Рішення від 03.12.2025 по справі 380/20979/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 рокусправа № 380/20979/25

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-медичного клінічного центру Західного регіону (ВМКЦ Західного регіону), 16 Регіональної військово-лікарської комісії про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Військово-медичного клінічного центру Західного регіону (ВМКЦ Західного регіону), 16 Регіональної військово-лікарської комісії, в якому просить:

визнати протиправними дії, які виразились у неправильному визначенні причинного зв'язку захворювання у довідці № 2025-0401- 1511-2721-0 від 01.04.2025 р. як «пов'язане з проходженням військової служби»;

зобов'язати повторно розглянути медичні матеріали з урахуванням висновків суду та визначити правильний причинний зв'язок захворювання як «пов'язане із захистом Батьківщини»;

визнати протиправними дії, що виразились у відмові задовольнити скаргу позивача та підтвердженні неправомірного висновку нижчої ВЛК.

В обґрунтування позову зазначає, що висновок, вказаний у довідці ВЛК № 2025-0401-1511-2721-0, є помилковим та суперечить фактичним обставинам, оскільки зазначені захворювання виникли внаслідок проходження бойової служби під час захисту незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України або досягло розвитку внаслідок виконання завдань, пов'язаних із збройною агресією проти України, у період з 2022 року по 2025 рік у складі військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується записами у військовому квитку серії НОМЕР_2 . З оскаржуваної довідки ВЛК № 2025-0401-1511-2721-0 від 01.04.2025 року не вбачається, що огляд проводився хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом, що є обов'язковим згідно з пунктом 6.8 Положення №402, а також, що лікарями визначалася потреба за медичними показаннями в додатковому обстеженні. Крім того, з оскаржуваної довідки ВЛК клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги ВМКЦ Західного регіону не вбачається здійснення повного та всебічного аналізу і врахування всіх медичних показників щодо стану здоров'я ОСОБА_1 , зокрема згідно з результатами обстежень, здійснених під час процедури його медогляду ВЛК, відповідно до його медичної характеристики, виписних епікризів, його віку, фактичної працездатності, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках. Спірне рішення ВЛК прийнято протиправно, за неповно встановлених обставин, необґрунтовано, з порушенням вимог законодавства щодо проведення військово-лікарської експертизи військовослужбовця, отже, таке рішення підлягає скасуванню.

Відповідач 1 у відзиві зазначив, що позаштатна гарнізонна постійно діюча військово-лікарська комісія Військово-медичного клінічного центру Західного регіону не є юридичною особою, не має коду ЄДРПОУ, а є позаштатною комісією Військово-медичного клінічного центру Західного регіону створеною на підставі вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402Військово-лікарська комісія ВМКЦ ЗР. Відповідно до вимог Положення у позивача є право оскаржити до суду постанову ВЛК регіону, або постанову ЦВЛК, а не постанову позаштатної ВЛК. Зазначає, що позивач пропустив місячний строк звернення до суду.

Відповідач 2 у відзиві зазначив, що так як позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , НОМЕР_3 РВЛК було надано відповідне роз'яснення, що у разі погіршення стану здоров'я, йому слід звернутись встановленим порядком до командування військової частини, у якій він проходить військову службу, щодо направлення на обстеження, лікування чи проведення медичного огляду ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби відповідно до пункту 6.1 глави 6 розділу ІІ Положення. Однак, позивачем та його представником не надано Довідки форми 6 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, яка є одним із ключових документів при встановленні причинного зв'язку захворювання, оскільки містить відомості про періоди такої участі та інформацію про документи, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва). Разом з тим, позивачем та його представником не реалізовано передбачене Положенням право на оскарження до ЦВЛК, як найвищого органу у структурі військово-лікарської експертизи. Така бездіяльність та умисне порушення встановленого нормативним актом порядку, вказує на свідоме нехтування досудовим механізмом врегулювання спору, який є обов'язковим етапом перед зверненням до суду.

