02 грудня 2025 рокуСправа №160/27671/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
24.09.2025року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №047050031874 від 11.06.2025 року про відмову у перерахунку пенсії;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) період роботи з 15 травня 1990 року по 08 березня 1993 року відповідно до довідки №46/2 від 12.06.1995р. та Довідки про заробітну плату від 16.04.1993 №48/2, виданої МПП «Лена».
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням зарахованого періоду страхового стажу та наданої довідки про заробітну плату.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у травні 2025 року року позивачу призначено пенсію за віком. 03.06.2025 року ОСОБА_1 , звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з поданням додаткових документів, а саме довідки про заробітну плату від 16.04.1993 №48/2, виданої МПП «Лена», та Довідки №46/2 від 12.06.1995р. яка підтверджує факт існування трудових відносин за спірний період, раніше неврахований відповідачем. Однак рішенням Пенсійного фонду №047050031874 від 11.06.2025 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії з мотивів невідповідності довідки 48/2 вимогам додатку 5 до Порядку № 22-1 та з огляду на те, що в довідці 46/2 відсутня підстава видачі. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не зарахування для обчислення пенсії за віком заробітної плати, позивач звернувся до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.09.2025 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
06.10.2025р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до суду надійшло клопотання про залучення відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, оскільки рішення №047050031874 від 11.06.2025 року про відмову у перерахунку пенсії позивача приймало саме Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 року залучено до участі у справі № 160/27671/25 в якості відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області .
09.10.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області подано відзив на позовну заяву. Заперечуючи проти задоволення позовної заяви відповідач зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
До заяви Позивача від 03.06.2025р. було додано, зокрема, довідку про заробітну плату від 16.04.1993 №48/2, видану МПП “Лєна». Звертаємо увагу Суду, що вищезазначена довідка про заробітну плату від 16.04.1993 №48/2, видана МПП “Лєна» не відповідає додатку 5 Порядку №22-1 (відсутні підстав видачі довідки), а тому зарахувати стаж відповідно до даної довідки (період 1990- 1993рр.) не є можливим.
15.10.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області подано відзив на позовну заяву. Заперечуючи проти задоволення позовної заяви відповідач зазначає, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсійні виплати, 03.06.2025 звернувся з заявою про перерахунок пенсії.
Позивачем з заявою про перерахунок пенсії надано, серед іншого, довідку №46/2 видану 12.06.1995 МПП «Лена». Разом з тим, період зазначений у даній довідці не підлягає зарахуванню до страхового стажу, оскільки не зазначено підставу видачі довідки.
ГУ ПФ України в Дніпропетровській області відзив на позовну заяву не надало; про розгляд справи повідомлено через систему Електронний суд.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з травня 2025 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
03.06.2025 року ОСОБА_1 , звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з поданням додаткових документів, а саме довідки про заробітну плату від 16.04.1993 №48/2, виданої МПП «Лена», та Довідки №46/2 від 12.06.1995р. яка підтверджує факт існування трудових відносин за спірний період, раніше неврахований відповідачем.
Довідкою підтверджується нарахування заробітної плати за період з 15.05.1990 по 08.03.1993 із зазначенням помісячних сум та з посиланням на первинні бухгалтерські документи.
Рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області №047050031874 від 11.06.2025 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії з мотивів невідповідності довідки 48/2 вимогам додатку 5 до Порядку № 22-1 та з огляду на те, що в довідці 46/2 відсутня підстава видачі. У рішенні зазначено страховий стаж заявника становить 37 років 09 місяців 24 днів.
Вважаючи дії Пенсійного фонду протиправними, позивач за захистом свої порушених прав і інтересів звернулася з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За приписами частини 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2, 27 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Матеріалами справи, а саме трудовою книжкою серії НОМЕР_2 від 16.05.2025 року підтверджено, що позивач:
-15.05.1990 року - прийнятий на посаду заступника директора по комерційних питаннях в МПП «Лена» наказ №016-28нс від 15.05.1990року;
- 08.03.1993 року - звільнений за власним бажанням, наказ №032-15 ну від 08.03.1993 року.
Отже трудова книжка позивача містить всі необхідні записи, які підтверджують факт роботи позивача.
Позивачем надано довідки про заробітну плату від 16.04.1993 №48/2, виданої МПП «Лена», та Довідки №46/2 від 12.06.1995р. яка підтверджує факт існування трудових відносин за спірний період. Однак дані довідки неврахований відповідачем оскільки відсутні підстави видачі.
Вказана довідка містить відомості про суму заробітку з розшифруванням за період роботи з травня 1990 року по квітень 1993 року, довідка видана на підставі особових рахунків за вказаний період та містить усі необхідні реквізити.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі Порядок №22-1).
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з пунктом 2.10 вказаного Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Зміст довідки відповідає вимогам Додатку до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 №306.
При цьому, слід зазначити, що підставою для неврахування цих довідок стала виключно неможливість проведення перевірки, а не встановлення відповідачем факту подання недостовірних відомостей.
Будь-яких посилань на невідповідність довідок чинному законодавству (або їх недостовірності) в оскаржуваному рішення відповідач не навів.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 18.06.2020 року у справі № 265/4170/17.
Отже, суд робить висновок про необґрунтованість доводів пенсійного органу щодо відсутності підстав для врахування такої довідки для обчислення пенсії.
Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов'язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд зазначає, що пунктом 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
З огляду на приписи розділу ІV Порядку № 22-1 належним відповідачем у спірних правовідносинах є Головне управління ПФУ у Вінницькій області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії. В свою чергу Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснило лише повідомлення позивача про прийняте рішення Головним управління ПФУ у Вінницькій області .
Таким чином, саме Головне управління ПФУ у Вінницькій області зобов'язано прийняти рішення.
З урахуванням вищевикладеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській облассті, оскільки зазначеним управлінням не вчинялось будь-яких дій та не приймалось яких-небудь рішень пов'язаних з розглядом заяви позивача від 03.06.2025р.
Тому суд вважає за необхідне, зобов'язати саме Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) період роботи з 15 травня 1990 року по 08 березня 1993 року відповідно до довідки №46/2 від 12.06.1995р. та Довідки про заробітну плату від 16.04.1993 №48/2, виданої МПП «Лена» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням зарахованого періоду страхового стажу та наданої довідки про заробітну плату.
Згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд робить висновок про задоволення частково позову.
На підставі частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1211,20 грн.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області(вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,54008, код ЄДРПОУ 13844159), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, Вінниця, Вінницька область, 21005, і.к. 13322403) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №047050031874 від 11.06.2025 року про відмову у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) період роботи з 15 травня 1990 року по 08 березня 1993 року відповідно до довідки №46/2 від 12.06.1995р. та Довідки про заробітну плату від 16.04.1993 №48/2, виданої МПП «Лена».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням зарахованого періоду страхового стажу та наданої довідки про заробітну плату.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Златін