Рішення від 14.11.2025 по справі 200/6140/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року Справа№200/6140/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України щодо нерозгляду рапорту та неприйняття рішення за рапортом ОСОБА_1 від 09.06.2025 року щодо виплати одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн гривень на підставі пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 року № 153;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Збройних Сил України виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду в розмірі 1 млн гривень на підставі пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 року № 153.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач уклав контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. На момент укладення контракту строком на три роки, позивачу виповнилося повних 20 років під час воєнного стану.

Вважає, що має право на отримання одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн гривень на підставі пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 року № 153, що підтверджується контрактом, довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.08.2025 прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження у справі № 200/6140/25. Призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Вказану ухвалу доставлено в Електронний кабінет відповідача 20.08.2025, що підтверджується відомостями з програми “Діловодство спеціалізованого суду».

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

09.08.2023 року на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» між військовою частиною НОМЕР_2 та позивачем укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України на посаді осіб рядового складу, про що у військовому квитку серії НОМЕР_3 зроблено відповідний запис.

Згідно з довідкою № 1286 від 03.06.2025 року (Форма 5) позивач перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 05.02.2025 року по теперішній час.

Згідно з довідкою № 1696 від 06.08.2025 року про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України, позивач, у період з 21.02.2025 по 07.04.2025, з 22.05.2025 по 02.06.2025, з 14.07.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Северській МТГ Донецької області, Лисичанській МТГ Луганської області, Лиманській МТГ Донецької області.

09.06.2025 року позивач подав рапорт до Військової частини НОМЕР_4 , відповідно до якого просив передати відповідні накази до фінансового відділу військової частини та організувати виплату одноразової грошової допомоги після укладення контракту, проходження відповідної підготовки та вступу до виконання обов'язків за посадою у військових частинах відповідно до переліку, затвердженого Генеральним штабом Збройних Сил, у розмірі 1 млн. гривень згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 153.

З даних трекінгу АТ «УКРПОШТА» (https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html) видно, що рекомендований лист за номером 5002700191100 (з вказаним рапортом та доданими до нього документами), направлений на адресу відповідача, було вручено за довіреністю 17.06.2025 року (копія листа в додатках).

Оскільки позивачу не було надано відповіді щодо результатів розгляду рапорту та прийнятого рішення, 27.06.2025 представником позивача до військової частини НОМЕР_1 було направлено адвокатський запит, у якому він просив надати інформацію, стосовно того, чи було розглянуто рапорт позивача від 09.06.2025 року; у разі розгляду рапорту, надати інформацію, стосовно того, яке саме рішення було прийняте за результатами розгляду рапорту від 09.06.2025 року.

За результатами розгляду вказаного запиту відповідачем листом від 05.08.2025 року № 836/4680 повідомлено, що позивач підписав контракт до моменту введення у дію постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 року №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національної гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану», а отже позивач не відноситься до категорії військовослужбовців, які мають право на виплату при укладенні контракту на умовах, зазначених у постанові Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 153.

Також відповідачем вказано, що з метою з'ясування необхідної інформації посадовими особами військової частини НОМЕР_5 було спрямовано запит до військової частини НОМЕР_2 з проханням надати Довідку про безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, відсутність (наявність) випадків притягнення до відповідальності та інших особливих обставин, оформлену за формою, що визначена дорученням Міністра оборони України № 999/уд від 20.02.2025 року.

Зазначено, що 28.07.2025 року за вх. № 17142 надійшла відповідь від командира військової частини НОМЕР_2 (вих. N 831/3129 від 28.07.2025 року), у якій зазначено що відповідно до наявних документів не підтверджено фактів безпосередньої участі позивача особисто або у складі військової частини у виконанні бойових завдань, проведення розвідувальних заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України ( в районах ведення воєнних (бойових) дій визначених наказом Головнокомандувача Збройних Сил України). Також не підтверджено отримання травми (поранення, контузії, каліцтва).

Підсумовуючи викладене, відповідач зазначив про відсутність підстав для виплати позивачу одноразової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах.

Суд застосовує норми матеріального права у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин (на момент подання позивачем відповідного рапорту).

Згідно з пунктом 3 Постанови КМУ № 153 від 11.02.25 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» (далі - Постанова № 153), якою затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану далі (далі - Порядок) учасниками експериментального проекту є: громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії або Державної прикордонної служби на посади рядового складу; Збройні Сили; Національна гвардія; Державна прикордонна служба; Міністерство оборони; Міністерство внутрішніх справ; військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії та Адміністрацією Державної прикордонної служби.

