ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про витребування доказів
"03" грудня 2025 р. Справа № 300/7780/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши питання про витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в якому просить:
- визнати протиправним і скасувати наказ Державної міграційної служби України від 30.09.2025 №261-кт "Про звільнення ОСОБА_1 ", продубльований наказом Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області від 01.10.2025 №355-кт "Про оголошення наказу ДМС від 30.09.2025 №261-кт "Про звільнення ОСОБА_1 ";
- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Косівського відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області з дня постановлення судового рішення;
- стягнути з Державної міграційної служби України середній заробіток за час вимушеного прогулу з 01.10.2025 по день прийняття судом рішення з проведенням (утриманням) необхідних відрахувань відповідно до чинного законодавства.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
За змістом частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини 4 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом ДМС в Івано-Франківській області №261-кт від 30.09.2025 позивача звільнено із займаної посади з 01.10.2025 у зв'язку із ліквідацією як юридичної особи публічного права УДМС в Івано-Франківській області, відповідно до пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ч. 2 с. 235 Кодексу законів про працю України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
Розрахунок середнього заробітку працівника визначений Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі - Порядок № 100).
Відповідно до п. 2 Порядку № 100 у всіх інших випадках середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата. Якщо протягом останніх двох календарних місяців, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата, працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.
Надана Управлінням Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області довідка про доходи позивача від 07.11.2025 №97 за серпень, вересень 2025 року не відповідає вимогам постанови КМУ №100, оскільки як видно з матеріалів справи позивача звільнено 01.10.2025, у серпні фактична кількість відпрацьованих робочих днів 11, а у вересні- 0.
Отже в даному випадку, двома календарними місяцями роботи, які передують місяцю, в якому відбулося звільнення є липень, серпень 2025 року.
Враховуючи обставини справи, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, а також в разі наявності підстав визначення суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, суд вважає необхідним витребувати у відповідача довідку про розмір заробітної плати позивача за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата, тобто липень, серпень 2025 року, із зазначенням середньоденної заробітної плати.
Згідно з частиною 3 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Відповідно до частини 6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 9, 14, 76, 77, 80, 241-243, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Витребувати в Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області довідку про середньоденний та середньомісячний заробіток ОСОБА_1 за останні 2 місяці роботи, які передують звільненню (липень, серпень 2025 року), оформлену відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 за №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати".
2.Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області надати витребувані судом документи протягом трьох днів з дня отримання даної ухвали.
3.Попередити відповідача, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
4. Копію цієї ухвали відповідачу надіслати через підсистему "Електронний суд".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.