Рішення від 03.12.2025 по справі 340/4619/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4619/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглядаючи в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, -

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Сьори О.М., з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 30.11.2025 року (а.с.78-83) звернувся до суду з позовною заявою, поданою в системі "Електронний суд", в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 один місяць служби за три період проходження військової служби, протягом якого старший солдат ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпечені їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України: у період 02.07.2023 року по 31.07.2023 року, із 15.08.2023 року по 19.01.2024 року, із 06.02.2024 року по 01.04.2024 року, із 03.04.2024 року по 11.07.2024 року, із 02.09.2024 року по 13.01.2025 року, із 31.01.2025 року по 05.04.2025 року приймав участь в захисті держави проти збройної агресії російської федерації;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 один місяць служби за три період проходження військової служби, протягом якого старший солдат ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпечені їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України: у період 02.07.2023 року по 31.07.2023 року, із 15.08.2023 року по 19.01.2024 року, із 06.02.2024 року по 01.04.2024 року, із 03.04.2024 року по 11.07.2024 року, із 02.09.2024 року по 13.01.2025 року, із 31.01.2025 року по 05.04.2025 року приймав участь в захисті держави проти збройної агресії російської федерації;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах з дати надання заяви 17 червня 2025 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 , маючи право на призначення пенсії згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», звернувся із заявою про її призначення, проте рішенням ГУ ПФУ в Тернопільській області від 25.06.2025 року №112650004169 відмовлено у призначенні пенсії через відсутність необхідного страхового стажу 25 років. Зазначає, що позивач має необхідний страховий стаж для призначення пенсії, оскільки як діючий військовослужбовець має право на обрахунок періодів участі в бойових діях кратно, із обрахунку 1 місяць за 3 місяці.

Ухвалою судді від 14.07.2025 року відкрито провадження у даній справі, розгляд якої вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження).

ГУ ПФУ в Тернопільській області (надалі відповідач) не погоджуючись із позовними вимогами, подало відзив на позов, у якому наголошено на відсутності необхідного страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах. Зазначає, що до загального страхового стажу не враховано період роботи в згідно довідки №152 від 30.07.1998, виданої Кіровоградським орендним підприємством по газифікації ''Кіровоградгазбуд'' з 03.12.1994 по 24.12.1997 та згідно довідки №356 від 12.04.1994, виданої Міжобласним будівельно-монтажним трестом по газифікації ''Криворіжгазкомбуд'' з 02.09.1988 по 15.09.1989, оскільки вищевказані періоди роботи не підтверджено записами в трудовій книжці. Також, вказано, що оскільки відсутні документи про сплату страхових внесків, органами Пенсійного фонду позивачу не зараховано до страхового стажу період підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування з 01.01.1994 по 31.03.2000.

Ухвалою суду від 14.11.2025 року у сторін витребувані додаткові докази.

Ухвалою суду від 21.11.2025 року продовжений строк позивачу для надання надання доказів.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходить військову службу та 17.06.2025 року звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заякою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування''.

Рішенням ГУ ПФУ в Тернопільській області №112650004169 від 25.11.2024 року ''Про відмову у призначення дострокової пенсії за віком'' відмовлено у призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'', оскільки загальний стаж складає 23 роки 09 місяців 07 дні. Не враховано до загального страхового стажу не враховано період роботи в згідно довідки №152 від 30.07.1998, виданої Кіровоградським орендним підприємством по газифікації ''Кіровоградгазбуд'' з 03.12.1994 по 24.12.1997 та згідно довідки №356 від 12.04.1994, виданої Міжобласним будівельно-монтажним трестом по газифікації ''Криворіжгазкомбуд'' з 02.09.1988 по 15.09.1989, оскільки вищевказані періоди роботи не підтверджено записами в трудовій книжці. Період підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування з 01.01.1994 по 31.03.2000 також не зарахований, оскільки відсутні підтверджуючі документи про сплату страхових внесків (а.с.24).

Отже, законність та справедливість дій відповідача є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Пенсія за віком на пільгових умовах є особливим видом пенсії, яка призначається конкретній особі на підставі наявного страхового стажу, залежить від праці такої особи в особливих умовах, певно визначений час, призначення якої має відбуватись при досягненні нижчого пенсійного віку.

У постанові від 18 лютого 2020 року у справі № 1840/3344/18 Верховний Суд зазначив, що ''пенсія за віком'' - це свого роду ''державний депозит'' (примусовий та індивідуальний) кожної особи, який залежить від праці такої особи, та підлягає безумовному поверненню з боку держави у встановленому розмірі протягом всього життя пенсіонера після досягнення певного віку.

Згідно частини 1 статті 24 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Отже, з огляду на вищевикладену норму, та матеріалів справи, необхідними умовами для призначення позивачу пенсії за віком достроково є:

- діючий військовослужбовець;

- статус учасника бойових дій;

- досягнення 55 років;

- страховий стаж не менше 25 років.

Позивачу станом на день звернення його із заявою від 26.06.2025 року виповнилось 59 років 07 місяців (а.с.8), він має статус учасника бойових дій (а.с.10 зв) та на підтвердження того, що він є діючим військовослужбовцем надана довідка від 19.11.2024 року №1510 (а.с.11), при цьому, спірним у даній справі є наявність у позивача необхідного стажу роботи 25 років.

Статус діючого військовослужбовця має бути підтверджений станом на день звернення до пенсійного органу, натомість довідка про те, що позивач проходить військову служби датована 19.11.2024 року.

Спірним рішенням визначено наявність страхового стажу у позивача 23 роки 09 місяці 02 дні.

Відповідач у письмових поясненнях від 19.11.2025 року зазначив, що період участі позивача у бойових діях не було обраховано кратно 1:3, оскільки зарахування на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсій особам, які брали участь у бойових діях, з розрахунку один місяць за три місяці, визначено Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».

Тобто періоди участі позивача у бойових діям 02.07.2023 року по 31.07.2023 року, із 15.08.2023 року по 19.01.2024 року, із 06.02.2024 року по 01.04.2024 року, із 03.04.2024 року по 11.07.2024 року, із 02.09.2024 року по 13.01.2025 року, із 31.01.2025 року по 05.04.2025 року

розрахований без застосування кратності 1:3. Саме не здійснення обрахунку страхового стажу періодів участі у бойових діях 1:3 оскаржує представник позивача.

Вказані доводи пенсійного органу суд оцінює критично, з огляду на таке.

Суд зазначає, що пенсія за віком, за вислугу років та інші форми соціального захисту зумовлені певними особливостями, а саме, призначаються у зв'язку з попередньою трудовою діяльністю (працею) особи, ґрунтуються на примусовому вилучені (крім податків із заробітної плати) з боку держави частини коштів для гарантування функціонування системи пенсійного забезпечення, передбачають безумовний та безстроковий обов'язок держави забезпечувати утримання особи у старості, враховуючи, в тому числі, фінансові можливості такої держави, а також право встановлювати особливі умови для отримання таких форм соціального захисту, які, за будь-яких умов не повинні суперечити самій суті відповідного права, бути справедливими та недискримінаційними.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії у період бойових дій, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Відповідно до абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Принагідно суд зауважує, що позивач проходить військову службу за мобілізацією та приймає участь у захисті Батьківщини.

Отже, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2.3 розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14 серпня 2014 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за № 1294/26071, визначено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці час проходження служби, інші періоди, зазначені в підпункті а пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами).

Відповідно до підпункту а пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Позицієя відповідача, що кратний обрахунок можливо застосовувати лише при призначенні пенсії Згідно України '' Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' має дискрімінаційний характер, оскільки за при рівних умовах (тобто участь у бойових діях) такий період для одних обраховується без застосування кратності (не професійних військових), а для інших за тих же обставин - застосовуєтсья кратність обрахунку страхового стажу 1:3.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Частинами 1, 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» унормовано, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною 4 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Позивач у період з 02.07.2023 року по 31.07.2023 року, із 15.08.2023 року по 19.01.2024 року, із 06.02.2024 року по 01.04.2024 року, із 03.04.2024 року по 11.07.2024 року, із 02.09.2024 року по 13.01.2025 року, із 31.01.2025 брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 № 500 від 28.05.2025 року та від 21.1.2025 року №1331.

Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Підсумовуючи наведене, суд вважає, що період безпосередньої участі позивача у бойових діях слід зарахувати до його страхового стажу, обраховуючи цей період із застосуванням кратності 1:3.

Водночас, як на переконання суду, представник позивача помилково сформував позовні вимоги, визначивши предметом спору - протиправність дій пенсійного органу.

Кодекс адміністративного судочинства України (надалі КАС України) не містить окремого визначення понять "дії" чи "бездіяльність", натомість є визначення індивідуального акту - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (стаття 4 КАС України).

За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 року у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Відповідно до частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що до адміністративного суду можуть бути оскаржені не будь-які дії суб'єкта владних повноважень, а лише ті, які порушують права, свободи або законні інтереси позивачки. Тобто оспорюваними діями повинні створюватись перешкоди для реалізації права позивача на призначення пенсії за віком, натомість, такими перешкодами є не окремі дії відповідача, а є рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області №112650004169 від 25.11.2024 року ''Про відмову у призначення дострокової пенсії за віком''. Вказане рішення не заявлена представником позивача як предмет спору, тобто його законність та правомірність винесення не оскаржується.

Надаючи правову оцінку належності обраного позивачем способу захисту, суд зважає на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції. Так, у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Європейський суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Оспорювані представником позивача дії не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для позивача жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав, свобод, інтересів та не породжують для нього будь-яких обов'язків. Такі дії самі по собі не мають безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки позивачки шляхом позбавлення її можливості їх реалізувати та не покладають на неї певні обов'язки, не можуть вважатись такими, що порушують права, свободи чи інтереси позивачки.

Рішенням, що має безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки позивача, є саме рішенням ГУ ПФУ в Тернопільській області №112650004169 від 25.11.2024 року ''Про відмову у призначення дострокової пенсії за віком'', у зв'язку із чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача.

Згідн частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У зв'язку із вищевикладеним суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області №112650004169 від 25.11.2024 року ''Про відмову у призначення дострокової пенсії за віком'' у частині обрахунку страхового стажу з 02.07.2023 року по 31.07.2023 року, із 15.08.2023 року по 19.01.2024 року, із 06.02.2024 року по 01.04.2024 року, із 03.04.2024 року по 11.07.2024 року, із 02.09.2024 року по 13.01.2025 року, із 31.01.2025 року по 05.04.2025 року без застосування кратності 1:3.

У рішенні ГУ ПФУ в Тернопільській області №112650004169 від 25.11.2024 року ''Про відмову у призначення дострокової пенсії за віком'' вказані інші доводи щодо не зарахування до страхового стажу періодів роботи позивача через втрату ним трудової книжки. Проте, у позовній заяві не зазначено жодного доводи стосовно протиправності відповідача в цій частині, а тому суд не перевіряє їх на предмет законності, оскільки, представник позивача взагалі не оскаржував рішення про відмову в призначенні пенсії, та ним не наведено жодного доводу, який би міг бути перевірений в судовому порядку.

Оскільки саме по собі скасування рішення пенсійного органу не відновить порушеного права позивача, а зобов'язання зарахувати до страхового стажу певні періоди служи позивача із застосування кратності не можливе поза межами вирішення питання щодо призначення пенсії, тому належним способом відновлення порушеного права є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком від 16.07.2025 року, зарахувавши до страхового стажу позивача періоди його участі у бойових діях із застосування кратності 1:3.

Принагідно суд зауважує, що після повторного вирішення питання щодо призначення пенсії за віком, та у разі наявності необхідного страхового стажу, пенсію за віком на пільгових умовах слід призначити з дати звернення позивача - з 17.06.2025 року.

Водночас, позовна вимога про зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах не підлягає задоволенню, з огляду на те, що вирішення питання про призначення пенсії належить до виключної дискреції пенсійного органу, і за таких обставин суд не вправі підміняти цей орган.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відпоівдно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, а тому враховуючи часткове задоволення позовних вимог, на його користь слід стягнути 403,73 грн (1211,20/3).

Керуючись статтями 9, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (вул. Майдан Волі, 3 м. Тернопіль, 46001 ЄДРПОУ 14035769) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №112650004169 від 25.11.2024 року ''Про відмову у призначення дострокової пенсії за віком'' в частині не зарахування до страхового стажу із застосуванням кратності 1:3 періодів участі ОСОБА_1 в бойових діях з 02.07.2023 року по 31.07.2023 року, із 15.08.2023 року по 19.01.2024 року, із 06.02.2024 року по 01.04.2024 року, із 03.04.2024 року по 11.07.2024 року, із 02.09.2024 року по 13.01.2025 року, із 31.01.2025 року по 05.04.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.06.2025 року, зарахувавши до страхового стажу із обрахунку один місяць служби за три період проходження військової служби, протягом якого він брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 02.07.2023 року по 31.07.2023 року, із 15.08.2023 року по 19.01.2024 року, із 06.02.2024 року по 01.04.2024 року, із 03.04.2024 року по 11.07.2024 року, із 02.09.2024 року по 13.01.2025 року, з 31.01.2025 року по 05.04.2025 року.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на судовий збір в розмірі 403,73 гривні.

Рішення суду направити сторонам.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК