Рішення від 03.12.2025 по справі 640/10120/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року Справа№640/10120/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТК Електрум» про стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

У липні 2022 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач, НКРЕКП) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТК Електрум» (далі - відповідач, ТОВ «ЛТК Електрум»), в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить стягнути 170 000,00 грн в дохід Державного бюджету України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 7 липня 2022 року поновлено Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг строк звернення до суду з даним позовом. Відкрито провадження в адміністративній справі.

Цю справу передано до Донецького окружного адміністративного суду відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 7 жовтня 2025 року суддею прийнято адміністративну справу до провадження. Розгляд справи розпочато спочатку. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Витребувані докази.

Указана ухвала отримана відповідачем 07.10.2025 в Електронному кабінеті Електронного суду.

На обґрунтування позову, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, НКРЕКП посилається на несплату відповідачем пені в розмірі 170 000 грн, що виникла у зв'язку із несвоєчасною сплатою штрафу, накладеного постановою № 43 від 14.01.2022.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Посилається на те, що штраф в сумі 1700000,00 грн застосований постановою № 43 від 14.01.2022 був сплачений 08.07.2022. Щодо пені відповідач зазначає, що постанова № 43 від 14.01.2022 не була отримана 31.01.2022, а поштове відправлення повернуто Укрпоштою, тому ТОВ «ЛТК Електрум» не знало про існування вказаної постанови. Також посилається на обставини щодо введення в України військового стану і неможливість сплати штрафу.

Позивач надав відповідь на відзив, якою просить задовольнити позовні вимоги. Посилається на те, що датою отримання рішення вважається дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом). Також вважає безпідставним посилання відповідача на форс-мажорні обставини.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

Постановою НКРЕКП № 43 від 14.01.2022 на ТОВ «ЛТК Електрум» накладено штраф у розмірі 170 000,00 грн.

Указана постанова 27.01.2022 направлена до відповідача рекомендованим листом, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідно до роздруківки відстеження поштового відправлення указана постанова 29.01.2022 перебувало у точці видачі/доставки. Проте 01.02.2022 це поштове відправлення було надіслане за зворотною адресою у зв'язку із відмовою адресата від одержання, що також підтверджується вказаним рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Також до суду не надано доказів оскарження вказаної постанови.

Відповідно до платіжного доручення № 4635 від 08.07.2022 ТОВ «ЛТК Електрум» сплатило штраф у розмірі 170 000,00 грн, застовпованого постановою НКРЕКП № 43 від 14.01.2022

Спірні правовідносини виникли з приводу наявності підстав для стягнення з відповідача суми пені в примусовому порядку.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон № 1540-VIII), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: накладення штрафу.

Частиною 5 ст. 22 Закону № 1540-VIII установлено, що суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За заявою суб'єкта господарювання, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

У пункті 10.5 глави 10 Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого Постановою НКРЕКП 14.06.2018 № 428, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, зазначено, що рішення НКРЕКП про накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого рішення буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Отже, ураховуючи наведені приписи, суд погоджується з доводами позивача про те, що ТОВ «ЛТК Електрум» вважається таким, що 31 січня 2022 року отримало постанову НКРЕКП № 43 від 14.01.2022.

Водночас суд також ураховує, що ТОВ «ЛТК Електрум» не отримало поштове відправлення у зв'язку із відмовою отримати це поштове відправлення.

Відтак відповідач повинен був сплатити суму штрафу в розмірі 170000,00 грн до 02.03.2022 включно.

У зв'язку із несплатою суми штрафу виникли підстави для нарахування відповідачу пені за кожний день прострочення сплати штрафу в розмірі 1,5 відсотка суми штрафу.

Відповідно до наведеного в позовній заяві розрахунку пені, її розмір становить 316200,00 грн за 124 дні.

Заявлений до стягнення розмір пені становить 170000,00 грн, тобто в розмірі, що не перевищує розмір штрафу, накладеного постановою НКРЕКП № 43 від 14.01.2022.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача нарахованої пені в розмірі 170000,00 грн

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану в Україні», постановлено ввести воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб згідно з Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022, надалі іншими Указами цей строк продовжено до сьогоднішнього дня.

Статтею 14-1 Закону України від 2 грудня 1997 року № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні» (далі - с) передбачено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Пунктами 6.1 і 6.2 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18 грудня 2014 р. № 44(5), установлено, що підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» в редакції від 02.09.2014 року, а також визначених сторонами за договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов'язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.

Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

До кожної окремої заяви додається окремий комплект документів.

Відповідачем не надано до суду сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо неможливості ТОВ «ЛТК Електрум» виконання вимог Закону № 1540-VIII, зокрема сплати суми штрафу.

Посилання відповідача на лист Торгово-промислової палати України №2024/02.2-7.1 від 28.02.2022 є безпідставним, оскільки цей документ у розумінні Закону № 671/97-ВР не засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) і адресований «Всім кого це стосується», а не саме відповідачу.

Суд зазначає, що сам лише факт запровадження воєнного стану не може бути підставою для невиконання відповідачем вимог Закону № 1540-VIII (у межах спірних правовідносин).

Відповідачем не надано доказів і не наведено конкретизованих доводів щодо наявності обставин, які позбавляли його можливості сплатити штраф.

Водночас суд ураховує, що обов'язок сплатити штраф за постановою НКРЕКП № 43 від 14.01.2022 виник ще до введення в Україні воєнного стану.

Крім того, відповідач не скористався передбаченим ст. 22 Закону № 1540-VIII правом звернення із заявою про відстрочення або розстрочення сплати накладеного штрафу.

На підставі наведеного, суд вважає позовні вимоги законними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подання позовної заяви не підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ідентифікаційний код: 39369133, 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТК Електрум» (ідентифікаційний код: 37780084; 01601, м. Київ, вул. Гарматна, 8) про стягнення коштів - задовольнити повністю.

Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТК Електрум» 170000 (сто сімдесят тисяч) гривень 00 копійок в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Повне рішення суду складене 3 грудня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков