про відкриття спрощеного позовного провадження
без повідомлення учасників справи
01 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/26898/25
категорія 108060100
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Леміщак Д.М., розглядаючи позовну заяву акціонерного товариства "Житомиробленерго" (вул. Віктора Косенка, 32/8, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10008. РНОКПП/ЄДРПОУ: 22048622) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім'ї Бродських, 19, м. Київ, 03057. РНОКПП/ЄДРПОУ: 39369133) про визнання протиправними та скасування пунктів розпорядження і постанов,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося акціонерне товариство "Житомиробленерго" із позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправними та скасування пунктів розпорядження і постанов, у якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати пункт 3 розпорядження № 102-р від 04.07.2025 (із урахуванням змін внесеними розпорядженням НКРЕКП № 139-р від 26.08.2025) в частині: "внести зміни до додатка 2 “Паспорт точки (точок) розподілу електричної енергії об'єкта (об'єктів) споживача» та до додатка 3 “Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії», що є невід'ємними додатками до укладених договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії мережами AT “Житомиробленерго» у частині уточнення, у тому числі таких граф: “Вид об'єкта», “Вид об'єкта (назва площадки вимірювання)» за адресами: Житомирська область, село Іванків, вулиця Житомирська, 64, 64а, 64б, та розглянути питання щодо припинення надання послуг з розподілу електричної енергії на вказані об'єкти споживачів";
2) визнати протиправним та скасувати пункт 2 резолютивної частини постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1007 від 04.07.2025 в частині накладення штрафу у розмірі 341377,00 грн на AT "Житомиробленерго" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
- пункту 2.1.11 глави 2.1 розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, згідно з яким під час оформлення заяви-приєднання, паспорту точки розподілу оператор системи використовує наявну у нього інформацію за об'єктом розподілу, достатню для проведення розрахунків, зокрема: про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; щодо однолінійної схеми електропостачання об'єкта: щодо розрахункових засобів вимірювальної техніки обсягу активної та реактивної електричної енергії та рівня потужності (тип, марка, технічні характеристики тощо): щодо дозволеної (договірної) величини електричної потужності;
- підпункту 2 пункту 2.3 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії у частині забезпечення та здійснення комерційного обліку електричної енергії та обміну даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. щодо складання актів про пломбування та технічної перевірки вузла обліку електричної енергії у побутового споживача з генеруючою установкою;
- пункту 2.5 глави Мінімальних вимог до якості обслуговування споживачів електричної енергії кол-центрами, у частині забезпечення ведення електронної бази даних звернень абонентів, отриманих за допомогою засобів телекомунікації, із зазначенням таких даних: дата та час з'єднання з оператором у форматі YYYY-MM-DDThh:mm:ss або отримання електронного повідомлення у форматі YYYY-MM-DDThh:mm: дата та час закінчення розмови по телефону у форматі YYYY-MM-DDThh:mm:ss або відправлення зворотного електронного повідомлення у форматі YYYY-MM- DDThhmm;
3) визнати протиправним та скасувати підпункт 1 пункту 4 резолютивної частини постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1007 від 04.07.2025 в частині цифр “2027» та, як наслідок, замінити слово “роки» на слово “рік».
Згідно зі статтями 19, 20, 26 Кодексу адміністративного судочинства України даний спір належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства Житомирським окружним адміністративним судом.
Вирішуючи питання про розгляд справи за правилами загального або спрощеного позовного провадження, суд зазначає таке.
Враховуючи категорію та складність справи, обраний позивачем спосіб захисту і значення справи для сторін, суд вважає, що дана справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи.
Позовна заява подана у порядку, передбаченому статтею 168 Кодексу адміністративного судочинства України, та відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Керуючись статтями 19, 20, 160, 161, 171, 243, 248, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом акціонерного товариства "Житомиробленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування пунктів розпорядження і постанов.
Справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням відзиву до суду.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановити позивачу триденний строк з дня отримання копії відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу.
Встановити відповідачу триденний строк з дня отримання копії відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу.
Відповідач у строк, встановлений для подання відзиву, а позивач не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву мають право подати до суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, в мережі Інтернет за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0670/.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Д.М. Леміщак