Рішення від 02.12.2025 по справі 440/12794/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

. 02 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/12794/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Агроінвест-Транзит" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Полтавській області з позовною заявою, в якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Полтавській області №13171300/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.03.2025 №144 на загальну суму з ПДВ 1958241,44 загальна сума ПДВ 240485,79 грн., №13171304/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.12.2024 №112 на загальну суму з ПДВ 6167400,00 грн. загальна сума ПДВ 757400,00 грн., №13171305/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 27.02.2025 №141 на загальну суму з ПДВ 2781312,34 загальна сума ПДВ 341564,67 грн., №13171306/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 03.02.2025 №124 на загальну суму з ПДВ 473245,92 загальна сума ПДВ 58117,92 грн, №13171303/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 29.01.2025 №118 на загальну суму з ПДВ 575975,31 загальна сума ПДВ 70733,81 грн, №13171307/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.01.2025 №120 на загальну суму з ПДВ 448263,96 грн., загальна сума ПДВ 55049,96 грн;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31.03.2025 №144 на загальну суму з ПДВ 1958241,44 загальна сума ПДВ 240485,79 грн., податкову накладну від 19.12.2024 №112 на загальну суму з ПДВ 6167400,00 грн. загальна сума ПДВ 757400,00 грн., податкову накладну від 27.02.2025 №141 на загальну суму з ПДВ 2781312,34 загальна сума ПДВ 341564,67 грн., податкову накладну від 03.02.2025 №124 на загальну суму з ПДВ 473245,92 загальна сума ПДВ 58117,92 грн, податкову накладну від 29.01.2025 №118 на загальну суму з ПДВ 575975,31 загальна сума ПДВ 70733,81 грн, № податкову накладну від 30.01.2025 №120 на загальну суму з ПДВ 448263,96 грн., загальна сума ПДВ 55049,96 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на невідповідність спірного рішення вимогам чинного законодавства. Зазначив, що на вимогу контролюючого органа, після зупинення реєстрації податкових накладних, позивачем надано письмові пояснення разом із документами, що стали підставою для їх формування. Проте, відповідні документи не враховані відповідачем під час прийняття рішень про відмову в реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН, крім того зазначено, що позивачем не надано повний пакет документів, без конкретизації.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року позовну заяву залишено без руху через невідповідність останньої вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

24.10.2025 судом одержано відзив відповідача на позов, у якому контролюючий орган просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що дії Комісії узгоджуються з приписами Податкового кодексу України та спрямовані на забезпечення виконання покладених на неї функцій, а тому відповідачем правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України прийнято рішення про відмову в реєстрації спірних податкових накладних позивача в ЄРПН. Причиною прийняття комісією вказаних рішень стало надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства, а саме надані документи містять ознаки недостовірності та не підтверджують фактичне здійснення господарських операцій. Відповідно до пп. 11, 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165, надані документи повинні підтверджувати реальність здійснення операцій.

Правом на подання відповіді на відзив позивач не скористався.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Основним видом економічної діяльності ПП «Агроінвест-Транзит» є «Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД01.11)».

Одним із покупців вирощеної продукції - соняшник, являється МХП* в особі ТОВ «КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» (Код за ЄДРПОУ-32580463).

Між ПП «АГРОНВЕСТ-ТРАНЗИТ» та ТОВ «КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» були укладені: договори поставки №28736/к від 02.10.2023, №28327/к від 05.09.2023, №29378/к від 20.12.2023.

Товаром, що підлягав поставці, згідно вказаних договорів є соняшник.

Згідно укладених договорів поставки ПП «АГРОІНВЕСТ ТРАНЗИТ» надало рахунки та видаткові накладні ТОВ"КАТЕРИНОНІЛЬСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР»: рахунок №55 та видаткова накладна №112 від 19.12.2024року на суму 6 167 400,00 грн., який ТОВ " КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» оплатив 20.12.24р. у сумі 5 410 00,00грн., рахунок №2 від 27.01.25р., на суму 1 233 480,00грн., рахунок №б та видаткова накладна №2 від 29.01.2025р. на суму 575 975,31 грн., який ТОВ " КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» оплатив 30.01.2025р. у сумі 505 241.50 грн., рахунок №7 та видаткова накладна №6 від 30.01.2025р.на суму 448 220,28грн., який ТОВ " КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» оплатив 03.02.25р. у сумі 393 175,6грн., рахунок №9 та видаткова накладна №8 від 03.02.25р. на суму 473 245,92 грн., який ТОВ " КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» оплатив 03.02.25р. у сумі 415 128,00 грн. рахунок та видаткова накладна №50 від 26.02.2025р. на суму 3 170 696,08 грн.. який ТОВ " КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» оплатив 27.02.2025р. у сумі 2 781 312,35 грн., рахунок та видаткова накладна №49 від 18.03.2025р. на суму 2 232 395,24 грн., який ТОВ " КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» оплатив 19.03.2025р. у сумі 1 958 241,44 грн.,

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 та абз. а) п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, ПП «АГРОІНВЕСТ-ТРАЗИТ» було складено податкові накладні:№144 від 31.03.2025, №112 від 19.12.2024, №141 від 27.02.2025, №124 від 03.02.2025, №118 від 29.01.2025, №120 від 30.01.2025.

Згідно квитанцій реєстрацію вищевказаної податкової накладної було зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок) , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 N 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.01.2025 N120 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку) . Додатково повідомляємо: показник "D"=9.0634%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки фактури / інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

З метою реєстрації податкових накладних ПП «АГРОІНВЕСТ-ТРАЗИТ» направлено ГУ ДПС у Полтавській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Розглянувши пояснення ПП «АГРОІНВЕСТ-ТРАЗИТ», комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Полтавській області прийняла Рішення від 13.08.2025 року № 13171300/37789134 про відмову в реєстрації податкових накладних від 31.03.2025 №144 на загальну суму з ПДВ 1958241,44 загальна сума ПДВ 240485,79 грн., №13171304/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.12.2024 №112 на загальну суму з ПДВ 6167400,00 грн. загальна сума ПДВ 757400,00 грн., №13171305/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 27.02.2025 №141 на загальну суму з ПДВ 2781312,34 загальна сума ПДВ 341564,67 грн., №13171306/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 03.02.2025 №124 на загальну суму з ПДВ 473245,92 загальна сума ПДВ 58117,92 грн, №13171303/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 29.01.2025 №118 на загальну суму з ПДВ 575975,31 загальна сума ПДВ 70733,81 грн, №13171307/37789134 від 13.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.01.2025 №120 на загальну суму з ПДВ 448263,96 грн., загальна сума ПДВ 55049,96 грн у зв'язку з надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства. А саме зазначили, що надані документи містять ознаки недостовірності та не підтверджують фактичне здійснення господарських операцій. Відповідно до пп. 11, 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165, надані документи повинні підтверджувати реальність здійснення операцій.

Не погоджуючись з рішеннями комісії регіонального рівня від 13.08.2025 року № 13171300/37789134, №13171304/37789134, № 13171305/37789134, №13171306/37789134, №13171303/37789134, № 13171307/37789134 ПП «АГРОІНВЕСТ-ТРАЗИТ» звернулось 28.07.2025 до Державної податкової служби України зі скаргою щодо рішень про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. 04.08.2025.

Рішеннями за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №35157/37789134/2 від 03.09.2025, №34998/37789134/2 від 02.09.2025, №35079/37789134/2 від 03.09.2025, №35080/37789134/2 від 03.09.2025, №35153/37789134/2 від 03.09.2025, №35104/37789134/2 від 03.09.2025 скарги ПП «АГРОІНВЕСТ-ТРАЗИТ» залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставами для відмови в задоволенні скарги зазначено ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних.

Не погодившись із відповідними рішеннями позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним рішенням суб'єкта владних повноважень та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України/.

За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Отже, платник податку-постачальник з настанням першої з умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН.

Абзацами другим та третім пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Тобто, достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є зареєстрована у ЄРПН податкова накладна.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 року /Порядок №1165/.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

За приписами пункту 6 Порядку № 1165 У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів “б» і “в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу). Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4). У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено. Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

За змістом пунктів 10-11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, визначених в додатку 1 до Порядку № 1165, передбачено: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Тобто цьому критерію платник відповідає у разі здійснення господарської операції, яка відповідає критеріям ризиковості.

Надаючи правову оцінку підставам для зупинення реєстрації складеної ПП "Агроінвест-Транзит" податкових накладних №144 від 31.03.2025, №112 від 19.12.2024, №141 від 27.02.2025, №124 від 03.02.2025, №118 від 29.01.2025, №120 від 30.01.2025 в ЄРПН, суд звертає увагу на наявність у матеріалах справи документальних доказів щодо відповідності позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме, рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 01.11.2024 №6260.

При цьому, суд відмічає, що доказів оскарження позивачем та скасування рішення від 01.11.2024 №6260. в судовому порядку станом на момент розгляду цієї справи матеріали справи не містять.

Відтак, суд погоджується з наявністю у контролюючого органу підстав для зупинення реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН.

Проте, суд вважає за необхідне звернути увагу, що рішенням від 30.05.2025 №6260 встановлено факт невідповідності платника податку ПП "Агроінвест-Транзит" на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Разом з тим, суд враховує, що позивачем після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних були надіслані податковому органу 07.08.2025 письмові пояснення разом з копіями документів на підтвердження обґрунтованості їх складення.

За результатами розгляду вищевказаних документів, відповідач дійшов висновку про наявність підстав для відмови у реєстрації податкових накладних позивача через надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, надані документи містять ознаки недостовірності та не підтверджують фактичне здійснення господарських операцій. Відповідно до пп. 11, 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165, надані документи повинні підтверджувати реальність здійснення операцій.

У свою чергу, матеріалами справи підтверджено факт надання позивачем контролюючому органу разом із письмовими поясненнями копій усіх необхідних документів на підтвердження правомірності формування спірних податкових накладних.

Як свідчать матеріали справи, позивачем разом із письмовими поясненнями 07.08.2025 надано: договiр поставки № 28327/к вiд 05.09.2023 року; Додаткова угода № 1 вiд 15.08.2024 року до договору № 28327/к вiд 05.09.2023 року; рахунок на оплату № 6 вiд 29 сiчия 2025 р; рахунок на оплату № 7 вiд 30 сiчня 2025 р; видаткова накладна №6 вiд 30 сiчня 2025 р; видаткова накладна № 2 вiд 29 сiчня 2025 р., видаткова накладна № 8 вiд 03 лютого 2025 ; Договiр поставкн №28736/к вiд 02.10.2023 року, Специфiкацiя № 1 вiд 02.10.2023 року до Договору поставки № 28736/к ; Договiр поставки № 29378/к вiд 20.12.2023 року, Специфiкацiя №1 вiд 20.12.2023 року до Договору поставки № 29378/к; Специфiкацiя № 5 вiд 19.12.2024 року до Договору поставки № 29378/к; Специфiкацiя № 7 вiд 26.02.2025 року до Договору поставки №29378/K; Видаткова накладна №112 вiд 19 грудня 2024 р., рахунок №55 вiд 19.12.24р., Видаткова накладна № 50 вiд 26 лютого 2025 р., Договiр поставки № 32703/к вiд 18.03.2025 року, Додаток 2 до договору поставки № 32703/к вiд 18.03.2025 року, Специфiкацiя № 1 вiд 18.03.2025 року до Договору поставки №32703/K, Специфiкацiя №2 вiд 18.03.2025 року до Договору поставки № 32703/к, Видаткова накладна № 49 вiд 18 березня 2025 р., Договiр складського зберiгання зерна та cупутніх послуг № 457/нф вiд 16.10.2023 року, Додаток № 2 до Договору складського зберiгання зерна та cyпутніх послуг № 457/нф, АКТ виконання робiт (надапня послуг) № 834 вiд 31 жовтня 2024 р., АКТ ЗВIРКИ 31.10.2024 ТМЦ НА ВІДПОВІДАЛЬНОМУ ЗБЕРІГАННІ, АКТ виконання робiт (надання послуг) № 958 вiд 30 листопада 2024 р, АКТ виконання робiт (надання послуг) № 957 вiд 30 листопада 2024 р. за перiод з 01.11.2024 по 30.11.2024, АКТ ЗВіРКИ 30.11.2024 ТМЦ НА ВІДПОВІДАЛЬНОМУ ЗБЕРІГАННI, АКТ виконання робiт (надання послуг) № 1049 вiд 31 грудня 2024 р. за період з 01.12.2024 по 31.12.2024, Акт прийому-передачi №32 вiд 19 грудня 2024р, АКТ виконання робiт (надання послуг) № 1038 від 19 грудня 2024 р. за перiод з 01.12.2024 по 18.12.2024, Рахунок на оплату № 343 вiд 19 грудня 2024 р., АКТ звірки 31.12.2024 ТМЦ НА ВІДПОВІДАЛЬНОМУ ЗБЕРIГAHНІ, Акт прийому-передачi №39 вiд 27 сiчня 2025р., АКТ виконання робiт (надання послуг) № 1160 вiд 31 сiчня 2025 р. за перiод з 01.01.2025 по 31.01.2025р., Рахунок на оплату № 359 вiд 27 сiчня 2025 р., АКТ виконання робiт (надання послуг) № 1161 вiд 31 сiчня 2025 р. за перiод з 27.01.2025 по 31.0 1.2025р., АКТ виконання робiт (надання нослуг) № 1252 вiд 26 лютого 2025 р. за перiод з 01.02.2025 по 25.02.2025р., Акт прийому-передачi №65 від 26 лютого 2025р., АКТ ЗВІРКИ ТМЦ НА ВIДПОВIДАЛЬНОМУ ЗБЕРIГАННІ від 28.02.2025р., АКТ виконання робiт (надания послуг) №1306 вiд 28 лютого 2025 р. за перiод з 01.02.2025 по 28.02.2025р., Рахунок на оплату №407 вiд 27 лютого 2025 р., АКТ-РОЗРАХУНОК №5 вiд 19 березня 2025 року, Акт прийому передачі № 14 вiд 18 березня 2025р., АКТ виконання робiт (надання послуг) № 1358 вiд 18 березня 2025 р. за перiод з 01.03.2025 по 17.03.2025р., АКТ ЗВIРКИ ТМЦ НА ВIДПОВIДАЛЬНОМУ ЗБЕРIГАННІ №0\-1300000768 від 31.03.2025, Пакет документiв перевiзник ФОП Антоненко по Договiр №27/08 вiд 27.08.24р., Рахунок на оплату №9 вiд 17 верееня 2024 р., АКТ надання ПОСЛУГ №7 вiд 17 вересня 2024 р., Рахунок на оплату № 1О вiд 19 верееня 2024 р, АКТ надання ПОСЛУГ N8 вiд 19 вересня 2024 р., Рахунок на оплату N 11 вiд 08 жовтня 2024, АКТ надання послуг N9 вiд 08 жовтня 2024 р., АКТ надання послуг N3 вiд 31 сiчня 2025 р., ТТН №1вiд 19.09.24р., ФОП Антоненко, ТТН № 2 вiд 08.1 0.24р., ФОП Антоненко, ТТН №2 вiд 30.01.25р., ФОП ОСОБА_1 , Платiжна iнструкцiя N699вiд 02.09.24 Антоненко, Платiжна iнструкцiя N745вiд 09.09.24 ФОП Антоненко, Платiжна iнструкцiя N775 вiд 11.09.24 Антоненко, Платiжна iнструкцiя N778 вiд 17.09.24 Антоненко, Платiжна iнструщiя N802 вiд 25.09.24 Антоненко, Платiжна iнструкцiя N868 вiд 11.10.24 Антоненк, Платiжна iнструкцiя N81соняш вiд 03.02.2025р . ФОП ОСОБА_1 , ОСВ рах НОМЕР_1 ФОП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по Договору N14109 вiд 14.09.24р, ТТН з N I вiд 29.01.25 ФОП Матвiйко, ТТН N3 вiд 31.01.2025, ФОП Матвiйко, ТТН N I,2 вiд 26.09.24. ФОП ОСОБА_2 , Платiжна iнструкцiя N 79соняш вiд 03.02.2025 ФОП ОСОБА_3 , Платiжна iнструкцiя№ 100соняш вiд 05.02.2025 ФОП Матвiйко, Рахунки на оплату№3, 1, Акти надання послу №3,1,2 ОСВ рах 6851 ФОП Матвiйко, Пакет документiв перевiзник ФОП Бувалець по ДОГОВОРУ №16109 вiд 16.09.2024р., ТТН з №1-№15 з 16.09.24- 04.10.24- ФОП Бувалець, ТТН з №1-№18 з 05.1 1.24- 16.11.24- ФОП Бувалець, Платiжна iнструкцiя №782 вiд 25.09.24 ФОП ОСОБА_4 , Платiжна iнструкuiя №801 вiд 04.10.24 ФОП Бувалець, Платiжна iнструкuiя №854вiд 25.10.24 ФОП Бувалець, Платiжна iнструкцiя соняш №1040 вiд 22.11.2024 ФОП Бувалець, Платiжна iнструкцiя N3697600002 вiд 20.12.2024 олл. Катеринопольськнй, Платiжна iнструкuiя N3868270001 вiд 28.01.2025 олл. Катеринопольськнй, Платiжна iнструкuiя N3886650088 вiд 30.01.2025 олл. Катеринопольський, Платiжнi інструкції N3895040004 вiд 03.02.25р., Катеринолольський, Платiжна iиструкцiя №4022110005 вiд 27.02.2025р. Катеринопольський, Платiжна iнструкцiя №4109800026 вiд 19.03.25р., Катершюпольський, Договiр иадання послуг ФГ Aгротіc N011101 вiд 01.10.24, рах N01121, ФГ Aгротic, акт N1вiд 01.12.24 ФГ Aгротic, Обороти рах. НОМЕР_2 , Платiжна iнструкцiя N 82 03.02.25 Aгротic, Платiжна iнструкцiя N680 07.07.25 AгpOTic, Договiр надання послуг ФГ Хан N2-10/2024 вiд 21.10.24, paxN19, акт N1 вiд 01.11.24p, Обороти рах.631 СГ Хан, Платiжна iнструкцiя N1254 23. 12.24 ХАН, Платiжна iнструкцiя N251 19.03.25 Орiль, Платiжна iнструкцiя N07 14.03.25 Орiль, Платiжна iнструкцiя N95 04.02.25 Орiль, Платiжна iнструкцiя N94 04.02.25 Орiль, Обороти рах.361 Кернел, Виписка банку за 11.2024р., Виписка банку за 20.12.24, виписка банку 28.01.25р., Виписка банку 30.01-03.02.25р, Виписка банку 27.02.25р, Виписка банку 19.03.25р, Договiр оренди технiки Надiя №22104 вiд 22.04.2024р., Додаткова угода №1 вiд 22.04.2024р., Акт нриймання-передачi технiки в оренду 22.04.2024р, Рахунок № 49 вiд 10.12 .2024р., Акт надання послуг №5 вiд 10.12.24р, Акт приймання-передачi технiки з оренди 31.12.2024р., Платiжна iнструкцiя №1196 вiд 20.12.24 ФГ Надiя, Обороти рах.631 ФГ Надiя, Обороти рах. 27 продукцiя за 2024р, 29 СГ за 2024р.

