Ухвала від 02.12.2025 по справі 620/5541/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 грудня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/5541/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря - Шашери М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, в приміщенні суду заяву представника позивача, зацікавлена особа Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про заміну сторони виконавчого провадження та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Представник Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації (далі - заявник) звернувся до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, мотивуючи тим, що у зв'язку зі змінами в законодавстві управління соціального захисту населення не має законних підстав виконати вимоги виконавчих проваджень №79559015 та № 79559983.

Розгляд заяви призначено на 27.11.2025. Для сповіщення зацікавленої особи - ГУ ПФУ у Чернігівській області розгляд заяви відкладено на 02.12.2025.

Сторони у судове засідання не прибули, про розгляд заяви повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.07.2025, яке набрало законної сили 31.07.2025, адміністративний позов задоволено у повному обсязі, зобов'язано Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації призначити та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну допомогу при народженні дитини; зобов'язано Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації призначити та виплачувати ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (а.с. 43-46).

12.09.2025 Чернігівським ОАС було видано позивачу виконавчі листи.

Однак у свій заяві відповідач зазначає, що згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 23.06.2025 року №766 «Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких державних допомог» Пенсійний фонд України забезпечує, зокрема: починаючи з 01 липня 2025 року нарахування та виплату 39 видів державних соціальних допомог (в тому числі і допомог, які були предметом позову). Отже, з 01.07.2025 до компетенції управління соціального захисту населення Корюківської РДА не входять повноваження з призначення та виплати щомісячної державної соціальної допомоги при народженні дитини, грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».

У зв'язку з наведеним, представник відповідача звернувся до суду з заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Вирішуючи по суті подану заяву, суд враховує такі норми права.

Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Частиною четвертою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Постановою №766 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких державних допомог, визначено відповідальними за організацію та забезпечення проекту структурні підрозділи соціального захисту населення та Пенсійний фонд України та визначено терміни передачі особових справ одержувачів державних допомог в паперовому на електронному вигляді.

Для реалізації проекту щодо централізації механізму виплати державних соціальних допомог, структурними підрозділами соціального захисту населення забезпечено до 30 червня 2025 року передачу в електронній формі особових справ одержувачів соціальних допомог та з 01 липня 2025 року функції призначення і виплати визначених допомог передано до Пенсійного фонду України.

Для реалізації проекту щодо централізації механізму виплати державних соціальних допомог, структурними підрозділами соціального захисту населення забезпечено до 30 червня 2025 року передачу в електронній формі особових справ одержувачів соціальних допомог та з 01 липня 2025 року функції призначення і виплати визначених допомог передано до Пенсійного фонду України.

Тобто, з аналізу вищенаведених норм слідує, що після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 25.06.2025 №765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» та постанови від 23.06.2025 №766 «Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог» органи Пенсійного фонду обробляють електронні заяви та визначають право та розмір допомог. Кошти для виплати державної допомоги перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України (п.п. 2 пункту 4 Порядку реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких державних допомог).

З огляду на викладене вище, управління соціального захисту населення Корюківської РДА не має законних підстав виконати рішення суду, яке набрало законної сили.

Заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається за відповідним рішенням суду, незалежно від того, чи виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 29.01.2020 у справі №815/1303/17, від 14.06.2021 у справі №2-а-1411/11.

Відповідно до положень статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.

Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З урахуванням викладеного, заявником доведено свої вимоги щодо заміни сторони виконавчого провадження.

Щодо вимог про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд зазначає таке.

Порядок визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню урегульовано статтею 374 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, частиною першою статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який видав виконавчий документ, може визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Згідно частини другої статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Зі змісту наведених норм вбачається, що підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню є: 1) видання виконавчого листа помилково; 2) відсутність обов'язку боржника повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою чи з інших причин.

Отже, оскільки судом таких підстав не встановлено, у задоволенні заяви в частині вимог про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, необхідно відмовити.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації, оскільки наявні правові підстави, суд вважає за необхідне замінити боржника у виконавчому провадженні з Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Керуючись статтями 241-243, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву представника Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації про заміну сторони виконавчого провадження та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню - задовольнити частково.

Замінити боржника у виконавчому провадженні №620/5541/25, а саме: Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 3159606004) на - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П'ятницька, буд.83-А, м. Чернігів, 14000).

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали суду складено 02.12.2025.

Суддя С.В. Бородавкіна