Рішення від 01.12.2025 по справі 520/13421/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

01 грудня 2025 року Справа № 520/13421/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сагайдака В.В.,

при секретарі судового засідання - Яцини І.В.,

за участі:

представника позивача - Краснова І.В.

представника відповідача, Головного управління ДПС у Харківській області - Лютянського М.Я

представника відповідача, Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (відокремлений підрозділ ДПС України) - Озацької О.В.

третя особа - не прибув;

у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікеро-горілчаний завод "Прайм" (вул. Олімпійська, буд. 1,смт. Малинівка, Чугуївський район, Харківська область,63525, код ЄДРПОУ 33867056) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495), до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (відокремлений підрозділ ДПС України) (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61052, код ЄДРПОУ 44131658), третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Харківській області (вул. Євгенія Єніна, буд. 18,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61166, код ЄДРПОУ 37874947) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління ДПС у Харківській області у повернені товариству з обмеженою відповідальністю «Лікеро- горілчаний завод «ПРАЙМ» надміру сплачених сум грошових зобов'язань з акцизного податку, яка викладена у листі № 55902/6/20-40-09-05-09 від 27.11.2024р.

- Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «ПРАЙМ» (код ЄДРПОУ 33867056; 63525, Харківська обл., Чугуївський р-н, селище міського типу Малинівка, вул. Олімпійська, 1) надміру сплачені кошти з АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК НА ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНУ ПРОДУКЦІЮ в розмірі 27 254 728 (двадцять сім мільйонів двісті п'ятдесят тисяч сімсот двадцять вісім) гривень 11 копійок.

- Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «ПРАЙМ» (код ЄДРПОУ 33867056; 63525, Харківська обл., Чугуївський р-н, селище міського типу Малинівка, вул. Олімпійська, 1) надміру сплачені кошти з АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК ВИНОРОБ ПРОДУКЦ, ДЛЯ ВИРОБ-ВА ЯКОЇ ВИКОРИСТАН СПИРТ ЕТИЛОВИЙ в розмірі 679 760 (шістсот сімдесят дев'ять тисяч сімсот шістдесят) гривень 49 копійок.

- Судові витрати розподілити у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Ухвалою суду відкрито провадження по справі.

Справа розглядається в порядку загального позовного провадження.

Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Зазначає, що пунктом 1 розділу І зазначеного Порядку він визначає механізм інформаційного обміну між ДПС, територіальними органами ДПС та Казначейством і територіальними органами Казначейства у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетних коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок.

Відповідно до п. 2 розділу І наказу Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 «Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені», зі змінами, дія Порядку не поширюється на повернення суми акцизного податку, внесеної в рахунок погашення податкових векселів.

Таким чином, у відповідності до вимог визначеного Порядку суми акцизного податку, внесені в рахунок погашення податкових векселів, не підлягають поверненню платникам податків, як помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов'язань.

Також ним надано клопотання про залучення другого відповідача - Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

В обґрунтування клопотання зазначено, що позивач перебував до 01.01.2024 року на обліку саме в Північному міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

Ухвалою суду клопотання задоволено, залучено Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків у якості співвідповідача.

Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків надало до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Судове засідання призначено на 01 грудня 2025 року

В судове засідання з'явилися представник позивача та представники відповідачів.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, просив проводити розгляд справи без їхньої участі.

В судовому засіданні представник позивача наполягав на протиправній відмові у повернені товариству з обмеженою відповідальністю «Лікеро- горілчаний завод «ПРАЙМ» надміру сплачених сум грошових зобов'язань з акцизного податку.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позовних вимог, наполягали на їх безпідставності та необґрунтованості, просили відмовити в задоволені позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та надані до них докази, заслухавши пояснення сторін, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Лікеро-горілчаний завод «ПРАЙМ» здійснює господарську діяльність на ринку виробництва алкогольних напоїв та є платником акцизного податку на алкогольні напої.

Місцезнаходження виробничих потужностей, складів, офісних приміщень, спиртосховища, технологічного обладнання, в тому числі для зберігання спирту етилового та коньячного, до повномасштабного вторгнення російської федерації та зараз знаходиться за адресою: смт. Малинівка, Чугуївський район, Харківська область.

Позивач до кінця 2023 року перебував на обліку у Північному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - ДПС ВПП), а з початку 2024 року перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області (Далі - Відповідач), що підтверджується листом № 29/6/35-00/12-14 від 02.01.2024р.