03.11.2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №2025-0401-1511-2721-0 від 01.04.2025 року, проведено медичний огляд ВЛК клініка амбулаторно-поліклінічної допомоги ВМКЦ Західного регіону позивача 01.04.2025 року. Діагноз - гіпертонічна хвороба третьої стадії першого ступеня. Потовщення комплексу «інтима-медіа» до 1,0-1,1 мм з обох сторін. Ризик високий, без незворотних уражень органів-мішеней. Цереброваскулярна хвороба. Наслідки ішемічного інсульту в лівій гемісфері мозочка (13.11.2024) з розсіяною органічною симптоматикою. Захворювання, так, пов'язані з проходженням військової служби. Наслідки закритої черепно-мозкової травми (05.03.2007), забою головного мозку у вигляді кістозно-гліозних змін лівої лобної частки розсіяної органічної симптоматики, цефалічного синдрому з незначним порушенням функції центральної нервової системи. Травма, ні, не пов'язана з проходженням військової служби. На підставі статті 39б, 41в, 75в графи ІІ розкладу хвороб придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Листом від 15.05.2025 року відповідач 2 у відповідь на скаргу позивача повідомив його представника, що Медичний огляд військовослужбовців проводиться згідно вимог глави 6 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення). За встановленими старшому солдату ОСОБА_1 діагнозами, постанову ВЛК при ВМКЦ Західного регіону, ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 01.04.2025 №2025-0401-1511-2721-0, по наданих документах, на момент огляду, прийнято вірно. Згідно пункту 22.12 глави 22 розділу І Положення, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду ВЛК. Якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров?я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів військових (цивільних) лікувальних закладів виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд. Відповідно до пункту 6.1 глави б розділу ІІ Положення, направлення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) на медичний огляд проводиться прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище. Ураховуючи зазначене, у разі погіршення стану здоров?я старшого солдата ОСОБА_1 , йому пропонується звернутись встановленим порядком до командування частини, у якій він проходить військову службу, щодо направлення на обстеження, лікування чи проведення медичного огляду ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби.

Змістом спірних правовідносин є дії щодо неправильного визначення причинного зв'язку захворювання у довідці військово-лікарської комісії; щодо відмови задовольнити скаргу та підтвердженні неправомірного висновку військово-лікарської комісії.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з п.2 ч.1 ст.3 Закону № 2011-XII дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на збори, та колишніх військовослужбовців зі службою у Збройних Силах України встановлено Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Положення № 402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення № 402 це положення визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно із п.1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза це, зокрема, установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 1.3 розділу І Положення № 402 передбачено, що основними завданнями військово-лікарської експертизи є, зокрема, визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.

Згідно з абзацом першим п.2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Відповідно до абзацу другого цієї норми штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (абзац четвертий п.2.1 глави 2 розділу І Положення № 402).

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК (абзац п'ятий п.2.1 глави 2 розділу І Положення № 402).

Відповідно до абзацу шостого вказаної норми постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства (абзац сьомий п.2.1 глави 2 розділу І Положення № 402).

Відповідно до п.2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (підп.2.3.1 п.2.3 розділу І Положення № 402).

Начальник ЦВЛК безпосередньо підпорядковується командувачу Медичних сил Збройних Сил України. Усі штатні ВЛК Збройних Сил України безпосередньо підпорядковуються начальнику ЦВЛК (підп.2.3.2 п.2.3 розділу І Положення № 402).

Як передбачено підпунктом 2.3.4 п.2.3 розділу I Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи (за необхідності); розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Як передбачено у підп.2.3.5 п.2.3 розділу I Положення № 402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до підп.2.4.5 п.2.4 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд (підп.2.4.6. п.2.4 розділу І Положення № 402).

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підп.2.4.10. п.2.4 розділу І Положення № 402).

Відповідно до підп.2.5.1. п.2.5. розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей (підп.2.5.2. п.2.5. розділу І Положення № 402).

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК (підп.2.5.4. п.2.5. розділу І Положення № 402).

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до Положенням № 402 позаштатні ВЛК не наділені повноваженнями змінювати своє рішення.

Однак, як визначено у підпункті 2.4.6 пункту 2.4 розділу І Положення № 402, рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Суд звертає увагу на те, що згідно з Положенням № 402, у разі незгоди із рішеннями позаштатної ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із відповідною скаргою, а у разі незгоди із ВЛК вищого рівня - звернутися до ЦВЛК або до суду.

Вказана правова позиція також відповідає правовій позиції, викладеній Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 26 лютого 2025 року у справі № 600/3273/22-а.

У спірних правовідносинах, позивач, не погоджуючись із висновками, зазначеними у довідці № 2025-0401- 1511-2721-0 від 01.04.2025 року, діяв у межах визначених чинним законодавством, оскільки звернувся із відповідною скаргою до 16 регіональної військово-лікарської комісії, за наслідками розгляду якої вона залишилась без задоволення.

Представник позивача у позовній заяві посилається на те, що захворювання, які виникли та ускладнились у позивача, а саме Гіпертонічна хвороба третьої стадії, першого ступеня. Потовщення комплексу "інтима-медіа" до 1,0 - 1,1 мм з обох сторін. Ризик високий, без незворотних уражень органів-мішеней (111.9). Цереброваскулярна хвороба. Наслідки ішемічного інсульту в лівій гемісфері мозочка (13.11.2024) з розсіяною органічною симптоматикою (169.3) слід пов'язувати з захистом Батьківщини, оскільки чітко вбачається, що всі захворювання загострились в період 2022- 2025 року, спостерігається негативна динаміка розвитку захворювань.

Згідно з п. 1.2. розділу II Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до абзацу першого п.6.8. розділу II Положення №402 на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.

Абзацом другим цієї норми передбачено, що огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Огляд вказаними лікарями військовослужбовців, направлених на ВЛК для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або у звільненні від виконання службових обов'язків, проводиться за медичними показаннями (абзац п'ятий п.6.8. розділу II Положення №402).

Відповідно до п.6.9 розділу II Положення №402 медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії). Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.

Разом з тим, зважаючи на вищевикладені положення, суд зазначає, що не наділений повноваженнями надавати оцінку діагнозу позивача, стану його травми та здоров'я, оскільки це вимагає наявності медичної освіти та спеціальної підготовки.

При цьому, позивач не позбавлений права клопотати про проведення його повторного медичного огляду лікарями.

Так, у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень військово-лікарських комісій, суд вправі перевірити законність висновку військово-лікарської коімісії лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності такого висновку виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13 червня 2018 року у справі № 806/526/16.

Також, згідно висновків Верховного Суду, наведених у постановах від 12 червня 2020 року у справі № 810/5009/18 та від 12 лютого 2021 року у справі № 820/5570/16, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При цьому суд зауважує, що у своєму позові позивач не ставить під сумнів законність самої процедури прийняття відповідачем спірного рішення.

У позовній заяві представник позивача зазначає лише, що із наявних медичних документів не вбачається здійснення повного та всебічного аналізу і врахування всіх медичних показників щодо стану здоров'я ОСОБА_1 , вказує, що його медичний огляд не було проведено усіма необхідними лікарями.

Враховуючи, що в ході розгляду справи не було встановлено допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду позивача та оформлення його результатів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Щодо посилань відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду.

При первинному поданні даного позову він залишався без руху у зв'язку із пропуском строку звернення до суду позивачем.

При цьому, після подання позивачем заяви про поновлення такого строку суд визнав поважними причини його пропуску.

Відтак, зазначені посилання не беруться до уваги.

З огляду на викладене, судом не встановлено порушень діями відповідачів критеріїв правомірності, визначених ч.2 ст.2 КАС України, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Щодо судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, такі не підлягають стягненню із сторін.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМартинюк Віталій Ярославович