Постанова від 24.11.2025 по справі 494/2592/25

Березівський районний суд Одеської області

24.11.2025

Справа № 494/2592/25

Провадження № 3/494/797/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.11.2025 р. м. Березівка

Суддя Березівського районного суду Одеської області Римар І.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Березівського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався, за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 року зі змінами та доповненнями (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

19.11.2025 року до Березівського районного суду Одеської області від Березівського РВП ГУНП в Одеській області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 173 КУпАП.

Згідно протоколу серії ВАД №757725 про адміністративне правопорушення від 13.11.2025 року вбачається, що 13.11.2025 р о 20.40 год в с. Чорногірка Березівського району Одеської області по вул. Центральній біля сільського клубу ОСОБА_1 перебуваючи в громадському місці вчинив дрібне хуліганство, а саме виражався на адресу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 нецензурними словами і погрожував фізичною розправою , чим своїми діями вчинив дрібне хуліганство за що передбачена відповідальність згідно ст.173 КУпАП.

В судовому засіданні 24.11.2025 року ОСОБА_1 винним себе не визнав. Надав пояснення з приводу вказаної події, яка мала місце 13.11.2025 року в с. Чорногірка Березівського району Одеської області, що не вчиняв будь-яких протиправних дій відносно потерпілих, а зробив зауваження щодо ввімкнення гучної музики біля сільського клубу, фізичне насилля не застосовував.

Потерпіла ОСОБА_2 у судовому засіданні 24.11.2025 року, в присутності своєї матері, ОСОБА_4 пояснила, що 13.11.2025 року у вечірній час доби вона разом з ОСОБА_3 знаходилася біля сільського клубу в с. Чорногірка Березівського району Одеської області. В цей час до них підійшло подружжя ОСОБА_5 : ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які почали робити їм зауваження з приводу музики, потім ОСОБА_8 почав ображати їх нецензурними словами і погрожувати фізичною розправою. На підтвердження цього надала виписку із медичної картки хворого, з якої вбачається, що вона в цей день мала гостру реакцію на стрес.

Допитаний в якості потерпілого ОСОБА_9 , в присутності своєї матері ОСОБА_10 , пояснив, що 13.11.2025 року разом з ОСОБА_11 перебували у вечірній час доби в с. Чорногірка Березівського району біля сільського клубу та слухали музику, в цей час до них підійшов ОСОБА_8 та почав робити зауваження з приводу музики і ображати нецензурною лайкою. Пізніше ОСОБА_9 пішов додому та розповів про подію своїй матері, яка написала заяву до поліції.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та допитавши потерпілих: ОСОБА_2 і ОСОБА_9 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, додані до протоколу матеріали, а також інші докази, зібрані у справі, дійшов наступних висновків.

Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 254 КУпАП «Про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності…».

Диспозицією частини статті 173 КУпАП, визначає, що правопорушенням є дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Згідно п. 3 постанови Пленуму Верховного суду України N 19 від 22.12.2006 "Про судову практику у справах про хуліганство" дрібне хуліганство це умисне порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, яке не супроводжується особливою зухвалістю за винятковим цинізмом.

Громадський порядок це обумовлена потреба суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами, система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій.

Об'єктивна сторона дрібного хуліганства полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян. При цьому дрібне хуліганство характеризується умислом, тобто особа, яка вчиняє таке правопорушення, усвідомлює, що своїми діями порушує громадський порядок і спокій громадян, та бажає чи свідомо припускає прояв неповаги до суспільства.

Суб'єктивна сторона дрібного хуліганства полягає у неповазі до суспільства, у прагненні показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі.

Винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, доведена матеріалами справи, дослідженими та проаналізованими судом, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №757725 від 13.11.2025 року, рапортом від 13.11.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 і ОСОБА_12 , ОСОБА_9 , заявою та поясненнями ОСОБА_2 , випискою із медичної карти стаціонарного хворого №5041/62 від 14.11.2025 року.

За таких обставин, суд доходить висновку про те, що у справі зібрана достатня кількість достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173 КУпАП.

Суд також враховує, що у Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, серед іншого, звертається увага на те, що виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту.

Разом з цим, враховуючи встановлені судом обставини, при накладенні на ОСОБА_1 стягнення, суд згідно з вимогами статті 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про його особу, яка до адміністративної відповідальності притягається вперше. Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 - не встановлено. Обставину, що обтяжує відповідальність - не встановлено.

Отже, накладаючи стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, та вважає, що для виправлення та перевиховання останнього доцільно застосувати стягнення у виді 85.00 гривні штрафу.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.

Доказів звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору матеріали справи не містять.

Керуючись статтями 40-1,173 , 283, 284, 294 КУпАП, суд-

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( паспорт серії НОМЕР_1 виданий 17.10.2015 року Березівським РС ГУ ДМС України в Одеській області, проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173 КУпАП та застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді 85 гривні 00 коп. штрафу.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( паспорт серії НОМЕР_1 виданий 17.10.2015 року Березівським РС ГУ ДМС України в Одеській області, проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Державної судової адміністрації України, 050 (Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача ЄДРПОУ 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку 899998, Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106, ЄДРПОУ банку 37567646) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Роз'яснити, що відповідно до статті 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити, що на підставі статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником,

а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного суду.

У зв'язку з перебуванням судді на лікарняному в період з 26.11.2025 року по 03.12.2025 року, повний текст рішення виготовлений та підписаний 04.12.2025 року.

Суддя І.А. Римар