Рішення від 03.12.2025 по справі 280/7793/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03 грудня 2025 року о/об 12 год. 50 хв.Справа № 280/7793/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Чекірди Гната, буд.10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000; код ЄДРПОУ 21318350),

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Запорізькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (надалі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Хмельницькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.07.2025 за №083850023385 про відмову (припинення) в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком та відновити нарахування пенсійних виплат ОСОБА_1 з урахуванням до страхового стажу роботи: періоду навчання з 01.09.1982 по 23.07.1983 на території Республіки Білорусь; періоду роботи з 19.07.1983 по 19.11.1985 на території Республіки Білорусь; періоду роботи з 08.05.1986 по 31.12.1991 на території Республіки Білорусь; періоду догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею 3-річного віку.

У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - Позивач), 17.09.2024 року звернулася до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя із заявою про призначення пенсії за віком, за якою Позивачу було призначено пенсію з 05.10.2024 року по 31.12.2024 року, далі з 01.01.2025 року - довічно. На початку серпня 2025 року Позивач отримала лист-повідомлення від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - Відповідач 2) від 04.08.2025 року із Рішенням про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - Відповідач 1) від 17.07.2025 року № 083850023385, з якого вбачається, що необхідний страховий стаж, визначений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становить 31 рік, так, вік Позивача становить 60 років. На підставі службової записки № 14719/03-16 від 28.07.2025 року, у зв'язку із документами, які містять недостовірні відомості, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , за яким Відповідачем 2 було прийнято Рішення № 083850023385 від 31.07.2025 року та припинена сплата пенсійного забезпечення. Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового страхування (далі - персоніфікований облік) є трудова книжка. Страховий стаж з 01.07.2000 зараховується згідно даних персоніфікованого обліку. З даного Рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.07.2025 року № 083850023385 вбачається, що Позивачем при зверненні до органу ПФУ зазначено періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 року за межами України в республіках колишнього РСР, зокрема, особа, що звертається до органу ПФУ із заявою про призначення пенсійних виплат, у відповідній заяві вказує інформацію про те, що вона отримує або не утримує пенсійні виплати в інших державах. Згідно статті 24-1 Закону періоди трудової діяльності за межами України зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це не передбачено цим Законом або міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Відповідач 1 у своєму Рішенні № № 083850023385 від 17.07.2025 року посилається на п. 11 Порядку ведення Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та користування ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2001 № 376 (із змінами), було припинено дії таких міжнародних договорів з Республікою Білорусь: Угода між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення, вчинена в м. Київ 14.12.1995, припиняє дію 23 грудня 2023 року. Згідно п. 4 Постанови 562, у разі коли у заяві про призначення пенсії особа зазначила інформацію про те, що вона не отримує пенсійні виплати в іншій державі, особа додає до заяви про призначення пенсії документи, видані органами, що здійснюють пенсійне забезпечення в іншій державі, які підтверджують факт неотримання таких виплат. Крім того, Відповідач 1 зазначає, що у разі відсутності документів про неотримання в іншій державі пенсійних виплат особа зазначає причини неможливості їх отримання та може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України за допомогою в поданні до іншої держави запиту щодо відповідних документів. За результатами розгляду органом ПФУ наданих Позивачем пенсійних документів, Відповідачем 1 встановлено, що доданих до заяви при зверненні, страховий стаж ОСОБА_1 становить 21 рік 10 місяців 20 днів, таким чином, до страхового стажу не зараховано: - Період навчання з 01.09.1982 року по 23.07.1983 року; - Період роботи з 19.07.1983 року по 19.11.1985 року; - Період роботи з 08.05.1986 року по 31.12.1991 року; - Періоду догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею 3-річного віку, згідно свідоцтва про народження, виданого Відділом РАЦС м. Гомель, Республіки Білорусь; - Період роботи з 01.01.1992 року по 22.12.1993 року. З даного Рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.07.2025 року № 083850023385, вбачається, що орган ПФУ відмовляє у призначенні пенсії Позивачу через відсутність документального підтвердження нездійснення Республікою Білорусь пенсійних виплат за зазначені періоди відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2025 № 562, крім того, через те, що зарахування до страхового стажу періодів роботи після 01.01.1992 за межами України у республіках колишнього Союзу РСР, з яким не укладено міжнародні угоди, чинним законодавством не передбачено. Від так, Позивачу, яка отримувала пенсію з 05.10.2024 року, за Рішенням про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.07.2025 року № 083850023385 фактично «відмовлено» в отриманні пенсійних виплат через відсутність необхідного страхового стажу, що становить 31 рік. Зазначено, що Позивач матиме право на отримання пенсійної виплати з 05.10.2029 року, крім того, вказано, що Позивач на обліку в органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Так, зважаючи на викладені обставини, Позивач звернулася за правничою допомогою до адвоката. 26.08.2025 року представником Позивача - адвокатом Мітасовим М.І. направлено адвокатський запит до Відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області із проханням про надання: належним чином засвідченої копії Рішення Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 із зазначенням підстав та дати ухвалення; надання належним чином засвідченої копії документів, на підставі яких було прийнято відповідне Рішення Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 та розрахунки страхового стажу; інформації про підстави та строк, на який було припинено виплату пенсії ОСОБА_1 . Крім того, 29.08.2025 року представником Позивача - адвокатом Мітасовим М.І. направлено адвокатський запит до Відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області із проханням про надання: належним чином засвідченої копії Рішення Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 із зазначенням підстав та дати ухвалення; надання належним чином засвідченої копії документів, на підставі яких було прийнято відповідне Рішення Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 та розрахунки страхового стажу; інформації про підстави та строк, на який було припинено виплату пенсії ОСОБА_1 . Станом на день подачі позову до Запорізького окружного адміністративного суду відповіді на зазначені вище адвокатські запити відсутні. Зазначені відповіді від Відповідача 1, Відповідача 2, в разі їх наявності пізніше, будуть долучені до матеріалів справи. Позивач вважає таке Рішення протиправним та зазначає, що факт роботи ОСОБА_1 в зазначені вище спірні періоди підтверджується даними трудової книжки серії НОМЕР_2 від 27.07.1983 року, крім того оригіналами відповідних письмових документів, наявних у Позивача, а саме: диплома Позивача № НОМЕР_3 , виданого Гомельським професійним технічним училищем МТ БРСР, на ім'я (мовою оригіналу) « ОСОБА_2 », де зазначено дошлюбне прізвище Позивача, однак, після укладення шлюбу Позивач змінила прізвище з дошлюбного « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб Позивача серії НОМЕР_4 , виданого 02.07.1988 року відділом РАЦС Залізнодорожного райвиконкома м. Гомель, Республіки Білорусь та свідоцтвом про народження сина Позивача - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_5 , виданого 19.06.1989 року відділом РАЦС Залізнодорожного райвиконкома м. Гомель, Республіки Білорусь. У зв'язку з цим відмова Відповідача 1 в зарахуванні до її страхового стажу спірного періоду роботи, що дає право на призначення пенсії за віком та відмова (припинення) Відповідача 2 у призначенні пенсії є протиправними та такими, що порушують її конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Відповідно, Позивач не може бути позбавлений свого права щодо включення спірних періодів в страховий стаж при призначення їй пенсії за віком, у зв'язку з неможливістю пенсійного органу встановити відповідний стаж за наявності в неї оригіналів тих документів, які є основними та необхідними для його підтвердження. Таким чином, у зв'язку із протиправними діями Відповідача 1 та Відповідача 2, які не ґрунтуються на вимогах закону, для захисту своїх прав та інтересів Позивач змушена звернутися із даним позовом до Запорізького окружного адміністративного суду. … У спірних правовідносинах Відповідач 1 відмовив Позивачці в призначенні пенсії за віком через відсутність у неї необхідного страхового стажу. Зокрема, Відповідач 1 не зарахував наступні періоди: період навчання з 01.09.1982 року по 23.07.1983 року на території Республіки Білорусь; період роботи з 19.07.1983 року по 19.11.1985 року на території Республіки Білорусь; період роботи з 08.05.1986 року по 31.12.1991 року на території Республіки Білорусь; періоду догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею 3-річного віку, згідно свідоцтва про народження, виданого Відділом РАЦС м. Гомель, Республіки Білорусь; період роботи з 01.01.1992 року по 22.12.1993 року на території Республіки Білорусь. Всупереч цьому, факт зайнятості Позивача в зазначені вище періоди на території Республіки Білорусь підтверджується трудовою книжкою Позивача серії НОМЕР_2 від 27.07.1983 року, дипломом НОМЕР_6 , свідоцтвом про укладення шлюбу Позивача серії НОМЕР_4 від 02.07.1988 року, свідоцтвом про народження сина Позивача серії НОМЕР_5 , від 19.06.1989 року. Таким чином, періоди роботи Позивача на території Республіки Білорусь, що дає право на призначення пенсії за віком, підтверджені належними та допустимими доказами, що, у свою чергу доводить протиправність дій Відповідача 1 та Відповідача 2 щодо відмови в призначенні їй такого виду пенсії. У свою чергу, вихід України з Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 14 грудня 1995 року в м. Києві, та Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 р. у м. Москві, не може слугувати підставою порушення прав громадян України на пенсійне забезпечення. Зокрема, у спірних правовідносинах така обставина не може бути підставою для відмови Позивачці у реалізації наявного у неї права на призначення пенсії. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не може бути належним відповідачем у даній справі, оскільки не відмовляло в призначенні пенсії Позивачці. … Після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає/перераховує пенсію, та відповідно до пункту 4.3. Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Відповідно до пункту 4.2. Порядку №22-1, розгляд документів, наданих для призначення пенсії позивачу провадився за принципом “екстериторіальності». Позивачка звернулася із заявою від 17.09.2024 до територіальних органів Пенсійного фонду України з питання призначення пенсії ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) та доданими до заяви документами. Відповідно до пункту 4.2. Порядку №22-1, розгляд документів, наданих для призначення пенсії позивачу провадився за принципом “екстериторіальності». За наслідками розгляду заяви позивачки від 17.09.2024, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області винесено рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 17.07.2025 за № 083850023385. Головним управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не приймалось рішення по суті заяви Позивача про призначення пенсії, відтак відповідальними за опрацювання заяв позивача та прийняття відповідних рішень є, в даному випадку, визначений у встановленому порядку територіальні органи Пенсійного фонду - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не є суб'єктом прийняття рішення по відношенню до позивача. З огляду на викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області є неналежним відповідачем у даній справі. … Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області звертає увагу суду, що відсутні правові підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити певні дії, оскільки заяву позивачки про призначення пенсії за віком згідно до ст. 26 Закону №1058 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області не розглядалася та не вчинялося будь-яких дій або бездіяльності щодо позивачки. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не відмовляло в призначенні пенсії позивачці. Проживання позивачки на території, яку обслуговує Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не може бути підставою для зобов'язання цього органу вчиняти певні дії, оскільки визначальним фактор є визначення органу яким саме було прийнято спірне рішення, що є предметом розгляду у цій справі та стало підставою для звернення з позовом до суду. … За розглядом Відповідачем-2 документів про призначення пенсії позивачки від 17.09.2024 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було прийнято рішення від 17.07.2025 року № 083850023385, яким відмовлено позивачці у призначені пенсії за віком на підставі статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу (31 рік). Вік позивачки становить - 60 років. Страховий стаж складає 21 рік 10 місяців 20 днів. До загального страхового стажу не зараховано: період навчання з 01.09.1982 по 23.07.1983 та періоди роботи з 19.07.1983 по 19.11.1985 та з 08.05.1986 по 31.12.1991; період догляду за дитиною 30.05.1989 р.