03 грудня 2025 рокуСправа №160/19872/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «КТ ТРЕЙДІНГ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «КТ ТРЕЙДІНГ» (далі - ПП «КТ ТРЕЙДІНГ», позивач) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 19.03.2025 №0/147050409.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що уповноваженою особою проведено камеральну перевірку ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами проведеної перевірки, ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено акт камеральної перевірки №5424/04-36-04-09/45341629 від 31.01.2025, в якому встановлено порушення ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» вимог абзацу 1 пункту 120-1 статті 120-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) щодо порушення платником податку на додану вартість граничного строку для реєстрацій податкових накладних, передбаченого пунктом 201.10. статті 201 розділу V ПК України та пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України. Не погоджуючись із актом перевірки, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» направлено заперечення до ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Втім, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» отримано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 19.03.2025 № 0/147050409, яким позивачу нараховано штраф за порушення абзацу 1 пункту 120-1 статті 120-1 ПК України в сумі 1 456 383,25 грн. Не погоджуючись зі спірним податковим повідомленням-рішенням, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» звернулось із скаргою до ДПС України. Рішенням ДПС України від 03.06.2025 №15956/6/99-00-06-03-01-06 «Про результати розгляду скарги» скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 19.03.2025 №0/147050409 - без змін. Позивач, не погоджуючись зі спірним податковим повідомленням-рішенням, зазначає, що відносно ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» 30.10.2023 контролюючим органом прийняте рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку №59088. Не погоджуючись із рішенням про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку №59088, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» було подано пояснення від 27.11.2023. Однак, не врахувавши пояснення ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» від 27.11.2023, комісією прийнято рішення від 06.12.2023 №65955 про відповідність платника податків критеріям ризиковості. ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» подано повторні пояснення від 07.12.2024, однак комісією було прийнято рішення від 21.06.2024 № 27739 про відповідність платника податків критеріям ризиковості. Таким чином, в разі віднесення платника податків до категорії «ризикових» в розумінні Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1265) відбувається автоматичне блокування контролюючим органом всіх податкових накладних, що подаються ним до реєстрації в ЄРПН, незалежно від волі та/або бажання такого платника. Тобто, в період з 22.11.2023 до 21.06.2024, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» перебувало в категорії «ризикових» платників ПДВ, що означало автоматичне блокування органами ДПС України поданих до реєстрації в ЄРПН будь-яких податкових накладних, які б не подавались платником до реєстрації в ЄРПН. Як слідує із акту перевірки, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» подано до реєстрації в ЄРПН 28 податкових накладних, переважна більшість яких має датою виписки та подання до реєстрації вищевказаний період, що свідчить про відсутність будь-якої вини платника безпосередньо у затримці реєстрації податкових накладних в ЄРПН в межах тих порушень ПК України, що вказані в акті перевірки. Позивач звертає увагу, що пунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України передбачено, що з 01.02.2015 реєстрації у ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування. Отже, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк, встановлений податковим законодавством. Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України. Разом з цим, Законом України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 №2876-ІХ (далі - Закон №2876-ІХ) доповнено підрозділ 2 розділу XX Перехідні положення ПК України пунктами 89 та 90. Законом №2876-ІХ на час дії воєнного стану в Україні збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН. Виходячи з приписів пункту 11 підрозділу 10 розділу ХІХ «Перехідні положення» ПК України, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» звертає увагу, що на день прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України. Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 14.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення (виклику) учасників справи.
28.07.2025 до суду від представника ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача проти задоволення позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції представник ГУ ДПС у Дніпропетровській області зазначає, що відповідачем проведено камеральну перевірку щодо термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних ПП «КТ ТРЕЙДІНГ». За результатами проведеної камеральної перевірки складено акт перевірки від 31.01.2025 №5424/04-36-04-09/45341629. В подальшому, на підставі акту перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.03.2025 №0/147050409 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1 456 383,25 грн за несвоєчасну реєстрації 28 ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних. Як вказано позивачем, у період з 22.11.2023 до 21.06.2024 ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» включено до переліку платників податку на додану вартість, що відповідають критеріям ризиковості. Згідно з інформаційними базами даних ДПС України, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» 27 податкових накладних та 1 розрахунок коригування, наведених в акті перевірки, складено в період з 13.06.2024 до 31.12.2024. При цьому, відповідно до інформації з ЄРПН підтверджено реєстрацію, зазначених в акті перевірки 27 податкових накладних та 1 розрахунку коригування в період з 26.12.2024 до 24.01.2025. Пунктом 10 Порядку №1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. Відповідно до інформації з квитанцій №1 про реєстрацію 27 податкових накладних та 1 розрахунку коригування, зазначених в акті перевірки, встановлено, що по перелічених ПН/РК не присвоєно статусу «реєстрацію зупинено». Таким чином, фактично, реєстрація ПН/РК, які стали предметом камеральної перевірки, здійснювалась позивачем в період, коли ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» вже не мало статусу «ризикового». Абзацом 1 пункту 6-1 Постанови №1165 визначено, що у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, поданих платником податку для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку, або прийняття комісією центрального рівня рішення про задоволення скарги та скасування рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, наступного робочого дня після дати прийняття такого рішення підлягають автоматичній реєстрації податкові накладні/розрахунки коригування, у разі одночасного виконання відповідних умов. Відповідач звертає увагу на роз'яснення ДПС України, викладеного на офіційному інформаційному порталі “ЗІР» ДПС України, (https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/? src=ques&id=41846), в якому зазначено, що відповідно до вимог пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. Після прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН податкова накладна/розрахунок коригування реєструються в ЄРПН тією датою, за якою їх було надіслано до ДПС з метою реєстрації в ЄРПН, що зафіксовано у квитанції. Отже, податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено будуть зареєстровані у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення) тією датою, за якою їх було надіслано до ДПС України. Таким чином, логічним є висновок, що у випадку, коли платник податків своєчасно направляв на реєстрацію ПН/РК до ЄРПН, проте така реєстрація була зупинена у зв'язку присвоєння таким операціям статусу ризикових, то за наявності рішення контролюючого органу про скасування такого статусу ПН/РК будуть зареєстровані системою відповідною датою подання їх на реєстрацію. Втім, як свідчить податкове повідомлення-рішення та розрахунок до нього, направлення ПН/РК до ЄРПН здійснено поза межами передбачених законодавством строків. Більш того, така реєстрація здійснювалась позивачем вже після скасування статусу «ризикового», таким чином, об'єктивні причини, що могли стати на заваді виконанню податкового обов'язку - не вбачаються. Щодо застосування зменшених розмірів штрафних санкцій, відповідач звертає увагу, що з аналізу норм ПК України вбачається, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації. Законом № 2876-IX, який набрав чинності 08.02.2023, підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/ розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення. Зазначення в пунктах 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України «Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні» не є та не може розцінюватись як пряма вказівка, що зазначені пункти мають зворотну дію в часі. Відповідно, розповсюджувати дію пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України на правовідносини, які були припинені (тобто, податкові накладні, складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим. Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08.02.2023). Посилаючись на висновки Верховного Суду у схожих правовідносинах, відповідач наголошує, що ПК України, фактично, розділив розмір фінансової відповідальності за податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних на дві категорії в залежності від норми, якою такий строк був встановлений, а саме: 1) у випадку, якщо до конкретної податкової накладної застосовним є строк її граничної реєстрації, встановлений пунктом 201.10 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної поза таким строком утворює склад правопорушення, за яке передбачена відповідальність пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України; 2) у випадку, якщо до конкретної податкової накладної застосовним є строк її граничної реєстрації, встановлений пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, реєстрація податкової накладної поза таким строком утворює склад правопорушення, за яке передбачена відповідальність пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України. Відповідно до розрахунку, що є додатком до податкового повідомлення-рішення від 19.03.2025 №0/147050409, контролюючим органом встановлено, що платником податків не забезпечено своєчасність реєстрації в ЄРПН 28 ПН/РК. Кількість днів прострочення - від 4 до 202 днів. Розмір застосованих штрафних санкцій становить від 2% до 15% суми ПДВ. Доводи позивача в частині визначення розміру штрафних санкцій є необґрунтованими, оскільки співвідношення розміру штрафних санкцій та кількості днів прострочення реєстрації ПН/РК в ЄРПН відповідає пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
30.07.2025 до суду від представника відповідача надійшло клопотання про витребування доказів на підтвердження своєчасності направлення позивачем податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних/розрахунків коригування, що стали предметом перевірки та відображені в додатку до податкового повідомлення-рішення від 19.03.2025 №0/147050409.
