02 грудня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/10517/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не врахування заробітної плати при призначенні пенсії за віком на підставі довідок про заробітну плату від 27.05.2021 №12, від 27.05.2022 №8 та від 27.05.2022 №9, виданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Московський завод спеціалізованих автомобілів», з дня призначення пенсії 26.11.2024;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26.11.2024 із врахуванням заробітної плати за період з липня 2007 року по травень 2020 року згідно довідок про заробітну плату від 27.05.2021 № 12, від 27.05.2022 № 8 та від 27.05.2022 № 9, виданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Московський завод спеціалізованих автомобілів», та виплатити виниклу заборгованість з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не взято до уваги довідки про заробітну плату, що видані ТОВ «Московський завод спеціалізованих автомобілів», оскільки робота на даному підприємстві підтверджується трудовою книжкою, а право на зарахування стажу роботи на вказаному підприємстві підтверджується рішенням Чернігівського ОАС від 03.03.2025 по справі № 620/16439/24.
Ухвалою судді від 02.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Також установлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов.
У встановлений судом строк від відповідача відзив на позов не надійшов.
Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 по справі №620/16439/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.07.2025, адміністративний позов задоволено у повному обсязі, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій зарахувати ОСОБА_1 , до страхового стажу період роботи з 20.07.2007 по 22.05.2008, з 12.03.2009 по 15.02.2010, з 28.06.2010 по 30.03.2011, з 16.05.2011 по 18.02.2012, з 14.03.2012 по 18.01.2013, з 21.01.2013 по 12.11.2013, з 14.11.2013 по 19.09.2014, з 25.09.2014 по 06.08.2015, 10.08.2015 по 23.07.2016, з 10.08.2016 по 18.07.2017, з 19.07.2017 по 02.07.2018, з20.07.2018 по 05.07.2019, з 08.07.2019 по 29.05.2020 та повторно розглянути заяву від 02.12.2024 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні (https://reyestr.court.gov.ua/Review/125579363).
ОСОБА_1 звернулась із заявою до відповідача, у якій просила провести перерахунок пенсії із врахуванням довідок, від 27.05.2021 №12, від 27.05.2022 №8 та від 27.05.2022 №9 виданих ТОВ «Московський завод спеціалізованих автомобілів» (а.с.5).
Листом від 05.09.2025 у проведенні перерахунку пенсії відмовлено, зазначено, що в серпні 2025 на виконання рішення суду по справі №620/16439/24 повторно розглянуто заяву позивача від 02.12.2024 та зараховано до страхового стажу періоди роботи в ТОВ “Московський завод спеціалізованих автомобілів» з 20.07.2007 по 29.05.2020 (по періодам зазначеним у рішенні суду). За документами пенсійної справи позивача страховий стаж складає 33 роки 28 днів (врахований по 30.09.2024). Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,33000. Для обчислення розміру пенсії за віком врахована заробітна плата за періоди роботи з 20.07.2007 по 29.05.2020 нульовим значенням, оскільки вищевказаним рішенням суду не зобов'язано врахування заробітної плати для обчислення розміру пенсії, та за даними персоніфікованого обліку з 01.10.2021 по 30.09.2024, яка визначена із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2021, 2022 та 2023 роки і становить 3208,01 грн (13559,41 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2021, 2022 та 2023 роки х 0,23127 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Загальний розмір пенсійної виплати з 26.11.2024 становить 2980,00 грн, з 01.03.2025 - 3323,00 грн (а.с.6).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулась до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством.
Згідно з ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1), відповідно до абз.2 пп.3 п.2.1 р.ІІ якого за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Таким чином, довідки із зазначенням заробітної плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року підлягають врахуванню для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. При цьому, в таких довідках має бути зазначено назви первинних документів, на підставі яких їх видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно із п.2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
За приписами ч.2 ст.10 Закону України "Про зайнятість населення" права громадян України, які працюють за кордоном, захищаються законодавством України та держави перебування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Також суд звертає увагу на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 29.01.2024 у справі № 560/5001/21, за якими підтвердження нарахованої заробітної плати для осіб, які працювали поза межами України та мають право на призначення пенсії в Україні, має відбуватися на підставі первинних документів. Верховний Суд вказав на можливість врахування відомостей, зазначених в довідках про заробітну плату, отриману поза межами України (в російській федерації), лише за умови підтвердження належними доказами відрахувань із заробітної плати позивача в Пенсійний фонд російської федерації, а також утримання відповідних податків із його заробітної плати.
Судом встановлено, що позивач у своїй заяві просила врахувати при обчисленні розміру пенсії довідки про заробітну плату від 27.05.2021 №12, від 27.05.2022 №8 та від 27.05.2022 №9, видані ТОВ «Московський завод спеціалізованих автомобілів» (а.с.13, 13 зворот, 14).
Вказані довідки містять всю необхідну інформацію щодо заробітної плати позивача та проведення з неї відрахувань до Пенсійного фонду російської федерації і жодних розбіжностей, неточностей або недостовірних відомостей у таких довідках відповідачем встановлено не було.
Відповідач у врахуванні вказаних довідок відмовив, оскільки у рішенні Чернігівського ОАС від 03.03.2025 у справі №620/16439/24 не зобов'язано врахування заробітної плати для обчислення розміру пенсії, що не відповідає законодавчо визначеним підставам для неврахування поданих пенсіонером додаткових документів при обчисленні розміру його пенсії.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно не врахував подані позивачем довідки ТОВ "Московський завод спеціалізованих автомобілів" від 27.05.2021 №12, від 27.05.2022 №8 та від 27.05.2022 №9 при обчисленні розміру пенсії позивача.
У відповідності до ч.1 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно ч.3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
В силу п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
З урахуванням вищевикладеного, органи Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо перевірки обґрунтованості видачі довідок про заробітну плату.
Разом з тим, суд зазначає, що обставини щодо неможливості відповідачем реалізувати свої повноваження в частині перевірки обґрунтованості видачі довідок про заробітну плату позивача та її підтвердження первинними документами, не можуть бути правовою підставою для позбавлення позивача права на соціальний захист та визначення розміру його пенсії з урахуванням заробітної плати, з якої були сплачені відповідні страхові внески до органів Пенсійного фонду.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позов необхідно задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не врахування заробітної плати при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідок про заробітну плату від 27.05.2021 №12, від 27.05.2022 №8 та від 27.05.2022 №9, виданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Московський завод спеціалізованих автомобілів», з дня призначення пенсії 26.11.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням заробітної плати за період з липня 2007 року по травень 2020 року відповідно до довідок про заробітну плату від 27.05.2021 № 12, від 27.05.2022 № 8 та від 27.05.2022 № 9, виданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Московський завод спеціалізованих автомобілів», з 26.11.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 02 грудня 2025 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005).
Суддя С.В. Бородавкіна