Справа №760/26871/24 3/760/1187/25
27 червня 2025 року суддя Солом'янського районного суду міста Києва Ішуніна Л. М., за участю представника Київської митниці - Келеберденка В. В., захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Токовенка О. В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника ТОВ «ТД.ЛАРКАС» (код ЄДРПОУ 45075563, адреса: 51927, Дніпропетровська обл., місто Кам'янське, вул. Коновалова Сержанта, будинок 25 В), РНОКПП НОМЕР_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 483 МК України,
До Солом'янського районного суду міста Києва від Київської митниці надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 за ознаками порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 483 МК України.
Відповідно до протоколу про порушення митних правил від 23 вересня 2024 року № 0805/10000/24 05 вересня 2023 року в зоні діяльності Одеської митниці (п/п «Старокозаче - Тудора») із території Італії через митний кордон України у транспортному засобі із р.н.з. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 на адресу ТОВ «ТД.ЛАРКАС» (код ЄДРПОУ 45075563) переміщено товари «засоби для догляду за волоссям у асортименті, рекламна продукція, мисочки для розчинення косметичних засобів, пензлик для нанесення косметики», у кількості 371 місце, загальною вагою брутто 16406,408 кг, нетто 15 850,08 кг.
Переміщення вказаних товарів через митний кордон України здійснено за попередньою митною декларацією від 05 вересня 2023 року № 23UA100000791625U8 на підставі товаросупровідних документів: книжки МДП (Carnet TIR) № ХК68689170, CMR від 01 вересня 2023 року № 0109 та інвойсу від 01 вересня 2023 року № Af-010923-2/LR.
Згідно з товаросупровідними документами відправником товарів виступала компанія «4 LOGISTICS SRL» (Stazione Prosecco 2634010 Sgonico, Italy).
Відповідно до CMR від 01 вересня 2023 року № 0109, складеної в місті SGONICO, місцем завантаження вантажу зазначено - SGONICO, Італія.
Після прибуття в зону діяльності Київської митниці зазначені товари були заявлені до митного оформлення декларантом ТОВ «ТД.ЛАРКАС» ОСОБА_1 у відділі митного оформлення № 1 митного поста «Західний» за електронною митною декларацією типу ІМ40ДЕ № UA100100/2023/444234 (MRN 23UA100100444234U0) від 08 вересня 2023 року.
Разом із вказаною митною декларацією та товаросупровідними документами до Київської митниці в електронному вигляді був наданий зовнішньоекономічний договір від 08 серпня 2023 року № 0823LARAFIN, укладений між компанією-продавцем «AFINTRADE sp. 2 0.0.» (Польща) та покупцем ТОВ «ТД.ЛАРКАС» в особі директора ОСОБА_1 , а також інші необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 вищевказаної митної декларації.
Згідно з інвойсом від 01 вересня 2023 року № AF-010923-2/LR, виставленим компанією «AFINTRADE sp. 2 0.0.» (Польща) до ТОВ «ТД.ЛАРКАС», вартість переміщених вищезазначених товарів становить 45 530,02 доларів США (USD), що згідно курсу НБУ на дату переміщення через митний кордон України (05 вересня 2023 року) (1 USD = 36,5686 грн) становить 1 664 969,09 грн.
На підтвердження митної вартості товарів, під час митного оформлення вказаного вантажу копії експортних митних декларацій країн відправлення/експорту не надавались.
Державною митною службою України з метою перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при переміщенні на митну територію України товарів в асортименті, в тому числі транспортним засобом з реєстраційними номерами НОМЕР_2 / НОМЕР_3 (Carnet TIR № ХК68689170, декларація TIR № 23ITQ3J080001140110), отримувачем яких було заявлено ТОВ «ТД.ЛАРКАС»
(код ЄДРПОУ 45075563) направлений запит до митних органів Італійської Республіки.
19 грудня 2023 року до Київської митниці надійшла відповідь митних органів Італійської Республіки, в якій вони повідомили, що для декларації TIR № 231Q3J0800011401Т0 були видані документи MRN, перелічені в доданому файлі Ехсе1.
Так, відповідно до декларації TIR № 23ITQ3.5080001140110 в транспортному засобі з р.н.з. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 на підставі Carnet TIR № ХК68689170 з території Італії вивезені збірні вантажі загальною вагою брутто 16406,408 кг відправником яких зазначено компанію «ELEN- LUX-FIVE SRL» (AUTOPORTO FERNETTI S/N, 34016 MONRUPINO, Італія), одержувачем «DESTINARI VARI» (ODESSA/KIEV) / «Різні отримувачі» (Одеса/ Київ).
Товари, вивезені за MRN TIR № 23ITQ3J0800011401T0, попередньо були оформлені митними органами Італії, Швейцарії та Словенії за наступними митними деклараціями: № № 231TQ3J010042603E1, 231TQ3J010042604E0, 231TQ3J010042605E0, 231TQ3J010042606E9. 23CH00000312746050, 23S1001913112394J2, 23S1001913112536J8.
Зважаючи на інформацію, отриману від митних органів Італії, з метою встановлення повних відомостей про вантаж, переміщений через митний кордон України на підставі Carnet TIR № ХК68689170, Державною митною службою України направлені запити до відповідних митних органів іноземних держав.
28 березня 2024 року до Київської митниці надійшла відповідь митних органів Румунії (країна транзиту), якою підтверджено інформацію, що вищевказані товари
переміщувалися до кордону ЄС на підставі транзитної митної декларацій типу TIR № 23ТQ3J0800011401T0 та Carnet TIR (книжка МДП) № ХК68689170.
05 червня 2024 року до Київської митниці надійшла відповідь митних органів Республіки Словенії, в якій вони надали роздруківки митних декларацій типу Т1 № №23S1001913112394J2, 23S100191311253638 та рахунків (інвойсів), СМR на
підставі яких оформлені вказані декларації.
Відповідно до зазначених декларацій та інвойсів в митному режимі транзиту із території Словенії в Україну відправлено:
- за MRN 2351001913112394J2 на підставі інвойсів від 16 серпня 2023 року № № 1C00025900/26, 1000025901, 1C00025902, 1C00025903, 1C00025904, 1C00025905, 1C00025906, 1C00025907, 1С00025908, 1C00025909, 1C00025910, 1C00025911, 1C00025912, TC00025913, 1C00025914 компанією «Elemis Limited» (Великобританія) на адресу «LLC Myskinpro Company» (ТОВ «Мискінпро Компані», м. Київ) товари «косметичні продукти» вагою брутто 5 727 кг, вартістю 227 888,56 євро;
- за MRN 35100191311253638 на підставі інвойсу від 09 серпня 2023 року № 539/23 компанією «Renew Cosmetics» (Ізраїль) на адресу «Renew Ukraine» («Ренью Україна», м. Київ) товари «косметичні продукти» вагою брутто 6 504 кг, вартістю 165 525,32 дол. США.
На підставі інформації, наданої митними органами Республіки Словенія, встановлено ланцюг переміщення товарів загальною вагою брутто 12 231 кг, оформлених за митними деклараціями № № 235100191311239412, 2351001913112536/8, та інформацію про їх вартість 227 888,56 євро, 165 525,32 дол. США, які є частиною товарів (із загальної кількості вагою брутто 16 406,408 кг), відправлених із Італійської Республіки до України за Carnet TIR (книжкою МДП) № ХК68689170.
При цьому, відомості щодо відправника, одержувача, найменування та вартості зазначених товарів, що містяться в документах, отриманих від митних органів Італії, не відповідають відомостям, вказаним у документах, поданих ТОВ «ТД.ЛАРКАС» при митному контролі та оформленні товарів в Україні за митною декларацією № 23UA10010044423410.
