Рішення від 03.12.2025 по справі 300/7026/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2025 р. справа № 300/7026/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Державної міграційної служби України, Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати наказ Державної міграційної служби України від 01.09.2025 №243-кт "Про звільнення ОСОБА_1 ", продубльований наказом Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області від 02.09.2025 №341-кт "Про оголошення наказу ДМС від 01.09.2025 №243-кт "Про звільнення ОСОБА_1 ";

- поновити ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Надвірнянського відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області з дня постановлення судового рішення;

- стягнути з Державної міграційної служби України середній заробіток за час вимушеного прогулу з 02.09.2025 по день прийняття судом рішення з проведенням (утриманням) необхідних відрахувань відповідно до чинного законодавства.

Позовні вимоги мотивовано тим, що 06.09.2012 ОСОБА_1 призначена на посаду заступника начальника Надвірнянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області. Кабінет Міністрів України 11.10.2024 постановою № 1160 вирішив ліквідувати Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області та Управління Державної міграційної служби в Львівській області та натомість створити Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби. У зв'язку з ліквідацією Управління державної міграційної служби в Івано-Франківській області виданий наказ від 01.09.2025 про звільнення ОСОБА_1 на підставі п. 1/1 частини першої ст. 87 ЗУ "Про державну службу". У постанові КМУ № 1160 від 11.10.2024 зазначено про ліквідацію Івано-Франківського управління разом з Львівським управлінням міграційної служби з одночасним утворенням Західного міжрегіонального управління, тобто функції які виконували ці два управління будуть передані Західному міжрегіональному управлінню, а це вказує на те, що жодної ліквідації не відбулося, а по суті відбулася реорганізація Управління міграційної служби в Івано-Франківській області, шляхом злиття його з Головним управлінням міграційної служби у Львівській області та передачі їх функцій Західному міжрегіональному управлінню Державної міграційної служби. Таким чином, ОСОБА_1 повинні були запропонувати іншу рівнозначну посаду у новоутвореному Західному міжрегіональному управлінні, проте цього не було здійснено, тобто звільнення було проведене з порушеннями норм ЗУ "Про державну службу".

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав. Вказав, що пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 №1160 "Про утворення міжрегіонального органу та ліквідацію територіальних органів Державної міграційної служби" прийнято рішення про утворення як юридичної особи публічного права територіальний орган Державної міграційної служби - Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби та постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної міграційної служби - Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області та Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області. Державною міграційною службою України видано наказ №318 від 05.12.2024 "Про ліквідацію УДМС в Івано-Франківській області", відповідно до пунктів 1, 2 наказано утворити комісію з ліквідації УДМС в Івано-Франківській області та затверджено Голову комісії з ліквідації УДМС в Івано-Франківській області Якуб'яка Андрія Петровича, першого заступника начальника УДМС в Івано-Франківській області. Листом №10-12875/1-24 від 26.12.2024 заступника начальника Надвірнянського відділу Управління ДМС в Івано-Франківській області Полюк І.М. попереджено про наступне звільнення, згідно з пунктом 1-1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу" про що свідчить її особистий підпис на попередженні. Державну реєстрацію юридичної особи Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби здійснено 04.03.2025. Наказом ДМС №243-кт від 01.09.2025 позивача звільнено із займаної посади у зв'язку із ліквідацією як юридичної особи публічного права УДМС в Івано Франківській області, відповідно до пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу". В даному випадку мала місце саме ліквідація УДМС в Івано-Франківській області. Положення Постанови №1160 та інших нормативно-правових актів щодо прийняття рішень про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів ДМС у Львівській та Івано-Франківській області у судовому порядку не оскаржувалися. Докази визнання їх протиправними та нечинними відсутні. Таким чином, оскільки у спірних правовідносинах триває процедура ліквідації УДМС в Івано-Франківській області, то позивач підлягав звільненню із займаної посади з підстав ліквідації юридичної особи (пункт 1-1 частини першої статті 87 Закону №889-VІІІ), а не реорганізації (пункт 1 частини першої статті 87 Закону №889-VІІІ). Відтак, у зв'язку з ліквідацією УДМС в Івано-Франківській області та, як наслідок, звільнення позивача на підставі пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону №889-VІІІ у суб'єкта призначення відсутній обов'язок поновлення позивача на відповідній посаді. Вважає, що підстави для задоволення позову відсутні (а.с.30-32).

Відповідач Державна міграційна служба України у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав. Зазначив, що оскільки у спірних правовідносинах триває процедура ліквідації УДМС в Івано-Франківській області, то позивач підлягала звільненню із займаної посади з підстав ліквідації юридичної особи (пункт 1-1 частини першої статті 87 Закону №889-VІІІ), а не реорганізації (пункт 1 частини першої статті 87 Закону №889-VІІІ). Відтак, у суб'єкта призначення відсутній обов'язок поновлення позивача на відповідній посаді (а.с.63-66).

У відповіді на відзив позивач вказала, що Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби має аналогічний правовий статус, що й Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, оскільки продовжило виконання його функцій та є його правонаступником. Вважає, що у цьому випадку мала місце саме реорганізація, а не ліквідація юридичної особи публічного права, що свідчить про обов'язковість реалізації гарантій щодо працівників визначених нормами КЗпП та інших нормативних актів України під час реорганізації установи (а.с.81-88).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.11.2025 витребувано в Державної міграційної служби України, Управління міграційної служби в Івано-Франківській області положення про Західне міжрегіонального управління державної міграційної служби, штатний розпис і структуру Західного міжрегіонального управління державної міграційної служби.

Суд, розглянувши відповідно до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

Наказом Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області від 19.10.2021 №322-к оголошено наказ Державної міграційної служби України від 18.10.2021 № 285-кт про призначення в порядку переведення ОСОБА_1 з 19.10.2021 на посаду заступника начальника Надвірнянського відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, увільнивши її з посади заступника начальника Надвірнянського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області (а.с.52).

Пунктами 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 №1160 "Про утворення міжрегіонального територіального органу та ліквідацію територіальних органів Державної міграційної служби" прийнято рішення про утворення як юридичної особи публічного права територіальний орган Державної міграційної служби - Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби та постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної міграційної служби - Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області та Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області (а.с.9).

Державною міграційною службою України видано наказ №318 від 05.12.2024 "Про ліквідацію УДМС в Івано-Франківській області", відповідно до пунктів 1, 2 якого наказано утворити комісію з ліквідації УДМС в Івано-Франківській області та затверджено Голову комісії з ліквідації УДМС в Івано-Франківській області Якуб'яка Андрія Петровича, першого заступника начальника УДМС в Івано-Франківській області (а.с.36-37, 59-60).

Станом на час розгляду справи Головне управління УДМС в Івано-Франківській області перебуває в стані припинення, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Надалі, 03.01.2025 заступника начальника Надвірнянського відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області Полюк І.М. попереджено про наступне звільнення, згідно з пунктом 1-1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу", про що свідчить її особистий підпис на попередженні (а.с.10, 42).

Державну реєстрацію юридичної особи Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби здійснено 04.03.2025.

Державною міграційною службою України видано наказ №157 від 27.06.2025 "Про діяльність Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби", відповідно до підпункту 2 пункту 2 Головам комісії з ліквідації ГУ ДМС у Львівській області та УДМС в Івано-Франківській області наказано забезпечити звільнення працівників у зв'язку з ліквідацією ГУ ДМС у Львівській області та УДМС в Івано-Франківській області і своєчасний розрахунок з ними під час звільнення (а.с.38, 58).

Головою комісії з ліквідації УДМС в Івано-Франківській області 18.07.2025 на ім'я голови ДМС направлено подання про звільнення ОСОБА_1 за № 2601.11-3605/2601.2-25(а.с.42 на звороті, 43).

Наказом Держаної міграційної служби України №243-кт від 01.09.2025 позивача 02.09.2025 звільнено з посади заступника начальника Надвірнянського відділу Управління ДМС в Івано-Франківській області відповідно до пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу" (у зв'язку із ліквідацією як юридичної особи публічного права) (а.с.11, 43 на звороті).

Наказом Голови ліквідаційної комісії УДМС в Івано-Франківській області №341-К від 02.09.2025 оголошено наказ Держаної міграційної служби України №243-кт від 01.09.2025 про звільнення ОСОБА_1 (а.с.12,44).

Як зазначає в позовній заяві позивач, цього ж дня їй вручено наказ про звільнення та трудову книжчу.

Вважаючи наказ про звільнення протиправним, позивач звернулася з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби визначає Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" (далі Закон № 889-VIII).

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 3 Закону № 889-VIII цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.

Положеннями пункту 4 ч. 1 ст. 83 Закону № 889-VIII передбачено, що державна служба припиняється, зокрема, за ініціативою суб'єкта призначення (статті 87 цього Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 87 Закону № 889-VIII підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є, зокрема:

1) скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу;

1-1) ліквідація державного органу.

На підставі ч. 3 ст. 87 Закону № 889-VIII суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.

Одночасно з попередженням про звільнення на підставі пункту 1 частини першої цієї статті суб'єкт призначення або керівник державної служби пропонує державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей. При цьому враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю.

Державний службовець звільняється на підставі пункту 1 частини першої цієї статті у разі, коли відсутня можливість запропонувати відповідні посади, а також у разі його відмови від переведення на запропоновану посаду.

За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовані спірні правовідносини.

Таким чином, процедура звільнення державних службовців у зв'язку з припиненням державної служби за ініціативою суб'єкта призначення на момент виникнення спірних правовідносин врегульована положеннями Закону № 889-VIII.

На підставі частин 2, 3 ст. 81 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.

Відповідно до ст. 87 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.

На підставі ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Частиною 2 ст. 104 ЦК України визначено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно зі ст. 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України.

Територіальні органи центрального органу виконавчої влади можуть утворюватись, ліквідовуватись, реорганізовуватись керівником центрального органу виконавчої влади як структурні підрозділи апарату центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, та Кабінетом Міністрів України.

Отже, ліквідація юридичної особи публічного права, на відміну від ліквідації юридичних осіб приватного права, має певні особливості, що обумовлені відмінностями в їхньому правовому статусі.

Зокрема, особливістю ліквідації державного органу як юридичної особи публічного права є те, що одночасно з його ліквідацією припиняється й реалізація державою функцій, покладених на цей орган.

Верховний Суд у постановах від 21.03.2018 року в справі № 802/651/16-а, від 24.09.2019 року у справі № 817/3397/15 дотримується такої правової позиції: «Ліквідація юридичної особи публічного права здійснюється розпорядчим актом органу державної влади або уповноваженою на це особою. У цьому акті має бути наведено обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій такої особи або їх передачі іншим органам виконавчої влади. Якщо таке обґрунтування наведене, то у такому випадку має місце ліквідація юридичної особи публічного права, а якщо ні, то самого лише посилання на те, що особа ліквідується, є недостатнім. У зв'язку з цим при вирішенні спорів щодо поновлення на роботі працівників юридичної особи публічного права, про ліквідацію яких було прийнято рішення, судам належить, крім перевірки дотримання трудового законодавства щодо таких працівників, з'ясовувати фактичність такої ліквідації (чи мала місце у цьому випадку реорганізація). При вирішенні зазначеної категорії спорів підлягає оцінці і правовий акт, що став підставою ліквідації, зокрема: чи припинено виконання функцій ліквідованого органу, чи покладено виконання цих функцій на інший орган».

Таким чином, для вирішення питання про те, що саме мало місце - ліквідація юридичної особи публічного права чи її реорганізація, необхідно надати оцінку правовому акту, який став підставою ліквідації, зокрема на предмет того, чи припинено виконання функцій ліквідованого органу, чи покладено виконання цих функцій на інший державний орган виконавчої влади.

Якщо внаслідок ліквідації державного органу його функції були передані іншому чи новоутвореному державному органу, то в такому випадку має місце не ліквідація, а реорганізація державного органу.

Як уже зазначено судом вище, постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 №1160 "Про утворення міжрегіонального органу та ліквідацію територіальних органів Державної міграційної служби" ліквідовано як юридичних осіб публічного права територіальні органи Державної міграційної служби - УДМС в Івано-Франківській області та ГУ ДМС у Львівській області. Утворено як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної міграційної служби - Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби.

При цьому, у цій постанові, як у розпорядчому акті органу державної влади, не наведено обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій територіальних органів Державної міграційної служби або передачі їх іншим органам виконавчої влади. Натомість передбачено об'єднання (злиття) двох територіальних органів Державної міграційної служби, що припиняються, в новий (міжрегіональний) територіальний орган Державної міграційної служби, повноваження якого поширюються на дві адміністративно-територіальних одиниці (області).

З огляду на викладене та, враховуючи зміст Постанови КМУ № 1160 у контексті положень статті 104 Цивільного кодексу України, вбачається, що на підставі цього розпорядчого акту фактично відбулася не ліквідація, а реорганізація УДМС в Івано-Франківській області як юридичної особи публічного права. До новоствореної особи - Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, перейшли функції та повноваження щодо реалізації державної політики у сферах міграції, паспортизації, документування іноземців тощо, що виконувалися юридичною особою, що припиняється - УДМС в Івано-Франківській області.

Це випливає також з положення про Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби, затверджене наказом Державної міграційної служби України 27.11.2024 №311.

Таким чином, є неприйнятними доводи відповідачів, що в спірних правовідносинах відбулася ліквідація державного органу.

Отже, у суб'єкта призначення в спірних правовідносинах на час попередження позивача про звільнення був наявний обов'язок дотримуватися процедури припинення державної служби, встановленої для реорганізації державного органу (п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону № 889-VIII), а саме запропонувати позивачу іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей.

Як свідчать матеріали справи, на виконання обов'язку відповідно до приписів ч.3 ст. 87 Закону № 889-VIII суб'єкт призначення - Державна міграційна служба України, під час попередження не запропонував будь-яку іншу рівнозначну посаду або нижчу посаду державної служби, що не заперечується сторонами по справі.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, відповідачем Державною міграційною службою України, як суб'єктом владних повноважень, не доведено наявності встановлених законом підстав для звільнення позивача з посади та не додержано порядку її звільнення.

Проаналізувавши вищевикладені обставини, приймаючи до уваги те, що суб'єктом владних повноважень не доведено належними та допустимими доказами факт правомірності припинення перебування позивача на посаді, а оскаржуваний наказ прийнято без врахування всіх обставин і підстав звільнення, з порушенням чинного законодавства, без дотримання принципу пропорційності, що має на меті досягнення балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог щодо його скасування у судовому порядку.

За змістом ч. 1 ст. 235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

Згідно з абз. 2 п.19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" працівник, який був незаконно звільнений до реорганізації, поновлюється на роботі в тому підприємстві, де зберіглося його попереднє місце роботи.

Верховний Суд України у постанові від 28.10.2014 року у справі №21-484а14 сформулював правову позицію, за якою встановлена законодавством можливість ліквідації державної установи (організації) з одночасним створенням іншої, яка буде виконувати повноваження (завдання) особи, що ліквідується, не виключає, а включає зобов'язання роботодавця (держави) по працевлаштуванню працівників ліквідованої установи. При цьому, у випадку незаконного звільнення працівника з роботи, його порушене право повинно бути відновлене шляхом поновлення його на посаді, з якої його було незаконно звільнено.

Отже скасування наказу про звільнення працівника із займаної посади є підставою для його поновлення на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. При цьому, поновлення на роботі полягає в тому, що працівнику надається та ж робота, яку він виконував до звільнення його з роботи.

Щодо дати з якої необхідно поновити позивача, то суд вважає за необхідне вказати наступне.

Пункт 2.27 Інструкції "Про порядок ведення трудових книжок працівників", затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993, прямо вказує, що днем звільнення вважається останній день роботи.

Згідно з оскаржуваним наказом №243-кт від 01.09.2025 дата звільнення позивача є 02.09.2025, відповідно ця дата вважається останнім робочим днем позивача. А відтак з 03.09.2025 у позивача розпочався вимушений прогул.

Суд вважає, що позивач підлягає поновленню на попередньо займаній посаді заступника начальника Надвірнянського відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області з наступного дня після звільнення, тобто 03.09.2025.

При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу (ч. 2 ст. 235 КЗпП України, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

За приписами статті 27 Закону України "Про оплату праці" порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. "з" п. 1 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100 (далі - Порядок № 100), цей Порядок обчислення середньої заробітної плати застосовується, зокрема, у випадку вимушеного прогулу.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 100 середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата.

У пункті 5 Порядку № 100 передбачено, що нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Пунктом 8 Порядку № 100 визначено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.02.2022 (справа №755/12623/19) визначила природу середнього заробітку за час вимушеного прогулу, вказавши, що такий заробіток за природою є заробітною платою, право на отримання якої виникло у працівника, який був незаконно позбавлений можливості виконувати свою трудову функцію. Незаконне звільнення - це незаконне припинення роботодавцем із працівником трудового договору в односторонньому порядку. Водночас виконання роботодавцем рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника полягає у відновленні трудового договору, який раніше існував і був незаконно припинений.

Відповідно до довідки Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області №55 від 07.10.2025 середньоденний заробіток позивача складає 1934,37 грн (а.с.26), який обрахований виходячи із двох останніх місяців роботи позивача (липень -серпень 2025 року).

З огляду на висновки суду щодо визначення наступного дня після звільнення, період вимушеного прогулу позивача слід обраховувати з 03.09.2025 (наступний день після звільнення) по 03.12.2025 (дату ухвалення судом рішення про поновлення на посаді), і відповідно становить 66 робочих дні = 127668,42 грн.

За приписами п. 2, 3 ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби, про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць підлягають негайному виконанню.

Суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення позивача на посаді та в частині стягнення на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць.

Оцінивши докази, які є у справі щодо їх належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної міграційної служби України від 01.09.2025 №243-кт "Про звільнення ОСОБА_1 ", оголошений наказом Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області від 02.09.2025 №341-кт "Про оголошення наказу ДМС від 01.09.2025 №243-кт "Про звільнення ОСОБА_1 ".

Поновити ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Надвірнянського відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області з 03.09.2025.

Стягнути з Державної міграційної служби України (код ЄДРПОУ 37508470, вул.Володимирська,9, м.Київ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 03.09.2025 по 03.12.2025 у розмірі 127668 (сто двадцять сім тисяч шістсот шістдесят вісім)грн. 42 коп.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Надвірнянського відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області з 03.09.2025, а також в частині стягнення з Державної міграційної служби України середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.