Рішення від 03.12.2025 по справі 200/8300/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року Справа№200/8300/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Духневича О.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

28.10.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії без урахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» від 12.01.2006 чим самим зменшивши основний розмір пенсії;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2025 на підставі довідки від 12.01.2006 про заробітну плату одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС та визначити середньомісячний заробіток у розмірі 128379,03 грн.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що відповідач протиправно здійснив перерахунок пенсії позивача без урахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» від 12.01.2006, чим самим зменшивши його основний розмір пенсії. Отже, вказане, на думку позивача, не відповідає чинному законодавству та порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим він звернувся до суду із вказаною позовною заявою.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 263 КАС України. Зобов'язано відповідача подати до суду засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України копію пенсійної справи відносно позивача.

21.11.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Також надано витребувані документи.

Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що з довідки № 2 від 12.01.2006, яка видана Селянським (фермерським) господарством «Мрія» слідує, що за роботу в населених пунктах зони відчуження (військові збори) з 04.10.1986 по 22.11.1986 по місцю роботи колективного сільськогосподарського об'єднання «Еліта» на посаді водія легкового автомобіля позивач отримував 3507,96 руб. з врахуванням коефіцієнта, у відповідності до постанови Ради Міністрів УРСР Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7 та постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 № 1240.

Відповідач зазначає, що у вищевказаній довідці не вказано про те, що розрахунок зроблений на підставі первинних документів, а в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 відсутні первинні документи, а саме положення про преміювання, яке підтверджує преміальну оплату на підприємстві, годинна тарифна ставка та нічні.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 12.12.2019, та є особою з інвалідністю III групи.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію розраховану відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

При призначенні позивачу пенсії, остання була обчислена виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках відповідно до довідки виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006.

В подальшому 01.09.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок пенсії позивача без довідки виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006.

З метою здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006, позивач 03.10.2025 звернувся до відповідача із відповідною заявою.

Листом відповідача від 13.10.2025 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням довідки виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006.

Не погоджуючись із вищезазначеними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України від 28.02.91 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII).

Статтею 10 Закону № 796-XII визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок № 1210).

Відповідно до п.п. 4 п. 3 Порядку № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

Відповідно до статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону № 796-XII, пенсію обчислено із заробітної плати за роботу в зоні відчуження згідно із статтею 54 Закону № 796-XII та Порядком № 1210 з урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006.

В подальшому 01.09.2025 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача без урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006, оскільки в довідці не зазначені первинні документи, на підставі яких визначено суми заробітної плати за період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Водночас, суд зазначає, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Відповідно до частини 1 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.

Разом з тим, згідно з частиною 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія.

Тому, в разі сумніву в розмірі заробітної платні, яка враховується при обчисленні пенсії, пенсійний орган має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Суд не бере до уваги доводи відповідача щодо того, що в довідці не зазначені первинні документи, на підставі яких визначено суми заробітної плати за період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, адже останній не надав до суду підтверджуючих документів про проведення такої перевірки, докази направлення відповідних запитів, зокрема до архівних установ, у яких повинні зберігатися первинні документи.

Водночас, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.

Суд зазначає, що проведення відповідних перевірок поданих документів та перевірки інформації, поданої для призначення пенсії, передбачені законодавством, належать до компетенції органів Пенсійного фонду України.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 18.06.2020 у справі № 265/4170/17.

Наявність сумнівів щодо некоректних записів у документах із сторони відповідача може бути лише підставою для перевірки.

Формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду щодо обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Відповідна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а та від 25.04.2019 у справі № 593/283/17.

Отже, дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивача без урахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006 є протиправними.

Таким чином, з метою захисту прав позивача суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.09.2025 на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006.

Разом з цим, вимога позивача щодо зобов'язання відповідача під час перерахунку пенсії визначити середньомісячний заробіток саме у розмірі 128379,03 грн. не підлягає задоволенню, оскільки такі дії належать до дискреційних повноважень відповідача.

При цьому, суд зазначає, що відповідач ще не проводив перерахунок пенсії з 01.09.2025 на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006, а на час розгляду справи відсутні обґрунтовані підстави, які б свідчили, що під час проведення такого перерахунку відповідачем буде встановлений інший порядок перерахунку та виплати пенсії, ніж передбачений чинним законодавством.

Відтак, право позивача у цій частині не вважається порушеними, адже є передчасними (заявлені на майбутнє).

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат пов'язаних з розглядом справи не встановлено, питання про розподіл судових витрат у справі судом не вирішується.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Селянським (фермерським) господарством «Мрія» № 2 від 12.01.2006.

В решті позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.С. Духневич