Справа № 640/22569/19
03 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКОРГАЗ" до Головного управління ДПС у м.Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання протиправними дій/бездіяльності,
встановив:
Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКОРГАЗ" (далі - позивач) звернулось з позовною заявою до Головного управління ДПС у м.Києві (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення ГУ ДФС у м. Києві від 06.05.2019 р. за № 0362721206 про застосування загальної суми штрафу 18525 грн. 76 коп. за платежем податок на додану вартість, в т.ч.: за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 16666 грн. 66 коп. застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 1666 грн. 66 коп.; за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 48756 грн. 76 коп. застосовано штраф в розмірі 20 % сумі 9751 грн. 35 коп.; за затримку реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 22732 грн. 15 коп. застосовано штраф в розмірі 30 % у сумі 6819 грн. 64 коп.; за затримку реєстрації податкових накладних від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 720 грн. 27 коп. застосовано штраф в розмірі 40 % у сумі 288 грн. 11 коп., на підставі висновків, зазначених в Акті перевірки від 29.03.2019 р.;
- визнати протиправними дії/бездіяльність ДФС України щодо розгляду скарги ТОВ "ІНКОРГАЗ" та бездіяльність, як адміністратора відповідального за ведення Єдиного реєстру податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами проведеної контролюючим органом камеральної перевірки позивача встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних від 21.09.2017 р. № 164, від 06.10.2017 р. № 238, від 23.10.2017 р. № 237, від 27.10.2017 р. № 236, від 25.10.2017 р. № 234, від 18.10.2017 р. № 235, від 03.10.2017 р. № 233, від 26.10.2017 р. № 232, від 07.11.2017 р. № 324, від 15.11.2017 р. № 325, у зв'язку з чим до ТОВ "ІНКОРГАЗ" застосовано штраф у розмірі 18525,76 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 06.05.2019 р. № 0362721206. Вважає таке рішення протиправним, оскільки відповідачем-1 не з'ясовано у повному обсязі обставини формування вищевказаних податкових накладних, які фактично складені з метою коригування раніше поданих та зареєстрованих податкових накладних. Зокрема, ТОВ "ІНКОРГАЗ" було складено та зареєстровано в ЄРПН податкові накладні від 21.09.2017 р. № 68, від 03.10.2017 р. № 4, від 06.10.2017 р. № 15, від 18.10.2017 р. № 60, від 23.10.2017 р. № 86, від 25.10.2017 р. № 111, від 26.10.2017 р. № 123, від 27.10.2017 р. № 138, від 07.11.2017 р. № 28, від 15.11.2017 р. № 83 стосовно продажу природного газу ТОВ "ЯСЕНСВІТ", ТОВ "НАЛТЕКС", ПП "АГРОФІРМА "ВІЛЬХІВЦІ", ПП "ТАШІР", ДП "Дослідне господарство "Шевченківське" Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії наук України", ПП "СТИРІЛЕЦЬ". В подальшому позивач намагався зареєструвати розрахунки коригування до цих податкових накладних, але відповідно до квитанцій розрахунки коригування не були прийняті, в той час як інші розрахунки коригування до інших податкових накладних було зареєстровано в ЄРПН. Такі дії можуть свідчити про втручання ДФС України в програмну систему або здійснення зміни механізму щодо внесення до відомостей виправлення помилок постачальником, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН, що не надало технічну можливість здійснити коригування показників до податкових накладних отримуваачам (покупцям) продукції ТОВ "ІНКОРГАЗ". Положення ПК України не встановлюють будь-яких обмежень щодо складання розрахунків коригування, а підстави для відмови в реєстрації розрахунків коригування, зазначені в квитанціях, суперечать нормам ПК України, не відповідають п.12 Порядку № 1246. Крім того, стосовно позивача контролюючим органом вже проводилася камеральна перевірка по зареєстрованим податковим накладних та планова виїзна перевірка і порушень щодо реєстрації податкових накладних від 21.09.2017 р. № 164, від 06.10.2017 р. № 238, від 23.10.2017 р. № 237, від 27.10.2017 р. № 236, від 25.10.2017 р. № 234, від 18.10.2017 р. № 235, від 03.10.2017 р. № 233, від 26.10.2017 р. № 232, від 07.11.2017 р. № 324, від 15.11.2017 р. № 325 не було встановлено, у зв'язку з цим відповідач-1 не мав права проводити повторну камеральну перевірку вже перевіреного періоду. Також зауважує, що позивачем було подано скаргу на податкове повідомлення-рішення від 06.05.2019 р. № 0362721206 до ДФС України, за результатами розгляду якої рішенням від 29.07.2019 р. № 36044/6/99-99-11-06-01-25 скаргу залишено без задоволення. Між тим, відповідач-2 прийняв рішення без дослідження матеріалів перевірки та наданих до скарги пояснень, не спростував викладені у скарзі доводи протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-річення, чим допустив протиправну бездіяльність.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.11.2019 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" № 2825-ІХ, визначено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
На підставі Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 р. № 399, акту приймання-передачі від 29.01.2025 р., розпорядження керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду № 1 від 03.02.2025 р. "Про здійснення реєстрації та автоматизованого розподілу судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва" та протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 26.03.2025 р. справа № 640/22569/19 розподілена на суддю Бездрабка О.І.
Ухвалою від 28.03.2025 р. справу № 640/22569/19 прийнято до провадження, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
11.04.2025 р. від відповідача-2 надійшли додаткові пояснення, в яких зазначає про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки рішення за результатами розгляду скарги не створює для позивача жодних юридичних наслідків та не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивача. До позивача правомірно застосовано штраф за податковим повідомленням-рішенням від 06.05.2019 р. № 0362721206, оскільки ТОВ ""ІНКОРГАЗ" порушено граничні строки реєстрації податкових накладних від 21.09.2017 р. № 164, від 06.10.2017 р. № 238, від 23.10.2017 р. № 237, від 27.10.2017 р. № 236, від 25.10.2017 р. № 234, від 18.10.2017 р. № 235, від 03.10.2017 р. № 233, від 26.10.2017 р. № 232, від 07.11.2017 р. № 324, від 15.11.2017 р. № 325.
17.04.2025 р. від позивача надійшла відповідь на додаткові пояснення, в якій зазначає про безпідставність викладених у ній доводів, так як вони жодним чином не спростовують аргументи, викладені у позовній заяві.
09.06.2025 р. від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що проведеною камеральної перевіркою ТОВ "ІНКОРГАЗ" встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних від 21.09.2017 р. № 164, від 06.10.2017 р. № 238, від 23.10.2017 р. № 237, від 27.10.2017 р. № 236, від 25.10.2017 р. № 234, від 18.10.2017 р. № 235, від 03.10.2017 р. № 233, від 26.10.2017 р. № 232, від 07.11.2017 р. № 324, від 15.11.2017 р. № 325, що є підставою для застосування штрафу відповідно до вимог п.120-1 ст.120-1 ПК України. Для настання відповідальності за податкове правопорушення важливим є наявність вини в діях платника податків. В даній справі вина полягає в порушенні платником обов'язку, передбаченого ПК України, та відображається в несвоєчасній реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Позивачем не доведено наявність обставин, які об'єктивно унеможливлювали своєчасну реєстрацію податкових накладних. Таким чином, ГУ ДПС у м.Києві правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 06.05.2019 р. № 0362721206.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що посадовою особою Головного управління ДФС у м.Києві 29.03.2019 р. проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "ІНКОРГАЗ" за 2017 рік, за результатами якої складно акт № 2947/26-15-12-06-16//37144999, яким встановлено порушення п.201.10 ст.201 ПК України, зокрема, граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, а саме:
податкова накладна № 164 від 21.09.2017 р. на суму ПДВ 720,27 грн., зареєстрована 15.12.2017 р., кількість днів порушення терміну реєстрації 61;
податкова накладна № 238 від 06.10.2017 на суму ПДВ 21696,68 грн., зареєстрована 15.12.2017 р., кількість днів порушення терміну реєстрації 45;
податкова накладна № 237 від 23.10.2017 р. на суму ПДВ 18640,57 грн., зареєстрована 15.12.2017 р., кількість днів порушення терміну реєстрації 30;
податкова накладна № 236 від 27.10.2017 р. на суму ПДВ 10812,50 грн., зареєстрована 15.12.2017 р. кількість днів порушення терміну реєстрації 30;
податкова накладна № 234 від 25.10.2017 р. на суму ПДВ 6406,41 грн., зареєстрована 15.12.2017 р., кількість днів порушення терміну реєстрації 30;
податкова накладна № 235 від 18.10.2017 р. на суму ПДВ 4878,60 грн., зареєстрована 15.12.2017 р. кількість днів порушення терміну реєстрації 30;
податкова накладна № 233 від 03.10.2017 р. на суму ПДВ 1035,47 грн., зареєстрована 15.12.2017 р. кількість днів порушення терміну реєстрації 45;
податкова накладна № 232 від 26.10.2017 р. на суму ПДВ 8018,68 грн., зареєстрована 15.12.2017 р. кількість днів порушення терміну реєстрації 30;
податкова накладна № 324 від 07.11.2017 р. на суму ПДВ 8333,33 грн., зареєстрована 15.12.2017 р. кількість днів порушення терміну реєстрації 15;
податкова накладна № 325 від 15.11.2017 р. на суму ПДВ 8333,33 грн., зареєстрована 15.12.2017 р. кількість днів порушення терміну реєстрації 15.
Позивачем було подано до Головного управління ДФС у м.Києві заперечення на акт камеральної перевірки, за результатами розгляду яких висновки акту камеральної перевірки від 29.03.2019 р. № 2947/26-15-12-06-16/37044944 залишено без змін, про що повідомлено листом від 02.05.2019 р. № 82110/10/26-15-12-06-14.
На підставі акту перевірки Головним управлінням ДФС у м.Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.05.2019 р. № 0362721206, згідно якого до ТОВ "ІНКОРГАЗ" за порушення термінів реєстрації податкових накладних застосовано штраф у розмірі 18525,76 грн.
Позивач оскаржив дане податкове повідомлення-рішення до ДФС України, рішенням якої від 29.07.2019 р. № 36044/6/99-99-11-06-01-25 скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 06.05.2019 р. № 0362721206 без змін.
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м.Києві та бездіяльність ДФС України протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України у редакції, чинній на виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За приписами п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Положеннями п.201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
З аналізу даних правових норм слідує, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у такі терміни: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Водночас, відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
При цьому, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до цього Порядку до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких комісією, визначеною пунктом 201.16 статті 201 Кодексу (далі - комісія), прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.
Операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває з 0 до 23-ї години (в редакції до внесення змін постановою КМ України від 21 лютого 2018 року № 204).
Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Проаналізувавши зазначені норми порядку ведення єдиного реєстру податкових накладних, суд зазначає, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН здійснюється шляхом надіслання платником податків протягом операційного дня, який триває з 0 до 23-ї години, податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстру з використанням електронного цифрового підпису. При цьому, підтвердженням прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платнику податків, який здійснює реєстрацію таких документів, видається в електронній формі квитанція, яка підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування та, яка протягом операційного дня (з 0 до 23-ї години) надсилається платникові податку. Однак, якщо протягом такого операційного дня не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.
Судом встановлено, що ТОВ "ІНКОРГАЗ" було виписано податкові накладні від 21.09.2017 р. № 164, від 06.10.2017 р. № 238, від 23.10.2017 р. № 237, від 27.10.2017 р. № 236, від 25.10.2017 р. № 234, від 18.10.2017 р. № 235, від 03.10.2017 р. № 233, від 26.10.2017 р. № 232, від 07.11.2017 р. № 324, від 15.11.2017 р. № 325, які подано позивачем для реєстрації 15.12.2017 р. та згідно долучених до позовної заяви квитанцій реєстровані в ЄРПН 15.12.2017 р.
Тобто, вищевказані податкові накладні зареєстровані днем подачі їх позивачем на реєстрацію, з порушенням визначених п.201.10 ст.201 ПК України граничних строків, зокрема, щодо податкової накладної від 21.09.2017 р. № 164 на 61 день, щодо податкових накладних від 06.10.2017 р. № 238, від 03.10.2017 р. № 233 на 45 днів, щодо податкових накладних від 23.10.2017 р. № 237, від 27.10.2017 р. № 236, від 25.10.2017 р. № 234, від 18.10.17 р. № 235, від 26.10.2017 р. № 232 на 30 днів, щодо податкових накладних від 07.11.2017 р. № 324, від 15.11.2017 р. № 325 на 15 днів, що в свою чергу відповідно до п.120-1 ст.120-1 ПК України є підставою для застосування штрафу у розмірі 40%, 30%, 20% та 10%.
Суд не бере до уваги доводи позивача про те, що вищевказані податкові накладні фактично є коригуванням вже зареєстрованих податкових накладних від 21.09.2017 р. № 68, від 03.10.2017 р. № 4, від 06.10.2017 р. № 15, від 18.10.2017 р. № 60, від 23.10.2017 р. № 86, від 25.10.2017 р. № 111, від 26.10.2017 р. № 123, від 27.10.2017 р. № 138, від 07.11.2017 р. № 28, від 15.11.2017 р. № 83 внаслідок неправомірної відмови у реєстрації контролюючим органом поданих до них розрахунків коригування, оскільки штраф до ТОВ "ІНКОРГАЗ" згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення застосовано за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, а не розрахунків коригування, у зв'язку з чим склавши саме податкові накладні позивач повинен був дотримуватися строків їх реєстрації, встановлених п.201 ст.201 ПК України. В той же час, якщо на думку позивача, контролюючим органом було протиправно відмовлено у реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, то ТОВ "ІНКОРГАЗ" повинно було оскаржити ці рішення в адміністративному або судовому порядку, а не складати нові податкові накладні. При цьому, суд звертає увагу, що за приписами податкового законодавства податкова накладна та розрахунок коригування до податкової накладної не є тотожними поняттями.
Також суд відхиляє твердження позивача про незаконність проведення відповідачем камеральної перевірки внаслідок того, що за вказаний період вже проводилися камеральна та планова виїзна перевірки, так як заборони на проведення камеральної перевірки з таких підстав ПК України не містить.
