Провадження № 3/742/1693/25
Єдиний унікальний № 742/5921/25
03 грудня 2025 року м. Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Давидчука Д.П., за участю секретаря судового засідання Лісафіної А.С., розглянувши матеріали, що надійшли від Головного управління державної податкової служби у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , директора ТОВ «ВКП» «Прилуки-Агропереробка»
за ст. 163-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 вчинила порушення ведення податкового обліку, визначених Податковим кодексом, а саме порушено пункт 44.1 статті 44, пункту 198.6 статті 198, п. 201.1 статті 201, абзац «в» п.200.4 статті 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. N?2755-VI (зі змінами та доповненнями) Податкового кодексу України, підпункту 1 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 N? 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за N?159/28289 (У редакції наказу Міністерства юстиції України від 09.09.2024 N?400) (далі - Порядок N?21), в результаті чого завищено значення р.21 «Сума від?ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» за липень 2025 року на суму ПДВ 412 584 грн (внаслідок декларування суми податкового кредиту не підтвердженої податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, що призвело до завищення суми податкового кредиту за липень 2025 року в сумі ПДВ 166 516,17 грн, внаслідок декларування суми податкового кредиту не підтвердженої податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, що призвело до завищення суми податкового кредиту по контрагенту ТОВ «Ферма Савин Агро» (код за ЄДРПОУ 40823190) за липень 2025 року в сумі ПДВ 246 067,50 грн).
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не з'явилася до органу Державної податкової служби для його складення.
Враховуючи вищевказане, судом було вжито всі заходи для належного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про час і місце розгляду справи, що є підставою для розгляду справи за відсутності останньої, оскільки її дії суд розцінює як зловживанням процесуальними правами, що свідчить про затягування розгляду справи з метою уникнення відповідальності.
Клопотань про відкладення розгляду справи не надходило. За таких умов, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозицією ч. 1 ст. 163-1 КУпАП передбачено відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.245,280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Як зазначено у ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.
У підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 163-1 ч. 1КУпАП, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області наданий протокол про адміністративне правопорушення № 539 від 20 жовтня 2025 року, копія акту документальної планової виїзної перевірки податкового законодавства від 26.09.2025, акт неявки № 998/ж6/25-01-07-03-01 неявки посадових осіб ТОВ «ВКП» «Прилуки-Агропереробка» для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Зазначені докази суд вважає належними та допустимими та такими, що підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні нею вказаного адміністративного правопорушення.
За таких обставин суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 163-1 ч. 1 КУпАП, за яке вона повинна нести адміністративну відповідальність.
Зазначені порушення податкового обліку підтверджуються актом документальної перевірки щодо дотримання податкового законодавства від 26.09.2025.
ОСОБА_1 викликалась до органу Державної податкової служби шляхом направлення рекомендованого повідомлення, яке було вручено 30.09.2025, однак не зявилась, про що складено акт № 998/ж6/25-01-07-03-01.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, яка заміжня, працює, ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність і вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, оскільки особі, що скоїла адміністративне правопорушення, необхідно призначити стягнення, необхідне і достатнє для його виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 у дохід держави слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись статтями 33, 40-1, 221, 280, 283, 284 КУпАП, суд
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 163-1 ч. 1 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5 (п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п'ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно з ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено протягом десяти днів з дня винесення постанови до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя Дмитро ДАВИДЧУК