03 грудня 2025 рокусправа № 380/10536/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) га премії для обчислення пенсії позивачу, з включенням грошового забезпечення, нарахованого на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі № 380/17301/23;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку на ОСОБА_1 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, з включениям до неї грошового забезпечення за 24 місяці до звільнення, нарахованого на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023р. по справі №380/17301/23, відповідно до вимог статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінет Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій абзацу пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (зі змінами).
Підставою позову є протиправність бездіяльності відповідача щодо не підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії позивачу, з включенням грошового забезпечення, нарахованого на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі № 380/17301/23.
Ухвалою від 02.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 50228 від 17.06.2025) у якому проти позовних вимог заперечив. В обґрунтування такого вказав, що Військова частина НОМЕР_1 в повному обсязі виконує свої обов'язки щодо документального забезпечення колишніх працівників відповідно до норм чинного законодавства, зокрема Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанов Кабінету Міністрів України. Усі документи надаються згідно з процедурою, що унеможливлює визнання бездіяльності як протиправної. Крім того, оновлення довідок про грошове забезпечення відбувається за регламентованим порядком, і надання таких довідок залежить від офіційних запитів Пенсійного фонду.
Позивач не дотримався досудового порядку, оскільки не звернувся спочатку до Пенсійного фонду України для вирішення свого питання.
Військова частина НОМЕР_1 готова надати відповідну довідку у разі надходження офіційного запиту від Пенсійного фонду України або інших відповідних державних органів. Згідно з Постановою КМУ від 30.08.2017 №704, оновлення довідок відбувається виключно за запитом Пенсійного фонду або уповноважених органів. У відсутності такого запиту самостійне видавання довідки є неправомірним. Просив відмовити у задоволенні позову.
Суд вивчив матеріали справи, з'ясував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив докази, якими вони обґрунтовуються та встановив таке.
Позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 09.11.2021 №377 підполковника ОСОБА_1 , начальника групи управління польотами - керівника польотами НОМЕР_2 окремої бригади армійської авіації, звільнено з військової служби у запас за підпунктом “ґ» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (через сімейні обставини або інші поважні причини: наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років).
Позивачу видано Довідку про нараховане грошове забезпечення та додаткові види в період з березня 2014 по 30.11.2021 № 71/6/812 від 19.12.2021.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №380/17301/23, яке набрало законної сили 04.04.2024, за позовом позивача до в/ч НОМЕР_1 , позовні вимоги задоволено.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) грошового забезпечення з січня 2021 року по листопад 2021 року, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, з врахуванням раніше виплачених сум;
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) грошового забезпечення з січня 2020 року по грудень 2020 року, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, з врахуванням раніше виплачених сум.
Оскільки, судовим рішеннями встановлено, що Військова частина НОМЕР_1 неправильно нараховувала грошове забезпечення за останні 24 місяці до звільнення, як результат у ВЧ НОМЕР_1 виник обов'язок підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для перерахунку та обчислення пенсії, оскільки така була сформована без врахування посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року та 1 січня 2021 року.
01.04.2025 позивач звернувся до відповідача з проханням підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для перерахунку та обчислення пенсії.
Позивач отримав відповідь відповідача від 29.04.2025 № 71/1/401, де відповідачем відмовлено у видачі нової довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз згаданої норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом. Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі Закон України - №2262-ХІІ). Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України № 2262-XII.
Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону України № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами вказаного Закону України. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за вказаним Законом України пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом України, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з вказаним Законом України, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-XII, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Частиною четвертою статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
З наведеного слідує, що у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, вони мають право на перерахунок пенсії відповідно до оновленої довідки.
Як встановлено судом, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №380/17301/23, яке набрало законної сили 04.04.2024, за позовом позивача до ВЧ НОМЕР_1 , позовні вимоги задоволено.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) грошового забезпечення з січня 2021 року по листопад 2021 року, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, з врахуванням раніше виплачених сум;
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) грошового забезпечення з січня 2020 року по грудень 2020 року, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, з врахуванням раніше виплачених сум.
Суд вказує, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі № 380/17301/23 встановлено, що грошове забезпечення позивача нараховане та виплачене без врахування розміру прожиткового мінімуму для працезданих громадян, встановленого на 01.01.2020 та 01.01.2021 років і зобов'язано провести перерахунок такого і виплату.
Вказане рішення відповідачем виконано, про що свідчать долучені позивачем до матеріалів справи докази зарахування на його рахунок коштів у розмірі 150133,64 грн.
Тому, суд зазначає, що грошове забезпечення позивача, яке враховувалося під час видачі довідки від 19.12.2021 №71/6/812 про нараховане грошове забезпечення та додаткові види, було змінено у зв'язку з виконанням рішень Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №380/17301/23.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи у наданні позивачу довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, з включенням до неї грошового забезпечення за 24 місяці до звільнення, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, відмова відповідача у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, є протиправною.
З метою ефективного порушеного права позивача необхідно зобов'язати відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій та обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування з включенням до неї грошового забезпечення за 24 місяці до звільнення, нарахованого на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №380/17301/23.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не розподіляються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 8 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) га премії для обчислення пенсії позивачу, з включенням грошового забезпечення, нарахованого на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі № 380/17301/23.
3. Зобов'язати Військову частини НОМЕР_1 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку для ОСОБА_1 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, з включенням до неї грошового забезпечення за 24 місяці до звільнення, нарахованого на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2023р. по справі №380/17301/23, відповідно до вимог статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінет Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій абзацу пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (зі змінами).
4. Судові витрати розподілу не підлягають.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_4 ).
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Р.П. Качур