Справа № 561/1393/25
03 грудня 2025 року с-ще Зарічне
Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Світличний Р.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Відділення поліції № 2 Вараського РВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 за
ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення
роз'яснивши права, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №491271 від 23.10.2025 року, водій ОСОБА_1 22 жовтня 2025 року о 01:39 год керував автомобілем марки «Volkswagen Golf» державний номерний знак НОМЕР_2 по вулиці Харківця в селищі Зарічне Вараського району, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук). Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення не визнав. Суду показав, що керований ним автомобіль було зупинено поліцейськими, які запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Alkotest Drager 6810, від якого він відмовився, проте наполягав на проведенні такого огляду в медичному закладі охорони здоров"я. Поліцейський не забезпечив проведення такого огляду та почав відразу складати матеріали про адміністративне правопорушення. Оскільки поліцейські не забезпечили йому проведення огляду в медичному закладі, вважає себе невинуватим.
В судовому засіданні поліцейські СРПП ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які складали адміністративні матеріали на місці зупинки, пояснити причину не забезпечення проведення огляду ОСОБА_1 в медичному закладі на його вимогу, не змогли.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши поліцейських, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд приходить до таких висновків.
ОСОБА_1 ставиться в провину керування транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння визначається ст. 266 КУпАП.
У відповідності до ч. 6 ст. 266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура направлення поліцейськими водія для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння визначена Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103.
Згідно п. 6, п. 13, п. 14 вказаної постанови, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Крім цього, слід зазначити, що проходження огляду в медичному закладі пропонується поліцейським не лише усно, а шляхом вручення водієві письмового направлення на медичний огляд до закладу охорони здоров'я. У цьому письмовому направленні має бути вказано конкретний заклад охорони здоров'я, який входить до затвердженого переліку, дані про особу водія, якого направляють, точний час видачі направлення тощо. І лише у разі, якщо водій отримав письмове направлення та відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров'я, тільки тоді поліцейський має право скласти протокол про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП.
З долученого до матеріалів справи відеозапису не вбачається, щоб поліцейський вручав ОСОБА_1 письмове направлення на медичний огляд до закладу охорони здоров'я, відсутні відомості про таке вручення або відмову від отримання направлення і в матеріалах справи. Окрім того на неодноразову вимогу ОСОБА_4 про проведення огляду в медичному закладі, поліцейський не реагує та починає складати матеріали про адміністративне правопорушення.
У відповідності до п. 9 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України 09 листопада 2015 року № 1452/735, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоровя, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоровя не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Враховуючи відмову ОСОБА_1 від проведення огляду на стан алкогольного спяніння з використанням спеціальних технічних засобів на місці зупинки транспортного засобу, інспектором СРПП ОСОБА_2 , усупереч ч. 3 ст. 266 КУпАП та вказаних нормативних документів не забезпечено огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного спяніння у закладі охорони здоровя.
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Також судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №491271 від 23.10.2025 року, було оформлено працівниками поліції в порушення положень ст. 254 КУпАП, не протягом двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, оскільки подія відбулась 22.10.2025 року о 01:39 год а протокол був складений 23.10.2025 року о 02:36 год.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи повинні тлумачитися на її користь.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу адміністративного впливу в звязку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Оскільки усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, ОСОБА_1 категорично заперечує факт керування транспортним засобом в стані алкогольного спяніння, огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного спяніння було проведено з порушенням вимог статті 266 КУпАП, результати такого огляду у відповідності до ч. 5 ст. 266 КУпАП вважаються недійсним, інших доказів керування транспортним засобом ОСОБА_5 у стані алкогольного спяніння суду не надано, відтак суд вважає, що провадження по даній справі підлягає закриттю, у звязку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 247 КУпАП, суд,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити у звязку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги до Рівненського апеляційного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області.
Суддя Р.В. Світличний