03 грудня 2025 року Справа № 280/7115/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо не отримання до розгляду заяву позивача ОСОБА_1 від 18.06.2025 про перегляд довідки військово-лікарської комісії №2025-0424-1310-3211-3 від 28.04.2025;
- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України прийняти та розглянути заяву позивача ОСОБА_1 від 18.06.2025 про перегляд довідки військово-лікарської комісії №2025-0424-1310-3211-3 від 28.04.2025.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач не погодився з висновком ВЛК, у зв'язку із чим позивач засобами поштового зв'язку звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України із заявою про перегляд постанови військово-лікарської комісії оформленою довідкою №2025-0424-1310-32113 від 28.04.2025, пізніше вказану заяву про перегляд постанови ВЛК позивачем було направлено на електронну пошту відповідача, проте відповідачем не було розглянуто вказану заяву. Просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 19.08.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
03.11.2025 від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів.
Ухвалою суду від 26.11.2025 витребувано у відповідача належним чином засвідчену копію листа №598/9/26217 від 27.10.2025.
27.11.2025 відповідачем на виконання ухвали від 26.11.2025 надано до суду копію листа №598/9/26217 від 27.10.2025.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Позивач з 26.02.2025 проходить службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
З 19.03.2025 по 01.04.2025 позивач перебував на стаціонарному лікуванні у Регіональному дермато-венерологічному лікувально-діагностичному центрі.
28.04.2025 Гарнізонною ВЛК №3 військової частини НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 було проведено медичний огляд позивача.
Згідно довідки військово-лікарської комісії №2025-0424-1310-3211-3 від 28.04.2025 позивача визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Не погоджуючись із висновком військово-лікарської комісії позивач 18.06.2025 звернувся із заявою до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про перегляд постанови військово-лікарської комісії оформленою довідкою №2025-0424-1310-3211-3 від 28.04.2025. Вказану заяву представником позивача було направлено засобами поштового зв'язку на адресу відповідача та додатково направлено на електронну адресу.
Відповідач не розглянув вищезазначену заяву у зв'язку із чим позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.92 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 статті 2 Закону №2232-XII передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Відповідно до пункту 1.2. розділу 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення №402) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Згідно з абз. 1-7 пункту 2.1 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Відповідно до пункту 2.2. розділу І Полження №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Як передбачено вимогами підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення №402 ЦВЛК має право оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення №402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 2.4.5 п. 2.4 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. п. 2.4 розділу І Положення №402).
Згідно із пунктами 3.3. та 3.4 глави 3 розділу І Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.
Таким чином, із наведених вище норм Положення №402 слідує, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених пунктом 1.1 розділу І Положення №402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служб, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.
Відповідно до пунктів 21.1 та 21.2 розділу ІІ Положення №402 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення. Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних ТЦК та СП на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.
Причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у осіб, звільнених з військової служби, визначають штатні ВЛК; у осіб, звільнених з військової служби, інших військових формувань та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19. У випадку прийняття штатними ВЛК рішення про відсутність підстав для прийняття постанови про причинний зв'язок захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) у формулюваннях, передбачених пунктами 21.5, 21.6 цієї глави, у розділ X протоколу, оформленого за формою, наведеною в додатку 19 до цього Положення, заноситься відповідне рішення (п. 21.3 розділу II Положення №402).
Судом встановлено, що згідно довідки військово-лікарської комісії №2025-0424-1310-3211-3 від 28.04.2025 позивача визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Не погоджуючись із висновком військово-лікарської комісії позивач 18.06.2025 звернувся із заявою до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про перегляд постанови військово-лікарської комісії оформленою довідкою №2025-0424-1310-3211-3 від 28.04.2025.
Судом встановлено, що вищевказану заяву 18.06.2025 представником позивача було направлено засобами поштового зв'язку на адресу відповідача. Вказане підтверджується поштовим повідомленням №6906300167340 та описом вкладення (а.с.11).
Згідно з перевіркою статусу відправлення (трекінгу) поштового повідомлення 6906300167340 (а.с.29-30) вбачається, що 05.07.2025 поштове повідомлення повертається відправнику (за закінченням терміну зберігання).
11.07.2025 представник позивача повторно направив заяву про перегляд постанови військово-лікарської комісії оформленою довідкою №2025-0424-1310-3211-3 від 28.04.2025 засобами електронної пошти (а.с.12).
03.11.2025 від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів, в якому він просить долучити до матеріалів справи лист відповідача №598/9/26217 від 27.10.2025, з якого вбачається, що: «У Центральній військово-лікарській комісії Збройних Сил України, в межах повноважень, розглянуто заяву адвоката Скрими Валерії Анатоліївни в інтересах військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 щодо перегляду постанови гарнізонної військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) №3 військової частини НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 28.04.2025 № 2025-0424-1310-3211-3. За результатами розгляду заяви та копій медичних документів ОСОБА_1 встановлено, що під час проведення медичного огляду гарнізонної ВЛК №3 військової частини НОМЕР_2 не враховано тяжкість форми захворювання шкіри, яка може змінити ступінь придатності до військової служби. З метою контролю обґрунтованості встановлених діагнозів та постанови гарнізонної ВЛК №3 військової частини НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби ОСОБА_1 , відповідно до підпункту 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, зі змінами (далі - Положення): - Командиру військової частини НОМЕР_1 направити встановленим порядком військовослужбовця ОСОБА_1 на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК військової частини НОМЕР_4 . Додатково інформуємо, згідно пункту 3.4 глави 3 розділу І Положення це рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття. Заявнику до відома».
На виконання ухвали суду від 26.11.2025 відповідачем надано до суду копію вищевказаного листа.
Суд наголошує, що відповідно до п. 19, ч.1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Отже, вказаний лист №598/9/26217 від 27.10.2025 в розумінні статті 4 КАС України є індивідуальним актом - актом (рішення) суб'єкта владних повноважень, який виданий (прийнятий) на підставі заяви позивача та стосується прав або інтересів позивача.
Виходячи з вищезазначеного вбачається, що рішенням відповідача від 27.10.2025 №598/9/26217 визнано, що під час проведення медичного огляду гарнізонної ВЛК №3 військової частини НОМЕР_3 не враховано тяжкість форми захворювання шкіри, яка може змінити ступінь придатності до військової служби. Направлено позивача відповідно до підпункту 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу І на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК військової частини НОМЕР_4 . Також зазначено, що згідно пункту 3.4 глави 3 розділу І Положення вказане рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
Згідно з абзацом 7 підпункту 2.3.3 пункту 2.3 розділу I Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Таким чином, із наведених вище норм Положення №402 слідує, що на ЦВЛК покладено обов'язок, щодо розгляду заяв пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи, проте в даному випадку відповідачем не виконано покладений на нього обов'язок.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що відповідачем виконано обов'язок щодо розгляду заяви позивача від 18.06.2025 про перегляд довідки військово-лікарської комісії №2025-0424-1310-3211-3 від 28.04.2025.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що відповідач діяв у межах наданих йому повноважень, на підставі та у спосіб встановлений чинним законодавством, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (м Київ, вул. Госпітальна, буд. 16, ЄДРПОУ 08356179) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова