ЄУН 932/9481/25
Провадження №2-а/932/198/25
Іменем України
03.12.2025 Шевченківський районний суд міста Дніпра в складі головуючого судді Салькової В.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Костянтинівський відділ державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом, у якому просив визнати протиправною та скасувати постанову №14/3229 від 04.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_2 ), а провадження у справі закрити.
В обґрунтування вимог зазначив, що він перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) за місцем мешкання. 03.07.2025 він був зупинений працівниками поліції та ТЦК на блок-посту в районі м. Добропілля Донецької області, де йому повідомили про перебування у розшуку та потім доставили до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ). Там було вчинено на нього тиск та примушення написати заяву про взяття на військовий облік саме до першого відділу, після чого на нього склали протокол №529 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КпАП України. Згідно з протоколом в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 він не оновив свої персональні дані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженого Верховною Радою. Після складання протоколу його відпустили.
Постановою від 04.06.2025 №14/3229 на нього був накладений штраф в сумі 17000,00 грн. Він не мав інформації про вказану постанову та дізнався про неї лише 23.07.2025 у зв'язку з блокуванням його банківських рахунків. В постанові вказано, що він отримав її копію того ж дня, але це не відповідає дійсності, бо 04.06.2025 його вже не було ні в Покровську, ні в Добропіллі, він перебував за межами Донецької області.
Вважає постанову неправомірною, оскільки розгляд справи здійснено передчасно, повістка не вручалася йому не пізніше ніж за три доби до розгляду справи, як це вказує ч.1 ст.277-2 КпАП України, він не викликався на розгляд справи, його було фактично позбавлено права на захист.
Також зі приміткою до ст.210 КпАП України положення ст.ст.210,210-1 не застосовуються в разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних військовозобов'язаного шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_2 самостійно міг здійснити перевірку його даних. Також він мав постійне місце проживання, але ніколи третій відділ не надсилав йому повістки для прибуття для уточнення даних.
Крім того, його було притягнуто до відповідальності поза строками, передбаченими ст.38 КпАП України.
На підставі наведеного просив визнати протиправною та скасувати оскаржувану постанову, а провадження у справі закрити.
Ухвалою від 12.08.2025 позивачеві поновлено строк звернення до суду з цим позовом та відкрите провадження у справі. Розгляд справи ухвалене проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач та третя особа відзиву (пояснень) на позов, будь-яких заяв або клопотань суду не подали.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 03.06.2025 посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 складено протокол №529 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КпАП України за те, що він без поважних причин не оновив свої персональні дані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, а саме в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) ТЦК та СП, чим порушив вимоги абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Протокол містить підпис ОСОБА_1 та друковані пояснення, що він не оновив свої персональні дані внаслідок незнання законодавства України. ОСОБА_1 отриманий другий примірник протоколу (а.с.6).
04.06.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято постанову №14/3229, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КпАП України, суть правопорушення за цією постановою відповідає відомостями вищенаведеного протоколу про адміністративне правопорушення №529 від 03.06.2025. На ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 17000,00 грн. В постанові містяться відомості про отримання ОСОБА_1 її копії 04.06.2025 та підпис від його імені (а.с.7).
01.07.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 до Костянтинівського ВДВС подано заяву про відкриття виконавчого провадження за цією постановою (а.с.8).
Виконавче провадження №78687279 відкрите постановою головного державного виконавця від 23.07.2025 (а.с.9) і того ж дня постановою накладений арешт на грошові кошти/електронні гроші на всіх рахунках ОСОБА_1 (а.с.10).
Зі скріншоту застосунка Резерв+ станом на 21.07.2025 вбачається, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ), в званні старшого лейтенанта, ВОС 0421010. Дата уточнення даних - 08.06.2025 (а.с.12-14).
З огляду на фактичні обставини справи та норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Частиною третьою ст.210-1 КпАП України передбачена відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Об'єктом адміністративного правопорушення за ст.210-1 КпАП України є суспільні відносини у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні законодавства України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (формальний склад). Суб'єкт адміністративного проступку - як громадяни, так і посадові особи. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі підприємства, установи й організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з частиною третьою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Отже, враховуючи вимоги зазначеного абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», всі військовозобов'язані, крім тих, хто віднесений до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Частиною десятою ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: - уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2); - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).
Ця норма викладена в редакції Закону №3633-IX від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024.
Згідно зі ст.42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пунктом 19 Порядку №1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно з законом.
Тобто, відповідно до ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 №3633-IX (надалі - Закон №3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме:
-через центр надання адміністративних послуг;
-через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
-у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Як вбачається зі скріншоту з додатку Резерв+ ОСОБА_1 , наданого ним суду, позивач оновив свої персональні дані 08.06.2025, тобто вже після притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КпАП України.
Позивачем не доведено, що він, будучи військовозобов'язаним, був звільнений від виконання обов'язку з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно уточнити свої облікові дані у встановленому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до ч.ч.5,8,9 ст.5 цього Закону органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Частиною першою статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затверджено перелік відомостей, що становлять персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з ч.3 ст.14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Цією нормою передбачено перелік державних органів, від яких Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді персональні відомості призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та перелік персональних даних, які можуть бути отримані від кожного органу.
Абзацем 21 ч.3 ст.14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» встановлено, що електронна інформаційна взаємодія, у тому числі надання відповідних відомостей, між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною, здійснюється відповідно до законів України «Про публічні електронні реєстри», «Про розвідку» та в порядку, визначеному Держателем Реєстру спільно з відповідним державним органом.
Наразі затверджено і діє Порядок електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, затверджений Наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України від 21.08.2023 №494/446, та Порядок електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів і Державним реєстром актів цивільного стану громадян, затверджений Наказом Міністерства оборони України, Міністерства юстиції України від 10.08.2023 №464/2887/5.
Разом із цим, Міністерство фінансів України та Міністерство юстиції України як держателі державних реєстрів не можуть забезпечити доступ до всієї інформації, яка становить персональні дані військовозобов'язаного.
Так, відповідно до п.15 ч.3 ст.14 вищевказаного закону відомості, зазначені у п.7-1 ч.1 ст.7 Закону, можливо отримати в електронному вигляді лише від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, порядок взаємодії з яким у Міністерства оборони України на теперішній час відсутній.
Крім того, абзац 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» у першу чергу встановив, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити саме адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Суду позивачем не надано жодних доказів того, що станом на дату попереднього, до 08.06.2025, уточнення, в персональних даних ОСОБА_1 були зазначені актуальні на момент виникнення обов'язку з оновлення адреса проживання, номер засобів зв'язку, адреса електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
З огляду на це суд відкидає твердження позивача, що в інформаційно-комунікаційних системах, реєстрах (у тому числі публічних) та базах даних, держателем яких є державні органи, зазначені в ч.3 ст.14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» наявна вся інформації щодо персональних даних стосовно нього, яка могла бути самостійно перевірена відповідачем, а, отже, відсутня підстава для застосування примітки до ст.210 КпАП України.
Надаючи оцінку доводам позивача щодо спливу строків притягнення до адміністративної відповідальності згідно зі ст.38 КпАП України, суд зазначає, що ч.1 ст.38 КпАП України дійсно передбачається, що за загальним правилом адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення.
Разом із цим, ця ж норма закону вказує на виключення з загального правила: крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Так, ч.7 ст.38 КпАП України встановлено, що адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Нормами КпАП України та профільного законодавства у сфері оборони та мобілізації не встановлено, у які строки уповноважена особа ТЦК має виявити адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КпАП України. Таким чином, суд вважає, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу №529 від 03.06.2025. Після виявлення правопорушення 03.06.2025 оскаржувана постанова була прийнята 04.06.2025, а отже три місяці з моменту виявлення правопорушення не закінчилися.
Також ч.7 ст.38 КпАП України встановлює граничний термін притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст.210-1 КпАП України - не пізніше одного року з дня його вчинення. Отже, на момент складання постанови 04.06.2025 не сплив один рік з моменту неоновлення персональних облікових даних позивачем (з 17.07.2024), а тому строки, встановлені ст.38 КпАП України для накладання адміністративного стягнення не закінчилися.
Також не є слушними доводи позивача про порушення процедури прийняття оскаржуваної постанови, а саме, без дотримання вимог статті 277-2 КпАП України, адже названа норма передбачає строк повідомлення особи про розгляд справи за допомогою повістки.
Як вбачається зі змісту протоколу від 03.06.2025, позивач був присутній при його складанні, йому повідомлено під підпис, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 04.06.2025 о 8-30 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , кабінет №10.
Особливістю спірних правовідносин є те, що про дату, час та місце розгляду справи позивач був повідомлений шляхом зазначення відповідної інформації в протоколі про адміністративне правопорушення, тоді як закон не визначає спеціальний присічний строк повідомлення в такому випадку.
Щодо доводів позивача про прийняття постанови за його відсутності, то належні і допустимі докази цього в матеріалах справи відсутні. Постанова містить підпис від імені ОСОБА_1 про отримання її копії 04.06.2025, і встановити неналежність цього підпису позивачеві іншим шляхом, ніж проведення судової експертизи підпису, неможливо. Втім, такого клопотання позивачем суду не заявлене. Також нічим не підтверджені посилання позивача про його знаходження 04.06.2025 за межами Донецької області.
Під час розгляду цієї справи судом не встановлено порушень процедури, які б могли вплинути на кінцевий результат розгляду відповідачем питання про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Таким чином, проаналізувавши надані докази та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, а тому скасуванню не підлягає.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат з урахуванням висновків суду про відсутність підстав для задоволення позову, судові витрати у справі слід покласти на позивача згідно з вимогами ст.139 КАС України.
Керуючись статями 77,134,139,243-246,286 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Костянтинівський відділ державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (78454, Івано-Франківська область, Надвірнянський район, с. Добротів, вул. Українська, 37, код за ЄДРПОУ 35035126) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Постанову №14/3229 від 04.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КпАП України - залишити без змін.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів дня проголошення рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду виготовлене й підписане 03.12.2025.
Суддя: В.С. Салькова