02 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/16451/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леміщака Д.М.,, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо відмови у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 для проведення перерахунку розміру пенсії.
Ухвалою суду від 30.06.2025 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
11.07.2025 до суду надійшов відзив, де відповідач вказує, що порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям СБУ визначаються Інструкцією про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої наказом СБУ від 10.04.2018 № 515/ДСК. Також вказав, що з аналізу положень Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженої наказом ЦУ СБ України від 10.04.2018 № 515/ДСК та наказу ЦУ СБУ від 19.01.2023 № 5/ДСК “Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01.01.2023» вбачається, що саме Головою СБ України встановлюється граничний розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, які залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі СБ України якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
Також відповідач зазначає, що конкретні розміри окремих додаткових видів грошового забезпечення та премії військовослужбовців СБУ встановлюються (підвищуються, зменшуються чи взагалі скасовуються) кожному військовослужбовцю індивідуально наказом відповідного керівника на підставі рапортів начальників структурних підрозділів залежно від напряму діяльності підрозділу, значних результатів в оперативно-службовій діяльності та в межах фонду грошового забезпечення, затвердженого у кошторисах підрозділів Центрального управління, Штабу АТЦ, регіональних органів, закладів та установ СБ України.
Відповідач звертає увагу, що у нього відсутні відомості за надбавки та особливості проходження служби позивача, та документи, які б підтверджували обґрунтованість зазначених ним розмірів.
Суд ухвалою від 13.11.2025 витребував у Служби безпеки України відомості та належним чином засвідчені копії відповідних розпорядчих актів, документів (наказів, розпоряджень, інструкцій інших нормативних документів) або виписки з них, що їх підтверджують, про встановлені Службою безпеки України конкретні розміри (у відсотках) щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, їх мінімальні, максимальні і середні розміри (у відсотках), що фактично виплачені діючим військовослужбовцям Служби безпеки України за посадою "старший офіцер інформаційно-аналітичного відділу регіонального органу Служби безпеки України" або за прирівняною посадою за січень 2022 року та за січень 2023 року.
На виконання вимог ухвали суду Служба безпеки України подала до суду заяву, в якій просить визнати поважними причини неподання доказів, долучивши лист Фінансово-економічного управління Служби безпеки України № 21/3/2-4337 від 25.11.2025, в якому зазначено, що УСБУ в Житомирській області здійснюється виплата грошового забезпечення за посадами, які передбачені у їх штаті, зокрема й за посадою "старший офіцер інформаційно-аналітичного відділу регіонального органу СБУ" або за прирівняною посадою. 3 огляду на викладене надати витребувані судом відомості про встановлені конкретні розміри (у відсотках) щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, їх мінімальні, максимальні і середні розміри (у відсотках), що фактично виплачені діючим військовослужбовцям Служби безпеки України за вищевказаною посадою або прирівняною до неї за січень 2022 року та за січень 2023 року для подальшої подачі їх до суду не вбачається за можливе.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вимоги ухвали суду Службою безпеки України не виконані.
Відповідно до статті 129-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Однак у порушення вимог Основного закону, Служба безпеки України не виконала вимогу ухвали суду.
Наведене, на переконання суду, свідчить про неналежне вивчення судового рішення, неякісне його опрацювання та ненадання витребуваної судом інформації без поважних причин.
Також суд наголошує, що у справі 240/17658/24 окремою ухвалою від 23.10.2025 суд вже витребовував таку інформацію та Служба безпеки України її надала, зокрема вказала саме середні розміри відповідних додаткових складових грошового забезпечення.
За таких обставин суд вважає, що відповідь про відсутність механізму розрахунку середніх розмірів виплат та неможливість надання суду запитуваних відомостей вважатиметься невиконанням судового рішення та матиме наслідком застосування заходів процесуального примусу.
Додатково суд зауважує, що таке неналежне виконання посадовими особами Служби безпеки України судового рішення перешкоджає розгляду справи по суті та прийняттю законного і обґрунтованого рішення щодо заявлених позовних вимог.
Згідно з частиною 1 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Суд зазначає, що окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили (зумовили) ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України "Про Службу безпеки України" № 2229-XII від 25.03.1992 керівництво всією діяльністю Служби безпеки України, її Центральним управлінням здійснює Голова Служби безпеки України. Він несе персональну відповідальність за виконання завдань, покладених на Службу безпеки України.
Таким чином, ураховуючи викладене, суд уважає за необхідне довести до відома Голови Служби безпеки України Малюка Василя Васильовича про виявлені судом обставини для вжиття належних заходів реагування.
Керуючись статтями 243, 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Довести до відома Голови Служби безпеки України Малюка Василя Васильовича про виявлений судом факт порушення для вжиття відповідних заходів реагування.
Про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи письмово проінформувати Житомирський окружний адміністративний суд у 10-денний строк з дня отримання окремої ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена особами, яких вона стосується, до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Леміщак