Номер провадження 2-о/243/179/2025
Номер справи 243/9822/25
«24» листопада 2025 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого - судді Гончарової А.О.,
з участю: секретаря судового засідання - Слободкіної Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів на підставі Наказу № 29-к «Про впровадження дистанційної роботи Слов'янського міськрайонного суду Донецької області» від 10 травня 2022 року, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Святогірської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з заявою за участю заінтересованої особи: Святогірської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про встановлення факту, що має юридичне значення, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він є власником цілого будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . З метою внести відомості про наявні права власності на вищевказаний будинок до діючого з 01.01.2013 року Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, заявник звернувся до державного реєстратора Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області та отримав рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій від 28 березня 2025 року № 78082640, з наступних підстав: в Реєстрі прав на нерухоме майно який з 01.01.2013 року не є актуальним, але містить інформацію про зареєстровані права з 01.02.2003 року по 01.01.2013 року, є частиною діючого Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (архівна складова), міститься помилкова інформація про код РНОКПП заявника « НОМЕР_1 » замість вірного « НОМЕР_2 ». З 01.01.2013 року, повноваження реєстраторів КП «БТІ» були припинені, вищенаведені підзаконні нормативно-правові акти втратили силу, Реєстр прав власності на нерухоме майно перестав бути актуальним, реєстрація в ньому більше не здійснюється, має тільки інформаційне призначення як архівна складова частина Державного реєстру речових прав власності на нерухоме майно, повноваження з Державної реєстрації речових прав перейшли до державних реєстраторів Міністерства юстиції України, органів місцевого самоврядування, тому внести зміни з метою виправлення помилки до Реєстру прав власності на нерухоме майно з 01.01.2013 року неможливо. Даний факт породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення майнових прав. Чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту, окрім судового.
В зв'язку з викладеним, заявник просить суд встановити факт, що саме за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який має РНОКПП: НОМЕР_2 , здійснено запис про реєстрацію права власності в Реєстрі прав власності на нерухоме майно реєстраційний номер:13545518, на будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 26.06.1992 року, посвідчений секретарем виконавчого комітету Долинської сільської ради, право власності зареєстроване в КП «БТІ» Слов'янської міської ради 13.01.2006 року реєстровий № 181 книга 4.
Заявник, ОСОБА_1 та представник заявник, адвокат Бондаренко Д.В., який діє на підставі ордеру на надання правничої допомоги серії АН №1818205 від 21 жовтня 2025 року, належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, не з'явилися, до суду надали заяву про розгляд справи за їхньої відсутності, заявлені вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи, Святогірської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового розгляду, в судове засідання не з'явився.
Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, приходить до наступного висновку.
25.03.2025 року з заявою про державну реєстрацію житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , до державного реєстратора прав на нерухоме майно звернувся ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Проте, під час розгляду вказаної заяви було встановлено, що згідно з інформацією з Реєстру прав власності на нерухоме майно, що виникли в установленому законодавством порядку до 2013 року, право власності на зазначений житловий будинок зареєстровано за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в зв'язку з чим рішенням №78082640 від 28 березня 2025 року у проведенні реєстраційних дій за вказаною заявою було відмовлено.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , одержав ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , що підтверджується карткою фізичної особи-платника податків Слов'янської ОДПІ від 21.10.2010 року.
Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно КП «БТІ» м. Слов'янськ від 13.01.2006 року №9565690, ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 26.06.1992 року, є власником будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки КП «БТІ» від 16.12.2022 року за №15/0.78-2022, право власності на будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 01.01.2013 року зареєстроване за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу, виданого секретарем виконкому Долинської сільської ради №79, дата 26.06.1992 року, дата реєстрації 13.01.2006 року, номер запису 181 у книзі 4, реєстраційний номер нерухомого майна у РПВНМ 13545518.
Згідно з витягом з Реєстру територіальної громади від 12.11.2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з копією технічного паспорту будинку садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 , замовником технічної інвентаризації є ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
У витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва від 06.06.2023 року замовником вказаний ОСОБА_1 ( НОМЕР_2 ) паспорт НОМЕР_3 .
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Положеннями частини першої статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 293 ЦПК України, передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження також справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи (ст.76 ЦПК України).
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.2 ст.77 ЦПК України).
Частиною 1 ст.81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частин 5,6 ст.81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно статті 89 ЦПК України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» (далі Постанова Пленуму) певні юридичні факти можуть підтверджуватися рішенням суду.
Як роз'яснено в п. 1 Постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», розгляд в порядку окремого провадження справи про встановлення факту можливий, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Державну реєстрацію виникнення, припинення, переходу права власності на нерухоме майно в Реєстрі прав на нерухоме майно з 01.02.2003 року по 01.01.2013 року здійснювали реєстратори комунальних підприємств Бюро технічної інвентаризації відповідно до «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно», затвердженого наказом Міністерства юстиції України N 7/5 від 07.02.2002, «Порядку ведення реєстру прав власності на нерухоме майно» затверджений наказом Міністерства юстиції України 28.01.2003 N 7/5, Інструкції про порядок учинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 14 червня 1994 року № 18/5.
З 01.01.2013 року, повноваження реєстраторів КП «БТІ» були припинені, вищенаведені підзаконні нормативно-правові акти втратили силу, Реєстр прав власності на нерухоме майно перестав бути актуальним, реєстрація в ньому більше не здійснюється, має тільки інформаційне призначення як архівна складова частина Державного реєстру речових прав власності на нерухоме майно, повноваження з Державної реєстрації речових прав перейшли до державних реєстраторів Міністерства юстиції України, органів місцевого самоврядування, тому внести зміни з метою виправлення помилки до Реєстру прав власності на нерухоме майно з 01.01.2013 року неможливо.
Відповідно до постанови КМУ від 25 грудня 2015 р. № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якою затверджено «Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1141, ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державні реєстратори комунальних, державних установ, органів місцевого самоврядування позбавлені права самостійно встановлювати факти, які мають юридичне значення, законодавець не передбачив підстав та технічної можливості внесення змін до Реєстру прав власності на нерухоме майно з метою виправлення технічних помилок.
Факт, встановлення якого просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки надає право на розпорядження цієї власністю.
Вирішуючи справу суд виходить з того, що заявником доведено факт здійснення запису про реєстрацію права власності на вказаний будинок саме за ним, оскільки в повній мірі реалізовано стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджувальної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, які підтвердженні доказами дослідженими судом, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 , оскільки його вимоги є обґрунтованими та доведені відповідними доказами.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 78, 81, 89, 141, 229, 235, 259, 263, 264, 265, 268, 355, 356 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Святогірської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити повністю.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, факт здійснення за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Слов'янськ Донецької області, який має РНОКПП: НОМЕР_2 , паспорт серія НОМЕР_4 , виданий Слов'янським РВ ГУМВС України в Донецькій області 23.11.2007 року, запису про реєстрацію права власності в Реєстрі прав власності на нерухоме майно реєстраційний номер: 13545518, на будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 26.06.1992 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Долинської сільської ради, право власності зареєстроване в КП «БТІ» Слов'янської міської ради 13.01.2006 року реєстровий № 181 книга 4.
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 02 грудня 2025 року.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду
Донецької області А.О. Гончарова