Таким чином, за результатами вивчення всіх вищевказаних документів встановлено, що товари у асортименті загальною вагою брутто 12 231 кг, вартістю 227 888,56 євро та 165 525,32 дол. США, що згідно з курсом НБУ на дату переміщення через митний кордон України (05 вересня 2023 року) (1 EUR - 39,4977 грн, 1 USD - 36,5686 грн) становить 15 054 103,20 грн, були переміщені через митний кордон України у складі консолідованого вантажу за Carnet TIR (книжкою МДП) № ХК68689170, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товарів та відомості, необхідні для визначення їх митної вартості.
Згідно з обліковою карткою суб'єкта ЗЕД № 141/2023/8871 керівником
ТОВ «ТД.ЛАРКАС» (код ЄДРПОУ 45075563) є громадянка ОСОБА_1 (код ДРФО НОМЕР_1 ), яка обіймаючи зазначену посаду, відповідала за фінансово-господарську діяльність підприємства та була зобов'язана забезпечити надання до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.
Отже, в діях громадянки України ОСОБА_1 - керівника ТОВ «ТД.ЛАРКАС» наявні ознаки порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 483 Митного кодексу України.
В судовому засіданні представник Київської митниці підтримав позицію митного органу та обставини викладені в протоколі про порушення митних правил та просив притягнути громадянку України ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митних правил, встановлених МК України.
Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_2 , в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження на підставі пункту 8 частини першої статті 247 КУпАП, посилаючись на те, що у провадженні Солом'янського районного суду міста Києва вже перебуває справа № 760/12542/24 про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 за ознаками порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 483 МК України. Зокрема, протокол про порушення митних правил № 0805/10000/24 від 23 вересня 2024 року (справа № 760/26871/24) та протокол про порушення митних правил № 0409/10000/24 від 13 травня 2024 року (справа № 760/12542/24) складені за одним і тим самим митним оформленням товару. Враховуючи, що особа не може бути двічі притягнута до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, просив задовольнити зазначене клопотання.
Крім того, представник заперечував проти протоколу у зв'язку з відсутністю в діях громадянки України ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 МК Укрїни, посилаючись на те, що в діях останньої відсутні ознаки порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 483 МК України, з огляду на наступне.
Митним органом підтверджено та у протоколі зазначено, що до митної декларації надавались первинні документи, які були подані відповідно до статті 335 МК України. Відомостей про те, що контракт між ТОВ «ТД.ЛАРКАС» з нерезидентом та первинні документи є підробленими або такими, що містять недостовірну інформацію щодо ваги або вартості товару, отримувача, відправника у матеріалах про притягнення до адміністративної відповідальності не міститься. Жодна сторона, яка приймала участь у виконанні контракту як продавець, відправник, перевізник та покупець, із наданих до митниці документів, не заявила про відображення в будь-яких із вищезазначених документах недостовірних відомостей, їх викривлення або відсутність контракту на поставку товару ТОВ «ТД.ЛАРКАС». Крім того, у матеріалах справи, окрім вищенаведених відповідей митних органів з інших країн, відсутні будь-які запити на адресу компаній, що були зазначені як отримувачі товару на території України, щодо підтвердження направлення на їх адресу вказаних товарів, їх оплату та наявність контракту на поставку, а також будь-яких претензій щодо неотримання за вказаними документами товарів, які відправлялись відповідно до наданої митними органами інших країн інформації.
Також, митним органом не вчинено жодних дій щодо проведення перевірки за вищевказаними деклараціями, що свідчить про те, що на момент переміщення через митний кордон України жодних підозр щодо наявності порушень та невідповідностей поданим документам не було.
Окрім того, товар зазначений у декларації, поданій ОСОБА_1 та інвойсу до неї був випущений у вільний обіг на митній території України. За умовами контракту було перераховано кошти продавцю «AFINTRADE sp. z o.o.» (Польща) за поставку такого товару у відповідності до ціни, зазначеної в митних деклараціях, зокрема, 22 квітня 2024 року ТОВ «ТД.ЛАРКАС» було перераховано 45 530,02 дол. США, що підтверджується SWIFT-переказом.
До того ж, ТОВ «ТД.ЛАРКАС» сплачено повністю митні платежі із загальної суми, заявленої в митних деклараціях в значно більшому розмірі, ніж зазначено митним органом в протоколі, а матеріали справи не місять відомостей, що наявні будь-які збитки, тому в силу положень статті 268 МК України, зазначене не може бути підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Крім того, після отримання відповідей від іноземних митних органів, відповідно до норм чинного законодавства митний орган повинен був провести документальну невиїзну перевірку, однак доказів того, що така перевірка була проведена матеріали справи не містять та суду надано не було.
Окрім того, листи митних органів Республіки Словенії та Республіки Італія, а також долучені до них документи, не можуть бути належними та допустимими доказами вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил, оскільки митним органом не надано суду офіційного перекладу таких листів та долучених до них документів.
Враховуючи вищевикладене, наведені митним органом відомості та докази є такими, що викликають сумніви та не доводять наявність об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення в діях ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення представника Київської митниці, захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - Токовенка О. В., дослідивши матеріали справи та долучені докази, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до частини першої статті 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Статтею 486 МК України передбачено, що завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог Закону.
Згідно з частиною 1 статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до статті 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
З аналізу вказаних правових норм статей 458 та 487 МК України, а також статей 2, 9, 11 КУпАП підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак суб'єктивної та об'єктивної сторони складу правопорушення.
Усі вказані елементи складу адміністративного правопорушення є неподільним цілим. Наявність цих елементів обов'язкова для кваліфікації конкретного діяння, як адміністративного проступку. Якщо, хоча б один з них відсутній, або не відповідає вимогам, що передбачені відповідною статтею глави 68 МК України, вказане діяння не є порушенням митних правил.
Суд установив, що 23 вересня 2024 року головним державним інспектором оперативного відділу № 1 управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Київської митниці Бутаковою Т. В. складено відносно громадянки України ОСОБА_1 протокол № 0805/10000/24 про порушення митних правил за частиною першою статті 483 МК України.
На думку представника митного органу, в діях керівника ТОВ «ТД.ЛАРКАС» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 483 МК України, а саме, переміщення товарів в асортименті загальною вагою брутто 12 231 кг, вартістю 227 888,56 євро та 165 525,32 дол. США, що згідно з курсом НБУ на дату переміщення через митний кордон України (05 вересня 2023 року) (1 EUR - 39,4977 грн, 1 USD - 36,5686 грн) становить 15 054 103,20 грн, через митний кордон України у складі консолідованого вантажу за Carnet TIR (книжкою МДП) № ХК68689170, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх відправника та одержувача, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товарів згідно з УКТ ЗЕД та їх митної вартості.
Диспозицією частини першої статті 483 МК України передбачено порушення митних правил, яке полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Об'єктивною стороною порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 483 МК України, - є дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто є активна поведінка (вчинок) особи.
Суб'єктивна сторона вказаного адміністративного правопорушення, характеризується лише умисною формою вини.
Таким чином, обов'язковою кваліфікуючою ознакою складу даного адміністративного правопорушення є умисел на його вчинення.
Згідно зі статтею 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.
Склад правопорушення є єдиною та головною підставою для юридичної відповідальності.
Згідно з пунктом 5 частиною другою статті 265 МК України декларант може здійснювати декларування товарів самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.
Відповідно до частини першої статті 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Відповідно до частин першої та сьомої статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідченні електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої особи. Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Частиною першою статті 483 МК України як спосіб приховування від митного контролю визначено подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Вивчивши клопотання захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності щодо закриття провадження на підставі пункту 8 статті 247 КУпАП, тобто у зв'язку з наявністю по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту, суд дійшов висновку про відсутність таких підстав у цій справі. Так, зі змісту протоколу, що є предметом розгляду по цій справі та змісту протоколу № 0409/10000/24 від 13 травня 2024 року, що був предметом розгляду в межах справи № 760/12542/24, за результатом розгляду якого постановою суду від 10 лютого 2025 року закрито провадження відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, встановлено, що обидва протоколи дійсно стосуються переміщення товару за митною декларацією ІМ/40/ДЕ № UA100100/2023/444234 (MRN 23UA100100444234U0) від 08 вересня 2023 року та інвойсом 01 вересня 2023 року № Af-010923-2/LR. Водночас, вбачається, що вони складені відносно фактів переміщення ОСОБА_1 на підставі зазначених документів різних груп товарів, що відрізняються вагою та вартістю.
Разом з тим, суд, перевіряючи доводи, які містяться в протоколі про порушення митних правил від 23 вересня 2024 року № 0805/10000/24 встановив, що 08 серпня 2023 року між ТОВ «ТД.ЛАРКАС» (покупець) в особі директора ОСОБА_1 та компанією «AFINTRADE sp. z o.o.» (Польща) (продавець) в особі голови правління Olena Zhosan укладено договір № 0823LARAFIN за умовами якого продавець продає, а покупець купує товар згідно інвойсів до договору на кожну поставку (пункту 1.1 контракту).
Відповідно до пункту 1.3 договору найменування, комплектність, кількість, загальна ціна та ціна за одиницю товару, а також інші істотні умови співпраці між сторонами договору визначаються у інвойсах, які слугують специфікаціями до договору і які повинні бути направлені від продавця покупцю.
Пунктом 5.1 договору визначено, що ціна на товар встановлюється в доларах США і визначається для кожної поставки окремо та зазначається в інвойсах.
Згідно з пунктами 6.1-6.2 договору валюта платежів: долари США. Оплата товару покупцем проводиться шляхом безготівкового перерахування коштів га банківський рахунок продавця.
Митна декларація ІМ/40/ДЕ № UA100100/2023/444234 (MRN 23UA100100444234U0) від 08 вересня 2023 року оформлена на підставі товаросупровідних документів, отриманих від продавця товарів - компанії «AFINTRADE sp. z o.o.» (Польща), а саме: книжки МДП (Carnet TIR) № ХК68689170, CMR від 01 вересня 2023 року № 0109, інвойсу від 01 вересня 2023 року № Af-010923-2/LR на суму 45 530,02 дол. США, договору № 0823LARAFIN від 08 серпня 2023 року.
Отже, процедура декларування даного товару була здійснена виключно на підставі товаросупровідних документів, наданих відправником вантажу.
Крім того, розділом І Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651 визначено, що фактурна вартість - ціна товарів, які переміщуються через митний кордон України, зазначена в рахунку (рахунку-фактурі, рахунку-проформі тощо) або іншому документі, що визначає вартість товару.
Статтею 49 МК України визначено, що митна вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Зі змісту вищенаведених норм митного законодавства вбачається, що під час оформлення митних декларацій, декларант зобов'язаний вносити відомості щодо вартості товарів, яка визначена в рахунках (інвойсах).
Так, вартість товару було зазначено в декларації на підставі інвойсу від 01 вересня 2023 року № Af-010923-2/LR на суму 45 530,02 дол. США, який видано продавцем, тобто вказано вартість у відповідності до вимог законодавства.
При цьому, доказів того, що наданий під час митного оформлення інвойс від 01 вересня 2023 року № Af-010923-2/LR на суму 45 530,02 дол. США, є підробленим, одержаним незаконним шляхом, або таким, що містить неправдиві відомості, митним органом не надано.
Крім того, митним органом зазначено про те, що згідно отриманої інформації, наданої митними органами Республіки Словенія встановлено ланцюг переміщення товарів загальною вагою брутто 12 231 кг, оформлених за митними деклараціями № № 235100191311239412, 2351001913112536/8, та інформацію про їх вартість 227 888,56 євро, 165 525,32 дол. США, які є частиною товарів (із загальної кількості вагою брутто 16 406,408 кг), відправлених із Італійської Республіки до України за Carnet TIR (книжкою МДП) № ХК68689170. Проаналізувавши зазначені декларації, митний орган дійшов висновку, що відомості щодо відправника, одержувача, найменування та вартості товарів, переміщених у складі консолідованого вантажу за Carnet TIR № ХК68689170, не відповідають відомостям, вказаним у документах, поданих ТОВ «ТД.ЛАРКАС» при митному контролі та оформленні товарів в Україні за митною декларацією № UA100100/2023/444234 (MRN 23UA100100444234U0) від 08 вересня 2023 року.
Водночас, доказів того, що товари, які поставлялися за доданими до зазначеної відповіді митними деклараціями стосуються переміщення товару саме за митною декларацією ІМ/40/ДЕ № UA100100/2023/444234 (MRN 23UA100100444234U0) від 08 вересня 2023 року митним органом не надано, а також не вказано, які саме відомості співпадають у деклараціях, з аналізу яких митниця дійшла висновку, що вони мають відношення до господарської діяльності ТОВ «ТД.ЛАРКАС», оскільки всі вони стосуються різних одержувачів, відправників та поставлених товарів.
Разом з тим, на виконання умов контракту ТОВ «ТД.ЛАРКАС» здійснило оплату за поставлені товари в сумі 45 530,02 США, що підтверджується копією Swift-платежу.
Викладене підтверджує, що товар придбавався ТОВ «ТД.ЛАРКАС» у компанії «AFINTRADE sp. z o.o.» (Польща), за який ТОВ «ТД.ЛАРКАС» здійснило оплату.
Відповідно до частини першої статті 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Як вбачається з матеріалів справи, товар випущений у вільний обіг без будь-яких зауважень щодо визначеної митної вартості, найменування товарів, інформації про відправника чи одержувача.
Крім того, ТОВ «ТД.ЛАРКАС» сплачено повністю митні платежі із загальної суми, заявленої в митних деклараціях, а митним органом не зазначено та суду не надано доказів на підтвердження того, що діями ОСОБА_1 завдано будь-яких збитків у виді недоплати митних платежів або звільнення від їх сплати.
Відповідно до частини першої статті 268 МК України допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, не тягне за собою застосування санкцій, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.
Таким чином, в контексті змісту вищезазначених норм МК України та КУпАП, в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна ознака складу правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 МК України, оскільки доказами, які містяться в матеріалах справи не доведено, що остання вчинила дії з приводу оформлення товаросупровідних документів, які містять неправдиві відомості, що є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 МК України.
Матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких відомостей, які б підтверджували наявність умислу та мети у ОСОБА_1 вчиняти будь-які незаконні дії, в тому числі спрямовані на переміщення товарів з приховуванням від митного контролю, враховуючи, що декларантом здійснено декларування товарів у відповідності до положень Митного кодексу України, у її діях відсутня суб'єктивна ознака складу правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 МК України.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи наявні у справі докази у їх сукупності, суд доходить висновку, що митним органом будь-яких доказів, на підтвердження того, що громадянкою України ОСОБА_1 , як керівником ТОВ «ТД.ЛАРКАС», подано документи, що містять неправдиві відомості про відправника, одержувача, найменування товару та неправдиві відомості необхідні для визначення митної вартості товарів, не надано.
Стаття 495 МК України визначає, що доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» (з урахуванням первісного визначення принципу «поза розумним сумнівом» у справі «Авшар проти Туреччини») визначено, що доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Відповідно до частини третьої статті 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що в діях громадянки України ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 483 МК України.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що в діях громадянки України ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений частиною першою статті 483 МК України, провадження по справі відносно неї підлягає закриттю.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 233, 236, 237, 257, 458, 459, частиною першою статті 483, 526-529 МК України, статтями 247, 283, 284, 294 КУпАП, суд
Провадження відносно громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника ТОВ «ТД.ЛАРКАС» (код ЄДРПОУ 45075563, адреса: 51927, Дніпропетровська обл., місто Кам'янське, вул. Коновалова Сержанта, будинок 25 В), РНОКПП НОМЕР_1 , в справі про порушення митних правил, передбачених частиною першою статті 483 МК України закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Л. М. Ішуніна