Ухвала від 19.11.2025 по справі 761/45639/25

Справа № 761/45639/25

Провадження № 1-кс/761/29010/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки УкраїниОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в межах досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 72022000320000030 від 04.11.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 204 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки УкраїниОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ).

Клопотання мотивовано тим, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72022000320000030 від 04.11.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 204 КК України.

Відповідно до матеріалів встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснюють протиправну діяльність у сфері незаконного виготовлення, зберігання, транспортування та збуту підакцизних товарів (дизельне пальне та бензин), які офіційно реалізовуються під виглядом паливних компонентів (сировина вуглеводна, абсорбент) шляхом використання обладнання, що забезпечує масове виробництво таких товарів.

Невстановлені особи використовують ряд підконтрольних підприємств, зокрема, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (стара назва - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », код НОМЕР_6 ), ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ) які на власних (орендованих) виробничих потужностях, здійснюють незаконне виробництво та переробку підакцизних товарів (паливно-мастильних матеріалів), з метою їх подальшої реалізації тіньовим шляхом, за готівковий рахунок на підприємства агропромислового комплексу та тіньові автозаправні комплекси, без відображення в податкових та бухгалтерських обліках, чим ухилились від сплати акцизного податку в особливо великих розмірах.

Так, за наявними даними, на нафтопереробних потужностях, які перебувають у користуванні підприємства зареєстрованого на території Сумської області - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ) групою осіб здійснюється незаконне виготовлення дизельного палива та бензину без відповідних на те дозвільних документів.

Відповідно до матеріалів співробітників Управління СБУ в Сумській області встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в період з 1 жовтня по 01 листопада 2022 року виготовлено 1 239,98 тон дизельного палива та бензину на загальну суму 59 млн. грн., яке в подальшому реалізували під виглядом паливних компонентів (сировина вуглеводнева, абсорбент) зацікавленим суб'єктам господарської діяльності.

Згідно висновку аналітичного дослідження від 13.01.2023 складеного співробітниками Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ встановлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » здійснюють реалізацію підакцизних товарів під виглядом декларування газового стабільного та абсорбенту газоконденсатного, чим порушують п.п. 14.1.145, 14.1.141-1 п. 14.1 ст. 14, п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України, що призвело до ухилення від сплати акцизного податку в сумі 10 млн. грн.

Крім того, відповідно до вищевказаного аналітичного дослідження встановлено, що IP - адреси, які використовуються для реєстрації податкових накладних наступні підприємства, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » спільні. Наведені обставини вказуються на пов'язаність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та підконтрольність одним і тим особам.

Встановлено, що в період 01 жовтня по 01 листопада 2022 року на виробничих потужностях ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » переробку сировини здійснюють наступні підприємства, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (стара назва - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », код НОМЕР_6 ), ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ).

Також, відповідно до висновку аналітичного дослідження від 11.04.2023 № 16/18-28-08-11/38288766 складеного співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_10 встановлено, що у разі доведення, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснювали переробку давальницької сировини та незаконно виготовлюють підакцизні товари то сума ненарахувань та несплати акцизного податку складає 8,6 млн. грн.

Разом з цим, механізм протиправної діяльності полягає також у тому, що вищезазначені службові особи використовуються нафтопереробні потужності, які перебувають у користуванні та власності ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (стара назва - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », код НОМЕР_6 ), ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ), які фактично виготовляють дизельне пальне та бензин, яке офіційно реалізують під виглядом паливних компонентів (сировина вуглеводнева, абсорбент тощо) тим самим ухиляючись від сплати акцизного податку.

З метою встановлення фактичних обставин відображення у податковій звітності вказаного товариства проведених операцій, осіб, які подавали податкову звітність необхідно вилучити документи податкової звітності ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (стара назва - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », код НОМЕР_6 ), ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 ).

Детектив у клопотанні зазначає, що інформація та документи містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема про осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення та фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а тому вказані документи є доказами в розумінні статей 84, 99 КПК України. Іншим способом довести обставини та факти проведення фінансово-господарських операцій, окрім як шляхом отримання доступу до відповідної інформації стосовно ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (стара назва - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », код НОМЕР_6 ), ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ) неможливо, оскільки саме ІНФОРМАЦІЯ_11 є володільцем такої інформації та документів, у зв'язку з чим подається дане клопотання.

Детектив в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Подав слідчому судді заяву, в якій клопотання підтримав, просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходиться речі і документи, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку, що воно підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).

Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).

Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання детектива, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72022000320000030 від 04.11.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 204 КК України.

Враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення за яким відкрите кримінальне провадження та в межах якого подано вказане клопотання, обставини, встановлені під час досудового розслідування даного кримінального провадження, наведені у клопотанні детектива, слідчий суддя вважає, що вказані детективом у клопотанні документи, мають значення для кримінального провадження, які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину.

Разом з тим, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання в частині не конкретизованого переліку документів, до яких необхідно надати тимчасовий доступ, оскільки відсутність конкретизації документів є порушенням вимог, визначених КПК України до зазначеного заходу забезпечення кримінального провадження.

Окрім того, слідчий суддя не вбачає підстав для надання дозволу на тимчасовий доступ до інформації стосовно інших СГД та ФОП, які протягом 01.01.2018 по даний час здають (здавали) податкову звітність до органів ДПС з ІР - адрес та електронних поштових адрес ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (стара назва - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », код НОМЕР_6 ), ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ), оскільки детективом не доведено наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

При цьому, слідчий суддя беручи до уваги відомості, які містяться в матеріалах клопотання вважає, що надання тимчасового доступу за період часу з 01.01.2022р. по 31.12.2022р. буде достатнім для досягнення мети вказаного тимчасового доступу.

З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню частково.

Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити частково.

Надати дозвіл слідчим у кримінальному провадженні - детективам (старшим детективам) Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ,ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ) з можливістю вилучення копій документів (в електронному та паперовому вигляді) стосовно ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (стара назва - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », код НОМЕР_6 ), ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ) за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, а саме:

-картки платників податків з відомостями про засновників та директорів товариств, банківськими рахунками, декларацій з податку на додану вартість з додатками до них, декларації з податку на прибуток з додатками до них, податкові розрахунки сум доходів, нарахованих (сплачених) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (податкових звітів форми 1-ДФ із зазначенням прізвищ, ім'я та батькові працівників та податкової звітності розрахунків із юридичними особами із зазначенням їх назви та ЄДРПОУ, періоду нарахування та сплати доходів), реєстри податкових накладних з номенклатурою товарів;

-копії актів, довідок, аналітичних досліджень та податкову інформацію щодо проведення/отримання камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних), фактичних перевірок, зустрічних звірок (неможливість проведення зустрічних звірок), аналітичних досліджень, висновків щодо встановлених порушень, донарахованих та сплачених сум, результати їх оскарження, інформацію про передачу їх до правоохоронних органів, відомості про працівників, які здійснювали такі перевірки;

-податкові повідомлення - рішення, які винесені на підставі актів перевірок;

-копії первинних документів, на підставі яких проведено та складено акти податкових перевірок;

-копії документів та відомостей щодо блокування/розблокування податкових накладних виписаних/зареєстрованих вищезазначеними підприємствами;

-заперечення та пояснення до актів податкових перевірок, судові рішення, інформацію про сплату згідно винесених податкових-повідомлень рішень;

-договори про визнання електронних документів;

-реєстраційні (податкові) справи.

-IP-адреси, з яких здійснювалася подача податкової звітності.

В іншій частині вимог клопотання відмовити.

Строк дії ухвали становить два місяці з дня її проголошення.

Роз'яснити особі у володінні якої знаходяться документи, що у відповідності до ч.1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1