Ухвала від 03.12.2025 по справі 380/2156/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/2156/24

УХВАЛА

про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду

03 грудня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 у справі №380/2156/24 позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не здійснення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходу за весь період невиплати пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу за весь період невиплати пенсії.

25.11.2025 до суду від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 у справі № 380/2156/24.

В обґрунтування заяви позивач, зокрема, зазначає, що, у відповідь на запит представника позивача, відповідач листом від 24.02.2025 повідомив, що виплату по пенсії позивача не проведено, оскільки заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку згідно із пунктом 10 Порядку 1596 подається заявником особисто до органу Пенсійного фонду України за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України, або в електронній формі з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису. Представник позивача вважає, що належним виконанням рішення суду є не лише нарахування компенсації, а фактичне здійснення її виплати, внаслідок чого наявні підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Відповідач щодо задоволення заяви позивача заперечив. Зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 у справі № 380/2156/24 за позовом ОСОБА_1 нараховано доплату за період з 01.12.2012 в сумі 168799,45 гривень по 31.01.2025 та компенсацію втрати частини доходу в розмірі 71931,26 гривень.

З метою забезпечення виплати коштів пенсії, нарахованих на виконання рішень суду від 27.02.2023 у справі № 380/19112/22 та від 26.06.2024 у справі № 380/2156/24 ОСОБА_1 повідомлено листами Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.12.2024 № 1300-5501-8/195642 та від 04.03.2025 №1300-5211-8/32246 щодо необхідності особисто звернутися до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України з паспортом або іншим документом, що посвідчує особу, місце проживання (реєстрації) та надати діючий рахунок в установах уповноважених банків для здійснення зарахування пенсійних виплат.

Станом на 28.11.2025 інформація про звернення ОСОБА_1 через сервісні центри або через вебпортал до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо визначення способу виплати пенсії в електронній пенсійній справі відсутня. Оскільки ОСОБА_1 не надала діючий рахунок в банківській установі можливість проводити виплату пенсії відсутня.

Вирішуючи подану представником позивача заяву, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013, у рішенні від26.06.2013 року звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

За правилами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно ч.ч. 1-3 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Дослідивши заяву представника позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, з метою забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, зокрема, у публічно-правових спорах, суд робить висновок про необхідність зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення щодо послідовних та регулярних дій, які б свідчили про бажання суб'єкта владних повноважень реалізувати свій обов'язок стосовно виконання судового рішення в найкоротші строки.

Суд вважає, що 30 календарних днів, з моменту отримання даної ухвали, є достатнім для відповідача строком для подання звіту про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 248, 381-1, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 у справі №380/2156/24.

Звіт про виконання рішення суду подати до суду протягом 30 календарних днів з дня отримання цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дати підписання ухвали.

Повний текст ухвали складено 03.12.2025 року.

Суддя Костецький Н.В.