У зв'язку із специфікою своєї діяльності та у відповідності до ст. 225 ПК України, Позивач подавав контролюючого органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої, податкові векселі, які є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.

Протягом січня - лютого 2022 року Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків поставлено на облік прості векселі Позивача з терміном погашення квітень - травень 2022 року, а саме:

простий вексель від 05 січня 2022 року серія АА2640910 на суму 648 242,79 грн. з терміном погашення 04 квітня 2022 року;

простий вексель від 05 січня 2022 року серія АА2721372 на суму 2 981 579,42 грн. з терміном погашення 04 квітня 2022 року;

простий вексель від 12 січня 2022 року серія АА2721373 на суму 3 618 360,00 грн. з терміном погашення 11 квітня 2022 року;

простий вексель від 18 січня 2022 року серія АА2721374 на суму 3 618 360,00 грн. з терміном погашення 17 квітня 2022 року;

простий вексель від 20 січня 2022 року серія АА2721375 на суму 3 618 360,00 грн. з терміном погашення 19 квітня 2022 року;

простий вексель від 21 січня 2022 року серія АА2721376 на суму 3 551 007,72 грн. з терміном погашення 20 квітня 2022 року;

простий вексель від 24 січня 2022 року серія АА2721377 на суму 3 615 896,98 грн. з терміном погашення 23 квітня 2022 року;

простий вексель від 26 січня 2022 року серія АА2721378 на суму 3 615 909,67 грн. з терміном погашення 25 квітня 2022 року;

простий вексель від 03 лютого 2022 року серія АА2721379 на суму 3 615 554,18 грн. з терміном погашення 03 травня 2022 року;

простий вексель від 03 лютого 2022 року серія АА2721380 на суму 3 614 436,94 грн. з терміном погашення 03 травня 2022 року;

простий вексель від 09 лютого 2022 року серія АА2721381 на суму 3 618 360,00 грн. з терміном погашення 09 травня 2022 року;

простий вексель від 09 лютого 2022 року серія АА2721382 на суму 3 618 360,00 грн. з терміном погашення 09 травня 2022 року;

простий вексель від 16 лютого 2022 року серія АА2721384 на суму 3 618 360,00 грн. з терміном погашення 16 травня 2022 року.

простий вексель від 18 лютого 2022 року серія АА2721388 на суму 3 614 449,63 грн. з терміном погашення 18 травня 2022 року;

простий вексель від 16 лютого 2022 року серія АА2721386 на суму 3 614 462,33 грн. з терміном погашення 16 травня 2022 року;

простий вексель від 17 лютого 2022 року серія АА2721387 на суму 3 615 731,93 грн. з терміном погашення 17 травня 2022 року;

По частині з наведених векселів Позивачем було здійснено оплати в розмірі в розмірі 29 237 271,59 грн., що підтверджується відповідними банківськими документами.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який триває і донині.

Згідно п.п. 3 п. 7 розділу VII Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (зі змінами та доповненнями), протягом часу дії означеного наказу, а саме з дати набрання ним чинності 26.04.2022 по 27.12.2022 року (дату втрати ним чинності), Малинівська селищна територіальна громада Чугуївського району Харківської області є територією, що розташована в районі проведення бойових дій та/або перебувала в тимчасовій окупації.

Тобто, населений пункт - фактичне знаходження та знаходження виробничих потужностей Позивача було включено до переліку території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації.

Територія Позивача під час дії військового стану була багато разів під обстрілами з різних типів озброєнь.

Внаслідок військової агресії російської федерації Позивач був позбавлений всієї матеріально-технічної бази, основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, доступу до приміщень, первинної документації, комп'ютерної техніки, тощо.

Крім того, Позивачем було повністю втрачено наявні складські залишки продукції та сировини, в тому числі спирту, на підтвердження чого додано відповідні документи.

13.09.2023р. Харківським окружним адміністративним судом по справі № 520/12001/23 прийнято рішення, яким визнано протиправним та скасовано рішення ДПС ВПД від 21.12.2022р. щодо можливості виконання платником податків - Позивачем, свого податкового обов'язку. Вказане рішення залишено без змін Постановою Другого апеляційного адміністративного суду та набрало законної сили.

У зв'язку із постійним використанням Позивачем у власній діяльності податкових векселів, такі податкові зобов'язання відображено у Деклараціях з акцизного податку та відповідно враховуються, як складова, для обрахунку розміру акцизного податку з алкогольних напоїв, що підлягає сплаті до бюджету.

З підстав втрати продукції та сировини, як описано вище, та встановлення їх розміру на початку 2023р., Позивачем було подано декларацію з акцизного податку за грудень 2022р., в якій, в рядку 15 додатку 3, відображено зі знаком «-» (мінус) акцизний податок у сумі 51 756 818,79 грн. (в т.ч. 50 086 291,32 грн. за кодом УКТЗЕД 2208601100 та 1 670 527,47 грн. за кодом УКТЗЕД 2205109000). У доповнені до вказаної декларації (додаток 10) Позивачем надано пояснення, що вказану сума «розрахована з понаднормативних форс-мажорних обставин витрат у кількості 40 847,94 дал. безводного спирту (в т.ч. 39450,45 дал за кодом УКТЗЕД 2208601100 та 1 397,49 дал за кодом УКТЗЕД 2205109000), що виникли у період з 24.02.2022р. по 15.12.2022 (дата проведення інвентаризації залишків спирту) внаслідок форс-мажорних обставин, що призвели до протиправних дій третіх осіб під час військової агресії російської федерації проти України в результаті знаходження території, де розташовані виробничі потужності Позивача, в зоні бойових дій».

17.02.2023р., за результатами проведення камеральної перевірки щодо виявлених помилок (порушень) у декларації з акцизного податку, ДПС ВПП був складений акт № 70/35-00-04-05-13/33867056, на підставі якого 31.03.2023р. прийнято податкові повідомлення-рішення № 12635000405 та № 12735000405. Суть інкримінованого порушення - неправомірне відображення Позивачем у Декларації з акцизного податку за грудень 2022р. в рядку 15 додатку 3 акцизний податок зі знаком «-» (мінус) у сумі 51 756 818,79 грн.

Не погоджуючись з встановленими порушеннями, Позивачем оскаржено вказані податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку.

14.07.2023р., за результатом розгляду скарги Позивача, Державною податковою службою України прийнято рішення № 19181/6/99-00-06-03-01-06, яким скарга задоволена, а вказані ППР скасовано.

22.12.2022р. ДПС ВПП, звернувся до приватного нотаріуса Мангушевої О.С. з метою вчинення протестів за векселями: від 12.01.22р. серія АА2721373, від 18.01.22р. серія АА2721374, від 20.01.22р. серія АА2721375, від 09.02.22р. серія АА2721381, від 09.02.22р. серія АА2721382, від 16.02.22р. серія АА2721384.

23.12.2022р. приватним нотаріусом ХМНО Мангушевою О.С. за реєстраційними номерами №№160-165 було вчинено протести у неплатежі за наведеними простими векселями.

Не погоджуючись з такими діями податкового органу, Позивачем оскаржено наведені протести векселів в судовому порядку.

10.01.2024р. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду, Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 по справі № 520/1179/23 скасовано, та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково, а саме: визнано протиправним дії Відповідача 2 щодо вчинення протестів у неплатежі за податковими векселями, шляхом звернення до приватного нотаріусі Мангушевої О.С.

У зв'язку із описаними обставинами у Позивача, станом на жовтень 2024р., виникла переплата з акцизного податку в розмірі 24 893 597,22 грн., а саме: - код платежу 14020200 АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК НА ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНУ ПРОДУКЦІЮ в розмірі 24 213 837,73 грн - код платежу 14022300 АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК ВИНОРОБ ПРОДУКЦ, ДЛЯ ВИРОБ-ВА ЯКОЇ ВИКОРИСТ СПИРТ ЕТИЛОВИЙ в розмірі 679 760,49 грн.

Вказана переплата відображена у інтегрованій картці обліку платника податку Позивача в розділі розрахунків по відповідному податку, доступ до якої забезпечується засобами електронний кабінет платника податків.

Зважаючи на наведене, Позивач звернувся до Відповідача з Заявою від 31.10.2024р. про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, в якій відображено бажання щодо перерахування переплати з АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ НА ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНУ ПРОДУКЦІЮ в розмірі 3 050 071,38 грн. на АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК НА ВИНОРОБНІ ПРОДУКЦ, ДЛЯ ВИРОБ-ВА ЯКОЇ НЕ ВИКОРИСТОВУВАВСЯ СПИРТ ЕТИЛОВИЙ (коньячна продукція). Такими діями Позивач бажав здійснити фактичний взаємозалік власних зобов'язань з акцизного податку на продукцію без спирту етилового, за рахунок наявної переплати з акцизного податку на лікеро-горілчану продукцію.

Відповідач, листом № 49922/6/20-40-09-05-09 від 06.11.2024р., відмовив у здійсненні такого зарахування, зазначивши, шо переплата АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ НА ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНУ ПРОДУКЦІЮ сплачена в рахунок погашення податкових векселів та не є помилково та/або надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями, відповідно до ст. 43 ПКУ.

Не погоджуючись з прийнятим Відповідачем рішенням, Позивач звернувся до Державної податкової служби України зі Скаргою № 100/177-24 від 22.11.2024р..

20.01.2025р. ДПС України прийнято Рішення про результати розгляду скарги № 1833/6/99-00-06-03-03-06, яким фактично відмовлено Позивачу з аналогічних оскаржуваному рішенню, підстав. Позивач сплатив зазначений акцизний податок за виноробну продукцію, та не має заборгованості з оплати акцизного податку, за будь-який вид продукції.

21.11.2024р. Позивач звернувся до Відповідача із Заявою № 100/176-24 про повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань, в якій відображено бажання щодо переведення переплати в розмірі 24 893 597,22 грн., (АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК НА ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНУ ПРОДУКЦІЮ в розмірі 24 213 837,73 грн. та АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК ВИНОРОБ ПРОДУКЦ, ДЛЯ ВИРОБ-ВА ЯКОЇ ВИКОРИСТ СПИРТ ЕТИЛОВИЙ в розмірі 679 760,49 грн.) на поточний рахунок Позивача.

Відповідач листом № 55902/6/20-40-09-05-09 від 27.11.2024р. відмовив у здійснені такого перерахування, зазначивши, що така переплата виникла у зв'язку із сплатою Позивачем акцизного податку виключно в рахунок погашення податкових векселів та не є надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями, тому повернути вказану суму є неможливим.

Станом на дату розгляду справи у Позивача наявна переплата з акцизного податку в розмірі 27 934 488,60 грн., а саме:

- код платежу 14020200 АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК НА ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНУ ПРОДУКЦІЮ в розмірі 27 254 728,11 грн

- код платежу 14022300 АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК ВИНОРОБ ПРОДУКЦ, ДЛЯ ВИРОБ-ВА ЯКОЇ ВИКОРИСТ СПИРТ ЕТИЛОВИЙ в розмірі 679 760,49 грн.

Вказана переплата відображена у інтегрованій картці обліку платника податку Позивача в розділі розрахунків по відповідному податку, доступ до якої забезпечується засобами електронний кабінет платника податків.

Позивач не погоджується з позицією Відповідача, щодо неповернення переплати з акцизного податку, враховуючи його неправомірність та безпідставність.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3.3. ст. 3 Податкового кодексу України, Порядок адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, визначається виключно податковим законодавством, законодавством про збір та ведення обліку єдиного внеску.

Згідно з пп. 4.1.11 п. 4.1. ст. 4 ПКУ, єдиний підхід до встановлення податків та зборів - визначення на законодавчому рівні усіх обов'язкових елементів податку.

П. 5.2 ст. 5 ПКУ встановлено, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Ст. 7 ПКУ визначає загальні засади встановлення податків і зборів, а саме:

7.1. Під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи:

7.1.1. платники податку;

7.1.2. об'єкт оподаткування;

7.1.3. база оподаткування;

7.1.4. ставка податку;

7.1.5. порядок обчислення податку;

7.1.6. податковий період;

7.1.7. строк та порядок сплати податку;

7.1.8. строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.

7.2. Під час встановлення податку можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування.

7.3. Будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

7.4. Елементи податку, визначені в пункті 7.1 цієї статті, підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно цим Кодексом. Ст. 14 ПКУ містить наступні визначення понять:

14.1.11. адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом;

14.1.4. акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції); 14.1.281. виробництво підакцизних товарів (продукції) - технологічний процес, в тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів;

14.1.39. грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;

14.1.115. надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату;

14.1.156. податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України;

14.1.176. податковий вексель, авальований банком (податкова розписка) (далі - податковий вексель для цілей розділу VI цього Кодексу), - простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем: до отримання з акцизного складу спирту етилового, до отримання з нафтопереробного підприємства нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, або до ввезення нафтопродуктів на митну територію України і є забезпеченням виконання ним зобов'язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статтями 225, 229 цього Кодексу;

14.1.212. реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПКУ, Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з пп.17.1.10 а. 17.1 ст. 17 ПКУ, Платник податків має право, зокрема, на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом. Ст. 43 ПКУ регламентовано наступне:

43.1. Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

43.3. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

43.4. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.

43.6. Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.

Пп. 213.1.1. п. 213.1 ст. 213 ПКУ визначено, що об'єктами оподаткування акцизним податком, зокрема, є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції);

Відповідно до п. 216.3 ст. 216 ПКУ, Податкове зобов'язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо, зокрема (а) платник податку документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим.

Згідно з п. 217.1 ст. 217 ПКУ, Суми податку, що підлягають сплаті, з підакцизних товарів (продукції), реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі, та товарів (продукції), коди яких згідно з УКТ ЗЕД не зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу (крім газу природного у газоподібному стані за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД), які використані як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом, визначаються платником податку самостійно виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку, що діють на дату виникнення податкових зобов'язань.

Відповідно до п. 225.1 ст. 225 ПКУ, Суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.

П. 69.13 Підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ регламентовано, На акцизних складах, які є частково зруйнованими та розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до

Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, що визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, облік пального та спирту етилового здійснюватиметься на підставі даних інвентаризації, проведеної після закінчення зазначених у цьому пункті подій.

Як вбачається з наведеного, переплата з акцизного податку, яка обліковується в інтегрованій картці Позивача є надміру сплаченим грошовим зобов'язанням.

У зв'язку з такою переплатою, Позивач у відповідності до цитованих норм ПКУ, звернувся до податкового органу, щодо її повернення на власний розрахунковий рахунок.

Натомість Відповідач безпідставно відмовив у такому поверненні, посилаючись, в тому числі, що така переплата не є надміру сплаченим грошовим зобов'язанням, що не відповідає нормам чинного законодавства України.

Суд зазначає, жодних обмежень та заборон повернення суми акцизного податку, внесеної в рахунок погашення податкових векселів, Податковий кодекс України не містить.

ПКУ чітко регламентує, що є надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями та порядок їх повернення.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України, До доходів загального фонду Державного бюджету належать, зокрема, акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції).

Згідно з п. 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, установлено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету, рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання.

Згідно з п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845, Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Зважаючи на те, що акцизний податок належить до доходів саме Державного бюджету, то й стягнення його надмірну сплату слід здійснювати також з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікеро-горілчаний завод "Прайм" (вул. Олімпійська, буд. 1,смт. Малинівка, Чугуївський район, Харківська область,63525, код ЄДРПОУ 33867056) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495), до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (відокремлений підрозділ ДПС України) (вул. Благовіщенська, буд. 30,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61052, код ЄДРПОУ44131658), третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Харківській області (вул. Євгенія Єніна, буд. 18,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61166, код ЄДРПОУ37874947) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління ДПС у Харківській області у повернені товариству з обмеженою відповідальністю «Лікеро- горілчаний завод «ПРАЙМ» надміру сплачених сум грошових зобов'язань з акцизного податку, яка викладена у листі № 55902/6/20-40-09-05-09 від 27.11.2024р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «ПРАЙМ» (код ЄДРПОУ 33867056; 63525, Харківська обл., Чугуївський р-н, селище міського типу Малинівка, вул. Олімпійська, 1) надміру сплачені кошти з АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК НА ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНУ ПРОДУКЦІЮ в розмірі 27 254 728 (двадцять сім мільйонів двісті п'ятдесят тисяч сімсот двадцять вісім) гривень 11 копійок.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «ПРАЙМ» (код ЄДРПОУ 33867056; 63525, Харківська обл., Чугуївський р-н, селище міського типу Малинівка, вул. Олімпійська, 1) надміру сплачені кошти з АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК ВИНОРОБ ПРОДУКЦ, ДЛЯ ВИРОБ-ВА ЯКОЇ ВИКОРИСТАН СПИРТ ЕТИЛОВИЙ в розмірі 679 760 (шістсот сімдесят дев'ять тисяч сімсот шістдесят) гривень 49 копійок.

Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лікеро-горілчаний завод "Прайм" (вул. Олімпійська, буд. 1,смт. Малинівка, Чугуївський район, Харківська область,63525, код ЄДРПОУ 33867056) сплачений судовий збір в сумі 16 654 грн (шістнадцять тисяч шістсот п'ятдесят чотири гривні).

Стягнути з Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (відокремлений підрозділ ДПС України) (вул. Благовіщенська, буд. 30,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61052, код ЄДРПОУ44131658) сплачений судовий збір в сумі 16 654 грн (шістнадцять тисяч шістсот п'ятдесят чотири гривні).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 03 грудня 2025 року.

Суддя Сагайдак В.В.