Ухвала від 02.12.2025 по справі 400/6719/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 грудня 2025 р. № 400/6719/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення суду у справі

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв,54008,

проСт. 378 зміна чи встановлення способу і порядку виконання,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Миколаївського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 року у справі №400/6719/25 позов ОСОБА_1 задоволено, було визнано протиправним дії ГУ ПФУ в Миколаївській області та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії з 28.10.2024 року, відповідно до довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з 83% сум грошового забезпечення зазначеного в довідці, з урахуванням індексації пенсії за 2022,2023,2024 та 2025 роки та здійснити нарахування і виплату з 28.10.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713. Однак ГУ ПФУ в Миколаївській області перерахувало пенсію заявнику відповідно до вищезазначеного рішення суду тільки з 01.12.2025 за травень 2025 року.

ГУ ПФУ в Миколаївській області в звіті по справі № 400/6719/25, зазначило, що загальний розмір суми доплати різиці до пенсії на виконання рішення суду, склала 233 211,23 грн. Відповідач вказав що кошти на ім'я позивача не виділялись, випалати позивачу не було. Позивач не погоджується з вказаними доводами відповідача та подав заяву про зміну способу виконання судового рішення по справі № 400/6719/25, в якій заявник просить суд змінити спосіб виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 року шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 28.10.2024 по 31.11.2025 у розмірі 233 211,23 грн.

Ухвалою від 26.11.2025 року Миколаївський окружний адміністративний суд призначив до розгляду заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі.

27.11.2025 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшли пояснення на заяву про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду, в яких вказав, згідно ст. 8 Закону № 2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищеньдо них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до п. 5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених та погоджених у випадках, передбачених цим Порядком, кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, а закладам фахової передвищої та вищої освіти, науковим установам та закладам охорони здоров'я також за наявності затверджених та погоджених у випадках, передбачених цим Порядком, планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів.

Установи мають право брати бюджетні зобов'язання та здійснювати платежі в межах бюджетних асигнувань, установлених затвердженими та погодженими у випадках, передбачених цим Порядком, кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, а заклади фахової передвищої та вищої освіти, наукові установи та заклади охорони здоров'я також установлених затвердженими та погодженими у випадках, передбачених цим Порядком, планами використання бюджетних коштів і помісячними планами використання бюджетних коштів.

Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду становлять 360 000 000,00 грн.

Відповідно до звіту про виконання Бюджету Пенсійного фонду України за 2023 рік, за категорією «видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» фактично виконано коштів на суму 360 000 000,00 грн .Тобто, кошти, виділені на погашення заборгованості за рішеннями суду у 2023 році, використані в повному обсязі.

Відповідно до Бюджету Пенсійного фонду України на 2024 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду становлять 500 000 000,00 грн.

Відповідно до звіту про виконання Бюджету Пенсійного фонду України за 2024 рік, за категорією «видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» фактично виконано коштів на суму 500 000 000,00 грн. Кошти, виділені на погашення заборгованості за рішеннями суду у 2024 році, використані в повному обсязі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік. Кошти, на виплату заборгованості по ОСОБА_1 , на сьогодні не виділялись.

Вказують, відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Водночас, пунктами 20, 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Відтак, фактична та у повному обсязі виплата нарахованих, на виконання рішення суду, сум пенсії здійснюється за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок бюджету Пенсійного фонду України, у порядку черговості набранням рішеннями суду законної сили.Відповідно до ч. 1 ст.73 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовуються на: виплату пенсій, передбачених законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Згідно із ч. 2 ст. 73 Закону №1058, забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Відповідно до абз.4 ч.1 ст.119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів.

З огляду на вищенаведене, виплата суми доплати різниці пенсії за період з 28.10.2024 по 30.11.2025 року у розмірі 233211,23 грн. за Рішенням від 31.07.2025 у справі № 400/6719/25 буде проведено після відповідних бюджетних асигнувань.

Представники сторін в судове засідання призначене на 27.11.2025 року не з'явилися, про день, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином та завчасно. Від представника відповідача надійшла заява про розгляд заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду у порядку письмового провадження.

Керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі №400/6719/25, суд зазначає таке.

Положеннями ст. 129-1 Конституції України закріплено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013, зазначив про те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 р. № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 р. № 11-рп/2012).

Конституційний Суд України зазначив, що бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Згідно зі ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 року у справі №400/6719/25 позов ОСОБА_1 задоволено, було визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії з 28.10.2024 року, відповідно до довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з 83% сум грошового забезпечення зазначеного в довідці, з урахуванням індексації пенсії за 2022, 2023, 2024 та 2025 роки та здійснити нарахування і виплату з 28.10.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713.

Однак ГУ ПФУ в Миколаївській області перерахувало пенсію заявнику відповідно до вищезазначеного рішення суду тільки з 01.12.2025 за травень 2025 року.

Судом встановлено, що станом на момент розгляду даної заяви, рішення суду у справі №400/6719/25 виконано частково. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 28.10.2024 по 30.11.2023 року у розмірі 233211,23 грн ОСОБА_1 не здійснена.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 378 КАС України, у редакції, чинній з 19.12.2024 року, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Приписами частини 1 статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Таким чином, стягнення коштів може відбутись лише за рахунок коштів Державного бюджету України, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату поточних платежів.

Враховуючи викладене, з огляду на положення ч.3 ст.378 КАС України, де встановлено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат, суд дійшов висновку про задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення у даній справі.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі №400/6719/25 - задовольнити.

2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.07.2025 року у справі № 400/6719/25 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 28.10.2024 по 30.11.2025 року у розмірі 233 211,23 грн.

3. Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст. 293-297 КАС України.

Суддя А.В. Величко