Рішення від 02.12.2025 по справі 320/11307/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року м. Київ справа № 320/11307/25

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Сас Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рух справи

Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами (з урахуванням редакції позовної заяви від 10.05.2025):

1. Визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 06.06.2017 року по 28.06.2024 року в ТОВ “СТОЛИЧНИЙ МЛИН» на підставі довідок № 19 від 10.12.2024 року та № CM000000023 від 11.12.2024 року, а також період роботи з 01.07.2024 року по дату звернення із заявою в ТОВ “КИЇВСЬКИЙ МЛИН» на підставі довідок №1 від 10.12.2024 року та № KM000000002 від 10.12.2024 року.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , на найбільш вигідних умовах з метою оптимізації розміру пенсії та нарахування всіх належних надбавок.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що перебуває на обліку у відповідача та з 10.03.2010 отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058- IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058- IV ). Позивач 14.01.2025 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду у Київській області із заявою, у якій просила здійснити перерахунок пенсії та зарахувати до страхового стажу період роботи з 06.06.2017 по 28.06.2024, та з 01.07.2024 по теперішній час, як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії. Листом від 27.01.2025 відповідач відмовив у проведенні перерахунку, у зв'язку з тим, що останній перерахунок пенсії їй здійснили 01.04.2023 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV. На дату подання звернення, на думку відповідача, позивач не набула права на черговий перерахунок. Не погоджуючись з діями відповідача, ОСОБА_1 звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення, зазначених в ухвалі, недоліків.

На виконання вимог ухвали суду, позивач, у строк встановлений судом, усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований належним чином, шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі в електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд», про що свідчить довідка про доставку електронного листа, сформована програмним забезпеченням «Діловодство спеціалізованого суду».

Обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин

Позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та з 10.03.2010 одержує пенсію за віком відповідно до Закон № 1058- IV, є працюючою особою.

14.01.2025 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, якою просила: «Зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з / 06.06.2017 р. по 28.06.2024 р. в ТОВ «СТОЛИЧНИЙ МЛИН», де працювала на посаді провідного інженера з якості лабораторії з контролю виробництва. Зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.07.2024 р. по теперішній час ТОВ «КИЇВСЬКИЙ МЛИН» на посаді провідного інженера з якості лабораторії з контролю виробництва. Здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , на найбільш вигідних умовах з метою оптимізації розміру пенсії та нарахування всіх належних надбавок».

Головне управління Пенсійного фонду у Київській області у своєму листі-відповіді від 27.01.2025 № 2259-1217/Б-02/8-1000/25 зазначило, що 01.04.2023 позивачу проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до встановлених норм Закону № 1058- IV. До страхового стажу враховано період роботи по 28.03.2023 та становить 46 років 05 місяців 23 дні, коефіцієнт страхового стажу - 0,46417. Здійснити перерахунок пенсії та зарахування до страхового стажу, зазначені позивачем, періоди роботи, станом на момент подання заяви не можливо, оскільки право на перерахунок пенсії позивач, відповідно до ст. 42 Закону № 1058- IV, набуде у разі набуття 24 страхових місяців або через два роки після попереднього перерахунку, тобто після 01.04.2025.

Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернулася до суду з цим позовом.

Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV ( далі - Закон № №1058-IV), яким передбачено, зокрема

- відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. ( ч. 1 ст. 9 Закону № №1058-IV),

- для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. ( ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV)

- заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. (ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV)

- для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. (ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV).

- у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. ( ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV)

Подібні за змістом положення містяться і у приписах Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV (затверджений постановою Правління ПФУ від 18.05.2018 №10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.06.2018 за №714/32166) (далі - Порядок 10-1), відповідно до пункту 3 якого перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії: 1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону №1058-IV, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії; 2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу проведено автоматично 01.04.2023, при цьому, при проведенні перерахунку, страховий стаж враховано до 28.02.2023, що підтверджується розрахунком трудового стажу.

Оскільки, станом на час звернення позивача до органу пенсійного фонду із заявою від 14.01.2025 про перерахунок пенсії, після попереднього перерахунку з квітня 2023 року позивач не набула 24 місяці страхового стажу, суд дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV.

Отже відповідачем доведено обгрунтованність не зарахування в січні 2025 року додаткового страхового стажу позивача, у зв'язку з передчасністю таких вимог.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.

Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено повністю, повернення судових витрат не передбачено.

Керуючись статтями 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

2. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, (Київська обл., м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, буд. 10; код ЄДРПОУ 22933548).

Суддя Сас Є.В.