Справа № 727/5351/25
Провадження № 2/727/1543/25
07 листопада 2025 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці
в складі:
головуючого судді Терещенко О.Є.
при секретарі Аниськовій К.В.
за участю:
представника позивача Сідлецького Д.Ю.
відповідача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці до ОСОБА_1 про повернення безпідставно набутих коштів,-
встановив:
У травні 2025 року Квартирно - експлуатаційний відділ м.Чернівці звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , в якому просить зобов'язати відповідача повернути на рахунок позивача грошові кошти в сумі 634 397,40 грн., а також стягнути з нього су-дові витрати по оплаті судового збору в сумі 7612,77 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідно до постанови КМУ від 02.09.2015 року № 728 відповідачу - підполковнику у відставці ОСОБА_1 за належне для отримання жиле приміщення була виплачена грошова компенсація в сумі 2 166 556,20 грн. з розрахунку, що членами його сім'ї є він, дружина ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 , син ОСОБА_5 , донька ОСОБА_6 , онук ОСОБА_7 , онук ОСОБА_8 , донька ОСОБА_9 , онука ОСОБА_10 , тоді як онуки ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_10 - не були зазна-чені в довідці про склад сім'ї, а тому виплата у розмірі 634 397,40 грн. - є безпідстав-ною, та підлягає поверненню позивачу.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09 травня 2025 року у справі відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
15 липня 2025 року відповідач ОСОБА_1 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідач повідом-ляв житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 про місце про-живання та реєстрацію членів його сім'ї належним чином. При цьому, право остан-нього на отримання оспорюваної виплати було підтверджено численними рішеннями уповноважених державних органів, при цьому результати аудиторської перевірки та-кож не доводять безпідставність збагачення відповідача. На підставі викладеного, про-сив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Також, відповідач просить про застосування позовної давності до заявлених позивачем вимог та відмову в їх задоволенні у зв'язку з її спливом, оскільки позивачу про факт надмірно виплаченої ОСОБА_1 суми компенсації стало відомо ще в 2019 році після його виявлення під час проведення перевірки Західним територіальним уп-равлінням внутрішнього аудиту з питань відповідності окремих питань діяльності Квар тирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці.
В судовому засіданні представник Квартирного - експлуатаційного відділу міста Чернівці позовні вимоги підтримав та просив їх повністю задовольнити, оскільки ви-плата грошової компенсації за належне для отримання жилого приміщення відповідачу в сумі 2 166 556,20 грн. призвела до втрат на суму 634 397,40 грн. внаслідок враху-вання трьох онуків відповідача як членів сім'ї.
Відповідач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Третьякова Я.Ю., в су-довому засіданні просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, за-значених у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, все-бічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають за-доволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 26.11.2018 року підпол-ковником у відставці ОСОБА_1 була подана заява до житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 про отримання компенсації за належне йому для отримання жилого приміщення (а.с.9).
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідач з 03.05.2019 року є власником 1/4 частки квартири АДРЕСА_1 (а.с.8).
Відповідно до витягу із протоколу №26 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 листопада 2018 року, постановлено зараху-вати підполковника запасу ОСОБА_1 в списки осіб на отримання грошової компенсації за належне йому жиле приміщення на склад сім'ї в кількості 9 осіб (а.с.9 зв.-10).
Згідно протоколу засідання Комісії з контролю за забезпеченням військовослуж-бовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями №489 від 13.12.2018 року, затверджено здійснити виплату грошової компенсації ОСОБА_1 у розмірі 2 166 556,20 грн. (а.с.11-12). Вказане підтверджується також списком осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації (а.с.13) та розрахун-ком виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення у ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.14).
Із аудиторського звіту за результатами аудиту відповідності окремих питань діяльності квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці за період з 01 січня 2015 року до 31 березня 2019 року №234/5/70 від 21 жовтня 2019 року вбачається, що під час перевірки було встановлено ризик щодо законності виплати грошової компенсації ОСОБА_1 на підставі рішення житлової комісії з розрахунку на двох доньок та трьох онуків в сумі 1 057 329,00 грн., які за наявними документами не проживало постійно за спільною адресою, однак житлова комісія ІНФОРМАЦІЯ_4 такі обставини до уваги не взяла та прийняла рішення про виплату грошової компен-сації на всіх дев'яти членів його сім'ї (а.с.26-36).
Судом досліджено лист начальника Західного територіального Управління внутрішнього аудиту Міністерства оборони України, полковника ОСОБА_11 , згідно якого внесено зміни до аудиторського звіту від 21.10.2019 №234/5/70, а саме: «Виплата грошової компенсації взамін житла ОСОБА_1 на членів сім'ї, які не зазначені в довідці про склад сім'ї - 3 онуки (онук ОСОБА_8 (2015 р.н.), онук ОСОБА_7 (2006 р.н.), онука ОСОБА_10 (2003 р.н.)), є безпідставною виплатою у сумі 634 397,40 грн., чим порушено вимоги п.11 Постанови №728, в якій визначено, що для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру, житловій комі-сії подаються такі документи, як довідка про склад сім'ї та реєстрацію місця про-живання (перебування), тому ті члени сім'ї, які не перебувають на утриманні у війсь-ковослужбовця (або звільненого військо службовця) та не занесено до Послужного списку, не являються членами сім'ї військовослужбовця» (а.с.71-72).
Згідно ч. 1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспо-рюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею ч. 1 ст.5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд за-хищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням осо-би, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встанов-лених цим Кодексом.
Позивач, звертаючись до суду з даним позовом, просить суд зобов'язати відпові-дача повернути кошти на підставі ч.1 та ч.2 ст.1212 ЦК України.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зо-бов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом від-пала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набут-тя або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті:
1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипен-дії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсут-ності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони осо-би, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
При цьому добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказу-вання наявності рахункової помилки та/або недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Зазначені правові висновки викладені у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, у постанові Верховного Суду у складі Об'єд-наної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163 /17 (провадження № 61-33727сво18) та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18).
Суду на надано жодних доказів на підтвердження того, що надмірна виплата від-повідачу коштів відбулась з його вини, або що він надав неправдиві відомості, які впливали на виплату коштів.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої по-милки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не по-винні виправлятися за рахунок зацікавленої особи. У справі «Рисовський проти Укра-їни» від 20 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі осно-воположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнішний спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року, «Онер'їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» від 08 квітня 2008 року, «Москаль проти Польщі» від 15 вересня 2009 року).
Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні про-цедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рі-шення у справах «Лелас проти Хорватії» від 20 травня 2010 року і «Тошкуце та інші проти Румунії» від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер'їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року та «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року). Суд вказав, що державні органи, які не впроваджують або не дотри-муються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.
Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військо-вослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава забезпечує військовослуж-бовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом, іншими законами, в порядку, визначеному Кабіне-том Міністрів України.
Основними нормативними актами, якими регулюється виплата грошової компен-сації за належне для отримання житло військовослужбовцям, особам, звільненим з вій-ськової служби в запас або відставку та членам їх сімей є: Інструкція з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена Наказом Міністерства Оборони України від 31 липня 2018 року №380 (далі - Інструкція); Порядок визначення розміру і надання військовослуж-бовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року №728 (далі Порядок №728); Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затверджений Постановою Кабінету Міністрів Ук-раїни від 3 серпня 2006 року №1081 (далі Порядок № 1081).
Пункт 1 Розділу І Інструкції визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися пе-ребувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліп-шення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військово-службовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Згідно п. 2 Розділу І Інструкції, забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями від Міністерства оборони України здійснюється за рахунок: в тому числі надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (за згодою військовослужбовця);
Відповідно до п. 4 Розділу І Інструкції, військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного про-живання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для от-римання жиле приміщення.
Згідно до п. 1 Розділу ІІ Інструкції, для ведення обліку осіб, які потребують по-ліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного прожи-вання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, на-дання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потре-бують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими примі-щеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил Ук-раїни, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військо-вих навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах утворюються житлові комісії.
До житлових комісій військових частин також належать житлові комісії квар-тирно-експлуатаційних органів та військових комісаріатів, які утворюються для веден-ня у встановленому порядку обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особами з числа звільнених із військової служби в запас або відставку.
У п. 7. Розділу ІІ Інструкції, житлова комісія військової частини (об'єднана жит-лова комісія) має право приймати рішення щодо:зокрема,надання військовослуж-бовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення;
Згідно п. 1. Розділу VIIІ Інструкції, військовослужбовці та члени їх сімей, які пе-ребувають на обліку, мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання житлове приміщення. Відповідно до п. 4. Розділу VIIІ Інструкції, житлові комісії військових частин (об'єднані житлові комісії) інформують листом з повідом-ленням військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання житлових приміщень, про їх право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання, або надають таке повідом-лення особисто під підпис.
П. 5. Розділу VIIІ Інструкції визначає, що для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовці та члени їх сімей подають до житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) документи, ви-значені в Порядку визначення розміру і надання грошової компенсації. Житлові комісії військових частин (об'єднані житлові комісії) розглядають надані документи протягом десяти робочих днів та приймають відповідне рішення про надання грошової компен-сації. Про прийняте рішення житлова комісія у п'ятиденний строк письмово інформує військовослужбовців та членів їх сімей. Протокол засідання житлової комісії війсь-кової частини (об'єднаної житлової комісії) затверджується наказом командира війсь-кової частини та з обліковою справою направляється до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.
Згідно п. 6 Розділу VIIІ Інструкції, на підставі отриманих документів у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району розробляється список осіб, які мають право та надали згоду на отри-мання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення у вій-ськовій частині, разом із розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення, окремо на кожного військовослужбовця. За наявності у військовослужбовців та членів їх сімей права на отримання однокімнатної квартири компенсація нараховується за житло загальною площею 40 кв.м. Відповідно до п 7. Розділу VIIІ Інструкції, список виплати грошової компенсації, підписаний начальни-ком КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю. Згідно до п 8. Розділу VIIІ Інструкції, для розгляду Комісі-єю з контролю Списків виплати грошової компенсації на її засідання можуть запрошу-ватися голови житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій)
За результатами розгляду Списків виплати грошової компенсації Комісія з кон-тролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження виплати грошової компенсації; відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням причини такої відмови. Рішення Комісії з контролю оформлюється про-токолом.
П 9. Розділу VIIІ Інструкції, визначено що ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Списки виплати грошової компенсації в Збройних Силах України та після затвердження Міністром оборони України направляє їх до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району для оформлення документів на пе-рерахування коштів військовослужбовцям на їх особистий рахунок у банківській уста-нові.
Військова частина, військовий комісаріат, КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району інформує вій-ськовослужбовців та членів їх сімей щодо готовності до виплати грошової компенсації та її розміру. Про виплату грошової компенсації КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району протягом трьох робочих днів письмово повідомляє житлову комісію військової частини, яка на найближчому засіданні приймає рішення про зняття військовослужбовця з обліку. Рі-шення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) є підставою для видання наказу командира військової частини про отримання військовослужбов-цем грошової компенсації та зняття з обліку.
Згідно з п. 2 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та чле-нам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, за-твердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №728, дія цього Порядку поширюється на: військовослужбовців, які мають вислугу на війсь-ковій службі 20 і більше років, та членів їх сімей; осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей; сім'ї військовослужбовців, які загинули (поме-рли) або пропали безвісти під час проходження військової служби; сім'ї померлих осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів.
Військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потре-бують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз про-тягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла (п. 3 Порядку).
У п.11. Порядку №728, визначено, що для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються такі документи: зокрема рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім'ї, зазначеної в абзацах четвертому і п'ятому пункту 2 цього Порядку) та нотаріально посвідчена згода членів його сім'ї на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення; довідки про реєстрацію місця прожи-вання (перебування) військовослужбовця та членів його сім'ї та інші документи.
Відповідно п.12 цього ж порядку житлові комісії розглядають рапорти військово-службовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.
Рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрацією Держприкор-донслужби, СБУ, ДСНС, розвідувальними органами, Національною гвардією, Управ-лінням державної охорони, ДКА, Адміністрацією Держспецзв'язку, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відпо-відно Міністрові оборони, Міністрові внутрішніх справ, Міністрові інфраструктури, Голові Держприкордонслужби, Голові ДСНС, Голові СБУ, керівнику розвідувального органу, начальнику Управління державної охорони, командувачу Національної гвардії, Голові ДКА, Голові Держспецзв'язку.
Як вже зазначалося вище, відповідно до витягу з протоколу від 26.11.2018 №26 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 ОСОБА_1 зараховано в списки осіб на отримання грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення зі складом сім'ї дев'ять осіб та погоджено на-дання їй такої компенсації (а.с.9 зворот, 10).
Згідно з протоколом засідання комісії з контролю за забезпеченням військово-службовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями №489 від 13.12.2018 року, відповідно до Інструкції з організації забезпечення військовослуж-бовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 вересня 2018 за №1020/32472 у складі, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 19.11.2018 №583 «Про за-твердження Складу комісії з контрою за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», комісією здійснено перевірку дотримання вимог законодавства при нарахуванні грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення військовослужбовцям та особам, звільненим з війсь-кової служби в запас (відставку), що перебувають на квартирному обліку в Чернівець-кому гарнізоні. Додатком до цього протоколу є список громадян, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення та перебувають на квартирному обліку в Чернівецькому гарнізоні, в якому серед інших таких осіб зазначено підполковника запасу ОСОБА_1 , погоджена сума належної йому для виплати грошової компенсації з її розрахунку на дев'ять осіб ста-новить 2 166 556,20 грн. (а.с.12).
При цьому слід зазначити, що відповідні зміни у вищезазначені рішення комісій не вносились та такі рішення не скасовані.
За таких обставин доводи, наведені в аудиторському звіті за результатами аудиту відповідності окремих питань діяльності квартирно-експлуатаційного відділу м.Чер-нівці за період з 01 січня 2015 року до 31 березня 2019 року №234/5/70 від 21 жовтня 2019 року щодо прийняття рішення житловою комісією про виплату відповідачу гро-шової компенсації на всіх дев'яти членів його сім'ї (з врахуванням трьох онуків) - не можуть вважатися законною підставою для повернення коштів, які були перераховані ОСОБА_1 у якості компенсації за належне для отримання жиле приміщення, ос-кільки на момент ухвалення відповідного рішення житлової комісії не було жодного заперечення щодо врахування онуків ОСОБА_1 як членів його родини. При цьому, як пояснив у судовому засіданні відповідач та його представник, комісія під час прий-няття рішення враховувала склад сім'ї відповідача з 9 осіб, отже ця обставина була предметом вивчення комісій, її було враховано під час прийняття рішення щодо ви-плати відповідачу компенсації щодо фактичного складу його родини, яка перебувала на квартирному обліку та потребувала отримання такого житла.
Конституційний Суд 22 червня 2022 року ухвалив рішення у справі № 5-р(ІІ)/ 2022, згідно з яким громадян не зніматимуть з квартирного обліку у разі зміни їхнього місця проживання.
Розглядаючи вказану справу, КС дійшов висновку, що гарантоване статтею 47 Конституції право на житло випливає з права кожного на достатній життєвий рівень, оскільки житлом можуть бути визнані лише такі умови для проживання людини, які забезпечують для неї можливість перебувати в безпеці, спокої та гідності.
Згідно з цим рішенням, реалізація права на житло має ключове значення не лише для реалізації інших економічних та соціальних прав людини, а й для ефективного здійснення кожним прав і свобод особистого й політичного характеру.
Суд наголосив на особливо тісному зв'язку, що існує між гарантованими Кон-ституцією правом на житло, з одного боку, і свободою пересування й вільного вибору місця проживання - з другого.
Водночас, установивши, що однією з підстав для зняття громадянина з обліку тих, хто потребує поліпшення житлових умов, є його виїзд на постійне місце прожи-вання до іншого населеного пункту, законодавець обумовив наявність зв'язку між реа-лізацією права на житло в населеному пункті, у якому він перебував на обліку, та до-триманням критерію «постійне місце проживання, а також запровадив різне правове регулювання щодо двох категорій осіб: тих із них, які виїхали на інше постійне місце проживання з населеного пункту, у якому вони перебували на обліку таких, хто по-требує поліпшення житлових умов, і тих, які не змінювали місця постійного прожи-вання. Відмінність, яка виражається в накладенні обмежень на осіб першої категорії, не може бути визнана об'єктивно виправданою, а відтак є дискримінаційною", - наго-лошує КСУ.
Таким чином, позивачем не доведено, що ОСОБА_1 , маючи статус підпол-ковника у відставці, на якого розповсюджуються встановлені Законом пільги та со-ціальні гарантії, подаючи заяву та відповідні документи для отримання грошової ком-пенсації за належне жиле приміщення в порядку, передбаченому Постановою КМ № 728 від 02.09.2015, діяв недобросовісно чи незаконно при отриманні відповідної ком-пенсації, згоду на виплату якої надав державний орган в особі позивача, перевіривши при цьому надані ним документи та погодивши її суму в розмірі 2 166 566,20 грн., і відповідальності за такі дії позивача відповідач не несе.
Отже, не має підстав вважати, що кошти в сумі 634 397,40 грн. отримані відпо-відачем без достатньої правової підстави. Інше було б припущенням з боку суду, що є неприпустимим.
Враховуючи вищевикладене, а також необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права особи, суд дійшов висновку, що примусове повернення відповідачем наданої державою грошової компенсації є не-справедливим та може призвести до покладення на ОСОБА_1 надмірного тягаря, а в задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки у позові суд відмовляє в зв'язку з його необґрунтованістю, доводи від-повідача щодо пропуску позивачем строку позовної давності до уваги не беруться.
У відповідності до положень ст. 141 ЦПК України судовий збір у разі залишення позову без задоволення не стягується з відповідача на користь позивача.
На підставі вищенаведеного та, керуючись ст.ст.4,5,10, 12,13, 18, 81, 141, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд -
ухвалив:
В задоволенні позову Квартирно-експлуатаційного відділу міста Чернівці до ОСОБА_12 про повернення безпідставно набутих коштів- відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апе-ляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну ча-стину судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного су-дового рішення.
Повний текст рішення складено 17 листопада 2025 року.
Суддя: Терещенко О.Є.