В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що зі змісту позовної заяви вбачається, що в період з 22.11.2023 по 21.06.2024, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» перебувало в категорії «ризикових» платників ПДВ, що означало автоматичне блокування органами ДПС України поданих до реєстрації в ЄРПН будь-яких податкових накладних, що подані платником до реєстрації в ЄРПН. Відповідач звертає увагу, що податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено підлягають реєстрації у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення) тією датою, за якою їх було надіслано до ДПС за умови достатньої реєстраційної суми, визначеної пунктом 200 прим. 1.3 статті 200 прим. 1 ПК України. Разом з цим, з розрахунку до податкового повідомлення-рішення вбачається, що фактична реєстрація податкових накладних, що стали предметом камеральної перевірки, відбулась поза межами встановлених граничних строків такої реєстрації.
Ухвалою суду від 31.07.2025 зобов'язано ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» надати до суду протягом десяти календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали докази на підтвердження своєчасності направлення позивачем податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних/розрахунків коригування, що стали предметом перевірки та відображені в додатку до податкового повідомлення-рішення від 19.03.2025 №0/147050409.
На виконання вимог вказаної ухвали позивачем надано до суду клопотання, в якому зазначено про неможливість подати докази своєчасності направлення податкових накладних/розрахунків коригування. Так, позивач констатує, що факт своєчасного направлення таких податкових накладних/розрахунків коригування у ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» відсутній, оскільки їх реєстрація була здійснена з порушенням встановлених ПК України строків. Причиною затримки реєстрації податкових наданих є той факт, що у відповідний період ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» було віднесене контролюючим органом до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У зв'язку з цим реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування відбувалася в автоматичному режимі з їх зупиненням, що призводило до технічної неможливості зареєструвати такі документи у межах граничних строків, передбачених пунктом 201.10 ПК України. Тобто, в період з 22.11.2023 до 21.06.2024, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» перебувало в категорії «ризикових» платників ПДВ, що означало автоматичне блокування органами ДПС України поданих до реєстрації в ЄРПН будь-яких податкових накладних, які б не подавались платником до реєстрації в ЄРПН. Як слідує із акту перевірки, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» подано до реєстрації в ЄРПН 28 податкових накладних, переважна більшість яких має датою виписки та подання до реєстрації вищевказаний період коли позивач перебував в категорії ризикових платників податків, що свідчить про відсутність будь-якої вини платника безпосередньо у затримці реєстрації податкових накладних в ЄРПН в межах тих порушень ПК України, що вказані в акті перевірки Таким чином, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» не заперечує факт порушення строків реєстрації зазначених документів, затримка реєстрації податкових накладних в ЄРПН мала виключно техніко-процедурний характер та була обумовлена діями контролюючого органу в рамках автоматизованого моніторингу, а не умисним порушенням або бездіяльністю з боку ПП «КТ ТРЕЙДІНГ».
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» зареєстровано як юридична особа, за кодом ЄДРПОУ 45341629, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області; зареєстровано платником ПДВ.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку дотримання ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН.
За результатами проведеної камеральної перевірки відповідачем складено акт від 31.01.2025 №5424/04-36-04-09/45341629 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ПП «КТ ТРЕЙДІНГ», яким встановлено порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН 27 податкових накладних та 1 розрахунку коригування до податкової накладної, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
19.03.2025 ГУ ДПС України у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Н» №0/147050409, яким застосовано до ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» штрафні санкції у розмірі 1 456 383,25 грн за порушення граничних термінів реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної, визначених статтею 201 ПК України.
З розрахунку штрафу, який є додатком до податкового повідомлення-рішення від 19.03.2025 №0/147050409 вбачається, що податковим органом застосовано штрафні санкції у розмірі 1 456 383,25 грн за несвоєчасну реєстрацію 27 податкових накладних та 1 розрахунку коригування до податкової накладної.
Вищевказане податкове повідомлення-рішення оскаржено позивачем до Державної податкової служби України.
Рішенням про результати розгляду скарги Державної податкової служби України від 03.06.2025 №15956/6/99-00-06-03-01-06 залишено без змін спірне податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області, а скаргу - без задоволення.
Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Пункт 201.10 статті 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом
Зважаючи на викладене, положення ПК України закріплюють обов'язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі свого боку, пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі наступних указів Президента України продовжувався та триває досі.
Аналіз норм ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Законом №2876-IX, який набрав чинності 08.02.2023, підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Щодо темпоральних меж застосування зменшених штрафних санкцій, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, суд звертає увагу на таке.
Як було зазначено вище, до набрання чинності Законом № 2876-ІX процедурні вимоги щодо строків реєстрації податкових накладних визначалися приписами пункту 201.10. статті 201 ПК України.
Для податкових накладних (розрахунків коригування), складених із 1 по 15 календарний день місяця, граничним строком реєстрації є останній день цього ж місяця, а для накладних, складених із 16 по останній день місяця, - 15 число наступного місяця. Для зведених податкових накладних і розрахунків коригування граничний строк реєстрації становить 20 календарних днів, відлік яких ведуть від останнього календарного дня місяця складання. Якщо розрахунок коригування складено постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, то його потрібно зареєструвати протягом 15 календарних днів із дати отримання такого розрахунку покупцем.
При недотриманні таких строків пункт 120-1.1. статті 120-1. ПК України встановлює поступове зростання штрафної ставки - від 10 відсотків (за прострочення до 15 днів) до 50 відсотків (за прострочення понад 365 днів) суми податку на додану вартість, зазначеної в протермінованих податкових накладних або розрахунках коригування.
Таким чином, положення пункт 201.10. статті 201 ПК України та пункт 120-1.1. статті 120-1. ПК України перебувають у нерозривній єдності. Такого роду підхід обумовлюється формально-юридичною логікою: приписи пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України мають взаємно відсильні норми одна на одну.
Іншими словами, якщо платник податків перевищує строк реєстрації, установлений пунктом 201.10 статті 201 ПК України, настає передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність у вигляді штрафу залежно від тривалості прострочення.
Закон №2876-IX тимчасово, на період воєнного стану, передбачив інший порядок регулювання строків реєстрації податкових накладних та окрему, зменшену, відповідальність за їх несвоєчасну реєстрацію, доповнивши підрозділ 2 розділу XX ПК України пунктами 89 та 90.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних за процедурними строками, передбаченими пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, визначається приписами пункту 90 цього підрозділу.
Зазначеною нормою передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів".
Аналізуючи зазначені положення, суд доходить висновку, що механіка правового регулювання, яка передбачена у пунктах 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України перебуває у нерозривній єдності. Зокрема, такий висновок підтверджується взаємними відсильними нормами. Понад те, пункт 90 передбачає окремий склад податкового правопорушення, оскільки фінансова відповідальність визначається за порушення процедурних правил сформованих у пункті 89, які не є тотожними за своїм темпоральним змістом приписам пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Щодо темпорального аспекту дії норм пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а також положень пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, суд зазначає таке.
Закон №2876-ІX не визначає прямо, що його приписи поширюють свою дію на відносини, які виникли до набрання ним чинності. Немає застережень у Законі № 2876-ІX, що його положення скасовують чи призупиняють дію положень пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу на період всього воєнного часу.
Отже, юридичну дію порівнюваних положень ПК України за темпоральним критерієм можна поділити на такі періоди:
Перший період - до воєнного стану, а також період воєнного стану до 08.02.2023 (до набрання чинності Закону № 2876-ІX).
Другий період - з 08.02.20023 (після набрання чинності Законом № 2876-ІX) та до закінчення шести місяців після припинення/скасування воєнного стану;
Третій період - після шести місяців після припинення/скасування воєнного стану.
Із зазначених положень податкового законодавства слідує, що у наступних періодах застосуванню підлягають наступні приписи податкового законодавства, в частині процедурного регулювання реєстрації податкових накладних та відповідальності за порушення граничних строків реєстрації таких податкових накладних:
У першому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
У другому періоді - пункти 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
У третьому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
Щодо питання чи можуть мати приписи пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України зворотну дію у часі, суд вказує, що згідно з положеннями частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи".
Тобто, норми Конституції України встановлюють, що нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. При цьому встановлюється два загальні виключення (випадки коли нормативні приписи мають зворотну дію у часі):
- коли нові правила пом'якшують відповідальність особи;
- коли нові правила скасовують відповідальність особи.
Водночас у цьому конкретному випадку мова йде про співставлення приписів: пункту 201.10 статті 201 ПК України і пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу та пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Про зворотну дію в часі приписів пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України можна було б говорити тільки в наступних випадках:
- якщо б це нормативне положення (пункт 90) мало відношення до пункту 201.10 статті 201 ПК України (тобто, якщо б новий припис податкового законодавства санкційного характеру прямо визначав, що він пом'якшує відповідальність за недотримання строків, які закріплені у пункті 201.10 статті 201 ПК України);
- якщо б нові положення податкового законодавства вносили зміни до пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу, при цьому не змінюючи процедурні положення виконання податкового обов'язку з реєстрації податкових накладних (в частині граничних строків);
- якщо б нові положення податкового законодавства прямо передбачали, що їх дія поширюється на відносини, що виникли до моменту набрання ними чинності.
У випадку, що розглядається, вищезазначені умови відсутні.
Правовий механізм аналізованих норм права вказує на те, що пункт 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України визначає відповідальність за недотримання процедурних положень пункту 89 цього підрозділу, тоді як пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу визначає відповідальність за порушення процедурних вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України. Санкційні норми, що діяли "до" та "після" набрання чинності Законом №2876-ІX передбачають відповідальність за нетотожні склади податкових правопорушень.
Отже, положення пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України формують комплексний правовий механізм, який не поширює свою дію на відносини, що мали місце до набрання ними чинності. Зворотна дія у часі положень пункту 89 розділу не є можливою.
Іншими словами, пункт 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України установлює нові (подовжені) строки реєстрації податкових накладних під час воєнного стану та 6 місяців після. Пункт 90 цього підрозділу визначає відповідальність (штрафи) саме за порушення цих нових строків реєстрації (тобто за склад податкового правопорушення, відмінний від «довоєнних» строків пункту 201.10 статті 201 ПК України). З огляду на це можна дійти висновки, що ці норми - пунктів 89 і 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України не замінюють «автоматично» старі положення (пункту 201.10 статті 201 і пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу), а створюють окремий правовий механізм саме для «воєнного» періоду, не маючи зворотної сили щодо подій, які відбулися до набрання чинності Законом № 2876-ІХ.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі №200/4768/23.
В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що:
- у період з 22.11.2023 до 21.06.2024 ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» перебувало в категорії «ризикових» платників ПДВ, що означало автоматичне блокування органами ДПС України поданих до реєстрації в ЄРПН будь-яких податкових накладних, які б не подавались платником до реєстрації в ЄРПН;
- ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» не заперечує факту порушення строків реєстрації ПН/РК, однак затримка реєстрації податкових накладних в ЄРПН мала виключно техніко-процедурний характер та була обумовлена діями контролюючого органу в рамках автоматизованого моніторингу, а не умисним порушенням або бездіяльністю з боку ПП «КТ ТРЕЙДІНГ»;
- станом на день прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
З розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації ПН/РК в ЄРПН вбачається таке:
- ПН від 30.11.2024 №276 зареєстрована в ЄРПН 26.12.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 8; сума податку на додану вартість - 5 833 333,33 грн; розмір штрафу - 2%; сума ШС - 116 666,67 грн;
- ПН від 30.09.2024 №640 зареєстрована в ЄРПН 26.12.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 69; сума податку на додану вартість - 2 770 459,40 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 415 568,91 грн;
- ПН від 31.10.2024 №154 зареєстрована в ЄРПН 26.12.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 38; сума податку на додану вартість - 53 333,33 грн; розмір штрафу - 10%; сума ШС - 5 333,33 грн;
- ПН від 31.10.2024 №153 зареєстрована в ЄРПН 26.12.2024; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 38; сума податку на додану вартість - 5 106 666,67 грн; розмір штрафу - 10%; сума ШС - 510 666,67 грн;
- ПН від 13.12.2024 №204 зареєстрована в ЄРПН 17.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 12; сума податку на додану вартість - 110 010,00 грн; розмір штрафу - 2%; сума ШС - 2 200,20 грн;
- ПН від 31.12.2024 №209 зареєстрована в ЄРПН 22.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 4; сума податку на додану вартість - 282 500,03 грн; розмір штрафу - 2%; сума ШС - 5 650,00 грн;
- ПН від 31.12.2024 №206 зареєстрована в ЄРПН 17.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 12; сума податку на додану вартість - 112 503,56 грн; розмір штрафу - 2%; сума ШС - 2 250,07 грн;
