Ухвала від 03.12.2025 по справі 260/9776/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду

03 грудня 2025 рокум. Ужгород№ 260/9776/25

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Калинич Я.М., отримавши та ознайомившись із матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 (адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), до військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

До Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просить суд:

1. Визнати протиправним бездіяльність військової частини НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , щодо не розгляду рапорту від 05.11.2025 року, направленого електронною поштою, про проведення службового розслідування за фактом отримання 05.03.2022 року травми під час виконання обов'язків військової служби при виконанні бойового завдання, знаходячись в районі населеного пункту Тернівка (м. Миколаїв);

2. Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 від 05.11.2025 року, направленого електронною поштою, про проведення службового розслідування за фактом отримання травми 05.03.2022, взявши до уваги покази свідків та звернення за медичною допомогою 19.04.2022 до військової частини НОМЕР_4 , та прийняти відповідне рішення за результатами його розгляду.

Також позивачем заявлено клопотання викликати та допитати в якості свідків наступних громадян: ОСОБА_2 , мешканця АДРЕСА_2 , та ОСОБА_3 , мешканця АДРЕСА_3 .

Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам ст. 171 КАС України, суд зазначає наступне.

Згідно з абзацом 1 ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Тобто, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

У зв'язку з цим, у даному випадку, застосуванню підлягають положення ч. 1 ст. 25 КАС України (за вибором позивача).

За відміткою в доданій до матеріалів справи копії паспорта позивача зареєстрованим місцем проживання зазначено адресу: АДРЕСА_1 .

У свою чергу, зареєстрованим місцезнаходженням відповідача є Херсонська область.

Отже, вирішення спору має здійснюватись окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Херсонську область (Херсонським окружним адміністративним судом).

В той же час, позивач звернувся з цим позовом до Закарпатського окружного адміністративного суду, юрисдикція якого розповсюджується на територію Закарпатської області. При цьому, до матеріалів справи не долучає жодних доказів на підтвердження свого місцеперебування/зареєстрованого місця проживання за адресою, яку зазначає в позовній заяві.

За таких обставин та враховуючи те, що місцем перебування/проживання позивача та відповідача є Херсонська область, дана справа не підсудна Закарпатському окружному адміністративному суду.

Також, відповідно до розпорядження Верховного Суду від 18.03.2022 № 11/0/9-22 змінено територіальну підсудність судових справ з Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд.

Відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених ст. 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Отже, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до ч. 6 та 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п. 4-6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що даний позов не підсудний Закарпатському окружному адміністративному суду та вважає за необхідне передати його за територіальною підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

Керуючись ст.ст. 25, 26, 29, 171, 243, 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИЛА:

Адміністративну справу 260/9776/25 за позовом ОСОБА_1 (адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), до військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду (адреса місцезнаходження: 65021, м.Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14).

Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Суддя Я. М. Калинич