Аналогічні пояснення з підтвердженням факту перевезення та переліком відповідних документів були надані позивачем у поясненнях до скарг щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 25.08.2025.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем було надано всі необхідні документи на підтвердження правомірності формування спірних податкових накладних, а відтак суд визнає вищевказані доводи спростованими.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що зі змісту спірних рішень про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН від 13.08.2025 №13171300/37789134, №13171304/37789134, № 13171305/37789134, №13171306/37789134, №13171303/37789134, № 13171307/37789134 суд встановив, що підставою для відмови у реєстрації податкових накладних №144 від 31.03.2025, №112 від 19.12.2024, №141 від 27.02.2025, №124 від 03.02.2025, №118 від 29.01.2025, №120 від 30.01.2025 у ЄРПН визначено надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, надані документи містять ознаки недостовірності та не підтверджують фактичне здійснення господарських операцій. Відповідно до пп. 11, 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165, надані документи повинні підтверджувати реальність здійснення операцій.

Суд наголошує, що будь-які рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Однак, спірне рішення Комісії про відмову в реєстрації в ЄРПН спірних податкових накладних прийняті відповідачем без врахування усіх фактичних обставин досліджених господарських правовідносин та з допущенням формального підходу до розгляду поданих платником документів, що свідчить про його необґрунтованість.

Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентами, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки ці питання повинні досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.

Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, необхідних для складання податкових накладних №144 від 31.03.2025, №112 від 19.12.2024, №141 від 27.02.2025, №124 від 03.02.2025, №118 від 29.01.2025, №120 від 30.01.2025 беручи до уваги, що реальність господарських операцій може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДПС в Полтавській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в ЄРПН вищезазначених податкових накладних, тому рішення комісії Головного управління ДПС у в Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від № 13171300/37789134, №13171304/37789134, № 13171305/37789134, №13171306/37789134, №13171303/37789134, № 13171307/37789134 від 13.08.2025 прийняті Головним управлінням ДПС в Полтавській області без урахування всіх обставин, що мають значення для їхнього прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в ЄРПН складені позивачем податкові накладні №144 від 31.03.2025, №112 від 19.12.2024, №141 від 27.02.2025, №124 від 03.02.2025, №118 від 29.01.2025, №120 від 30.01.2025 суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, тому у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно із пунктами 9-20 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженнями ДПС.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, наданими позивачем копіями документів належним чином підтверджено обґрунтованість складення спірних податкових накладних, а відтак, контролюючий орган мав достатні підстави для їх реєстрації в ЄРПН. Обставин, які б перешкоджали реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН судом не встановлено.

З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №144 від 31.03.2025, №112 від 19.12.2024, №141 від 27.02.2025, №124 від 03.02.2025, №118 від 29.01.2025, №120 від 30.01.2025 датою їх фактичного надходження.

За викладених обставин адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ ДПС у Полтавській області, оскільки спірні рішення прийняті останнім.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-78, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Агроінвест-Транзит" (вул. Залізнична, буд. 8, с. Нижні Яреськи, Шишацький район, Полтавська область, 38049, код ЄДРПОУ 37789134) до Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 13 серпня 2025 року №13171300/37789134, №13171304/37789134, №13171305/37789134, №13171306/37789134, №13171303/37789134, № 13171307/37789134 про відмову в реєстрації податкових накладних №144 від 31 березня 2025 року, №112 від 19 грудня 2024 року, №141 від 27 лютого 2025 року, №124 від 03 лютого 2025 року, №118 від 29 січня 2025 року, №120 від 30 січня 2025 року в ЄРПН.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №144 від 31 березня 2025 року, №112 від 19 грудня 2024 року, №141 від 27 лютого 2025 року, №124 від 03 лютого 2025 року, №118 від 29 січня 2025 року, №120 від 30 січня 2025 року в ЄРПН датою їх подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Приватного підприємства "Агроінвест-Транзит" (вул. Залізнична, буд. 8,с. Нижні Яреськи, Шишацький район, Полтавська область,38049, код ЄДРПОУ 37789134) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 44057192) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 (сорок) копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова