Постанова від 01.12.2025 по справі 749/313/17

Справа № 749/313/17

Номер провадження 1-в/749/41/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 року Сновський районний суд Чернігівської області складі:

головуючого-судді: ОСОБА_1

за участю секретаря: ОСОБА_2

представника ВП №2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , особи, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сновськ в залі суду подання начальника ВП №2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , раніше судимого:

11.08.2017 року Чернігівським районним судом Чернігівської області за ч. 1 ст. 115 КК України до 7 років позбавлення волі.

ВСТАНОВИВ:

Начальник ВП №2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_5 звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки останній після звільнення 04.05.2022 року з місць позбавлення волі був поставлений на облік у СПД № 1 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області під категорією формально підпадаючий під адміністративний нагляд. Перебуваючи на обліку під категорією формально підпадаючий під адміністративний нагляд, ОСОБА_4 продовжив вчиняти адміністративні правопорушення, внаслідок чого останньому неодноразово виносились попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду із застосуванням передбачених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» обмежень.

На підставі п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» начальник ВП №2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області просить встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 строком на 1 рік з встановленням наступних обмежень: з'являтися на реєстрацію до ВП №2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області один раз на місяць (кожну першу середу місяця); заборонити вихід з будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в період з 22:00 год. до 06:00 год.; заборонити перебування в барах, кафе, ресторанах, магазинах де здійснюють продаж алкогольних напої на розлив; заборонити виїзд за межі Сновської ТГ Корюківського району без письмового дозволу керівництва ВП №2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області.

У судовому засіданні представник ВП №2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області підтримав подання, пояснив, що ОСОБА_4 нових адміністративних правопорушень не вчиняв та просив вирішити питання на розсуд суду.

У судовому засіданні ОСОБА_4 пояснив, що став на шлях виправлення, нових правопорушень не вчиняв, не вбачає необхідності встановлювати адміністративний нагляд.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 був засуджений 11.08.2017 вироком Чернігівського районного суду Чернігівської області за ст. 115 КК України до 7 років позбавлення волі, 04.05.2022 р. був звільнений з місць позбавлення волі, 04.05.2022 був поставлений на облік у СПД № 1 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області під категорією формально підпадаючий під адміністративний нагляд.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_4 притягувався до адміністративної відповідальності 18.02.2025 р. за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, 23.06.2025 р. за ч. 1 ст. 178 КУпАП.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що останньому 03.03.2025 р., 04.07.2025 р. виносились попередження про те, що якщо він не припинить порушувати громадський порядок, то йому буде встановлено адміністративний нагляд із застосуванням встановлених законом обмежень.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 р. № 264/94-ВР (далі Закон № 264) адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.

Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону № 264 адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Тобто вище процитованою нормою передбачено, що для встановлення відносно особи адміністративного нагляду необхідною умовою є систематичне порушення громадського порядку і прав інших громадян, вчинення інших правопорушень не зважаючи на попередження органів Національної поліції, тобто після такого попередження.

Разом із тим, із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 вчиняв адміністративні правопорушення: 18.02.2025 р., 23.06.2025 р., натомість попередження йому виносилися 03.03.2025 р., 04.07. 2025 р.

З наданих пояснень працівника ВП №2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП та ОСОБА_4 вбачається, що останній зробив висновки, не вчиняв нових адміністративних правопорушень, які порушують громадський порядок і права інших громадян.

Таким чином, з матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_4 після попередження органів Національної поліції, незважаючи на них, продовжив порушувати громадський порядок і права інших громадян, вчиняти інші правопорушення.

При цьому суд зауважує, що згідно ст. 2 Закону № 264 адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Натомість, згідно характеристики виданої Новоборовицьким старостинським округом № 13-06/124 від 10.11.2025 року, вбачається, що ОСОБА_4 , за час проживання на території сільської ради зарекомендував себе спокійним, ввічливим, допомагає одиноким особам похилого віку по господарству безкоштовно.

Скарг та заяв на його адресу з боку сусідів та інших жителів села до Новоборовицького старостинського округу не надходило.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що подання про встановлення адміністративного нагляду задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 3, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання начальника відділення поліції № 2 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Сновський районний суд Чернігівської області протягом семи днів з дня винесення постанови.

Суддя ОСОБА_1