Ухвала від 19.11.2025 по справі 761/45634/25

Справа № 761/45634/25

Провадження № 1-кс/761/29007/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки УкраїниОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в межах досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 72022000320000030 від 04.11.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 204 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки УкраїниОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у оператора мобільного зв'язку ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

Клопотання мотивовано тим, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72022000320000030 від 04.11.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 204 КК України.

Відповідно до матеріалів встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснюють протиправну діяльність у сфері незаконного виготовлення, зберігання, транспортування та збуту підакцизних товарів (дизельне пальне та бензин), які офіційно реалізовуються під виглядом паливних компонентів (сировина вуглеводна, абсорбент) шляхом використання обладнання, що забезпечує масове виробництво таких товарів.

Невстановлені особи використовують ряд підконтрольних підприємств, зокрема, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (стара назва - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », код НОМЕР_6 ), ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ) які на власних (орендованих) виробничих потужностях, здійснюють незаконне виробництво та переробку підакцизних товарів (паливно-мастильних матеріалів), з метою їх подальшої реалізації тіньовим шляхом, за готівковий рахунок на підприємства агропромислового комплексу та тіньові автозаправні комплекси, без відображення в податкових та бухгалтерських обліках, чим ухилились від сплати акцизного податку в особливо великих розмірах.

Так, за наявними даними, на нафтопереробних потужностях, які перебувають у користуванні підприємства зареєстрованого на території Сумської області - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ) групою осіб здійснюється незаконне виготовлення дизельного палива та бензину без відповідних на те дозвільних документів.

Відповідно до матеріалів співробітників Управління СБУ в Сумській області встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в період з 1 жовтня по 01 листопада 2022 року виготовлено 1 239,98 тон дизельного палива та бензину на загальну суму 59 млн. грн., яке в подальшому реалізували під виглядом паливних компонентів (сировина вуглеводнева, абсорбент) зацікавленим суб'єктам господарської діяльності.

Згідно висновку аналітичного дослідження від 13.01.2023 складеного співробітниками Департаменту аналізу інформації та управління ризиками БЕБ встановлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » здійснюють реалізацію підакцизних товарів під виглядом декларування газового стабільного та абсорбенту газоконденсатного, чим порушують п.п. 14.1.145, 14.1.141-1 п. 14.1 ст. 14, п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України, що призвело до ухилення від сплати акцизного податку в сумі 10 млн. грн.

Крім того, відповідно до вищевказаного аналітичного дослідження встановлено, що IP - адреси, які використовуються для реєстрації податкових накладних наступні підприємства, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » спільні. Наведені обставини вказуються на пов'язаність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та підконтрольність одним і тим особам.

Встановлено, що в період 01 жовтня по 01 листопада 2022 року на виробничих потужностях ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » переробку сировини здійснюють наступні підприємства, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (стара назва - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », код НОМЕР_6 ), ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ).

Також, відповідно до висновку аналітичного дослідження від 11.04.2023 № 16/18-28-08-11/38288766 складеного співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_10 встановлено, що у разі доведення, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснювали переробку давальницької сировини та незаконно виготовлюють підакцизні товари то сума ненарахувань та несплати акцизного податку складає 8,6 млн. грн.

Разом з цим, механізм протиправної діяльності полягає також у тому, що вищезазначені службові особи використовуються нафтопереробні потужності, які перебувають у користуванні та власності ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (стара назва - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », код НОМЕР_6 ), ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ), які фактично виготовляють дизельне пальне та бензин, яке офіційно реалізують під виглядом паливних компонентів (сировина вуглеводнева, абсорбент тощо) тим самим ухиляючись від сплати акцизного податку.

Також досудовим розслідуванням встановлено, що до вищезазначеної схеми незаконного виробництва підакцизних товарів та подальшої їх реалізації причетний наступний громадяни, а саме: ОСОБА_6 , користується мобільним телефоном НОМЕР_11 .

Детектив у клопотанні зазначає, що з метою швидкого, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та прийняття законного процесуального рішення в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки, а також з метою встановлення адрес, які використовуються у незаконній діяльності, маршрутів, речей, предметів та документів, які можуть слугувати доказами протизаконної діяльності, а також встановлення кола осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, і містять інформацію про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, а саме в ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ) по телефонному номеру НОМЕР_11 , що надається на умовах контрактного сервісу чи передплаченого сервісу на електронних та паперових носіях із зазначенням базових станцій ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_1 ), із обов'язковою прив'язкою до місцевості, в зоні якої вони знаходились на момент сеансів зв'язку та із зазначенням ІМЕІ телефонів, з яких були зроблені дані дзвінки, та документи щодо укладення договорів на контрактній основі зазначених абонентів (з додатками).

Детектив в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Подав слідчому судді заяву, в якій клопотання підтримав, просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).

Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).

Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання детектива, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72022000320000030 від 04.11.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 204 КК України.

Як підставу для задоволення клопотання, детектив зазначає, що одержати в інший спосіб відомості та інформацію, які містить охоронювану законом таємницю, в межах досудового розслідування неможливо, так само і отримати до неї доступ по телекомунікаційним послугам.

Разом з тим, враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення за яким відкрите кримінальне провадження та в межах якого подано вказане клопотання, обставини, встановлені під час досудового розслідування даного кримінального провадження, наведені у клопотанні детектива та беручи до уваги додані до клопотання документи, слідчий суддя вважає, що в даному випадку детективом не зазначено обставин, які б свідчили про неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Таким чином, слідчий суддя не знаходить підстав для задоволення клопотання.

Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки УкраїниОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в межах досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 72022000320000030 від 04.11.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 204 КК України - відмовити.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1