Рішення від 02.12.2025 по справі 140/8245/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8245/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі- відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 26.07.2023 № 7.3-22-55/108 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 26.07.2023 №7.3-22-55/109, виданих Волинською митницею починаючи з 28 липня 2023 року по 18 червня 2025 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 28 липня 2023 року по 18 червня 2025 року перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 26.07.2023 № 7.3-22-55/108 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 26.07.2023 №7.3-22-55/109, виданих Волинською митницею (з урахуванням виплачених сум).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивача на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 року в справі №140/25428/23 ГУ ПФУ в Закарпатській області перевело на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII. Однак при розрахунку розміру пенсії ГУ ПФУ Закарпатській області не врахувало довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця, видані Волинською митницею 26.07.2023.

Позивач у квітні 2025 року звернувся із заявою до відповідача про проведення йому перерахунку пенсії із 28.07.2023 із врахуванням довідок про складові заробітної плати від 26.07.2023.

Листом від 09.05.2025 № 6062-4765/С-02/08-0300/25 відповідач повідомив його, що рішення суду у згаданій справі не містить зобов'язання щодо обчислення пенсії про складові заробітної плати від 26.07.2023 № 7.3-22-55/108 та № 7.3-22-55/109.

ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки за змістом пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначений порядок визначає і форми довідок. Такі довідки відповідачу були надані разом із заявою про переведення на пенсію згідно із Законом №889-VIII, а отже відповідач був зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії на їх підставі. З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав, зазначивши, що рішення суду у справі №140/25428/23 не містить зобов'язання щодо обчислення розміру пенсії з врахуванням довідок від 26.07.2023 № 7.3-22-55/108 та № 7.3-22-55/109, виданих Волинською митницею, а тому вказане рішення пенсійним фондом виконано в межах покладених зобов'язань.

У відповіді на відзив позивач ще раз наголосив на протиправності дій відповідача.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

З матеріалів справи слідує, що позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).

28.07.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про переведення його із пенсії за віком, призначеної згідно із Законом №1058-ІV, на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу». До заяви позивач додав, видані Волинською митницею довідки від 26.07.2023 № 7.3-22-55/108 та № 7.3-22-55/109 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (а.с.28-30, 52 зворот-53).

Рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області 01.08.2023 ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні його заяви.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 в справі №140/25428/23, яке набрало законної сили 30.01.2024, позов задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 01.08.2023 № 032350005042 про відмову у перерахунку пенсії, зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) (а.с.11-15).

Як вбачається із матеріалів справи, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 ОСОБА_1 переведено з 28.07.2023 на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», про що прийнято рішення від 02.02.2024 № 032350005242. Зі змісту цього рішення видно, що ГУ ПФУ в Закарпатській області не врахувало довідки, видані Волинською митницею 26.07.2023 року: загальний розмір пенсії з 28.07.2023 становить - 2093,00 грн. (а.с.22-26, 48 зворот).

10.04.2025 позивач звернувся із заявою до відповідача про проведення йому перерахунку пенсії із 28.07.2023 із врахуванням довідок про складові заробітної плати від 26.07.2023 (а.с.50).

Листом від 09.05.2025 № 6062-4765/С-02/08-0300/25 відповідач повідомив, що рішення суду у згаданій справі не містить зобов'язання щодо обчислення пенсії про складові заробітної плати від 26.07.2023 № 7.3-22-55/108 та № 7.3-22-55/109, загальний розмір пенсії з 28.07.2023 становить 2093,00 грн. (а.с.26,53 зворот).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не врахування при обчисленні пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Волинською митницею, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII, який набрав чинності 01.06.2016.

Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ “Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 10 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, зазначеними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Наявність у позивача права на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ встановлено рішенням суду, що набрало законної сили 30.01.2024 (справа №140/25428/23).

Виходячи із змісту рішення суду №140/25428/23 та дій ГУ ПФУ у Закарпатській області, вчинених на його виконання (рішення від 02.02.2024 № 032350005242), при розрахунку пенсії позивача як держслужбовцю довідки про складові заробітної плати від 26.07.2023 враховані не були.

Позивач не оспорює в межах даної справи рішення, прийняті ГУ ПФУ у Закарпатській області про його переведення його на пенсію державного службовця.

У межах цієї справи вирішується спір стосовно відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача при виконанні рішення суду про переведення його на пенсію державного службовця по його заяві від 10.04.2025 вчинених відповідачем.

Відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку №622 установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

За змістом пункту 4 Порядку №622 умовами визначення пенсії державного службовця із врахуванням норм абзацу шостого пункту 4 є: висловлене особою бажання здійснення розрахунку пенсійних виплат у такий спосіб; наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; особа на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі.

У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Аналіз наведених норм свідчить, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.

Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 (далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).

У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ середні розміри надбавок, премій та інших виплат вказуються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Судом встановлено, що до заяви від 28.07.2023 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII ОСОБА_1 додав, видані Волинською митницею довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 26.07.2023 № 7.3-22-55/108 станом на липень 2023 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 26.07.2023 №7.3-22-55/109 станом на червень 2023, які відповідають змісту та формі, встановленій Постановою №1-3.

Як встановлено Волинським окружним адміністративним судом у мотивувальній частині рішення від 29.12.2023 у справі №140/25428/23, ОСОБА_1 має більше двадцяти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, і на час звернення до відповідача із заявою від 28.07.2023 не перебував на державній службі, пенсію за Законом №3723-XI раніше не отримував.

Суд встановив, що такі довідки, складені Волинською митницею 26.07.2023 за №73-22-55/108 та за №73-22-55/109, додавались позивачем до заяви про перехід на інший вид пенсії від 28.07.2023 і саме ці довідки повинні були бути враховані пенсійним органом при переведенні позивача на пенсію державного службовця згідно з рішенням суду у справі №140/25428/23.

Отже, у спірному випадку обчислення позивачу пенсії державного службовця з 28.07.2023 відповідно до пункту 4 Порядку №622 повинно здійснюватися з урахуванням довідок, виданих Волинською митницею 26.07.2023.

При цьому відповідачем при розгляді заяви позивача від 10.04.2025 взагалі було проігноровано вказані обставини, не надано їм жодної оцінки та не вирішено питання врахування даних довідок для обчислення (перерахунку) розміру пенсії державного службовця з моменту її призначення 28.07.2023.

У даному випадку позивач у своїй заяві фактично просив врахувати вказані довідки, що в свою чергу впливало на визначення розміру заробітку з якого обчислюється розмір пенсійної виплати, що в свою чергу тягне за собою відповідний перерахунок призначеної пенсії.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у врахуванні при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ (на підставі пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII) довідок від 26.07.2023 за №73-22-55/108 та за №73-22-55/109 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

З метою захисту прав позивача позовна вимога про зобов'язання вчинити дії також підлягає задоволенню у спосіб зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» на підставі довідок Волинської митниці від 26.07.2023 за №73-22-55/108 та за №73-22-55/109 (з урахуванням виплачених сум) яку отримував з 28.07.2023 до 18.06.2025 (в межах заявлених позовних вимог) на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV.

Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» довідок від 26.07.2023 за №73-22-55/108 та за №73-22-55/109.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» на підставі довідок Волинської митниці від 26.07.2023 за №73-22-55/108 та за №73-22-55/109 (з урахуванням виплачених сум) з 28.07.2023 по 18.06.2025.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 6, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Р.С. Денисюк