Справа № 712/1541/25
Провадження № 3/712/715/25
28 листопада 2025 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП,
25.12.2024 о 19 год. 30 хв. в м. Черкаси, вул. В'ячеслава Чорновола, 164, водій ОСОБА_1 став учасником дорожньо-транспортної пригоди, та керував автомобілем ЗАЗ Sens, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані сп'яніння внаслідок вживання барбітуратів, відповідно до висновку №1 від 25.12.2024 КНП «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер». Вказаними діями водій порушив п.2.9.а) Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився.
У попередньому судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, та пояснив, що він не вживав барбітуратів, та не погоджується з висновком КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер» №1 від 25.12.2024.
Захисник Шимановський А.В., який діє в інтересах ОСОБА_1 , в судовому засіданні зазначив, що наявний до матеріалів справи висновок КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер» №1 від 25.12.2024 не може вважатися належним, допустимим та достатнім доказом стану сп'яніння внаслідок вживання барбітуратів. Так, з висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1 від 25.12.2024 не вбачається зрозумілим, який саме вид лабораторних досліджень використано, і на підставі чого видано такий висновок; незрозуміло яка вимірювальна техніка/обладнання використовувалось для проведення лабораторних досліджень, і чи дозволено таке використання МОЗ. Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Враховуючи вищевикладене, захисник просив закрити провадження у справі за відсутності в діях ОСОБА_1 складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно з п.2.9.а) Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.1 ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Частина четверта статті 266 КУпАП передбачає, що огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Згідно з ч.5 ст.266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Аналіз норм чинного законодавства свідчить про те, що питання встановлення наявності (чи відсутності) ознак стану сп'яніння, які є підставами для проведення огляду водія транспортного засобу, відноситься виключно до компетенції поліцейського.
Згідно із ч.6 ст.266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 затверджено Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, який визначає процедуру направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), і проведення такого огляду.
Згідно з п.2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 (далі - Інструкція), у разі скоєння дорожньо-транспортної пригоди, унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані, проведення огляду на стан сп'яніння учасників цієї пригоди є обов'язковим у закладі охорони здоров'я.
Відповідно до п.3 розділу ІІІ Інструкції, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Згідно з п.п.7, 8 розділу ІІІ Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Відповідно до п.п.12, 13 розділу ІІІ Інструкції, предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
Згідно з п.п.15, 16 розділу ІІІ Інструкції, за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення матеріали справи містять:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР №239915 від 06.02.2025 за ч.1 ст.130 КУпАП;
- копію постанови про закриття кримінального провадження, складену старшим слідчим відділення розслідування злочинів у сфері транспорту слідчого відділу Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області Рудем С.С. від 29.01.2025, згідно з якою закрито кримінальне провадження за №12025250310004150 від 25.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286-1 КК України, у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення (не виявлено ознак тілесних ушкоджень середньої тяжкості у потерпілого);
- план-схема до протоколу огляду місця події від 25.12.2024;
- протокол допиту свідка ОСОБА_1 від 27.12.2024;
- висновок №1 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер» від 25.12.2025, згідно з яким за результатами огляду ОСОБА_1 встановлено діагноз: «Стан сп'яніння внаслідок вживання барбітуратів»;
- копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №239897 від 06.02.2025 за ст.124 КУпАП, згідно з яким 25.12.2024 о 19 год. 30 хв.в м. Черкаси, вул.В.Чорновола, 164, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ЗАЗ Sens, д.н.з. НОМЕР_1 , на нерегульованому пішохідному переході не надав переваги в русі пішоходу ОСОБА_2 , який переходив проїзну частину по нерегульованому пішохідному переході та допустив на нього наїзд. Вказаними діями водій порушив вимоги п.18.1 Правил дорожнього руху. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди завдано матеріальні збитки.
Крім того, під час судового розгляду було досліджено надані захисником ОСОБА_3 копії документів з КНП «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер Черкаської обласної ради» (раніше КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер»), отримані на адвокатський запит, зокрема:
- копію акта хіміко-токсикологічних досліджень №922 від 25.12.2024 (вих.№5017 від 27.12.2024) КНП «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер Черкаської обласної ради», згідно з яким лікарем-лаборантом лабораторії по визначенню наявності алкоголю й інших запаморочувальних речовин у біорідинах людини КНП «ЧОПНД Черкаської обласної ради» ОСОБА_4 27.12.2024 проведено хіміко-токсикологічне дослідження сечі ОСОБА_1 , забраної 25.12.2024, доставленої в лабораторію 27.12.2024; в результаті дослідження встановлено «Позитивний ім/ф. тест на барбітурати. Ім/ф тести на метадон, марихуану, амфетамін, - негативні»;
- копію акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських засобів №1 від 25.12.2024, згідно з яким за наслідками огляду ОСОБА_1 встановлено клінічні ознаки: почервоніння слизових оболонок очей, почервоніння шкіри обличчя, міміка жвава, в позі Ромберга без порушень, пальце-носову пробу виконує нечітко, тремтіння повік, зіниці розширені, реакція на світло вяла, відомості про останнє вживання лікарських препаратів: вживав малу дозу антидепресантів (Ципролєкс); досліджуване біологічне середовище - сеча; результат лабораторних тестів: Акт №922 - позитивні ІФ-тест на барбітурати; заключний діагноз: «Стан сп'яніння внаслідок вживання барбітуратів»;
- копію запису в Журналі реєстрації медичних оглядів, згідно з яким ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив медичний огляд 25.12.2024 о 22 год. 35 хв., діагноз: «Стан сп'яніння внаслідок вживання барбітуратів»;
- копію «Журналу утилізації біоматеріала».
Таким чином, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, доведена дослідженими під час судового розгляду справи доказами, які логічно та послідовно доповнюють та не протирічать один одному.
Щодо доводів захисника про недоведення стану сп'яніння ОСОБА_1 , та порушення вимог Інструкції, суддя зазначає таке.
Згідно з п.10 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103, огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання МОЗ.
Пунктом 9 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МОЗ та МВС України від 09.11.2015 за №1452/735 (далі - Інструкція) (в редакції, що діяла до 04.07.2025), визначено, що використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
При цьому, Інструкція не визначає методи проведення лабораторного дослідження біологічного середовища на виявлення наркотичного засобу або лікарської речовини, які мають використовувати клініко-діагностичні лабораторії, не передбачає встановлення кількісного визначення вмісту наркотичного засобу або лікарської речовини в біологічному середовищі, не передбачає також обов'язкового проведення лабораторного дослідження біологічного середовища на виявлення наркотичного засобу або лікарської речовини методом газової хроматографії/масспектрометрії (ГС/МС), що підтверджується пунктами 21, 23, 24 акта медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до яких лабораторна діагностика з метою уточнення наявних речовин впливу проводиться методом лабораторного тестування.
Як вбачається з матеріалів справи, лабораторне дослідження біологічного середовища (сечі) ОСОБА_1 по визначенню наявності алкоголю й інших наркотичних, психотропних речовин у біорідинах людини КНП «ЧОНД Черкаської обласної ради» проведено методом імуноферментний тест; в результаті дослідження встановлено «Позитивний ім/ф. тест на барбітурати. Ім/ф тести на метадон, марихуану, амфетамін, - негативні».
При розгляді результатів тестування сечі на вміст будь-яких наркотичних речовин, у разі отримання попередніх позитивних результатів, лікар-нарколог керується сукупність усіх даних медичного огляду у поєднані із результатом тесту.
Діагноз, який вноситься до акту медичного огляду і на підставі якого в подальшому лікарем робиться висновок, установлюється лікарем на підставі результатів усієї клінічної картини (тобто сукупності ознак та результатів обстеження). Клінічні дані у поєднанні із результатом тесту дають можливість визначити, чи знаходиться особа у стані сп'яніння.
В результаті дослідження сечі ОСОБА_1 виявлено позитивний результат на наявність барбітуратів та винесено заключення: перебуває у стані сп'яніння внаслідок вживання барбітуратів.
Таким чином, під час судового розгляду справи судом не встановлено, а захисником не доведено, порушень вимог статті 266 КУпАП та Інструкції, під час проведення огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 , що мають наслідком недійсність такого огляду.
Враховуючи викладене, відповідно до ст.252 КУпАП, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суддя вважає, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч.1 ст.130 КУпАП, а вина особи повністю встановлена під час судового розгляду.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не вбачаю.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП з особи на яку накладено адміністративне стягнення, слід стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 33, 130, 251, 280 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп., який зарахувати на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.
Згідно зі ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.Ю. Гоменюк