02 грудня 2025 рокусправа № 380/20509/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Державного підприємства «Львіввугілля» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,
Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 44045187) звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля» (місцезнаходження: 80001, Львівська область, м. Сокаль, вул. Б. Хмельницького, 26, код ЄДРПОУ 32323256), в якому просить суд:
-винести рішення про надання дозволу Західному міжрегіональному управліню ДПС по роботі з великими платниками податків на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків ДП «Львіввугілля» (код ЄДРПОУ 32323256, 80001, м.Сокаль, вул.Б. Хмельницького, буд.26), що перебуває у податковій заставі в сумі 3130000,00гривень.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Державне підприємство «Львіввугілля» зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності Сокальською районною державною адміністрацією Львівської області 17.01.2003 №140812000000000005 та зареєстрований статут. Також, відповідача включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 32323256 та взято на податковий облік 28.01.2003 за № 02-215, а з 01.01.2011 року відповідач перебуває на обліку як великий платник податків у Західному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків, тобто, ДП «Львіввугілля» є юридичною особою та платником податків. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 у справі № 380/1225/25, яке набрало законної сили 06.05.2025, за позовом Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до ДП «Львіввугілля» про стягнення коштів з банківських рахунків платника податків в сумі 135042668,00 грн, позовні вимоги Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків задоволено повністю. Вказав, що платіжні інструкції, які в силу приписів п. 95.3 Податкового кодексу України направлялися в банки, були повернуті без виконання, у зв'язку із відсутністю коштів на рахунку боржника. Стверджує, що у випадку недостатності коштів у платника податків, що підтверджується поверненням платіжних інструкцій без виконання, за умови наявності майна, що перебуває у податковій заставі, контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі (п. 95.3 ст. 95 ПК України). Водночас, відповідно до актів опису майна №34-з від 19.09.2025 описано металобрухт чорних металів на загальну суму 2580000,00грн. та №24-з від 26.03.2025 описано металобрухт чорних металів на загальну суму 550 000,00 грн. Відповідно до абзацу 3 п. 1 ст. 92 Податкового кодексу України у разі якщо в податковій заставі перебуває лише готова продукція, товари, та товарні запаси, платник податків може відчужувати таке майно без згоди контролюючого органу за кошти та цінами, що не є меншими за звичайні, та за умови, що кошти від такого відчуження будуть направлені в повному обсязі в рахунок виплати заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або погашення податкового боргу. Зазначає, що станом на 10.10.2025 відповідно до інтегрованих карток платника податків числиться податковий борг по податку на додану вартість в сумі 1520894314,95грн., тому позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 16.10.2025 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Ухвалу суду від 16.10.2025 уповноважена особа Державного підприємства «Львіввугілля» отримала наручно 29.10.2025, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення.
Однак, відповідач заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України до суду не надав.
Згідно з ч.2 ст.175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Суд встановив таке.
Державне підприємство «Львіввугілля» зареєстровано як суб'єкт діяльності Сокальською районною державною адміністрацією Львівської області 17.01.2003 за №140812000000000005 та зареєстрований статут.
Відповідача включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за №32323256 та взято на податковий облік 28.01.2003 за № 02-215, а з 01.01.2011 перебуває на обліку як великий платник податків у Західному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків, тобто, ДП «Львіввугілля» є юридичною особою та платником податків.
Згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань внесено інформацію по ДП «Львіввугілля» щодо підтвердження відомостей про юридичну особу.
В інтегрованій картці вказаного платника податків рахується заборгованість перед державним бюджетом по податку на додану вартість на загальну суму 1 520 894 314,00 грн, що підтверджується довідкою про розрахунок суми податкового боргу по податку на додану вартість.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 по справі №380/1220/25 за позовом Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до ДП «Львіввугілля» про стягнення з рахунків/ електронних гаманців, у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/ емітентах електронних грошей, а також з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритого у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів в сумі 135 042 668,00 грн., позовні вимоги Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків задоволено повністю.
Стягненню підлягала сума в розмірі 135 042 668, 00 грн., яка утворилася за період з 30 квітня 2024 року по 30 грудня 2024 року в результаті несплати ДП «Львіввугілля» самостійно задекларованих податкових зобов'язань по податку на додану вартість, а саме:
- нараховано ПДВ по декларацiї Податкова декларацiя з податку на додану вартiсть №9098082248 вiд 18.04.2024 терм.спл. 30.04.2024 на 20 803 193,00 грн;
- нараховано ПДВ по декларацiї Податкова декларацiя з податку на додану вартiсть №9134209420 вiд 17.05.2024 терм.спл. 30.05.2024 на 1 853 079,00 грн.;
- нараховано ПДВ по декларацiї Податкова декларацiя з податку на додану вартiсть №9167726274 вiд 19.06.2024 терм.спл. 01.07.2024 на 3 644 614,00 грн;
- нараховано ПДВ по декларацiї Податкова декларацiя з податку на додану вартiсть №9201638523 вiд 19.07.2024 терм.спл. 30.07.2024 на 5 924 860,00 грн;
- нараховано ПДВ по декларацiї Податкова декларацiя з податку на додану вартiсть №9240226223 вiд 19.08.2024 терм.спл. 30.08.2024 на 4 517 000,00 грн;
- нараховано ПДВ по декларацiї Податкова декларацiя з податку на додану вартiсть №9273835629 вiд 18.09.2024 терм.спл. 30.09.2024 на 4 732 903,00 грн;
-нараховано ПДВ по Уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартiсть у зв'язку з виправленням самостiйно виявлених помилок №9313241952 за 01.08.2023 на 4 000,00 грн;
-нараховано ПДВ по декларацiї Податкова декларацiя з податку на додану вартiсть №9310045983 вiд 18.10.2024 терм.спл. 30.10.2024 на 29 458 216,00 грн;
-нараховано ПДВ по декларацiї Податкова декларацiя з податку на додану вартiсть №9349504738 вiд 18.11.2024 терм.спл. 02.12.2024 на 31 815 736,00 грн;
-нараховано ПДВ по декларацiї Податкова декларацiя з податку на додану вартiсть №9386205709 вiд 19.12.2024 терм.спл. 30.12.2024 на 32 289 067,00 грн. Рішення суду набрало законної сили - 06.05.2025.
Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків виставлялися платіжні інструкції на розрахункові рахунки відкриті в банківських установах, які обслуговують ДП «Львіввугілля».
Однак, платіжні інструкції, які направлялися в банки, були повернуті без виконання, у зв'язку із відсутністю коштів на рахунку боржника.
Згідно з акту опису майна №24-з від 26.03.2025 описано металобрухт чорних металів на загальну суму 550 000,00 грн.
Згідно акту опису майна №34-з від 19.09.2025 описано металобрухт чорних металів на загальну суму 2 580 000,00 грн.
Оскільки вжиті позивачем заходи не призвели до погашення відповідачем податкового боргу, позивач звернувся до суду із цим позовом з вимогою надати дозвіл на погашення податкового боргу ДП «Львіввугілля» за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Вирішуючи дану адміністративну справу, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010, який зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (далі ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
За приписами підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом (підпункт 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
За приписами пункту 87.2 статті 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пункту 88.1 статті 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
За приписами пункту 89.2 статті 89 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 статті 95 ПК України визначено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (пункт 95.4 статті 95 ПК України).
Судом встановлено, що згідно з актами опису майна (щодо заміни предмета податкової застави) №24-з від 26.03.2025 описано металобрухт чорних металів у кількості 100т. на загальну суму 550 000,00 грн., про що внесено запис у Державному реєстрі обтяжень нерухомого майна.
Також судом встановлено, що згідно з актом опису майна (щодо заміни предмета податкової застави) №34-з від 19.09.2025 описано металобрухт чорних металів у кількості 430000,00кг на загальну суму 2 580 000,00 грн, про що внесено запис у Державному реєстрі обтяжень нерухомого майна.
З вищевказаних актів вбачається, що у податкову заставу передано майно - металобрухт чорних металів, що знаходяться на складах відокремлених підрозділів ДП «Львіввугілля», яке не є основними фондами, а є оборотними активами, а тому до них може бути надано дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок його продажу.
З огляду на викладене, вказане у вищезазначених актах опису майна металобрухт чорних металів, є оборотним активом, відносно якого будь-яких застережень щодо реалізації, в тому числі примусової, законодавством не встановлено.
Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 у справі № 380/1225/25, яке набрало законної сили 06.05.2025, стягнуто з рахунків у банках, обслуговуючих Державне підприємство «Львіввугілля» (код ЄДРПОУ 32323256), та за рахунок готівки, що належить ДП «Львіввугілля», податковий борг в сумі 135 042 668,00грн.
Щодо дотримання контролюючим органом встановленого ПК України порядку звернення до суду з вимогою надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває в податковій заставі, суд керується таким.
Як зазначено вище, пункт 95.3 статті 95 ПК України в редакції, чинній на час звернення до суду із цим позовом, передбачає, що стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
ПК України встановлює послідовність звернення до суду з вимогами щодо погашення податкового боргу платника. При зверненні до суду з вимогою про надання дозволу на погашення заборгованості за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, податковий орган повинен обґрунтувати в першу чергу недостатність у такого платника грошових коштів - готівкових чи на рахунках у банку, достатніх для повного погашення його боргу перед бюджетом, а також зазначити, які заходи вжив податковий орган для того, щоб погасити борг платника за рахунок належних йому коштів та чим це підтверджується.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05.03.2019 у справі № 818/909/16.
З урахуванням встановлених обставин суд зазначає, що позивач в повному обсязі дотримався вимог щодо особливого порядку погашення заборгованості платників податків перед бюджетами.
Із урахуванням встановлених обставин у справі суд дійшов висновку, що контролюючий орган підтвердив вжиття усіх послідовних дій щодо погашення суми податкового боргу відповідача, які передують зверненню до суду з позовними вимогами про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, проте позитивних результатів ці заходи не дали внаслідок відсутності коштів на рахунку платника.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити, а саме надати Західному міжрегіональному управлінню Державної податкової служби по роботі з великими платниками дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 3 130 000,00 грн за рахунок майна платника податків Державного підприємства «Львіввугілля», що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
адміністративний позов Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 44045187) до Державного підприємства «Львіввугілля» (місцезнаходження: 80001, Львівська область, м. Сокаль, вул. Б. Хмельницького, 26, код ЄДРПОУ 32323256) про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі задовольнити повністю.
Надати Західному міжрегіональному управлінню ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35; код ЄДРПОУ 43968090) дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 3 130 000 (три мільйони сто тридцять тисяч)грн. 00коп за рахунок майна платника податків Державного підприємства «Львіввугілля» (місцезнаходження: 80001, Львівська область, м. Сокаль, вул. Б. Хмельницького 26; код ЄДРПОУ 32323256), що перебуває у податковій заставі.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02.12.2025.
Суддя Лунь З.І.