Справа № 636/9336/25
Провадження 3/636/4857/25
Іменем України
02.12.2025 м. Чугуїв
Суддя Чугуївського міського суд Харківської області Грошова Н.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП, -
До Чугуївського міського суду Харківської області надійшов адміністративний матеріал від Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП, за ст. 124 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, суддя вважає, що даний адміністративний матеріал слід повернути до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для належного доопрацювання, виходячи із наступного.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 475486 від 06.10.2025, водій ОСОБА_1 , 06 жовтня 2025 року о 19:10 годині, керуючи транспортним засобом «Volkswagen Golf», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , на автодорозі Київ-Харків-Довжанський, 530 км + 300 м, рухаючись по другорядній дорозі, не надала перевагу в русі автомобілю, який рухався по головній дорозі, в результаті чого сталося зіткнення з автомобілем Toyota Rav 4, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 . Внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків. ОСОБА_2 було госпіталізовано до військового шпиталю в м. Харків з попереднім діагнозом: зчмт, сгм, забійні рани верхньої частини спини. ОСОБА_1 порушила п. 16.11 ПДР та вчинила правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Постановою судді Чугуївського міського суду Харківської області Грошової Н.М. від 03.11.2025 повернуто адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП, до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, для належного оформлення з тих підстав, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відомостей, які є необхідними для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи, а саме:
- до матеріалів справи не долучено медичних документів про лікування водія ОСОБА_2 в закладах охорони здоров'я, з інформацією про характер отриманих ним ушкоджень, ступеня їх тяжкості, тривалості лікування;
- з матеріалів справи неможливо встановити чи вносились відомості за фактом цієї дорожньо-транспортної пригоди до Єдиного реєстру досудових розслідувань та чи приймалась слідчим постанова про закриття кримінального провадження.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вказаний матеріал надійшов повторно до суду та дослідивши направлені після дооформлення матеріали, суддею встановлено, що недоліки в оформленні матеріалу уповноваженою особою Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області не усунуто.
Згідно з ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, питання щодо того, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення тощо.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно з статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди водій автомобіля «Toyota Rav 4», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , отримав тілесні ушкодження: зчмт, сгм, забійні рани верхньої частини спини та був доставлений до до військового шпиталю в м. Харків.
Відповідно до ч. 2 розділу IХ Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі у випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.
При цьому, матеріал не містить висновку про ступінь тяжкості отриманих ОСОБА_2 тілесних ушкоджень.
Будь-яких відомості про лікування ОСОБА_2 в закладах охорони здоров'я відсутні в матеріалах справи.
Письмові пояснення ОСОБА_2 щодо характеру отриманих ним тілесних ушкоджень, його лікування в закладах охорони здоров'я, а також періоду лікування, уповноваженою особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, не було отримано.
У залежності від тяжкості тілесних ушкоджень, які були спричинені ОСОБА_2 , повинно бути вирішено питання про адміністративну відповідальність чи кримінальну відповідальність водія ОСОБА_1 .
Разом із цим, направлені до суду після дооформлення матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відомостей, які є необхідними для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи, а саме:
- до матеріалів справи не долучено медичних документів про лікування водія ОСОБА_2 в закладах охорони здоров'я, з інформацією про характер отриманих ним ушкоджень, ступеня їх тяжкості, тривалості лікування;
- з матеріалів справи неможливо встановити чи вносились відомості за фактом цієї дорожньо-транспортної пригоди до Єдиного реєстру досудових розслідувань та чи приймалась слідчим постанова про закриття кримінального провадження.
Якщо так, копія такої постанови має бути долучена до матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Вищевказані недоліки в оформленні матеріалу та їх неповнота перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, унеможливлюють прийняття законного та обґрунтованого процесуального рішення по справі.
Згідно з пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи те, що недоліки в оформленні матеріалу, які зазначені в постанові судді Чугуївського міського суд Харківської області від 03.11.2025 не усунуто, суд вважає за необхідне справу про адміністративне правопорушення повторно повернути до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 278, 280 КУпАП, суддя
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП повернути до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Грошова