Пунктом 4 Постанови № 153 установлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора (далі - бойові дії в районах ведення воєнних (бойових) дій), строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень;

військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, винагорода виплачується пропорційно часу проходження військової служби із розрахунку 1/6 від 1 млн. гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (сумарно обчислених);

військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою у зв'язку із наявністю у них захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, або їх перебуванням та звільненням з полону (крім тих, які добровільно здалися в полон) винагорода виплачується в повному обсязі;

військовослужбовцям, зазначеним в абзацах другому та третьому цього пункту у разі, коли вони два або більше разів за сукупністю притягувалися до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, які враховуються для оцінки стану дисципліни і строк дії дисциплінарних стягнень за які не закінчився, винагорода не виплачується.

У той же час, пункт 15 Порядку передбачає, що військовослужбовцям, які уклали контракт відповідно до цього Порядку, виплачується одноразова грошова допомога після укладення контракту, проходження відповідної підготовки та вступу до виконання обов'язків за посадою у військових частинах відповідно до переліку, затвердженого Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії або Адміністрацією Держприкордонслужби (далі - одноразова грошова допомога), у розмірі 1 млн. гривень, яка виплачується трьома частинами:

перша частина - 200000 гривень протягом п'яти робочих днів після підписання контракту та вступу до виконання обов'язків за посадою, на яку призначений;

друга частина - 300000 гривень протягом п'яти робочих днів після проходження відповідної підготовки та залучення до виконання бойових (спеціальних) завдань, про що оголошується наказом командира військової частини;

третя частина - 500000 гривень у день виключення із списків особового складу військової частини, а у разі продовження військової служби за новим контрактом - в останній день дії контракту, укладеного відповідно до цього Порядку.

Отже, виплати, передбачені пунктами 4 та 15 вказаної Постанови та Порядку є різними за своєю правовою природою та змістом підстав і обставин, яким особа повинна відповідати для їх отримання.

Так, виплата, передбачена пунктом 4 Постанови є одноразовою грошовою винагородою за тривалість проходження служби в бойових умовах. Ця виплата передбачена для військовослужбовців, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій.

Виплата, передбачена пунктом 15 Порядку є одноразовою грошовою допомогою після укладення контракту, проходження відповідної підготовки та вступу до виконання обов'язків за посадою у військових частинах та передбачена для військовослужбовців, які уклали контракт відповідно до цього Порядку.

Суд звертає окрему увагу на те, що у рапорті від 09.06.2025 позивач просив виплатити йому 1 мільйон гривень на підставі саме пункту (у рапорті найменовано “абз.») 15 Порядку реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану, затвердженого Постанови № 153 (одноразова грошова допомога після укладення контракту, проходження відповідної підготовки та вступу до виконання обов'язків за посадою у військових частинах), а не на підставі пункту 4 Постанови № 153, та вказував, зокрема, що вона має виплачуватись у такий спосіб - перша частина - 200000 гривень протягом п'яти робочих днів після підписання контракту та вступу до виконання обов'язків за посадою, на яку призначений; друга частина - 300000 гривень протягом п'яти робочих днів після проходження відповідної підготовки та залучення до виконання бойових (спеціальних) завдань, про що оголошується наказом командира військової частини; третя частина - 500000 гривень у день виключення із списків особового складу військової частини, а у разі продовження військової служби за новим контрактом - в останній день дії контракту, укладеного відповідно до цього Порядку.

Проте у позовній заяві позивач обгрунтовує та заявляє вимоги на підставі зовсім іншої норми - пункту 4 Постанови № 153, яка встановлює одноразову грошову винагороду за тривалість проходження служби в бойових умовах, а не пункту 15 Порядку.

Так само і відповідач у листі від 05.08.2025 року № 836/4680 повідомляє про відсутність підстав для виплати саме на підставі пункту 4 Постанови № 153, а не пункту 15 Порядку.

Як було вказано вище, у позовній заяві позивач обгрунтовує та заявляє вимоги на підставі зовсім іншої норми - пункту 4 Постанови № 153, яка встановлює одноразову грошову винагороду за тривалість проходження служби в бойових умовах, а не пункту 15 Порядку (одноразова грошова допомога після укладення контракту, проходження відповідної підготовки та вступу до виконання обов'язків за посадою у військових частинах) (за якою було подано відповідний рапорт).

Доказів звернення до відповідача з рапортом про виплату 1 мільйона гривень саме на підставі пункту 4 Постанови № 153 позивачем суду не надано.

Таким чином, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність щодо нерозгляду рапорту та неприйняття рішення за рапортом (на підставі пункту 4 Постанови № 153) та просить зобов'язати відповідача здійснити виплату, щодо якої позивач з відповідним рапортом до відповідача не звертався.

Враховуючи викладене, позовні вимоги безпідставні та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення складено у повному обсязі 14 листопада 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя С.І. Бабіч