Справа № 752/18799/25
Провадження №: 3/752/6690/25
іменем України
25 серпня 2025 року суддя Голосіївського районного суду міста Києва Єсауленко М.В., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 188-57 КУпАП, -
встановив:
23 липня 2025 року о 05 год 30 хв на вул. Столичне шосе, 90 у місті Києві, ОСОБА_1 , будучи водієм транспортного засобу «DAF», н.з. НОМЕР_2 , та не виконав законну вимогу посадової особи Укртрансбезпеки про слідування до місця до найближчого місця зважування для проходження габаритно-вагового контролю, чим порушив вимоги ст. 188-57 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованих дій визнав частково. Пояснив суду, він не прослідував до місця зважування через несправність транспортного засобу, яка виникла під час руху.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 023043 встановлено, що 23.07.2025 о 05 год 30 хв старший державний інспектор Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області на вул. Столичне шосе, 90 у м. Києві зупинив транспортний засіб «DAF», н.з. НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_1 . При здійсненні візуального огляду транспортного засобу були виявлені візуальні ознаки порушення нормативів вагових параметрів. Водію даного транспортного засобу - ОСОБА_1 було запропоновано пройти габаритно-ваговий контроль. Між тим, водій ОСОБА_1 відмовився слідувати до місця найближчого місця зважування для проходження габаритно - вагового контролю.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено систему органів державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту.
Дана норма встановлює систему органів державного контролю та регулювання та шляхи реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту, зокрема габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю, вимоги до облаштування та технічного оснащення яких затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту.
Пунктом 2.4 - 1 Правил дорожнього руху України передбачено, що водій вантажного автомобіля (в тому числі механічного транспортного засобу) повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил у місці здійснення габаритно-вагового контролю на вимогу працівника пункту габаритно-вагового контролю або поліцейського.
Згідно з п.1.10 Правил дорожнього руху України габаритно-ваговий контроль проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Статтею 188-57 КупАП передбачена відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, щодо перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, усунення порушень законодавства з безпеки на автомобільному транспорті або створення перешкод для виконання покладених на них обов'язків, завдань.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вина Горена ІС у вчиненні інкримінованих дій, окрім обставин викладених у протоколі про адміністративної відповідальності, підтверджується даними від 23.07.2025, актом блокування автомобільного транспортного засобу від 23.07.2025, даними відеозапису з нагрудних камер, на якому зафіксовано факт відмови ОСОБА_1 від проходження габаритно-вагового контролю.
Пояснення ОСОБА_1 про те, що він не міг прослідувати до місця зважування через несправність транспортного засобу, сприймається судом критично, оскільки з даних відеозапису встановлено, що під час слідування до місця зважування у супроводі працівників Укртрансбезпеки, ОСОБА_1 зупинився. Працівникам Укртрансбезпеки повідомив, що не може далі їхати через несправність транспортного засобу, яка виникла у русі. При цьому, ОСОБА_1 не повідомив, що саме стало причиною несправності. Доказів того, що під час слідування до місця зважування транспортний засіб вийшов з ладу, ОСОБА_1 у розпорядження суду не надано.
Така поведінка водія ОСОБА_1 свідчить про вчинення навмисних дій щодо ухилення від проходження зважування.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає доведеним скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-57 КУпАП, за ознаками умисного невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, щодо перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачених ст. 34- 35 КУпАП, судом не встановлено. Тому суд вважає за доцільне піддати правопорушника такому виду стягнення, як штраф, а також відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 23, 33-35, ст. 188-57, 276-280, 283-285 КУпАП України, п.п. 1.10, 2.4-1 ПДР України, суд, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Єсауленко М.В.