Справа № 500/6651/24
03 грудня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду (суддя Осташ А.В.) перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 у справі №500/6651/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2025, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №5к/вих/4.2/9828 від 30.09.2024.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №5к/вих/4.2/9828 від 30.09.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
11.11.2025 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій він просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 11.12.2024 у справі №500/6651/24 та зобов'язати відповідача подати звіт про виконання.
В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що після чергової виплати пенсії з відомостей, що містяться в електронному кабінеті, позивач виявив, що не зважаючи на рішення суду у справі №500/6651/24, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023, воно пенсійним органом не виконане.
У зв'язку із відставкою судді ОСОБА_2 , згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, адміністративну справу №500/6651/24 передано на розгляд судді Баб'юку П.М.
Ухвалою судді від 14.11.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №500/6651/24. Прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю від 11.11.2025.
Постановлено розгляд заяви здійснювати в порядку письмового провадження.
Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області інформацію про виконання рішення суду від 11.12.2024 у справі №500/6651/24, зокрема щодо дій, які вчинялися на його виконання.
20.11.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшли заперечення на заяву, в яких представник просить відмовити в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та вказує, що рішення Тернопільського окружного адміністративного суду по справі №500/6651/25 від 11.12.2024 стосовно ОСОБА_1 06.11.2025 виконано, нараховано доплату пенсії в сумі 43653,87 грн за період з 01.02.2023 по 30.11.2025.
Зазначає, що до виплатних відомостей за листопад включено суму 1611,36 грн за період з 12.09.2025 по 30.11.2025.
Вказує, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, виплата пенсій проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більше від належної до виплати сум, що обліковується в переліку.
Зазначає, що невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачується в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань.
Вказує, що таким чином, виплата нарахованої згідно рішення суду доплати буде проведена в порядку передбаченим Постановою №821.
Визначаючись щодо поданої заяви, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Положеннями частини другої та третьої статті 14 КАС України також передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З вищезазначених норм слідує, що судовий контроль здійснюється судом, зокрема, шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Поряд з цим, Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15, звернув увагу на те, що застосування статті 382 КАС України має на меті саме забезпечення належного виконання судового рішення. При цьому, вказана стаття має свою підставу для застосування, а саме: невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Звертаючись із заявою про встановлення судового контролю позивач вказує на невиконання рішення суду від 11.1.2024 у справі №500/6651/24.
Заперечуючи щодо таких покликань позивача, відповідач вказує на те, що на виконання рішення суду, пенсійним органом нараховано доплату пенсії позивача в сумі 43653,87 грн за період з 01.02.2023 по 30.11.2025, і при цьому до виплатних відомостей за листопад включено суму 1611,36 грн за період з 12.09.2025 по 30.11.2025. Також, 06.11.2025 проведено перерахунок пенсії позивача на виконання вказаного рішення з 01.12.2025, що підтверджується долученим до заяви перерахунком від 06.11.2025.
Також зазначає, що невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачується в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань. Таким чином, виплата нарахованої згідно рішення суду доплати буде проведена в порядку передбаченому Постановою №821.
Таким чином, відповідачем з 01.12.2025 проведено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду. Також до виплатних відомостей за листопад включено суму 1611,36 грн за період з 12.09.2025 по 30.11.2025 (з дня набрання рішенням суду законної сили). Кошти нараховані до дати набрання рішенням суду законної сили (12.09.2025) будуть виплачуватись в порядку передбаченому Постановою КМУ №821.
Суд зазначає, що згідно правового регулювання, чинного на момент набрання законної сили рішенням суду від 11.12.2024 у справі №500/6651/24, суми пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковувались в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Одночасно суд звертає увагу, що 14.07.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 821, якою затверджений Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень. (далі - Порядок №821)
Відповідно до пункту 3 цього Порядку облік нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду ведеться в базах даних одержувачів відповідних виплат (електронних пенсійних справах/електронних справах одержувачів) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення (перерахунок) відповідних виплат та у сформованому на їх підставі переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень (далі - перелік).
Згідно пунктів 4-7 Порядку №821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
На даний час постановою Кабінету Міністрів України №1152 від 17.09.2025 "Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік" затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік.
У бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень на 2025 рік затверджені в розмірі 250000 грн.
Верховний Суд у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі № 757/29541/14-а від 21.08.2019 у справі №754/3105/17, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
За результатами розгляду заяви судом встановлено, що на даний час відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду, решта нарахованої суми пенсії (до набрання рішенням суду законної сили) підлягає виплаті в порядку передбаченому Постановою КМУ №821, а відтак, відповідачем вжито заходів щодо виконання рішення суду у цій справі в порядку встановленому чинним законодавством.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю, а відтак в її задоволенні слід відмовити.
Додатково слід зазначити, що як вбачається з долучених доказів, під час перерахунку пенсії позивача на виконання вказаного рішення суду позивачу нараховано розмір пенсії в сумі 33419,41 грн, однак виплату обмежено сумою 23610,00 грн з урахуванням максимального розміру пенсії.
У разі незгоди з такими діями пенсійного органу позивач вправі оскаржити їх в судовому порядку звернувшись з окремим позовом, оскільки такі правовідносини не були і не могли бути предметом спору у справі №500/6651/24, так як виникли вже після набрання рішенням суду законної сили під час здійснення перерахунку пенсії відповідачем.
Керуючись статтями 241, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні заяви від 11.11.2025 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 03 грудня 2025 року.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.