Рішення від 03.12.2025 по справі 200/7202/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року Справа№200/7202/25

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовом

Головного управління ДПС у Донецькій області (вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515)

до Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГАЗИН 111» (84116, Донецька область, Краматорський район, м. Слов'янськ, вул. Ясна, буд. 5),

про стягнення податкового боргу

УСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГАЗИН 111», в якому просив суд: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГАЗИН 111» до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу 125938,85 грн, а саме: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400), у сумі 7096,45 грн; орендна плата з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600), у сумі 118842,40 гривень.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на той факт, що за відповідачем обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, на загальну суму 125938,85 грн та виник з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно та несплати грошових зобов'язань нарахованих податковим органом за результатами акту камеральної перевірки, а також нарахованої пені.

ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 14.06.2024 № 0000277-1309-0599, яку 18.06.2024 спрямовано на адресу підприємства засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 06.07.2024 з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Заходи здійснені податковими органами не призвели до погашення податкового боргу, що стало підставою для звернення із адміністративним позовом.

Ухвалою від 22 вересня 2025 року суд прийняв до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі № 200/7202/25 за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГАЗИН 111» у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6, 8 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.

Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.

Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.

Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Абзацом другим підпункту 15.16 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті “Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС).

В газеті "Голос України" від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох таких підсистеми (модулів) ЄСІТС: "Електронний кабінет"; "Електронний суд"; підсистема відеоконференцзв'язку.

З урахуванням статті 253 Цивільного кодексу України підсистеми "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистема відеоконференцзв'язку офіційно розпочали функціонування 5 жовтня 2021 року.

Відповідно до п. 10 Положення про ЄСІТС, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС у добровільному порядку.

Пункт 17 Положення про ЄСІТС визначає, що особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Відповідно до пункта 25 Положення про ЄСІТС процесуальні та інші документи, пов'язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду виключно з використанням підсистеми "Електронний суд".

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвала про прийняття справи до розгляду доставлена до електронного кабінету позивача, представника позивача 23.09.2025 о 12:35, згідно Довідок про доставку електронного листа до електронного кабінету позивача, представника позивача в підсистемі ЄСІТС “Електронний кабінет».

Доказів того, що відповідач має електронний кабінет матеріалами справи не підтверджено.

Відповідачу вказана ухвала була направлена 26 вересня 2025 року на його офіційну електронну пошту.

30 жовтня 2025 року ухвала також була направлена на поштову адресу відповідача, яка отримана останнім 11 листопада 2025 року, що підтверджується поштовим трекінгом Укрпошти № R067029667427.

Відповідачем відзив на позовну заяву не надавався.

З 22 жовтня 2025 року про 24 жовтня 2025 року суддя знаходився у додатковій відпустці, 21 листопада 2025 року суддя знаходився у відпустці, з 22 листопада 2025 року по 28 листопада 2025 року суддя знаходився у відрядженні.

Розглянувши матеріали справи та всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне.

Позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, яке реалізує владні управлінські функції у сфері оподаткування, визначені Податковим кодексом України та законами України в сфері оподаткування, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за номером ЄДРПОУ 44070187 (структурний підрозділ ДПС України).

На час звернення позивача до суду із позовом за відповідачем обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі 125 938,85 грн та виник з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно та несплати грошових зобов'язань нарахованих податковим органом за результатами акту камеральної перевірки, а також нарахованої пені, у т.ч.:

податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400, код території - UA14120210000056793, Слов'янська територіальна громада), у сумі 7096,45 грн, а саме:

- 402,03 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 уточнюючої податкової декларації № 9314103878 від 15.11.2023, розрахунок № 9314103879 вiд 15.11.2023 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 15.11.2023, у зв'язку з частковим погашенням податкового боргу залишок несплаченої суми складає 380,39 грн;

- 402,03 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 уточнюючої податкової декларації № 9314103878 від 15.11.2023, розрахунок № 9314103879 вiд 15.11.2023 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 15.11.2023;

- 402,03 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 уточнюючої податкової декларації № 9314103878 від 15.11.2023, розрахунок № 9314103879 вiд 15.11.2023 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 15.11.2023;

- 402,01 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 уточнюючої податкової декларації № 9314103878 від 15.11.2023, розрахунок № 9314103879 вiд 15.11.2023 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 15.11.2023;

- 414,40 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 уточнюючої податкової декларації № 9313559472 від 19.11.2023, розрахунок № 9313559471 вiд 19.11.2023 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 20.11.2023;

- 414,40 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 уточнюючої податкової декларації № 9313559472 від 19.11.2023, розрахунок № 9313559471 вiд 19.11.2023 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 20.11.2023;

- 414,40 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 уточнюючої податкової декларації № 9313559472 від 19.11.2023, розрахунок № 9313559471 вiд 19.11.2023 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 20.11.2023;

- 414,38 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 уточнюючої податкової декларації № 9313559472 від 19.11.2023, розрахунок № 9313559471 вiд 19.11.2023 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 29.01.2024;