- ПН від 28.06.2024 №894 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 189; сума податку на додану вартість - 209 437,48 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 31 415,62 грн;
- ПН від 28.06.2024 №892 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 189; сума податку на додану вартість - 219 536,26 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 32 930,44 грн;
- ПН від 13.06.2024 №895 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 202; сума податку на додану вартість - 219 996,00 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 32 999,40 грн;
- ПН від 28.06.2024 №891 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 189; сума податку на додану вартість - 224 950,27 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 33 742,54 грн;
- ПН від 13.06.2024 №898 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 202; сума податку на додану вартість - 201 348,53 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 30 202,28 грн;
- ПН від 28.06.2024 №766 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 189; сума податку на додану вартість - 232 883,46 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 34 932,52 грн;
- ПН від 28.06.2024 №889 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 189; сума податку на додану вартість - 202 410,31 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 30 361,55 грн;
- ПН від 28.06.2024 №890 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 189; сума податку на додану вартість - 222 423,74 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 33 363,56 грн;
- ПН від 13.06.2024 №896 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 202; сума податку на додану вартість - 219 589,83 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 32 938,47 грн;
- ПН від 13.06.2024 №897 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 202; сума податку на додану вартість - 213 115,06 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 31 967,26 грн;
- ПН від 28.06.2024 №893 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 189; сума податку на додану вартість - 223 594,93 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 33 539,24 грн;
- ПН від 05.09.2024 №638 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 110; сума податку на додану вартість - 25 438,80 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 3 815,82 грн;
- ПН від 30.11.2024 №275 зареєстрована в ЄРПН 24.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 37; сума податку на додану вартість - 45 761,25 грн; розмір штрафу - 10%; сума ШС - 4 576,13 грн;
- ПН від 22.07.2024 №598 зареєстрована в ЄРПН 24.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 159; сума податку на додану вартість - 61 787,96 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 9 268,19 грн;
- ПН від 24.07.2024 №733 зареєстрована в ЄРПН 24.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 159; сума податку на додану вартість - 13 835,64 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 2 075,35 грн;
- ПН від 22.07.2024 №597 зареєстрована в ЄРПН 24.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 159; сума податку на додану вартість - 62 824,36 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 9 423,65 грн;
- ПН від 12.07.2024 №517 зареєстрована в ЄРПН 24.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 172; сума податку на додану вартість - 13 835,64 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 2 075,35 грн;
- ПН від 25.07.2024 №680 зареєстрована в ЄРПН 24.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 159; сума податку на додану вартість - 38 291,67 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 5 743,75 грн;
- ПН від 10.12.2024 №208 зареєстрована в ЄРПН 23.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 18; сума податку на додану вартість - 8,28 грн; розмір штрафу - 5%; сума ШС - 0,41 грн;
- ПН від 30.09.2024 №639 зареєстрована в ЄРПН 24.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 98; сума податку на додану вартість - 1 654,52 грн; розмір штрафу - 15%; сума ШС - 248,18 грн.
З наданого розрахунку вбачається, що податкові накладні складено у 2024 році (тобто, у період дії Закону №2876-ІХ).
Позивач звертає увагу, що у період з 22.11.2023 до 21.06.2024 ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» перебувало в категорії «ризикових» платників ПДВ, що означало автоматичне блокування органами ДПС України поданих до реєстрації в ЄРПН будь-яких податкових накладних, які б не подавались платником до реєстрації в ЄРПН. ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» не заперечує факту порушення строків реєстрації ПН/РК, однак затримка реєстрації податкових накладних в ЄРПН мала виключно техніко-процедурний характер та була обумовлена діями контролюючого органу в рамках автоматизованого моніторингу, а не умисним порушенням або бездіяльністю з боку ПП «КТ ТРЕЙДІНГ».
З цього приводу суд зазначає таке.
Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (пункт 1 Порядку №1165).
Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів “б» і “в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу).
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Пунктом 10 Порядку №1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Позивач зазначає, що в період з 22.11.2023 до 21.06.2024 ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» перебувало в категорії «ризикових» платників ПДВ, що означало автоматичне блокування органами ДПС України поданих до реєстрації в ЄРПН будь-яких податкових накладних, які б не подавались платником до реєстрації в ЄРПН. Як слідує із акту перевірки, ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» подано до реєстрації в ЄРПН 28 податкових накладних, переважна більшість яких має датою виписки та подання до реєстрації вищевказаний період, що свідчить про відсутність будь-якої вини платника безпосередньо у затримці реєстрації податкових накладних в ЄРПН в межах тих порушень ПК України, що вказані в акті перевірки.
Втім, матеріали справи містять копії рішень від 31.01.2023 №5381, від 15.09.2023 №52540, від 30.10.2023 №59088, від 22.11.2023 №63137, від 06.12.2023 №65955, від 15.12.2023 №55040 про відповідність платника податку ПП «ТРАНСЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ» (код ЄДРПОУ: 44786357) критеріям ризиковості платника податку.
Вказані рішення не стосуються позивача у цій справі - ПП «КТ ТРЕЙДІНГ».
Матеріали справи містять копію рішення контролюючого органу від 22.11.2024 №64848, яким ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» визнано таким, що не відповідає критеріям ризиковості платника податку.
Отже, частина податкових накладних складена у період перебування ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» у статусі «ризикового» платника податків.
Суд звертає увагу, що згідно з абзацом 6-1. у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, поданих платником податку для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку, або прийняття комісією центрального рівня рішення про задоволення скарги та скасування рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, наступного робочого дня після дати прийняття такого рішення підлягають автоматичній реєстрації податкові накладні/розрахунки коригування, якщо одночасно виконуються такі умови:
реєстрацію таких податкових накладних/розрахунків коригування зупинено на підставі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з рішеннями, прийнятими починаючи з дати останнього включення платника податку в перелік платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, до дати подання інформації та копій документів, за результатами розгляду яких прийняте рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника податку;
дата подання для реєстрації в Реєстрі таких податкових накладних/розрахунків коригування припадає на період, що не перевищує 180 днів до дати подання інформації та копій документів, за результатами розгляду яких прийняте рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника податку або рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, якщо щодо такого рішення комісією центрального рівня задоволено скаргу та скасовано рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
на початок операційного дня, протягом якого здійснюється така автоматична реєстрація в Реєстрі, операції в таких податкових накладних/розрахунках коригування не відповідають критеріям ризиковості здійснення операцій згідно з додатком 3, за винятком податкових накладних/розрахунків коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія платника податку на додану вартість, згідно з додатком 2;
на початок операційного дня, протягом якого здійснюється така автоматична реєстрація в Реєстрі, стосовно платника податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, прийнятих для реєстрації в Реєстрі, у кожному з шести останніх послідовних календарних місяців, що передують місяцю подання інформації та копій документів, поданих платником податку для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку, у місяці, у якому подано таку інформацію та копії документів, та в місяці, у якому здійснюється така автоматична реєстрація, не перевищує значення показника Рмакс для кожного із зазначених місяців;
щодо таких податкових накладних/розрахунків коригування платника податку комісією регіонального рівня не прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520;
у день такої автоматичної реєстрації в Реєстрі наявна сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати такі податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 або 200-1.9 статті 200-1 Кодексу.
Таким чином, у випадку, якщо платник податків своєчасно направляв на реєстрацію ПН/РК до ЄРПН, проте така реєстрація була зупинена у зв'язку присвоєння таким операціям статусу ризикових, за наявності рішення контролюючого органу про скасування такого статусу ПН/РК реєструються системою датою подання їх на реєстрацію.
Позивач не заперечує, що реєстрація податкових накладних відбулась поза межами встановленого терміну.
Суд також звертає увагу на правову позицію Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладену у постанові від 27.03.2025 у справі №320/5033/23 про те, що наявність рішення про відповідність підприємства критеріям ризиковості платника податку є лише підставою для зупинення реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених таким платником, однак не свідчить про неможливість здійснення реєстрації податкових накладних як таких.
Отже, суд дійшов висновку, що сам факт присвоєння платнику податку статусу ризикового не унеможливлював своєчасну реєстрацію податкових накладних, а лише міг бути підставою для тимчасового зупинення такої реєстрації.
За відсутності доказів існування об'єктивних перешкод чи непереборної сили, які б унеможливили виконання податкового обов'язку, посилання позивача на неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних у зв'язку зі статусом ризиковості є необґрунтованими.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних стала наслідком бездіяльності позивача, а не впливу контролюючого органу.
Також, контролюючим органом нараховані штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування від 06.11.2024 №28, який зареєстрований в ЄРПН 17.01.2025; кількість днів порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН - 55; сума податку на додану вартість - -24 276,93 грн; розмір штрафу - 10%; сума ШС - 2 427,69 грн.
Абзацом першим пункту 192.1 статті 192 ПК України передбачено якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Абзац третій пункту 192.1 статті 192 ПК України визначає, що розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
- отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Згідно з абзацом 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, що надсилається протягом операційного дня (абзаци 4, 5 пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац 9 пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (абзац 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2876-ІХ передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Тобто, пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2876-ІХ введено відмінні від пункту 201.10 статті 201 ПК України граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в ЄРПН, які підлягають застосуванню до тих правовідносин, котрі виникли у часі після набрання законної сили нормами Закону №2876-ІХ.
Таким чином, до 07.02.2023 граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних визначалися пунктом 201.10 статті 201 ПК України, а з 08.02.2023 граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних визначаються пунктом 89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону №2876-ІХ.
На переконання контролюючого органу в цій справі позивачем проведено реєстрацію розрахунку коригування від 06.11.2024 №28 поза межами строків, встановлених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що ним не порушено термін реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН від 06.11.2024 №28 з підстав, зазначених вище - перебування ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» у статусі «ризикового» платника податку.
Як було констатовано судом, факт присвоєння платнику податку статусу ризикового не унеможливлював своєчасну реєстрацію податкових накладних (розрахунку коригування), а лише міг бути підставою для тимчасового зупинення такої реєстрації.
Суд зазначає, що строки реєстрації розрахунку коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику обраховуються інакше, а ніж інші, строк для такої реєстрації обраховується від дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), а не від складання такого розрахунку.
Для визначення факту порушення граничного строку реєстрації розрахунку коригування, який передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг постачальнику, ключовим є встановлення дати отримання такого розрахунку коригування покупцем. Саме з цієї дати, відповідно до положень Закону №2876-ІХ, розпочинається відлік 18 календарних днів, протягом яких розрахунок коригування має бути зареєстрований в ЄРПН.
Оскільки позивач не надав доказів дати отримання розрахунку коригування від постачальника та при цьому підтвердив факт його несвоєчасної реєстрації, суд приходить до висновку, що порушення строків реєстрації розрахунку коригування має місце та не спростоване жодними належними доказами з боку позивача.
Щодо посилань ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» на те, що контролюючим органом підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, суд зазначає, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області під час винесення спірного податкового повідомлення-рішення застосовано саме положення пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, оскільки податкові накладні та розрахунок коригування складені у період дії Закону №2876-ІХ.
З розрахунку штрафу до спірного податкового повідомлення-рішення вбачається, що кількість днів порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування становить від 4 до 202 днів, а відповідні штрафи визначені у межах від 2% до 15% суми ПДВ, що відповідає вимогам пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Тобто, під час визначення суми штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію ПП «КТ ТРЕЙДІНГ» податкових накладних/розрахунку коригування ГУ ДПС у Дніпропетровській області застосовано положення пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Отже, контролюючим органом правомірно застосовано передбачені законодавством штрафні санкції, а доводи позивача щодо їх неправильного застосування не знайшли підтвердження.
Відповідно до приписів статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Застосовуючи сформовані у цій справі висновки та враховуючи фактичні обставини, суд дійшов висновку, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області належним чином визначило розміри штрафних санкцій, коректно диференціювавши податкові накладні залежно від того, коли саме відбулось порушення граничних строків реєстрації.
Тому, спірне податкове повідомлення-рішення є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи відмову в задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позову Приватного підприємства «КТ ТРЕЙДІНГ» (адреса: вул. Лазаряна, 22, м. Дніпро, 49010; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 45341629) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (адреса: вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005; реєстраційний ідентифікаційний код ВП в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар