Рішення від 03.12.2025 по справі 160/23835/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 рокуСправа №160/23835/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Рябчук О.С.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Транс-Інвест" про стягнення заборгованості,-

УСТАНОВИВ:

19.08.2025 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Транс-Інвест", з вимогами:

- стягнути податковий борг з ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КОМПАНІЯ ТРАНС-ІНВЕСТ» (ЄДРПОУ 38465370) у розмірі 5 577 218,18 грн, шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено наступне. Відповідач має податковий борг на загальну суму 5 577 218,18 грн. Податковий борг виник внаслідок несплати задекларованих зобов'язань та зобов'язань, донарахованих контролюючим органом. Податковим органом вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу. Так, у відповідності до вимог ст. 59 Податкового кодексу України була сформована та направлена відповідачу податкова вимога форми «Ю» від 17.04.2023 р. №0003166-1310-0481. Однак, сума боргу залишається не погашеною відповідачем у добровільному порядку. У зв'язку з чим, позивач просить задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначена справа розподілена судді Рябчук О.С.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.08.2025 р. справу № 160/23835/25 прийнято до провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

25.08.2025 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано до суду клопотання про здійснення розгляду справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи № 160/23835/25 за правилами загального позовного провадження.

06.10.2025 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Транс - Інвест» звернулось до суду з клопотанням про долучення до матеріалів адміністративної справи доказів часткового погашення підприємством податкового боргу на загальну суму 1 919 147,00гривень.

Відповідач правом на подання відзиву проти позову не скористався.

20.10.2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано заяву про зменшення позовних вимог, якою позивач просить стягнути податковий борг з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Транс - Інвест» ( ЄДРПОУ 38465370) до бюджету у сумі 2 486 887,89грн.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.44 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

Частиною 1 ст.47 КАС України визначено, що крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Отже, наведеною нормою передбачено, що позивач має право збільшити позовні вимоги шляхом подання письмової заяви не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.7 ст. 47 КАС України у разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні.

Дослідивши заяву позивача про уточнення позовних вимог, долучені документи та доводи в її обґрунтування, враховуючи те, що позивачем надані суду належні докази направлення заяви відповідачам у справі, суд вважає за необхідне прийняти заяву про уточнення позовних вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у справі 160/23835/25.

Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Транс - Інвест» ( код ЄДРПОУ 38465370) перебуває на обліку платників податків у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.

З матеріалів справи вбачається, що сума податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Транс - Інвест» ( код ЄДРПОУ 38465370), становить 2 486 887,89грн., а саме:

1.Заборгованість по акцизному податку на пальне у розмірі 176 994,15 грн, а саме, згідно:

- ППР №14211/0905 від 02.04.2024 терм.спл. 09.05.2024 на суму 1 600,00 грн; (штрафна санкція);

- ППР № 42730/0905 від 03.07.2024 терм.спл. 21.08.2024 на суму 158 875,56 грн; (штрафна санкція);

-ППР № 74632/0905 від 09.12.2024 терм.спл. 07.01.2025 на суму 4 080,00грн. ( штрафна санкція);

- ППР № 74628/0905 від 09.12.2024 терм.спл. 07.01.2025 на суму З 320,81 грн; (штрафна санкція);

- ППР № 9090/0905 від 19.02.2025 терм.спл. 17.03.2025 на суму 8 097,78 грн; (штрафна санкція);

- ППР № 11296/0905 від 04.03.2025 терм.спл. 31.03.2025 на суму 1 020,00 грн; (штрафна санкція);

2. Заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 12 201,39 грн, а саме, згідно:

- податкова декларація № 9038466859 від 20.02.2025 терм.спл. 29.04.2025 на суму 4359,63 грн;

- податкова декларація № 9038466859 від 20.02.2025 терм.спл. 29.07.2025 на суму 7841,76 грн;

3. Заборгованість по транспортному податку з юридичних осіб у розмірі 8 382,88 грн, а саме, згідно;

- податкова декларація №9034287338 від 17.02.2025 терм.спл. 30.04.2025 на суму 166,73 грн;

- ППР №0253810415 від 12.05.2025 терм.спл. 11.06.2025 на суму 1561,23 грн; (штрафна санкція);

- податкова декларація №9034287338 від 17.02.2025 терм.спл. 30.07.2025 на суму 6 250,00 грн;

- Пеня, нарахована згідно ст.129 ПКУ на загальну суму 404,92 грн.;

4. Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 2 256 063,32 грн, а саме, згідно;

- ППР № 0476230412 від 25.07.2024 терм.спл. 03.06.2025 на суму 1 436 301,89 грн; (штрафна санкція);

- податкова декларація № 9175364589 за 01.04.2025 терм.спл. 17.06.2025 на суму 6 361,00 грн;

- податкова декларація № 9178073882 за 01.10.2024 терм.спл. 19.06.2025 на суму 633 980,00 грн;

- ППР № 0293010415 від 27.05.2025 терм.спл. 27.06.2025 на суму 128 958,79 грн; (штрафна санкція);

- ППР № 0289060415 від 26.05.2025 терм.спл. 30.06.2025 на суму 25 276,91 грн; (штрафна санкція);

- Пеня, нарахована згідно ст.129 ПКУ на загальну суму 25 184,73 грн.;

5. Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п у розмірі 33 246,15 грн, а саме, згідно;

- ППР № 0333132417 від 15.11.2023 терм.спл. 03.01.2024 на суму 1024,03 грн; (штрафна санкція);

- ППР № 0042912410 від 29.01.2024 терм.спл. 17.04.2024 на суму 28084,87 грн; (штрафна санкція);

- ППР № 0042992410 від 29.01.2024 терм.спл. 17.04.2024 на суму 2 040,00 грн; (штрафна санкція);

- ППР № 0487312417 від 30.07.2024 терм.спл. 10.09.2024 на суму 2 040,00 грн; (штрафна санкція);

Пеня, нарахована згідно ст.129 ПКУ на загальну суму 57,25 грн.;

Корінці податкових повідомлень - рішень направлись Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія Транс Інвест» на адресу: 50005, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, Довгинцівський р-н, вул. Нікопольське шосе, буд. 165, та було отримано підприємством, про що свідчать наявні у матеріалах справи копії рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення, однак також на адресу податкового органу повертались конверти з відміткою АТ «Укрпошта» про невручення «за закінченням терміну зберігання».

Також в інтегрованій картці платника податку обліковується недоїмка зі сплати податків та донарахованих податкових зобов'язань.

Відповідно до ст.59 ПК України, у зв'язку із несплатою до бюджету сум податкового боргу по ТОВ « Компанія Транс - Інвест», була сформована податкова вимога №0003166-1310- 0481 від 17.04.2023 року, яка була направлена на адресу платника податків засобами поштового зв'язку, однак на адресу податкового органу повернуто конверт з відміткою АТ «Укрпошта» про невручення «за закінченням терміну зберігання».

На момент вирішення спору в суді доказів сплати суми заборгованості надано не було.

Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;

Згідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з п. 49.2. ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п.46.1 ст. 46 ПК України).

Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.

Згідно із п. 58.1., п. 58.2., 58.3. ст. 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно з п. 42.2. ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно з п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно з положенням п.41.1, 41.2 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Згідно з пп. 20.1.34. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивачем здійснені всі передбачені чинним законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, розмір суми заборгованості підтверджено доказами, які містяться в матеріалах справи та загальна сума підлягає стягненню, оскільки позивачем доведено правомірність нарахування до стягнення усіх складових сум податкової заборгованості.

Відповідно до ст.59 ПК України, у зв'язку із несплатою до бюджету сум податкового боргу по ТОВ « Компанія Транс - Інвест», була сформована податкова вимога №0003166-1310- 0481 від 17.04.2023 року, яка була направлена на адресу платника податків засобами поштового зв'язку, однак на адресу податкового органу повернуто конверт з відміткою АТ «Укрпошта» про невручення «за закінченням терміну зберігання».

Доказів оскарження податкових повідомлень - рішень, на підставі яких заявлено до стягнення суму податкового боргу також матеріали справи не містять.

Враховуючи викладене, відсутність відзиву відповідача щодо суті позову, в тому числі, проплат на погашення існуючої заборгованості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення суми боргу в розмірі 2 486 887,89 грн. з рахунків відповідача в обслуговуючих банках є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 244, 245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Транс-Інвест" про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути податковий борг з ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КОМПАНІЯ ТРАНС-ІНВЕСТ» (ЄДРПОУ 38465370) у розмірі 2 486 887,89 грн, шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Рябчук