н., до досягнення нею 3 річного віку оскільки відсутнє документальне підтвердження нездійснення Республікою Білорусь пенсійних виплат за зазначені періоди відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2025 №562; період роботи з 01.01.1992 по 22.12.1993, оскільки зарахування до страхового стажу періодів роботи після 01.01.1992 року за межами України у республіках колишнього союзу РСР, з яким не укладено міжнародні угоди, чинним законодавством не передбачено. Умови пенсійного забезпечення осіб в Україні, які набули у державі - учасниці Співдружності Незалежних Держав відповідного стажу, регулювалося Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода). Відповідно до статті 1 Угоди, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснювалося відповідно до законодавства держави, на території якої вони проживають. Проте, з 19.06.2023 Україна припинила участь в наведеній Угоді відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1328 від 29.11.2022 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення». Відтак, принципи та засади пенсійного забезпечення, що раніше передбачалися наведеною Угодою для осіб, які набули певні періоди страхового стажу на територіях держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та бажають призначити пенсію у одній із таких держав є нечинними. Верховною Радою України ухвалено 25.04.2024 за № 3674-ІХ Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 3674-ІХ), який набув чинності 23.06.2024. Цим Законом врегульовано питання обчислення страхового стажу громадянам України, які працювали за кордоном. Зокрема Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено статтею 24-1, якою передбачено що періоди трудової діяльності за межами України зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено цим Законом або міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. При цьому періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 року за межами України у республіках колишнього Союзу РСР зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, за умови нездійснення іншою державою пенсійних виплат таким особам за зазначені періоди. У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та органами пенсійного забезпечення іншої держави і неможливості документального підтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат за зазначені періоди громадянин повідомляє про це органи Пенсійного фонду в заяві про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії. Також Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено статтею 26-1, якою визначені умови включення періодів роботи в інших державах до страхового стажу, що визначає право на пенсію. Так у разі відсутності необхідного страхового стажу, визначеного статтю 26 цього Закону, для визначення права на призначення пенсії за віком включаються періоди роботи особи в іншій державі (за наявності) у календарному обчисленні, за умови зарахування таких періодів роботи до страхового стажу (стажу роботи) згідно із законодавством відповідної держави. Порядок підтвердження та зарахування таких періодів роботи до страхового стажу (стажу роботи) встановлюється Кабінетом Міністрів України. Слід зазначити, що згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, документи, видані компетентними органами іноземних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Документи, складені іноземною мовою, подаються разом з їх перекладами українською мовою, засвідченими в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Відповідно до пункту 5-1 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності з 1 січня 1992 року до дня набрання чинності Законом № 3674-ІХ за межами України в державах, які входили до складу колишнього Союзу РСР, зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. На сьогодні діють угоди (договори) укладені Україною з Республікою Болгарія, Естонською Республікою, Королівством Іспанія, Латвійською Республікою, Литовською Республікою, Республікою Польща, Португальською Республікою, Словацькою Республікою, Чеською Республікою, Азербайджанською Республікою, Республікою Молдова та Республікою Грузією та укладені колишнім СРСР з Монгольською Народною Республікою, Румунією, Угорщиною. Аналізуючи наведене, можна дійти висновку, оскільки період навчання за денною (очною) формою у навчальних закладах, набутий до 01.01.2004, прирівнюється до трудового стажу, а у такому разі зараховується до страхового стажу, тому період навчання в державах, які входили до складу колишнього Союзу РСР, до 01.01.1992 можна зарахувати до страхового стажу. Проте, зарахування періодів навчання з 01.01.1992 в державах, які входили до складу колишнього Союзу РСР, здійснюється, якщо це передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Згідно п. 4 Постанови 562, у разі коли у заяві про призначення пенсії особа зазначила інформацію про те, що вона не отримує пенсійні виплати в іншій державі, особа додає до заяви про призначення пенсії документи, видані органами, що здійснюють пенсійне забезпечення в іншій державі, які підтверджують факт неотримання таких виплат. Таким чином, виходячи з вищезазначеного, дії відповідача-1 не суперечать чинному законодавству України, тому, підстави для задоволення вимог позивача повністю відсутні. …».

Відповідач-1 проти позовної заяви заперечував.

Відповідачем-2 не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач-2 повідомлявся належним чином.

Ухвалою судді від 09.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_7 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За результатами розгляду заяви від 17.09.2024 щодо призначення пенсії за віком ГУ ПФУ в Хмельницькій області прийнято Рішення від 17.07.2025 за №083850023385 про відмову у призначенні пенсії, в якому зазначено наступне: «… Відмова про призначення пенсії за віком ОСОБА_6 . Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до Пенсійного фонду України 17.09.2024. Пенсійний вік, визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", становить 60 років. Вік заявниці 60 роки. Необхідний страховий стаж, визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", становить 31 рік. Відповідно до ч.2 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фоату відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. Страховий стаж з 01.07.2000 зараховується згідно даних персоніфікованого обліку. Згідно статті 24-1 Закону періоди трудової діяльності за межами України зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено цим Законом або міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Відповідно до пункту 11 Порядку ведення Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та користування ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2001 № 376 (із змінами), було припинено дії таких міжнародних договорів з республікою білоруеь; - Угода між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення, вчинена в м. Київ 14.12.1995, припиняє дію 23 грудня 2023 року. Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2025 № 562 у разі, коли в документах, що подаються особою до територіального органу ПФУ для призначення пенсії, зазначено періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 р. за межами України у республіках колишнього Союзу РСР, у заяві про призначення пенсії така особа зазначає інформацію про те, що вона отримує або не отримує пенсійні виплати в інших державах. Згідно пункту 4 Постанови 562 у разі коли у заяві про призначення пенсії особа зазначила інформацію про те, що вона не отримує пенсійні виплати в іншій державі, особа додає до заяви про призначення пенсії документи, видані органами, що здійснюють пенсійне забезпечення в іншій державі, які підтверджують факт неотримання таких виплат. У разі відсутності документів про неотримання в іншій державі пенсійних виплат особа зазначає причини неможливості їх отримання та може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України за допомогою в поданні до іншої держави запиту щодо відповідних документів. Документи, видані органами, що здійснюють пенсійне забезпечення в іншій державі, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації відповідно до законодавства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Результати розгляду документів, доданих до заяви: Страховий стаж особи становить 21 рік 10 місяців 20 днів. *за доданими документами до страхового стажу не зараховано: період навчання з 01.09.1982 по 23.07.1983 та періоди роботи з 19.07.1983 по 19.11.1985 та з 08.05.1986 по 31.12.1991, оскільки відсутнє документальне підтвердження нездійснення Республікою Білорусь пенсійних виплат за зазначені періоди відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2025 № 562; період догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею 3-річного віку згідно свідоцтва про народження, виданого Відділом РАГс м. Гомель Республіки Білорусь, оскільки відсутнє документальне підтвердження нездійснення Республікою Білорусь пенсійних виплат за зазначені періоди відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2025 №562; період роботи з 01.01.1992 по 22.12.1993, оскільки зарахування до страхового стажу періодів роботи після 01.01.1992 за межами України у республіках колишнього Союзу РСР, з яким не укладено міжнародні угоди, чинним законодавством не передбачено. *Для зарахування до страхового стажу: періоду навчання з 01.09.1982 по 23.07.1983, періодів роботи з 19.07.1983 по 19.11.1985 та з 08.05.1986 по 31.12.1991, та періодів догляду за дитиною (30.05.1989 р.н.) заявниці необхідно надати документальне підтвердження неотримання пенсійних виплат від органів пенсійного забезпечення республіки Білорусь. Звертаємо увагу, що дані документи мають бути легалізовані (містити апостиль); Працює. Відмовлено в призначенні пенсії відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу (31 рік). Дата, з якої особа матиме право на пенсійну виплату - 05.10.2029. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

У ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. 2.Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору. …».

У ст.24-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Періоди трудової діяльності за межами України зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено цим Законом або міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. 2.Періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 року за межами України у республіках колишнього Союзу РСР зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, за умови нездійснення іншою державою пенсійних виплат таким особам за зазначені періоди. Порядок підтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат визначається Кабінетом Міністрів України. У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та органами пенсійного забезпечення іншої держави і неможливості документального підтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат за зазначені періоди особа повідомляє про це органи Пенсійного фонду в заяві про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії. …».

Як зазначено у ч.1 ст.26-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі відсутності необхідного страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою статті 26 цього Закону, для визначення права на призначення пенсії за віком включаються періоди роботи особи в іншій державі (за наявності) у календарному обчисленні, за умови зарахування таких періодів роботи до страхового стажу (стажу роботи) згідно із законодавством відповідної держави. Порядок підтвердження та зарахування таких періодів роботи до страхового стажу (стажу роботи) встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.5-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності з 1 січня 1992 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення" за межами України в державах, які входили до складу колишнього Союзу РСР, зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

При цьому, Закон України від 25.04.2024 за №3674-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення" набрав чинності 23.06.2024.

У ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначено: «Громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. … У тих випадках, коли договорами (угодами) між Україною та іншими державами передбачено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, то застосовуються правила, встановлені цими договорами (угодами).».

Законом України від 22.11.1996 за №546/96-ВР «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян у галузі пенсійного забезпечення» ратифіковано «Угоду між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян у галузі пенсійного забезпечення», підписану в м.Києві 14 грудня 1995 року.

Згідно з ст.6 «Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян у галузі пенсійного забезпечення» при призначенні пенсій зараховується трудовий (страховий) стаж, в тому числі і той, що дає право для призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років, набутий по законодавству будь-якої з Договірних Сторін, в тому числі і до набуття чинності цієї Угоди, а також на території СРСР до 1 січня 1992 року. При цьому обчислення трудового (страхового) стажу проводиться по законодавству Договірної Сторони, яка призначає пенсію.

Як зазначено у ст.12 «Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян у галузі пенсійного забезпечення», необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані на території будь-якої з Договірних Сторін, приймаються без легалізації.

За ст.16 «Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян у галузі пенсійного забезпечення» кожна Договірна Сторона має право денонсувати цю Угоду, повідомивши письмово про це іншу Договірну Сторону. Дія цієї Угоди припиняється з дня, вказаного у повідомленні, але не раніше ніж через шість місяців з дня, наступного за днем отримання повідомлення. Права громадян, набуті згідно положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили в разі її денонсації.

Законом України від 29.05.2023 за №3117-IX «Про денонсацію Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення» денонсовано «Угоду між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення», вчинену 14 грудня 1995 року в м.Києві та ратифіковану Законом України від 22 листопада 1996 року №546/96-ВР (Відомості Верховної Ради України, 1997р., №5, ст.30).

Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У п.2.9 розділу II «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"», затвердженого 25.11.2005 Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, зазначено: «… Документи, видані компетентними органами іноземних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Документи, складені іноземною мовою, подаються разом з їх перекладами українською мовою, засвідченими в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. …».

Згідно з п.8 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637, період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження періоду навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

У постанові Кабінету Міністрів України від 04.02.2023 за №107 «Деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» зазначено: «Кабінет Міністрів України постановляє: 1.Установити, що: під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 р. такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення; …».

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку. При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня; 2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності; У такому самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності, і з дня виникнення такого права - якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності. У разі коли вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права. (…).

За ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; (…).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Судом прийнято до уваги зазначене позивачем у Заяві про призначення пенсії за віком від 17.09.2024 - «… Мені відомо, що відповідно до чинного законодавства громадянин, який має право на різні види пенсій, може отримувати лише одну за його вибором. Ро прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім'ї, зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на моє пенсійне забезпечення, зобов'язуюсь своєчасно повідомити органи, що призначають та виплачують пенсію. …».

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що позивачу має бути зараховано до стажу роботи/страхового стажу: період навчання з 01.09.1982 по 23.07.1983; періоди роботи з 19.07.1983 по 19.11.1985, з 08.05.1986 по 31.12.1991, з 01.01.1992 по 22.12.1993; періоду догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею 3-річного віку.

На думку суду, у відповідача-2 були у наявності всі необхідні документи для зарахування позивачу до стажу роботи/страхового стажу: періоду навчання з 01.09.1982 по 23.07.1983; періодів роботи з 19.07.1983 по 19.11.1985, з 08.05.1986 по 31.12.1991, з 01.01.1992 по 22.12.1993; періоду догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею 3-річного віку.

Таким чином, Рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 17.07.2025 за №083850023385 про відмову у призначенні пенсії - є протиправним та підлягає скасуванню.

З матеріалів справи не вбачається порушення права та інтересів позивача з боку ГУ ПФУ в Запорізькій області.

З метою захисту прав та інтересів позивача, з огляду на приписи ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне: визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.07.2025 за №083850023385 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 05.10.2024 призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зарахуванням до стажу роботи/страхового стажу: періоду навчання з 01.09.1982 по 23.07.1983; періодів роботи з 19.07.1983 по 19.11.1985, з 08.05.1986 по 31.12.1991, з 01.01.1992 по 22.12.1993; періоду догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею 3-річного віку.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідачів-1,2 частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки відповідачем-2 у справі було ГУ ПФУ в Хмельницькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп. (позовну заяву подано до суду в електронній формі).

При цьому, надмірно сплачений позивачем судовий збір у сумі 968 грн. 96 коп. має бути йому повернутий з Державного бюджету України.

Позивачем у позові заявлено про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у сумі 24000,00 грн.

Відповідач-1 заперечував проти задоволення заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.

В обґрунтування понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем до суду подано: Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №634; Посвідчення адвоката України №634; Ордер на надання правничої допомоги Серія АР №1262908; Договір про надання правничої допомоги від 26.08.2025; Додаткову угоду від 26.08.2025 до Договору про надання правничої допомоги від 26.08.2025 Договір про надання правничої допомоги від 26.08.2025; Акт від 04.09.2025 приймання-передачі наданих послуг згідно Договору №б/н від 26.08.2025 та Додаткової угоди до Договору №б/н від 26.08.2025.

В Акті від 04.09.2025 приймання-передачі наданих послуг згідно Договору №б/н від 26.08.2025 та Додаткової угоди до Договору №б/н від 26.08.2025 зазначено: «… Ми що нижче підписалися, ОСОБА_1 , (надалі іменується «КЛІЄНТ»), з однієї сторони, та АДВОКАТСЬКЕ БЮРО «МІТАСОВА МИКОЛИ ІВАНОВИЧА», в особі керуючого бюро - адвоката Мітасова Миколи Івановича, що діє на підставі Статуту (надалі іменується Виконавець), склали дійсний проміжний акт приймання-передачі наданих послуг (далі - «Акт») до Договору про надання правової допомоги № б/н від 12.04.2024 року (далі - «Договір») про наступне: 1. Виконавець надав, а Клієнт прийняв юридичні послуги щодо підготовки позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області, Головне управління Пенсійного фонду в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії: - Визначення завдання адвоката та переговори, з Клієнтом вивчення матеріалів наданих - вартість послуги - 3000 грн. - Підготовка позовної заяви, у тому числі вивчення нормативно-правих актів та судової практики, обговорення проекту позову з Клієнтом, внесення виправлень та доповнень за бажанням Клієнта та направлення її до суду - вартість послуги - 12000 грн. - Підготовка та направлення адвокатських запитів - вартість послуги 5000 грн. Всього на загальну суму на загальну суму 20000 гривень. 3. Клієнт немає жодних претензій до якості наданих Виконавцем послуг. Після завершення розрахунків в повному обсязі Виконавець не матиме жодних претензій до Замовника. 4. Розрахунки за вказаним актом за домовленістю сторін можуть проводитися поступово до 03.06.2026 року. …».

Суд вважає, що «Підготовка позовної заяви, у тому числі вивчення нормативно-правих актів та судової практики, обговорення проекту позову з Клієнтом, внесення виправлень та доповнень за бажанням Клієнта та направлення її до суду» включає у себе: «Визначення завдання адвоката та переговори, з Клієнтом вивчення матеріалів наданих»; «Підготовка та направлення адвокатських запитів».

Судом прийнято до уваги, що така категорія адміністративних справ є пошириною, а, отже, не потребує витрат значних зусиль при здійсненні професійної правничої допомоги.

Заявником документально та нормативно не обгрунтовано кількість витраченого часу щодо надання професійної правничої допомоги.

Також, суд вважає вартість послуг і робіт правничої допомоги, зазначену у наданих до суду документах, не співмірною з фактично виконаними послугами та роботами.

Отже, судові витрати на правничу допомогу у сумі 24000,00 грн. є не обґрунтованими та не можуть бути стягнуті на користь позивача з відповідача-2.

На думку суду, з урахуванням вимог ч.5 ст.134 КАС України, витрати на професійну правничу допомогу мають бути відшкодовані позивачу лише у сумі 2500 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Чекірди Гната, буд.10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000; код ЄДРПОУ 21318350), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.07.2025 за №083850023385 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 05.10.2024 призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зарахуванням до стажу роботи/страхового стажу: періоду навчання з 01.09.1982 по 23.07.1983; періодів роботи з 19.07.1983 по 19.11.1985, з 08.05.1986 по 31.12.1991, з 01.01.1992 по 22.12.1993; періоду догляду за дитиною, ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею 3-річного віку.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Чекірди Гната, буд.10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000; код ЄДРПОУ 21318350) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.

Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з Державного бюджету України сплачений 05.09.2025 Квитанцією 9314-3681-1264-2493 судовий збір у частині у сумі 968 грн. 96 коп.

Задовольнити частково заяву позивача про стягнення з відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Чекірди Гната, буд.10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000; код ЄДРПОУ 21318350) судові витрати на професійну правничу допомогу у сумі 2500 грн. 00 коп.

В іншій частині заяви позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 03.12.2025.

Суддя О.О. Прасов