- 439,14 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 податкової декларацiї з податку на нерухоме майно № 9020391053 вiд 07.02.2024, розрахунок № 9020391013 вiд 07.02.2024 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 29.04.2024;

- 439,14 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 податкової декларацiї з податку на нерухоме майно № 9020391053 вiд 07.02.2024, розрахунок № 9020391013 вiд 07.02.2024 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 29.07.2024;

- 73,49 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 02.05.2022 по 22.10.2024;

- 439,14 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 податкової декларацiї з податку на нерухоме майно № 9020391053 вiд 07.02.2024, розрахунок № 9020391013 вiд 07.02.2024 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 29.10.2024;

- 439,12 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 податкової декларацiї з податку на нерухоме майно № 9020391053 вiд 07.02.2024, розрахунок № 9020391013 вiд 07.02.2024 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 29.01.2025;

- 494,80 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 податкової декларацiї з податку на нерухоме майно № 9425475540 вiд 10.02.2025, розрахунок № 9425475759 вiд 10.02.2025 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 10.02.2025;

- 494,80 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 податкової декларацiї з податку на нерухоме майно № 9425475540 вiд 10.02.2025, розрахунок № 9425475759 вiд 10.02.2025 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 10.02.2025;

- 494,80 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 податкової декларацiї з податку на нерухоме майно № 9425475540 вiд 10.02.2025, розрахунок № 9425475759 вiд 10.02.2025 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 10.02.2025;

- 494,80 грн - нараховано платником самостійно основного платежу згідно Додатку № 2 податкової декларацiї з податку на нерухоме майно № 9425475540 вiд 10.02.2025, розрахунок № 9425475759 вiд 10.02.2025 у частинi об'єктiв нежитлової нерухомостi, термін сплати 10.02.2025;

- 34,82 грн - донараховано штрафні санкції (за невчасну сплату) за актом поточного року, податкове повiдомлення-рiшення (форма «Ш») № 3404/05-99-04-05/20315775 вiд 10.06.2025;

- 4,16 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 02.05.2022 по 02.07.2025;

- 4,20 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 14.02.2024 по 02.07.2025.

Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 05.06.2025 № 3381/05-99-04-05/20315775 про результати камеральної перевірки встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по ТОВ «МАГАЗИН 111» на загальну суму 315,48 грн.

Перевіркою встановлено несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки протягом встановлених строків, чим порушено вимоги п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 57.1 ст. 57 та п.п. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України (далі - ПК України, Кодекс) та складено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» № 3404/05-99-04-05/20315775 вiд 10.06.2025, яке 10.06.2025, яким застосований штраф у розмірі 34,82 грн та направлено до електронного кабінету платника. Лист з зазначеним податковим повідомленням-рішенням доставлено в електронний кабінет платника 10.06.2025.

Доказів оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення, ані в адміністративному, ані в судовому порядку сторонами суду не надано.

Орендна плата з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600, код території - UA14120210000056793, Слов'янська територіальна громада), у сумі 118842,40 грн, а саме:

- 7538,48 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9017758642 вiд 04.02.2022, термін сплати 30.12.2022, у зв'язку з наявністю переплати в обліковій картці платника залишок несплаченої суми складає 7272,94 грн;

- 7538,46 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9017758642 вiд 04.02.2022, термін сплати 30.01.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 13.11.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 13.11.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 13.11.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 13.11.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 13.11.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 13.11.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 13.11.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 13.11.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 13.11.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 30.11.2023;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 02.01.2024;

- 8669,25 грн - нараховано платником самостійно основного платежу, податковий розрахунок земельного податку № 9304732163 вiд 11.11.2023, термін сплати 30.01.2024.

Щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, то суд зазначає, що позивачем він дотриманий з огляду на нижчевикладене.

Частинами першою, третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За змістом частин першої, другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Згідно з підпунктом 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Законом України від 17 березня 2020 року № 533-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (набрав чинності 18 березня 2020 року) підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено, зокрема, пунктом 52-2, яким, серед іншого, встановлено, що на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

В подальшому процитована норма пункту 52-2 Підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України змінена Законом України від 13 травня 2020 року № 591-IX, а саме слова та цифри "по 31 травня 2020 року" замінено цифрами та словами "по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України від 03 березня 2022 року №2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений пунктом 69, зокрема підпунктом 69.9 установлено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (далі - Закон № 2260-IX, набрав чинності 27 травня 2022 року), який зупинив дію пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України на період дії воєнного, надзвичайного стану, а також доповнив статтю 102 пунктом 102.9 такого змісту: " 102.9. На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи".

Законом України від 03 листопада 2022 року № 2719-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення податкового боргу" (набрав чинності 25 листопада 2022 року) пункт 69.9 доповнено абзацом п'ятим, за змістом якого для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема, строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 цього Кодексу.

В подальшому Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" (набрав чинності 01 серпня 2023 року) пункт 102.9 статті 102 виключено, а пункт 69 підрозділу 10 доповнено підпунктом 69.40. такого змісту:

"Тимчасово з 1 серпня 2023 року контролюючі органи не здійснюють передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу заходи з погашення податкового боргу, що виник до 24 лютого 2022 року (такий відсутній у предметі позову):

1) щодо платників податків - суб'єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації є тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;

2) щодо платників податків - суб'єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку бойових дій є території, на яких ведуться активні бойові дії, - до останнього числа місяця, в якому було завершено бойові дії на відповідних територіях, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;

3) щодо платників податків - суб'єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку можливих бойових дій є території можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідних територіях, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;

4) щодо платників податків - фізичних осіб (у тому числі осіб, які провадять незалежну професійну діяльність), місцем проживання яких є тимчасово окуповані Російською Федерацією території України або території, на яких ведуться активні бойові дії, або території можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація або завершені бойові дії, або припинена можливість бойових дій на відповідних територіях.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Дати завершення тимчасової окупації, завершення бойових дій та дати припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Установити, що для платників податків, стосовно яких контролюючим органом не застосовуються заходи стягнення згідно з цим підпунктом, зупиняється перебіг строків давності, визначених пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу".

Отже, враховуючи наведене правове регулювання, перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (в тому числі й щодо строків здійснення заходів з погашення податкового боргу) зупинявся:

- з 18 березня 2020 року по 17 березня 2022 року - відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України для всіх платників податків;

- з 07 березня 2022 року по 24 листопада 2022 року - відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України для всіх платників податків;

- з 17 березня 2022 року по 01 серпня 2023 року - відповідно до пункту 102.9 статті 102 Кодексу, при цьому в період з 17 березня 2022 року по 27 травня 2022 року норма діяла без виключень, а з 27 травня 2022 року по 01 серпня 2023 року - з виключеннями щодо випадків, передбачених Податкового кодексу України.

У період з 24 листопада 2022 року по 01 серпня 2023 року з огляду на положення підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України перебіг строку здійснення заходів з погашення податкового боргу зупинявся для платників податків, які не мають можливості своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59 - 60, 87 - 101 Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 Кодексу.

У відповідності до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України «Тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:

[…] строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 цього Кодексу».

Суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами, суд виходить з наступного.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 статті 4 ПК України, кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Згідно до п.п. 16.1.3 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Відповідно до п. 49.1 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 статті 36 ПК України).

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/ або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

У п. 57.1 ст. 57 ПК України зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом.

Згідно до пп. 266.1.1. п.п. 266.1 ст. 266 ПК України, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/ або нежитлової нерухомості.

У відповідності до пп. 266.2.1. п.п. 266.2 ст. 266 ПК України, об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Підпунктом 266.3.3. п.п. 266.3 ст. 266 ПК України визначено, що базою оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.

Підпунктом 266.7.5. п.п. 266.7 ст. 266 ПК України передбачено, що платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/ об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Відповідно п.п. 266.10.1. п.п. 266.1 ст. 266 ПК України строки сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації

Відповідно до ст. 285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.

Згідно з п. 287.3 ст. 287 Кодексу, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податковим боргом згідно п. 14.1.175 ст. 14 ПК України є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове повідомлення - рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем узгодження.

Відповідно до ст. 129 ПК України, зокрема підпункту 129.1.3 пункту 129.1, нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті): у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини). На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Платник податків не надав доказів своєчасного погашення податкових зобов'язань.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає)йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п. 59.3 ст. 59 ПК України).

У зв'язку з несплатою платником податків узгоджених податкових зобов'язань ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 14.06.2024 № 0000277-1309-0599, яку 18.06.2024 спрямовано на адресу підприємства засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Рекомендований лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 06.07.2024 з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до п. 42.5 ст. 42 ПК України та п.6 розділу IV «Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 30.06.2017 № 610, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.07.2017 за № 902/30770 (із змінами), податкова вимога від 14.06.2024 № 0000227-1309-0599 вважається врученою. Вказана податкова вимога не була оскаржена та не відкликалась.

Відповідно до п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України, орган стягнення це державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 41.4 ст. 41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Згідно пп. 20.1.34 пункту 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, щоо бслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у йоговласності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/ емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

У відповідності до даних ІКП та розрахунку ціни позову, сума податкового боргу відповідача складає 125938,85 грн, які не сплачені на час розгляду справи.

З огляду на викладене позов підлягає задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до. 139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Задовольнити адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГАЗИН 111» (84116, Донецька область, Краматорський район, м. Слов'янськ, вул. Ясна, буд. 5) про стягнення податкового боргу.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГАЗИН 111» (код ЄДРПОУ 20315775) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків податковий борг з податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400), у сумі 7096,45 грн (сім тисяч дев'яносто шість гривень) 45 копійок.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГАЗИН 111» (код ЄДРПОУ 20315775) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків податковий борг з орендної плати з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600), у сумі 118842,40 грн (сто вісімнадцять тисяч вісімсот сорок дві гривні) 40 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 03 грудня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко