03 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/7439/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 травня 2025 року (суддя Ніколайчук С.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 травня 2025 року, з урахуванням ухвали суду від 26.05.2025 про виправлення описки, позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправними дії Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації, які виявилися у відмові надати довідки для призначення пенсії державного службовця ОСОБА_1 , що запитувалися;
Зобов'язати Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 довідки для призначення пенсії державного службовця, що запитувалися.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської райдержадміністрації не має змоги видати позивачці довідку для призначення пенсії державного службовця, так як відсутні законні підстави.
Останнім фактичним місцем роботи на посаді державної служби є посада директора Павлоградського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, що підтверджується записами з трудової книжки позивачки (копія трудової книжки позивачки міститься у матеріалах справи).
Згідно розпорядження голови Павлоградської райдержадміністрації Дніпропетровської області від 27.12.2016 № К-167/0/336-16 «Про присвоєння Рябій О.М. тарифного розряду» значиться, що у зв'язку із втратою статусу державного службовця присвоїти ОСОБА_1 директору Павлоградського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, 15 тарифний розряд.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_1 .
07.01.2025 позивачка звернулася до Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської райдержадміністрації з заявою про надання довідки для призначення пенсії державного службовця.
Листом Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської райдержадміністрації від 21.01.2025 № 07/100- 25 позивачці повідомлено, що згідно із розпорядженням голови Павлоградської районної державної адміністрації від 29 жовтня 2019 року № Р-234/0/335-19 «Про припинення шляхом ліквідації Павлоградського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді», позивачка відповідає вимогам пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» та пункту 3 наказу Міністерства соціальної політики від 10 травня 2017 року № 750 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад». Але, надана позивачкою архівна довідка від 16 січня 2025 року № 22-Р архівного відділу Павлоградської райдержадміністрації не містила даних про стаж роботи на посадах державної служби на час досягнення гр. ОСОБА_1 пенсійного віку, який згідно із пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» дає право для призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу».
23.01.2025 позивачка звернулася до Павлоградської районної державної адміністрації з заявою про видачу довідки щодо стажу роботи на посадах державної служби (заява є в матеріалах справи).
27.01.2025 Павлоградською райдержадміністрацією гр. ОСОБА_1 видано довідку щодо стажу роботи на посадах державної служби від 25.01.2025 вих. № 412/0/529-25 (довідка є в матеріалах справи). З вказаною довідкою слідує, що відповідно до записів в трудовій книжці НОМЕР_2 та підтверджуючих розпорядчих документів стаж державної служби станом на 27 січня 2025 року становить:
- період роботи з 12.02.1999 року по 16.10.2000 року - один рік вісім місяців 5 днів;
- період роботи з 17.10.2000 року по 26.12.2016 року - шістнадцять років два місяці 10 днів.
Загальний стаж на посадах державної служби сімнадцять років десять місяців 15 днів.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність дій не було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України №889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016 року та відповідно до Прикінцевих положень, якого передбачено право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» (надалі - Закон України №3723-XII).
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII (у редакції, чинній до 01.05.2016) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015.
Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а стаття 42 цього Закону визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
У зв'язку з набранням чинності Законом №889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Суд вірно зазначив, що «Прикінцевими та перехідними положеннями» Закону №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачені додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.
Відповідно до пункту 3 «Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як встановлено судом першої інстанції, позивач бажає отримати за останнім фактичним місцем роботи Управління соціальної та ветеринарної політики Павлоградської державної адміністрації довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 4 Порядку №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Суд вірно встановив, що пенсія державного службовця особі, яка на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, призначається із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої цією особою було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Оскільки судом першої інстанції було встановлено, що належним органом, який має позивачу видати вказану довідку є Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації, а позивач має право на отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, форма якої передбачена Постанова №1-3, в силу пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII.
Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують, оскільки не спростовують право позивача на отримання довідки за останнім місцем роботи на державній службі.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 травня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 03 грудня 2025 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш