03 грудня 2025 року м. Суми Справа № 480/8082/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Стислий виклад позицій сторін.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивачу на підставі довідки від 27.08.2025 про розмір грошового забезпеченням станом на 01.01.2023; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до вказаної довідки, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з 01.02.2023, без обмежень максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він є пенсіонером. До відповідача була направлена оновлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак відповідач, в порушення вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд на підставі норми ч.6 ст.162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Процесуальні дії суду. Клопотання сторін.
Ухвалою суду від 22.10.2025 було відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Встановлені судом фактичні обставини.
Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
На виконання рішення суду від 17.07.2025 у справі № 480/311/25 Управлінням Служби безпеки України в Сумській області було підготовлено та направлено відповідачу довідку від 27.08.2025 № 68/1/68/23-2037 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки 19.09.2025.
Відповідач листом від 01.10.2025 відмовив позивачу у проведенні перерахунку на підставі отриманої довідки. Відповідач зазначив у листі, що станом на дату надання відповіді, рішень щодо визначення складових грошового забезпечення, умов та порядку проведення перерахунку пенсій урядом не приймалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсій до головного управління не надходило.
Не погоджуючись із такою поведінкою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Висновки суду та їх мотиви.
Отже, основним питанням по даній справі є те, чи правомірно відповідач не здійснив позивачу перерахунку пенсії, з урахуванням наданої довідки. Суд зазначає, що така поведінка відповідача була неправомірною.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача визначаються Законом № 2262-ХІІ.
Згідно з ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому, обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано п.1, п.2 ст.63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, перерахунок раніше призначених пенсій провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, регулює також Порядок, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Пунктами 23, 24 якого встановлено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 ст.63 вказаного закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яким затверджено схеми складових грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII КМУ прийняв Постанову № 103. Пунктом 6 вказаної постанови внесені зміни до пункту 4 постанови КМУ № 704, згідно яких це й пункт викладено у наступній редакції: установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Вказаними змінами запроваджено, що розміри посадових окладів та окладів за військовим званням розраховуються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт.
Окружний адміністративний суд м. Києва, рішенням від 16.10.2019 в адміністративній справі № 826/6453/18, яке 29.01.2020 залишене без змін постановою суду апеляційної інстанції, визнав протиправним та нечинним п.6 Постанови № 103.
Отже, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/6453/18, тобто з 29.01.2020, пункт 6 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативно-правові акти акти, які б надалі встановлювали порядок розрахунку посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт, відсутні.
Оскільки у період з 29.01.2020 до 19.05.2023 положення п.4 Постанови КМУ № 704, в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, то до спірних правовідносин, у відповідності до норми ч. 3 ст. 7 КАС України, підлягає застосуванню пункт 4 постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України ''Про Державний бюджет на 2023 рік''. Тобто, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема 01.02.2023 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII, виходячи з грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2023, яке розраховано з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023.
Судом встановлено, що відповідачем було отримано довідку Управління Служби безпеки України в Сумській області від 27.08.2025 № 68/1/68/23-2037 про розмір грошового забезпечення позивачастаном на 01.01.2023.
Оскільки позивачем не було здійснено перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки, вказана бездіяльність відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, у зв'язку з чим суд задовольняє позовні вимоги в цій частині, а саме визнає протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язує його провести перерахунок і виплату пенсії позивачу з 01.02.2023, на підставі оновленої довідки, з урахуванням виплачених сум.
Вимоги зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, без обмежень максимального розміру пенсії задовленню не підлягають, оскільки є передчасними. На даний час перерахунок пенсії на підставі нової довідки з 01.02.2023 відповідачем не здійснено, правова оцінка складовим, які містяться у довідці, відповідачем не надавались. Виплата пенсії на підставі нової довідки з 01.02.2023, в тому числі з обмеженням максимальним розміром не здійснювалась. Тому у суду відсутні підстави вважати, що при здійсненні такого перерахунку відповідачем не буде враховано щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення або буде обмежено виплату пенсії максимальним розміром.
Таким чином позовні вимоги задовольняються судом частково.
Судові витрати.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі норми п.9 ч.1 ст.5 ЗУ ''Про судовий збір'', то його розподіл судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Сумській області від 27.08.2025 № 68/1/68/23-2037 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до довідки Управління Служби безпеки України в Сумській області від 27.08.2025 № 68/1/68/23-2037 та з урахуванням виплачених сум.
4. В задоволенні ншої частини вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - відмовити.
5. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І. Сидорук