ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про закриття провадження у справі
(в частині позовних вимог)
"03" грудня 2025 р. Справа № 300/7809/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шумея М.В. розглянувши у письмовому провадженні клопотання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.11.2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
05.11.2025 року від представника позивача до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.11.2025 року, прийнято до розгляду вищезазначену заяву представника позивача.
02.12.2025 року від Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області надійшла заява про закриття провадження.
Розглянувши подану відповідачем заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі: щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Згідно ч. 2 ст. 238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що наказом ГУНП в Івано-Франківській області №522 о/с від 15.10.2025 року було скасовано наказ ГУНП від 10.10.2025 №517 о/с про звільнення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , на підтвердження чого надаємо Витяг із Наказу.
У зв'язку зі скасуванням наказу про звільнення порушення, яке оскаржується позивачем у даній справі за його позовними вимогами, усунуте суб'єктом владних повноважень в частині скасування наказу ГУНП в Івано-Франківській області від 10.10.2025 №517 о/с про звільнення позивача.
Однак, на твердження відповідача про повне усунення суб'єктом владних повноважень порушення прав позивача, суд зазначає, що окрім оскарження наказу ГУНП в Івано-Франківській області №522 о/с від 10.10.2025 про звільнення, позивач оскаржує також наказ ГУНП в Івано-Франківській області від 09.10.2025 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 у вигляді звільнення зі служби, а також просить виплатити середньомісячну заробітну плату за час вимушеного прогулу.
Однак, зі змісту заяви відповідача встановлено, що наказ ГУНП в Івано-Франківській області від 09.10.2025 року не скасовано, а також не надано доказів про виплату середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Щодо посилання відповідача на ч. 4 ст. 31 Статуту, в якій зазначено, що у разі застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції поліцейський має право оскаржити таке стягнення протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення, суд вважає, що дане твердження є необгрунтовоним з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ст. 233 КЗпП, із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення.
Враховуючи, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 28.10.2025 року, а оскаржуваний наказ видано відповідачем 09.10.2025 року, суд зазначає, що ним не пропущено строки звернення з даним адміністративним позовом.
З огляду на вищезазначене та беручи до уваги клопотання відповідача, суд вважає за необхідне закрити провадження в частині позовних вимог, зокрема у скасуванні наказу ГУНП в Івано-Франківській області від 10.10.2025 №517 о/с про звільнення ОСОБА_1 .
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 157, 160,165 Кодексу адміністративного судочинства України суд ,
Закрити провадження в адміністративній справі №3007809/25, в частині позовних вимог щодо скасування наказу ГУНП в Івано-Франківській області від 10.10.2025 №517 о/с про звільнення ОСОБА_1 .
В решті позовних вимог продовжити розгляд справи.
Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шумей М.В.