Таким чином, суд вважає правомірним застосування до ТОВ "ІНКОРГАЗ" штрафу на загальну суму 18525,76 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних від 21.09.2017 р. № 164 у розмірі 288,11 грн. ((720,27 грн. х 40 %0 / 100 %), від 06.10.2017 р. № 238 у розмірі 6509 грн. ((21696,68 грн. х 30 %) /100 %), від 23.10.2017 р. № 237 у розмірі 3728,11 грн. ((18640,57 грн. х 20 %) / 100 %), від 27.10.2017 р. № 236 у розмірі 2162,50 грн. ((10812,50 грн. х 20 %) / 100 %), від 25.10.2017 р. № 234 у розмірі 1281,28 грн. ((6406,41 грн. х 20 %) / 100 %), від 18.10.2017 р. № 235 у розмірі 975,72 грн. ((4878,60 грн. х 20 %) / 100 %), від 03.10.2017 р. № 233 у розмірі 310,64 грн. ((1035,47 грн. х 30 %) / 100%), від 26.10.217 р. № 232 у розмірі 1603,74 грн. ((8018,68 грн. х 20 %) /100 %), від 07.11.2017 р. № 324 у розмірі 833,33 грн. ((8333,33 грн. х 10 %) / 100 %), від 15.11.2017 р. у розмірі 833,33 грн. ((8333,33 грн. х 10 %) / 100 %), а тому відсутні підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 06.05.2019 р. № 0362721206.
Що стосується позовних вимог в частині визнання протиправними дій/бездіяльності ДФС України щодо розгляду скарги позивача, то суд зазначає наступне.
Відповідно до п.54.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Згідно п.56.3 ст.56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарги на рішення контролюючих органів в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональних територіальних органів та митниць подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
За приписами п.56.8 ст.58 ПК України контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
Керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад 20-денний строк, визначений у пункті 56.8 цієї статті, але не більше 60 календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного у пункті 56.8 цієї статті (п.56.9 ст.56 ПК України).
Згідно п.56.10 ст.56 ПК України рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, прийняте за розглядом скарги платника податків, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.
Судом встановлено, що ТОВ "ІНКОРГАЗ" було подано до ДФС України скарг та доповнення до скарги від 29.05.2019 р. № 19/05/2825, від 19.07.2019 р. № 19.07.2019 р. № 19/07/2875 на податкове повідомлення-рішення від 06.05.2019 р. № 0362721206, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 29.07.2019 р. № 36044/6/99-99-11-06-01-25 про залишення податкового повідомлення-рішення без змін, а скарги без задоволення.
Частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховним Судом у постанові від 10.08.2020 р. у справі № 640/6528/19 висловлена позиція, що рішення про відмову в задоволенні скарги на податкове повідомлення-рішення, не є юридично значимим для платника податків, оскільки не створює для нього жодних правових наслідків, на відміну від податкового повідомлення-рішення. Наголошено, що рішення про результати розгляду скарги не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки платника податків шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку. Платниками податків до суду можуть бути оскаржені рішення, дії, бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які порушують права, свободи та інтереси. Втім, задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті позовні вимоги, які відновлюють фактично порушені права, свободи та інтереси особи у сфері публічно-правових відносин.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.07.2019 р. у справі № 813/5256/13-а, від 06.02.2020 р. № 810/101/16, від 03.04.2020 р. у справі № 826/4114/18, від 16.06.2020 р. у справі № 810/1652/16.
Зважаючи на викладене, а також враховуючи правову природу рішення ДПС, складеного за наслідками розгляду скарги на оскаржуване у цій справі податкове повідомлення-рішення, суд не вбачає перешкод для поширення на спірні правовідносини вищенаведеної правозастосовної практики Верховного Суду, відповідно до якої таке рішення не визнається правовим актом, який встановлює відповідальність платника податку та не зумовлює у нього виникнення прав чи обов'язків та, відповідно, не є актом індивідуальної дії у розумінні КАС України.
Судом не встановлено порушень відповідачем-2 процедури розгляду скарги позивача, у позовній заяві аргументи у означеному контексті відсутні.
Оскільки спірне рішення не є таким, що прийняте у зв'язку з реалізацією управлінських повноважень, а є актом вирішення спору в досудовому порядку, не створює юридичного наслідку для позивача, то відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача в цій частині.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі належними та допустимими доказами довели правомірність оскаржуваного податкового-рішення, а тому позовні вимоги ТОВ "ІНКОРГАЗ" не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКОРГАЗ" (01015, м.Київ, вул.Лаврська, буд.16, код ЄДРПОУ 37044944) до Головного управління ДПС у м.Києві (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, буд.33/19, код ЄДРПОУ 44116011), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання протиправними дій/бездіяльності.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко