхідність обов'язкової наявності кваліфікуючих ознак цього правопорушення, зокрема щодо відмови від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як вбачається з матеріалів справи, вони не містять будь-яких належних і допустимих доказів відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так, із наявного в матеріалах справи відеозапису подій вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи в медичній установі, під доглядом патрульного поліцейського який знімав процедуру надання біоматеріалу на бодікамеру, надав біоматеріал, а саме сечу, співробітникам медичної установи. Між тим, співробітники медичної установи вважали, що наданий ОСОБА_1 біоматеріал є таким, який останні не приймають для огляду, оскільки, на думку останніх, він є сфальсифікованим. Між тим, доказів щодо такої фальсифікації матеріали справи не містять.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, вони не містять будь-яких належних і допустимих доказів щодо відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Із встановлених у суді обставин слідує, що працівниками поліції складено протокол про адміністративне правопорушення на підставі своїх міркувань.
Суд також звертає увагу на те, що відповідно до відеозапису подій ОСОБА_1 неодноразово наголошував на тому, що він не відмовляється від проходження огляду на стан сп'яніння, надав зразки біоматеріалу і навіть погоджувався повторно надати такі зразки, між тим просив надати йому достатньо часу для вчинення відповідних дій.
Натомість ОСОБА_1 було відмовлено у прийнятті наданого в установленому законом порядку біоматеріалу, відмовлено у повторній здачі біоматеріалу та складено відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння.
Інших доказів, які б підтверджували факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння матеріали справи не містять.
Зазначені вище обставини, на переконання суду, у своїй сукупності свідчать про відсутність в матеріалах справи доказів того, що в діях ОСОБА_1 , наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, зокрема, факту відмови від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення. Перекладання такого обов'язку на суд не передбачено.
Згідно Постанови Пленуму ВСУ №14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.09.2019 р. у справі №404/4467/16-а(2-іс/811/3/17) провадження №К/9901/21130/18.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно достатті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
З огляду на викладене, з огляду на відсутність належних та достовірних доказів, суд вважає за необхідне провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП - за відсутністю в діях останнього складу правопорушення.
Керуючись ст.ст.9-11,130,221, 247,252,266, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: І.В. Плавич