Рішення від 03.12.2025 по справі 340/2311/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2311/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Казанчук Г.П, розглядаючи у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Компанія Росток-Агро» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

Приватне підприємство ''Компанія Росток-Агро'' звернулось до суду з позовною заявою, у якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області Форма «Н» №16807/0406 від 31 жовтня 2024 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПП ''Компанія Росток-Агро'' вважає протиправним податкове повідомлення-рішення від 31.10.2024 про застосування штрафу, яке винесене на підставі акту перевірки, яким зафіксовано порушено граничних строків реєстрації податкових накладних. Вказує, згідно з пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ ''Перехідні положення'' ПК України для розрахунків коригування, складенх постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику - протягом 18 календарних днів з дня отримання таокго розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). В акті перевірки вказані дані затримки, які не є об'єктивними, так як вони розраховані з дня виписки документа, а не з дня отримання. Вважає, що днем отримання РК за №299 є 01.08.2024, а не 04.07.2024. Днем отримання РК за №300 є 02.08.2024, а не 04.07.2024. Днем отримання РК за №301 є 02.08.2024, а не 04.07.2024. Дати отримання РК вказані керівництвом ТОВ ''М.Е.Медок'', розробником прикладної програми, що встановлена на комп'юнеті користувача.

Головним управління ДПС у Кіровоградській області (далі відповідач) поданий відзив на позов із запереченням проти позовних вимог. В обґрунтування цієї позиції вказано, що ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено документальну перевірку ПП ''Компанія Росток-Агро'' щодо не реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН. Відтак за результатами перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій.

Рух справи:

14.04.2025 суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду винесла ухвалу про прийняття до розгляду позовної заяви та відкрила провадження у справі. Цією ухвалою суд вирішив здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 22.10.2025 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 04.11.2025 року продовжений розгляд справи по суті.

Ухвалою суду від 06.11.2025 року витребувані додаткові докази.

Дослідивши докази, письмові та усні пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд, -

УСТАНОВИВ:

ПП ''Компанія Росток-Агро'' (далі - позивач) зареєстровано як юридична особа та здійснює свою господарську діяльність, як платник ПДВ.

ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено перевірку за результатом якого сладено акт від 25.09.2024 року № 13850/11-28-04-06/1/36585182 ''Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ПП ''Компанія Росток-Агро'' (код ЄДРПОУ 36585182) (надалі акт перевірки, а.с. 3-4).

У висновку зазначеного акту перевірки вказано, що ПП ''Компанія Росток-Агро'' проведена реєстрація податкових накладних, розрахунків коригування до таких накладних за період липень 2024 року несвоєчасно, чим порушено підпункт 201.1 пункту 201.10 статті 201, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ''Перехідні положення'', пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ ''Перехідні положення'' ПК України, у зв'язку з чим застосовуєтьс яштрафна санція 2% в сумі 2173,19 грн.

На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Кіровоградській області прийняло податкове повідомлення-рішення № 16807/0406 від 31.10.2024 року, яким до ПП ''Компанія Росток-Агро'' застосований штраф у сумі 2173,19 грн за відсутність реєстрації податкових накладних, відповідальність за яке передбачено абзацом 1 пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України (надалі - спірне рішення, а.с.5-6).

Отже, правомірність та законність спірного рішення є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).

Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Доводів щодо наявності протиправності підстав та порушення процедури проведення перевірки позивача не зазначено.

За приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

При цьому, відповідно до абзацу 4 цього ж пункту 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно пункту 69.1 розділу ХХ ''Перехідні положення'' ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ ''Перехідні положення'' ПК України визначено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.

Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Згідно пункту120-1.1 статті 120-1 ПК України платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк встановлений податковим законодавством, а саме протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних є порушенням податкового законодавства, що свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу.

Отже, суду слід визначити дату отримання позивачем розрахунків коригувань та відповідно провести перевірки доводів податкового органу щодо порушення термінів реєстрації таких розрахунків коригувань.

Позивач, як на підставу протиправності спірного рішення вказує, що ним було отримано через програму ''М.Е.Медок'' позивачем розрахунки-коригування до податкових накладних, ним отримано 01.08.2024 та 02.08.2024. Вказані дати, як на його думку, є відліком строку для реєстрацію цих розрахунків-коригувань.

ТОВ ''Лімагрейн Україна'' надало письмові пояснення про те, що за результатом господарської діяльносту були складені податкові накладні №364 від 20.11.2023 року, №133 від 01.12.2023 року та № 77 від 13.02.2024 року (а.с.85-86).

В подальшому ТОВ ''Ліімагрейн Україна'' складені розрахунки коригувань кількісних і вартісних показників:

- №299 від 04.07.2024 року до ПН №364 від 30.11.2023 року, яку підписано електронним підписом та направлено позивачу 31.07.2024, який згідно квитанцієї №1 достановлено до центрального рівна ДПС України 01.08.2024 року о 09:42:42, реєстраційний номер 9217304364 (а.с.87-89);

- №300 від 04.07.2024 року до ПН №133 від 01.12.2023 року, яку підписано електронним підписом та направлено позивачу 02.08.2024, який згідно квитанцієї №1 достановлено до центрального рівна ДПС України 02.08.2024 року об 11:29:28, реєстраційний номер 9218815380 (а.с.90-92);

- №301 від 04.07.2024 року до ПН №77 від 13.02.2024 року, яку підписано електронним підписом та направлено позивачу 02.08.2024, який згідно квитанцієї №1 достановлено до центрального рівна ДПС України 02.08.2024 року о 10:16:03, реєстраційний номер 92178642879 (а.с.93-95).

Наведені обставини свідчать про те, що датою отримання позивачем трьох розрахунків коригувань є 01.08.2024 та 02.08.2024 відповідно. Отже, саме з цієї дати слід проводити обрахунок 18 календарних днів протягом яких позивач зобов'язаний їх зареєструвати, а не з дати, яка зазначена у цих розрахунках коригувань.

Водночас, в акті камеральної перевірки податковий орган установив, що розрахунок коригуваннь:

- №301 від 04.07.2024 року зареєстрований позивачем 02.08.2024 року;

- №299 від 04.07.2024 року зареєстрований позивачем 01.08.2024 року;

- №300 від 04.07.2024 року зареєстрований 02.08.2024 року.

Отже, досліджуючи докази у справі, суд констатує, що позивач у день отримання трьох розрахунків коригувань до податкових накладних, у день їх отримання, провів їх реєстрацію.

Тобто, позивачем не було порушено 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), що виключає наявність складу податкового правопорушення.

Оскільки підставою для застосування штрафної санкції стало порушення, яке позивач не допускав.

Відповідно до наданих матеріалів справи позивач не допустив порушення строків реєстрації розрахунків коригувань до податкових накладних, а відтак податкове повідомлення-рішення № 16807/0406 від 31.10.2024 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Підсумовуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 3028,00, а тому вказану суму слід присудити на кого користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов приватного підприємства «Компанія Росток-Агро» (юридична адреса: вул. Аджамська, буд. 27, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25015; поштова адреса: а/с 36, м. Кропивницький, 25005; код ЄДРПОУ 36585182) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006; код ЄДРПОУ 43995486) задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області Форма «Н» №16807/0406 від 31 жовтня 2024 року.

Стягнути на користь приватного підприємства «Компанія Росток-Агро» здійснені судові витрати на оплату судового збору в сумі 3028,00 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області.

Рішення суду направити сторонам.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК